Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Despre falx

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
511 replies to this topic

#127
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

 SorinGT, on 08 februarie 2018 - 15:51, said:

@criztu, deci normanzii erau 100% daci si neintrerupt daci (procent complet, fara vreun amestec de altceva). Intrebarea ar fi, daca numarul acelor daci care s-au refugiat din calea alanilor erau asa numerosi incat sa formeze singuri un popor.

Te incurajez sa te eliberezi de notiunea hilara de "popor". Delenii si valenii de la ruginoasa, n-au nimic in comun cu Muxur Igzarexu.
Ceea ce tu consideri a fi "poporul", e de fapt o "populatie", care e anonima, n-are identitate, de la nistru pan' la tisa, toata aceasta populatie is niste spargatori de seminte, care devin "maghiari" sau "ucraineni" sau "polonezi" sau "romanasi", in functie de ce le zice Jupanirea ca ar fi.

deci "normanzii" erau doar un grup restrans de baieti, care se considerau din veche spitza a dacilor fugiti din Dacia - asa zice Dudo of St. Quentin.
iar astazi, "americanii" sunt doar un grup restrans de baieti, care se considera din veche spitza a cui s-or fi crezand fiecare, cum ii duce pe ei capu.

sau tu crezi ca 300 000 000 (trei sute de milioane) de "americani" din ziua de azi, s-au multiplicat din coapsele la 3 barcute de colonisti de acu 400 de ani?

#128
SorinGT

SorinGT

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,288
  • Înscris: 23.07.2014

 criztu, on 08 februarie 2018 - 15:23, said:

1.observa: iti pare foarte fireasca ideea ca romanasii de azi, ar fi urmasii neintrerupti de vicisitudinili veacurilor, ai lu Traian de la Roma acu 2000 de ani.
2.ti se pare foarte fireasca ideea ca francezii de azi, ar fi urmasii neintrerupti, ei, poate un pic corciti pe ici pe colo, ai lui Asterix si Obelix acu 2000 de ani

dar cand ti se prezinta ideea ca Americanii sunt urmasii neintrerupti ai lui Decebaal din Apulum acu 2000 de ani, hop, iti da cu virgula, ti se face ecranu albastru.

1. bun, aia doar daca mergi pe ideea ca romanii au ras Dacia de daci (idee pe care eu nu o cred).

2.poti spune, asemanator, ca ni se poate parea firesc ca britanicii sunt in buna masura si urmasii celtilor care au trait in Britania, si de aici ne mai putem gandi mai departe la proportiile care au alcatuit americanii? Doar daca nu spui ca celtii erau de fapt daci, dar atunci nu mai conteaza nici partea cu urmasii lui Asterix si Obelix

 criztu, on 08 februarie 2018 - 16:01, said:

Te incurajez sa te eliberezi de notiunea hilara de "popor".

pai a fost cam ce se intelege din formularea la general ( "englezii", "americanii") si de notiunea de "urmas neintrerupt".

Edited by SorinGT, 08 February 2018 - 16:11.


#129
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

 SorinGT, on 08 februarie 2018 - 15:51, said:

Ca sa fim intelesi, eu sunt de acord cu faptul ca tracii traiau intr-un areal mare, daca despre celti stim acelasi lucru, ca din Iberia pina in Britania, de ce sa nu admitem si in cazul lor?...Dar pare ca vorbesti de daci ca poporul unic primordial, din India (sau cel putin de la Marea Neagra) pina in America.
teorii nastrusnice sunt o gramada, dar cit de tare te poti increde in ele?
citeam undeva ca scandinavii ar fi fost traci si au ajuns in scandinavia din anatolia pe mare dupa razboiul troian. dacii fiind o parte din acesti scandinavi, ei fiind veniti din nord, asa cum spune iordanes.

#130
SorinGT

SorinGT

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,288
  • Înscris: 23.07.2014
.

Edited by SorinGT, 08 February 2018 - 16:11.


#131
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

 SorinGT, on 08 februarie 2018 - 16:05, said:

pai a fost cam ce se intelege din formularea la general ( "englezii", "americanii") si de notiunea de "urmas neintrerupt".
tu prin "americani" intelegi "300 000 000 de omuleti care misuna in granitele statului numit America". unii dintre ei au origini germanice, iar germanicii au origini, paaai... germanice... am lamurit problema, s-a inchis bucla, ne intoarcem la slotul de munca.
eu prin "americani" inteleg un grup de oameni care au un set de valori, o idee comuna, despre cine sunt ei.

daca il iei pe un gigel de pe o strada din statul America, si-l intrebi el cine e si de unde vine si ce il defineste pe el ca persoana, si din astea, el poate o sa-ti zica: Elvis Presley, John Wayne, cowboys vs indians, cu caruta prin marea prerie si Rocky Mountains, banjo, trenu cu aburi, si ce-a mai vazut el prin filme si i-au aratat cand era el copil la scoala, cu primii pilgrimi care s-a indragostit ala blond cu ochi albastri de Pocahontas, Kirk Douglas zis Spartacus care se iubeste cu Cleopatra, Liz Taylor aia, desene animate.

daca il iei pe un "american" asa cum incerc io sa ti-l descriu, o sa-ti zica: habar n-am ce-o sa-ti zica, ca n-am stat de vb cu ei, nu stiu.
la care tu o sa te uiti la el, si nu vei intelege nik, pt ca sunt notiuni care nu sunt incluse in programa shcolera.



Eeee, si oricum nu conteaza, deci ramasesem la Scandinavii care adoptasera falxu. Da, asa e, scandinavii au adoptat falxul. Beton. Parfum.

Edited by criztu, 08 February 2018 - 16:30.


#132
leogoto

leogoto

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,001
  • Înscris: 01.12.2010

 criztu, on 07 februarie 2018 - 17:38, said:

se face un buluc de oameni care se imping unii in altii.
in fata ai niste matahale in armura grea, cu scuturi mari, care imping in bravii ostasi latini.
din spate, ridica niste baieti priceputi, ditamai paloxu, lung de 2 metri.
si POC, il tranteste in capu la bravii ostasi latini, peste scuturi, peste namilele din primele randuri.
ciocu falxului face o perforatie prin cascalia bravului ostas latin, sau aluneca printre scuturi, si hacuie bratu drept, care tine gladiusu
nu. s-au facut studii.
deci din studii reiese ca credinta zamolxiana includea orientarea spre tinuta la bustul gol.
asadar la bustul gol, luptatorul ia falxul si loveste cat poate unde e scutul romanilor mai solid.
intre timp, romanii stau pe margine, chibiteaza, se amuza, fac poze sa trimita acasa sa fie imortalizate pe wall pe Columna Traiana.
Attached File  2549161989_22a89903aa_z.jpg   128.16K   28 downloads

Attached File  falxcut3.jpg   111.58K   28 downloads

#133
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,288
  • Înscris: 05.08.2015

 criztu, on 08 februarie 2018 - 11:47, said:

iei frumos Dudo of St.Quentin de la 1000ad, in a carui Gesta Normannorum, este explicat simplu si fara figuri prea mari, cum Rolles Dacul (adica "norman-ul", care inseamna "om din nord", un fel cum ne ziceti voi ungurenii la regateni "sudisti") au fost alungati de Alani din tarisoara lor dintre munti, Dacia.
daca zici ca Dudo St.Quentin cu Dacii lui minte ...

Dudon nu minte doar ca e complet ignorant, e orb ca o cartita in ceea ce priveste popoarele antice

Numai ca are biblioteci intregi la dispozitie

Tu nu stii, dar nu-i nimic, iti spun eu, Dudon era ceea ce azi am numi bibliotecar

Si Dudon nu se limiteaza la Rollon Dacul, stii? Nu doar danii sunt identificati cu dacii.

Normanii [norvegienii] sunt identificati cu noricii iar svezii [suedezii] cu suebii.

Ce a invatat critza azi? Ca n-ar strica sa citeasca istorie nu maculatura pseudostintifica si pseudoistorica.

#134
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

 Mount_Yerrmom, on 08 februarie 2018 - 22:04, said:

Normanii [norvegienii] sunt identificati cu noricii iar svezii [suedezii] cu suebii.

Ce a invatat critza azi? Ca n-ar strica sa citeasca istorie nu maculatura pseudostintifica si pseudoistorica.

in strafundurile cerebrelului tau, Americanii n-au cum sa fie Englezi, ca America e foarte departe de Anglia, deci n-are cum sa fie Americanii de la 1776, urmasii Englezilor de la 1200, dovada ca Englezii si Americanii se si bateau intre ei, iar numele poporului American e diferit de numele poporului Englez. esti un iredentist maghiar deghizat in oltean.

dovada! pune aicea dovada!

Edited by criztu, 08 February 2018 - 22:25.


#135
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,288
  • Înscris: 05.08.2015
Zi saru' mana ca te-am luminat

Ca ti-am explicat ce poama era Dudon

Lantul de la americani la englezi la normanzi la daci are o veriga lipsa. Plm, chiar prima veriga :lol:

Stiu ca n-o sa ti se clinteasca niciun gand, dar poate citesc si copiii si te ia vreunul in serios

Incet-incet te dau pe brazda.

Vad ca ai abandonat filiera daco-americana prin angevini. Erai absolut penibil:

benzile orizontale ros-argintii arpadiene > angevinii unguri > angevinii plantageneti > anglia > usa flag

#136
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

 Mount_Yerrmom, on 08 februarie 2018 - 22:35, said:

Vad ca ai abandonat filiera daco-americana prin angevini. Erai absolut penibil:

benzile orizontale ros-argintii arpadiene > angevinii unguri > angevinii plantageneti > anglia > usa flag

esti chiar berbec. uite-te bine la Geoffrey of Anjou, desen animat de pe mormantul lui, da? ii vezi caciulita norvrigiana, da?



e, acest Geoffrey Plantagenet Count of Anjou, e Duke of Normandy, abreviatule! anagramo! Posted Image

Edited by criztu, 08 February 2018 - 22:44.


#137
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,288
  • Înscris: 05.08.2015
Gogonatule, angevinii unguri sunt angevini napolitani din coapsa lui Charles, fratele Sfantului Ludovic al Frantei

Ludovic ii da astuia comitatul de Anjou, intemeind prin el dinastia angevina

Dinastia angevina noua

Pentru ca aia veche era in Anglia, li se punea Plantageneti desi ei erau angevini

Dar pentru hicleniile facute impotriva suzeranului francez fusesera deposedati de comitatul de Anjou

Pe scurt, angevinii din Ungaria nu au a fwte cu angevinii din Anglia [Plantageneti]

Plus ca benzile heraldice au fost adoptate de angevinii unguri de la arpadieni in secolul al 14-lea iar Plantagenetii nu le-au folosit niciodata

Deci, drapelul american nu are nicio treaba cu heraldica arpadiana, Vaik, Voicu, daci, laci, cotcodaci

Cat despre caciula, sa ti-o asez mai bine pe devla Posted Image

Edited by Mount_Yerrmom, 08 February 2018 - 22:48.


#138
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

 Mount_Yerrmom, on 08 februarie 2018 - 22:46, said:

Gogonatule, angevinii unguri sunt angevini napolitani din coapsa lui Charles, fratele Sfantului Ludovic al Frantei

Ludovic ii da astuia comitatul de Anjou, intemeind prin el dinastia angevina

dupa balotii de lana dintre coarnele tale, Carol I de Romania nu are a face nici cu nemtii, nici cu romanii. Cu nemtii n-are a face, ca e print al Romaniei, cu romanii n-are a face, ca el nem tudom romaneste nici macar sa zica "dai bani la mine!"

Angevinii napolitani sunt conti de Anjou si regi de Napoli, tocmai pt ca Normanzii se facusera regi pana hat prin Sicilia si Napoli!!!111!

tu esti un desen animat! ar trebui sa-ti schimbi numele in Tweety the bird!

Edited by criztu, 08 February 2018 - 22:59.


#139
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,288
  • Înscris: 05.08.2015
Asculta la mine: pana la urma fac om din tine.

Ai multe de invatat.

Trebuie sa te dezobisnuiesc sa accesezi site-uri suspecte, filme dubioase de pe youtube si sa te indop cu informatie relevanta si de calitate.

#140
leogoto

leogoto

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,001
  • Înscris: 01.12.2010

 criztu, on 08 februarie 2018 - 22:54, said:

dupa balotii de lana dintre coarnele tale, Carol I de Romania nu are a face nici cu nemtii, nici cu romanii
dar parca fix asta era teza ta pana ieri, sau astazi.

#141
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017
Topicul e despre falx. Observ că  din cauza lui criztu, care e mereu alăturea cu drumul, adică nu scrie pe subiect, și ceilalți fac același lucru.

#142
PeterPan 42

PeterPan 42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,453
  • Înscris: 15.06.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/p3tuD04rS2w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#143
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Acel falx, a fost efectiv la luptele in inghesuiela pentru ca putea taia, cum am vazut in clip, in trecere pe langa un adversar.
Dar nu mai mult. Nu avea apartoare la mana deloc, la o lupta cu o sabie scurta care totusi acea cat de cat o aparatoare de mana. asa ca cei care ramaneau fara mana au fost
destui de multi.
Stiu despre ce vorbesc, am facut diferite sabii cand eram adolescent si am facut 1 an si scrima.

#144
tflorin40

tflorin40

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 22.10.2007

 WestPoint, on 09 ianuarie 2019 - 17:40, said:

....
Stiu despre ce vorbesc, am facut diferite sabii cand eram adolescent ...

Interesant. Poate ne spui cum se face o sabie. Banuiesc ca e/era vorba de un atelier artizanal.
Chiar si asa implica ceva cunostinte/experienta in metalurgie.
Astept amanunte.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate