Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Inlocuire interfon Electra, apartament

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
sionut

sionut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 26.05.2005
As dori sa inlocuiesc unitatea de interfon din apartament (desi inca functionala, este uzata fizic si moral).

Unitatea este una Electra, un model mai vechi (vedeti poza atasata).

Imi poate spune cineva daca o pot inlocui cu o unitate de fabricatie mai noua ? Ceva in genul acesta ?

Este nevoie de precautii speciale pentru a inlocui unitatea veche cu una noua sau este suficient sa leg firele la noua unitate si va merge ?

Multumesc.

#2
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Cred ca trebuie schimbat tot sistemul de interfonie din bloc. Inclusiv unitatea de la usa.

#3
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Intreb și eu aici, tot cu uzura morala, nu ii mai place soției.
Al meu este practic un telefon.

Ea zice sa gãsim ceva staționar, sa fie simplu dar nu ca acum, cu receptor de telefon.
Pentru deschidere apãsãm pe zero, mufa este ca la telefoane, la noi in bloc este sistem integrat pe toate apartamentele, se pot apela și vecinii, formind numãrul de apartament unde vrei sa vorbești.

Ce sa aleg ?
Sa fie compatibil cu sistemul actual.

Attached Files


Edited by crisstonne, 04 January 2018 - 15:10.


#4
sionut

sionut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 26.05.2005

 Neaceasca85, on 04 ianuarie 2018 - 14:50, said:

Cred ca trebuie schimbat tot sistemul de interfonie din bloc. Inclusiv unitatea de la usa.

Am inteles.. atunci o sa incerc sa gasesc o carcasa sa o inlocuiesc pe cea veche.

Stiti cumva daca firul poate fi prelungit ? Adica sistemul se va comporta ok daca decuplez firele de la unitatea interna si pur si simplu le prelugesc ?

Multumesc !

#5
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009

 crisstonne, on 04 ianuarie 2018 - 15:07, said:

Ce sa aleg ?
Sa fie compatibil cu sistemul actual.
Orice telefon merge. Atata timp cat are mufa respectiva sistemul deja stie ca daca apesi pe 0 deschide usa si daca formezi numarul apartamentului suna la vecinu. Incearca din curiozitate cu un alt telefon folosit pe post de telefon si vezi daca merge.

#6
sionut

sionut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 26.05.2005

 crisstonne, on 04 ianuarie 2018 - 15:07, said:

Intreb și eu aici, tot cu uzura morala, nu ii mai place soției.
Al meu este practic un telefon.

Ea zice sa găsim ceva staționar, sa fie simplu dar nu ca acum, cu receptor de telefon.
Pentru deschidere apăsăm pe zero, mufa este ca la telefoane, la noi in bloc este sistem integrat pe toate apartamentele, se pot apela și vecinii, formind numărul de apartament unde vrei sa vorbești.

Ce sa aleg ?
Sa fie compatibil cu sistemul actual.

Te rog sa nu imi "furi" postul - poti deschide unul nou numai al tau, este foarte simplu.

Altfel nu se va mai intelege nimic din acest post...

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 sionut, on 04 ianuarie 2018 - 14:24, said:

As dori sa inlocuiesc unitatea de interfon din apartament (desi inca functionala, este uzata fizic si moral).

Unitatea este una Electra, un model mai vechi (vedeti poza atasata).

Imi poate spune cineva daca o pot inlocui cu o unitate de fabricatie mai noua ? Ceva in genul acesta ?

Este nevoie de precautii speciale pentru a inlocui unitatea veche cu una noua sau este suficient sa leg firele la noua unitate si va merge ?

Multumesc.

Chiar daca cumperi o unitate noua, mentionez, de acelasi fel, nu va merge  ptr ca unitatea noua trebuie inregistrata in sistem, ca sa stie sa raspunda la numarul apartamentului tau. Tot asa, daca ai interfon digital pe scara, nu va merge sa pui unitate analogica (si invers) .
Ca sa intelegi mai bine, daca iei unitatea de interior a vecinului de la ap.3 si o pui la tine, aceasta va raspunde tot la 3, nu la cat ai tu.
...ce poti sa schimbi...doar carcasa. Sau apelezi la un "interfon-ist"

Edited by MembruAnonim, 04 January 2018 - 15:35.


#8
sionut

sionut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 26.05.2005

 MembruAnonim, on 04 ianuarie 2018 - 15:32, said:

Chiar daca cumperi o unitate noua, mentionez, de acelasi fel, nu va merge  ptr ca unitatea noua trebuie inregistrata in sistem, ca sa stie sa raspunda la numarul apartamentului tau. Tot asa, daca ai interfon digital pe scara, nu va merge sa pui unitate analogica (si invers) .
Ca sa intelegi mai bine, daca iei unitatea de interior a vecinului de la ap.3 si o pui la tine, aceasta va raspunde tot la 3, nu la cat ai tu.
...ce poti sa schimbi...doar carcasa. Sau apelezi la un "interfon-ist"

Multumesc frumos pentru explicatie. Are sens.

Puneam mai sus o intrebare referitor la prelungirea cablului pana la unitate. Asta se poate face ? Sau trebuie sa chem firma care face mentenanta chiar si pentru asta ?

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Da, prelungeste-l fara teama.

#10
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,128
  • Înscris: 10.07.2013

 crisstonne, on 04 ianuarie 2018 - 15:07, said:

Intreb și eu aici, tot cu uzura morala, nu ii mai place soției.
Al meu este practic un telefon.

Ea zice sa găsim ceva staționar, sa fie simplu dar nu ca acum, cu receptor de telefon.
Pentru deschidere apăsăm pe zero, mufa este ca la telefoane, la noi in bloc este sistem integrat pe toate apartamentele, se pot apela și vecinii, formind numărul de apartament unde vrei sa vorbești.

Ce sa aleg ?
Sa fie compatibil cu sistemul actual.
Poti folosi orice telefon fara display cu mufa identica fara sa ai probleme.Posted Image
Am inlocuit cu succes unul la mine in apartament.

Edited by xmanyacs77, 04 January 2018 - 17:25.


#11
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
@x, stiu, dar nu mai vrea sa fie un telefon, vrea ceva modern, futurist :D
Cam cum a postat colegul, in link-ul din primul post.

Ori asa:

Attached Files


Edited by crisstonne, 04 January 2018 - 18:34.


#12
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,266
  • Înscris: 06.01.2007
Al meu e oporcarie cu 2 butoane, tre sa apesi pe "vorbiti" apoi pe "Acces" ca sa dai drumul, n-are receptor din ala ca de telefon.
N-am avut curaj s-o dau jos, mi-e ca n-o mai pot pune si tre sa zugravesc.
Dar sunt si eu interesat de subiect, poate stie careva cum functioneaza sistemul asta mai in detaliu, as schimba-o si eu cu ceva mai aspectuos.

Edited by maccip, 04 January 2018 - 19:48.


#13
electragrup

electragrup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 20.11.2017
Postati pozele cu tipul de  interfon instalat la scara (unitate exterioara - indeosebi) sau postul de apartament, si va pot spune ce echipamente compatibile va trebuie. ALtfel daca luati dupa ureche, aveti sanse mari sa cumparati ceva ce nu va va functiona. Mai ales ca posturile electra sunt similare ca design. Insa instalatiile difera!
#Baiatului cu telefonul, care cel mai probabil are o instalatie produsa de Resel, ii merge orice telefon din comert cu prindere in perete.

 sionut, on 04 ianuarie 2018 - 15:14, said:

Stiti cumva daca firul poate fi prelungit ? Adica sistemul se va comporta ok daca decuplez firele de la unitatea interna si pur si simplu le prelugesc ?

Multumesc !
Functioneaza fara probleme.

 maccip, on 04 ianuarie 2018 - 19:47, said:

Al meu e oporcarie cu 2 butoane, tre sa apesi pe "vorbiti" apoi pe "Acces" ca sa dai drumul, n-are receptor din ala ca de telefon.
N-am avut curaj s-o dau jos, mi-e ca n-o mai pot pune si tre sa zugravesc.
Dar sunt si eu interesat de subiect, poate stie careva cum functioneaza sistemul asta mai in detaliu, as schimba-o si eu cu ceva mai aspectuos.

Posteaza o poza cu postul de apartament...

Edited by electragrup, 25 January 2018 - 12:47.


#14
cljordan

cljordan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.12.2012
Buna, am si eu post de interior Resel T8018, 2 fire in mufa.
Pot sa-l inlocuiesc cu electra  ATM.0S402.ELW04 sau  ATm.0S302.ELW04?
Multumesc!

#15
intercom

intercom

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 29.04.2018

 cljordan, on 30 aprilie 2018 - 11:58, said:

Buna, am si eu post de interior Resel T8018, 2 fire in mufa.
Pot sa-l inlocuiesc cu electra  ATM.0S402.ELW04 sau  ATm.0S302.ELW04?
Multumesc!

Buna, nu. Nu sunt compatibile, trebuie o retea completa pe casa scarii cu echipamente electra.

#16
Alexium2019

Alexium2019

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 12.04.2019
Buna. Am observat aici mai sus cineva care a zis ca nu se incumeta la a renova ca trebuie sa dea jos postul. Eu l-am dat...si amu am problema. Luna asta a fost sunat la cine l-a montat de 2 ori. Ramanea piuitul de la cartela ON iar zavorul era fierbinte, semn ca se facea un scurt. Asta de cand s-au montat ceva senzori la becurile de pe casa scarii. Problema mea este ca odata ce cuplez inapoi firele, imi zice jos cand formez nr meu de apartament post inexistent. Dar asa zice la toti. Nici cartelele nu mai merg. Am fost si am decuplat si a revenit accesul cu cartela. Am citi pe undeva pe un site sa pun 999-217120 apoi sa selectez apartamentul meu, doar ca nu e nimeni momentan acasa sa tina de butonul unlock, sus. Va intreb daca aceasta este modalitatea de a imi inregistra inapoi nr de apartament. Sau e vorba de softare. Sau de intrerupere d ecurent. Ca sa stiu, pot rezolva eu sau trebuie sa sun. Multumesc ! Interfonul este Electra, scrie 2007 iulie pe el, dar nu stiu modelul, scrie post audio semiuduplex PAS 11A etc etc Electra PASS iar pe integrat scrie CIM 12 A PAS

Edited by Alexium2019, 12 April 2019 - 21:51.


#17
acstech

acstech

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 08.04.2019
Ca sa iti programezi postul trebuie sa stii codul de programare pus de firma. Si ai nevoie si de ceva cunostiinte in domeniu. Suna la o firma de profil sa iti verifice si reteaua de pe casa scarii, ca daca ai scurt pe vreundeva, nu va merge la nici unu.

Si da, presupunand ca ai codul trebuie cineva sa tina apasat butonul acces in apartament, in timp ce tu ii introduci manual adresa postului, la panoul central.

#18
Alexium2019

Alexium2019

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 12.04.2019
Mulumesc mult ! :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate