Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

BMW F31 LCI 320d Xdrive Automat - Sport Line

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
1076 replies to this topic

#847
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 16.07.2008
Nu cred ca am auzit pe cineva sa aiba probleme cu cea electrica vreodata. La masinile mai vechi, am auzit de probleme la cea clasica. Nu e cea mai relevanta statistica dar cu siguranta asta nu este unul din punctele slabe ale modelelor mai noi.

#848
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
La frana electrica sunt mai multe probleme posibile, iar de se strica pe blocat o ia cu platforma.
In primul rand se poate duce cablul electric si fie nu se mai cupleaza, fie nu se mai decupleaza. In primul caz e neplacut dar mergi mai departe, in al doilea nu o mai poti misca. Se schimba cablul, la vag e o problema comuna, aprox 500 de lei costa kitul de reparatie, valabil mai ales pt masinile mai vechi.
2.se poate duce etrierul si ramane blocat, au fost suficiente cazuri, e aprox 200e unul nou.
3. Se poate duce ecu-ul de la frana de mana. La mine la Audi a picat, 1800 de lei era pe vremea aceea unul nou.

Strict din pct de vedere financiar nu renteaza daca ti se strica vreo componenta + ca sansele sa ramana masina imobilizata cresc foarte mult. Pe de alta parte iti ofera confort, auto hold, se trage automat etc. De asemenea frana electrica cand o tragi in mers reactioneaza fix ca o franare de urgenta cu cea de picior. Blocheaza toate cele 4 roti odata. Nu prea mai poti face intoarceri cu frana de mana sau alte nebunii la fel ca una clasica.

Dpmdv acest aspect nu este ceva esential.

#849
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016
Clasica evident. Oricum, nu stiu cat de important este avand in vedere ca se foloseste extrem de rar, sau ma rog, Asa ar trebui.
  Din punctul meu de vedere arata mai bine masina cu frana de mana clasica.
De exemplu la seria 2 are macar utilitate frana electrica intrucat lasa un loc imens de depozitare sub cotiera.
Dar sincer nu trat frana decat daca ajung la munte undeva pe vreo suprafata inclinata, altfel sta in viteza la manuale sau in p la cele automate pe care le-am avut.

Edited by cavaliere, 01 January 2019 - 13:11.


#850
freddy2017

freddy2017

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,463
  • Înscris: 16.07.2017
Pentru actualizarea hartilor si softului la un F30/F31 iesit din garantie, care are sistem de navigatie, se poate rezolva problema doar la reprezentantele BMW?Cat ar costa asa ceva?Aceste actualizari sunt trimestriale?Ce harti foloseste sistemul de navigatie de la BMW?Cine este producatorul acestor harti?Tableta folosita pentru navigatie, din ce am observat, are cel putin 5 inchi, marimea ecranului , asa ca este la fel de vizibila ca un navigator dedicat.

Edited by freddy2017, 07 January 2019 - 10:57.


#851
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 16.07.2008
Nu, nu doar la reprezentanta dar trebuie sa afli in primul rand ce fel de navigatie ai. Hartile le gasesti free inclusiv pe torente. Pentru update o sa ai nevoie de un cod FSC. Codul poate fi cumparat online. Mai departe este simplu, scrii hartile pe un HDD portabil, bagi in masina, bagi codul FSC si astepti sa se finalizeze update-ul.

#852
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ce mai face BMW ul coane?
Io incepusem sa il injur zilnic... Nu il mai condusesem vreo 2 luni si cand m-am suit pe el aveam impresia ca ma dau beat jos de pe el... Cand mergeam incet si fara sa fortez la un moment dat parca intrerupea... La inceput am crezut ca e cutia pana am stat odata pe loc si fara sa ii fac nimic parca se îneca. Si atunci am decis sa ma duc la doctor, unde sincer ma asteptam sa îmi zica ca merge perfect.
Curios sau nu mi-au zis ca e valva egr defecta si acum merge iar bine.
Se pare ca este programată si o rechemare la egr deci s-ar putea sa fie chiar moka. :)

Edited by MembruAnonim, 24 February 2019 - 20:24.


#853
HEX2FUN

HEX2FUN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,720
  • Înscris: 15.07.2013
Bine face, are 32000 km și i-am făcut prima revizie. Pe lângă ulei și filtre mi-au schimbat admisia și au mai adăugat un element rezistiv nou pe ea (admisie) ca sa aiba probleme iarna.

Halatul a fost aproape 1000 EUR dar a fost plătit de BMW (3 ani revizii gratuite + admisia a fost un program).

Altfel mașina merge foarte bine, consum 6.3 la pompa (și pe cb, dar pe perioada mai lunga, altfel el arată 5.6 5-7).

Acum ca m-am mutat la țara și am un drum istoric pe care primarul nu vrea sa îl asalteze ma gândesc sa îmi iau un SUV ceva. Drumul are 50 m, dar tot este enervant sa mergi cu mașina joasa pe el.

La tine cel mai probabil este EGR-ul, il schimba la toate și bine fac. O sa vezi o diferența foarte mare, mai ales la turații mici.

#854
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View PostHEX2FUN, on 25 februarie 2019 - 11:54, said:

Acum ca m-am mutat la țara și am un drum istoric pe care primarul nu vrea sa îl asalteze ma gândesc sa îmi iau un SUV ceva. Drumul are 50 m, dar tot este enervant sa mergi cu mașina joasa pe el.
Deci nu te tenteaza noul G21.Posted Image

#855
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostHEX2FUN, on 25 februarie 2019 - 11:54, said:

La tine cel mai probabil este EGR-ul, il schimba la toate și bine fac. O sa vezi o diferența foarte mare, mai ales la turații mici.

schimbat valva egr. f rotund merge acum exact la turatii mici. a redevenit o placere a condusului
si cum ii ziceam si lui figo1988 a scazut si consumul 1 l... chiar vad

#856
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmax_01, on 25 februarie 2019 - 18:33, said:


Deci nu te tenteaza noul G21.Posted Image

Am vb cu un amic sa ia la teste un nou seria 3. S vedem daca se tine de cuvant...

#857
Termo2012

Termo2012

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.08.2012
Salutare, văd că ai echiparea sport.
Ai idee dacă aceasta echipare vine cu suspensia coborâtă (cu 1.5 - 2 cm) față de suspensia standard?

#858
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostHEX2FUN, on 25 februarie 2019 - 11:54, said:

Bine face, are 32000 km și i-am făcut prima revizie.  

ce mai face coane "troaca"?
am oprit un nene in parcare azi... conducea noul seria 3
mi-a zic ca e ok... dar nu face 65000 cat cer astia pe el.
totusi il conducea :D

#859
f1gio

f1gio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 28.02.2011

View PostMembruAnonim, on 27 septembrie 2019 - 15:39, said:



ce mai face coane "troaca"?
am oprit un nene in parcare azi... conducea noul seria 3
mi-a zic ca e ok... dar nu face 65000 cat cer astia pe el.
totusi il conducea :D


L-am avut eu săptămâna trecută, ce-i drept doar o zi.
Materiale ok la interior, finisaje idem.
Consum undeva la 8.5/9 numai oraș.
Era un 320i cutie automata, cu 6300km.
Per total o mașină ok
Am dus seria 4 Gran coupe la recall BMW ptr Egr, etc și mi-au dat acest seria 3.

Attached Files


Edited by f1gio, 27 September 2019 - 17:14.


#860
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ai sa banii pe el?

#861
HEX2FUN

HEX2FUN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,720
  • Înscris: 15.07.2013

View PostMembruAnonim, on 27 septembrie 2019 - 15:39, said:



ce mai face coane "troaca"?
am oprit un nene in parcare azi... conducea noul seria 3
mi-a zic ca e ok... dar nu face 65000 cat cer astia pe el.
totusi il conducea :D
Salutare! Bine face, mai mai schimbat pe garanție motorul de la macaraua geamului din dreapta fata și dealerul a instalat “kit”-ul de greierasi: banda in panourile ușilor și spuma pe la cablaj. Mult mai bine tot mai zdrăngăne câte ceva prin bord pe drumuri mai proaste.

Luni ma duc sa ii schimb parbrizul, ca este iar crăpat ( prin 2 locuri).

Una peste alta mașina cu siguranța nu merita 65.000 EUR, dar nici rea nu este (când merge :) ). Sper ca BMW sa revină la capitolul calitate, altfel le zic pas. Oricum au probleme mari de calitate și nu de ieri de azi.

Pana la urma cred ca trec pe Volvo, V90(cc), mai ales ca se mărește familia.

#862
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Sa într-un ceas bun cu familia.
Noi avem mari probleme cu cel mic, am fost forțați sa schimbam grădinița ca să meargă lângă sora lui la școală (adica în același complex) și nu vrea sa jntre. Suntem terminați și mergem la psiholog. Măcar am descoperit o mare problema care putea sa apara la școală, avem 1-2 ani sa corectăm. Dar crede-mă îți mănâncă karma de tot. Suntem zob cu creierii... Cuvântul zob e de fapt muci muci. Nu vrei sa știi ca am plătit în avans tot pe un an iar costurile sunt pt mine imense. Asa ca ai grija 😁

In alta ordine de idei x4 ma satisface deplin ca mașina și ca confort dacă aveam și niște scaune calumea nu alea std era beton. Bordul e cel mai nașpa din ce exista dar nu ma mai uit la el.

Găsisem sa dau a4 cu 24k Cash și nu l am mai dat pt ca însemna să mă complic cu alte cheltuieli pe care nu mi le permit acum în lumina problemelor apărute. După ce o repar ma bag din nou și vreau tot un BMW sa știi, X5 sau x6. Găsisem și un Touareg super super dotat și 2018 dar având în vedere problema am zis sa stau pe coadă.

Seria 3 ce ai tu chiar nu îmi place acum, mai ales ca exista seria 5 modelul 2017/2018 care mi se pare top.

Acum nu știu de ce dar bmw mi a căzut cu tronc... Haraie ele mai mult dar măcar Haraie cum trebe. Soția a declarat. Audi rules.

Edited by MembruAnonim, 02 October 2019 - 21:19.


#863
HEX2FUN

HEX2FUN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,720
  • Înscris: 15.07.2013
Eu am avut SUV și ai grija ca plătești mai mult fără sa primesti multe lucruri in plus. Dacă vrei, baga un X5, X6 este total nefolositor pentru familie.

Mie îmi place Seria 3, oricând peste A4 :).

Touaregul ( nu ma refer la ultimul model) este o mașina foarte reușită și bine echilibrata, dar motoarele sunt cam old-school pentru 2019/2020. Am găsit și eu unul al 33K din 2018 cu 30k km, dar ma leg la cap cu un V6 fără sa ma doară.

V90CC T5 sau noul superb Scout mi se par la fix pentru familie.

#864
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostHEX2FUN, on 03 octombrie 2019 - 12:30, said:

Eu am avut SUV și ai grija ca plătești mai mult fără sa primesti multe lucruri in plus.
nu e cazul la mine de data asta. eu "platesc" pt al meu chirie, acoperita integral de firma, o suma cam cat dai tu doar pe asigurare :D

View PostHEX2FUN, on 03 octombrie 2019 - 12:30, said:


Mie îmi place Seria 3, oricând peste A4 Posted Image.

chestie de gusturi, ca si masina a4 fata de modelul vechi e 2 clase peste. pe asta nou l-am vazut doar pe drum :D

View PostHEX2FUN, on 03 octombrie 2019 - 12:30, said:

V90CC T5 sau noul superb Scout mi se par la fix pentru familie.

tie iti plac barcile :D

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate