Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Ce liceu aș putea urma?

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
tonn

tonn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 22.02.2016
Salut, am 15 ani și mai sunt doar câteva luni până la examen. Trebuie să mă hotărăsc din timp ce liceu voi alege și am nevoie de ajutorul vostru.
Eu ma pricep foarte bine la partea Hardware de la PC. De exemplu: Montare PC (cable management, componentele și design LED). Asta e pasiunea mea și aș vrea să merg pe asta ca într-o zi să nu mă trezesc zicând "Iar la muncă... Of". Vreau să fac asta din plăcere, deci... cam ce profil aș putea urma?
Mulțumesc

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Un liceu cu profil tehnologic in domeniul calculatoarelor, electronica..

Edited by pasilla, 09 January 2018 - 22:10.


#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,314
  • Înscris: 01.12.2001
La niciun profil nu vei invata  design LED.
Termini liceul si mergi la un service ca ucenic.

#4
tonn

tonn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 22.02.2016

 dorin_2k, on 09 ianuarie 2018 - 22:11, said:

La niciun profil nu vei invata  design LED.
Termini liceul si mergi la un service ca ucenic.
pof... ce?
Mă refeream design cu LED la unitate pentru a arăta mai fain.

 pasilla, on 09 ianuarie 2018 - 22:09, said:

Un liceu cu profil tehnologic in domeniul calculatoarelor, electronica..
Mulțumesc

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,314
  • Înscris: 01.12.2001
La asta chiar am raspuns. Nu vei invata la niciun profil sa faci design LED.
Ce nu ai inteles?

Fiul meu are si el 15 ani si aceeasi problema a avut-o anul trecut.
Mergi la Filologie ca e simplu. Apoi la Politie.
Al meu nu a vrut asta.

#6
tonn

tonn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 22.02.2016

 dorin_2k, on 09 ianuarie 2018 - 22:18, said:

La asta chiar am raspuns. Nu vei invata la niciun profil sa faci design LED.
Ce nu ai inteles?
păi nu vreau neapărat asta =)), să se axeze pe componentele PC-ului ceea ce îmi place să fac.

#7
Miss_Melissa

Miss_Melissa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 09.01.2018
Îți recomand să te duci pe matematică-informatică și apoi te duci la o politehnică la automatică și calculatoare.

#8
tonn

tonn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 22.02.2016

 Miss_Melissa, on 09 ianuarie 2018 - 22:20, said:

Îți recomand să te duci pe matematică-informatică și apoi te duci la o politehnică la automatică și calculatoare.
ar fi o variantă

#9
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

 tonn, on 09 ianuarie 2018 - 22:03, said:

să nu mă trezesc zicând "Iar la muncă... Of".
O sa ai destul timp s-o zici in 40 ani de munca Posted Image

Edited by YourFan, 09 January 2018 - 22:22.


#10
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007
vezi ce note ai la examene, te inscrii la cel mai bun liceu la care poti intra cu notele alea.
realitatea e ca liceele sunt foarte stratificate la calitatea elevilor si invatamantului. degeaba esti la un profil care iti place, daca liceul e varza si elevii se chinuie sa ia bacul.

ce iti place tie sa faci nu e o meserie, e un hobby.

#11
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,872
  • Înscris: 28.11.2006
Te-ai gandit ca in 5-10 ani desktopurile ar putea sa dispara? Si atunci la ce mai faci LED design, la instalatii pentru pomii de Craciun?

Mai bine fa ce ti-a recomandat colega Melissa, mergi pe mate-info si apoi la Poli. Ia legatura cu elevi din liceul/liceele spre care te-ai orientat si vezi cum e pe acolo. Pandeste si zilele portilor deschise, de regula se fac prin aprilie.

#12
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
Liceul nu are legatura cu ce vrei tu sa faci..strict cultura generala...ai de ales dintre 2 profile, uman si real.. recomand realul..la uman nu faci mai nimic, matematica te ajuta sa gandesti:).
Cat despre licee, incearca sa intri la cele mai bune, pentru ca restul sunt praf, in special cele de profil tehnologic..aici intra toti prostii:|..e un adevar:)..my friend, totul depinde de tine;), toate la timpul lor;)

#13
Miss_Melissa

Miss_Melissa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 09.01.2018

 jimi91, on 09 ianuarie 2018 - 22:29, said:

Liceul nu are legatura cu ce vrei tu sa faci..strict cultura generala...ai de ales dintre 2 profile, uman si real.. recomand realul..la uman nu faci mai nimic, matematica te ajuta sa gandesti:).
Cat despre licee, incearca sa intri la cele mai bune, pentru ca restul sunt praf, in special cele de profil tehnologic..aici intra toti prostii:|..e un adevar:)..my friend, totul depinde de tine;), toate la timpul lor;)
Are legătură, crede-mă.
Știu elevi din liceul meu (eu am fost pe real) de la uman care și-au dat seama în ultimul an că vor la medicină, politehnică, etc. și nici cu toate meditațiile pe care le-am făcut ei la matematică, biologie, chimie, etc. nu au luat admiterea.

Edited by Miss_Melissa, 09 January 2018 - 22:38.


#14
A10Warthog

A10Warthog

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 902
  • Înscris: 12.11.2017
Cum a spus și slai, confunzi hobby-ul pe care îl ai acum cu ceea ce vrei să faci în viață. Dacă ești din București sau Sibiu pot să-ți recomand licee și să-ți dau și detalii.

Cu informațiile pe care le-ai dat până acum, îți trebuie liceu teoretic cu profil real, M1. Dacă te duci la orice mai jos de atât o să te plafonezi și o să stai printre oameni care fac școală că-i musai.

 dorin_2k, on 09 ianuarie 2018 - 22:19, said:

Mergi la Filologie ca e simplu. Apoi la Politie.
Al meu nu a vrut asta.

Foarte bine că nu a vrut, e cel mai prost sfat pe care l-am citit săptămâna asta.

Edited by A10Warthog, 09 January 2018 - 22:41.


#15
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017
Toţi copchii dacă pun un ventilator în PC se visează mari producatori de hardware si software.

Ăia ce faci tu bebelule este un hobby de timp liber. Tu de fapt nu ai pasiuni reale care să le legi de un anume profil liceal sau profesional.

Electronică nu cred că poţi face că fizică cu siguranţa nu cunoşti la un nivel acceptabil.
Dacă cunoşteai nu mai întrebai aici.

Un liceu poate mate-info că acolo merg mulţi e o soluţie că oricum sunt destui programatori şi informaticieni care nu cunosc nici să monteze o placă de reţea sau să schimbe un bec la lustră.

#16
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Teologie gogule... In Romania ai viitor maret.

#17
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017
P.S.Normal că ăia de la uman dacă s-au trezit în a 12-a că vor medicină sau info nu au avut cum recupera chimia fizica biologa matematica care se fac in 11 si 12 la real.

Umanul face stiinte reale doar pana in a 10-a si chiar in a 10-a cu un nr redus de ore si cum nici nu se mai invata deloc e normal să nu se mai descurce dupaia.

Şoferie, adică liceul de automobile să-l facă, e cel mai mare viitor, românii altceva decât speculă cu maşini, condus maşini şi lucrat la căpşunerie nu pot face.

#18
Miss_Melissa

Miss_Melissa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 09.01.2018

 babarzotea, on 09 ianuarie 2018 - 22:46, said:

P.S.Normal că ăia de la uman dacă s-au trezit în a 12-a că vor medicină sau info nu au avut cum recupera chimia fizica biologa matematica care se fac in 11 si 12 la real.

Umanul face stiinte reale doar pana in a 10-a si chiar in a 10-a cu un nr redus de ore si cum nici nu se mai invata deloc e normal să nu se mai descurce dupaia.

Şoferie, adică liceul de automobile să-l facă, e cel mai mare viitor, românii altceva decât speculă cu maşini, condus maşini şi lucrat la căpşunerie nu pot face.
Deci până la urmă pe ce profil/ specializare mergi la liceu contează.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate