Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Achizitie sistem 3000lei boxe + receiver

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#37
audiofidel

audiofidel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 26.12.2017
Boxele tale sunt exceptionale pentru un buget mult mai redus si banale pentru un buget mult mai generos,mi se pare simplu de inteles ideea. Banuiesc ca fc72 nu a vrut sa ofenseze pe nimeni ci sa spuna ca pentru boxe entry-level ar trebui respectat raportul de 2/1 deoarece o amplificare superioara bugetului care respecta acest raport, nu face o diferenta  sensibila in ce priveste sunetul.

#38
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013
Keddy_net, unde a plusat Yamaha față de Onkyo ? La ce capitol, bas, medii sau înalte ? Care din cele două ți-a creat inpresia unui sunet mai complet, mai coerent, mai bogat și mai cald ? Care din cele două au oferit un bas mai percutant și mai "greu" fără subwoofer ?

Edited by cutinastefan, 11 March 2018 - 11:35.


#39
keddy_net

keddy_net

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 31.07.2005
Un detaliu si pt ceilalti colegi. Cand pui microfonul ypao se activeaza cateva functii in plus pe aplicatie deci Yamaha R N803d are si el management pt bass cu crosover selectabil atat pe subwoofer cat si pt front uri.

Avantaj Onkyo 8270 ca are pre out dar nu e suficient pt ca functioneaza doar pe sursele digitale. Pe cele analogice nu, nu am inteles rostul aceastei limitari. Aplicatia de pe smartphone bluetooth wireless airplay etc inca nu sunt stabile iar un minus.

Ca si sunet mi s-a parut ca are un sunet mai cald, vocile si mediile un pic mai prezente la Yamaha rn803d. Onkyo 8270 mai strident un pic pe inalte. Pe bass nu am simtit diferente pt ca melodiile ce le am ascultat nu erau teste de bass.

Edited by keddy_net, 11 March 2018 - 22:06.


#40
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

 keddy_net, on 11 martie 2018 - 22:02, said:

Un detaliu si pt ceilalti colegi. Cand pui microfonul ypao se activeaza cateva functii in plus pe aplicatie deci Yamaha R N803d are si el management pt bass cu crosover selectabil atat pe subwoofer cat si pt front uri.

Avantaj Onkyo 8270 ca are pre out dar nu e suficient pt ca functioneaza doar pe sursele digitale. Pe cele analogice nu, nu am inteles rostul aceastei limitari. Aplicatia de pe smartphone bluetooth wireless airplay etc inca nu sunt stabile iar un minus.
1. Chiar am vazut undeva niste tabele ,screenshot-uri ,cu reglaje cu YPAO pt. Yamaha RN 803D cu management de bas.
2. Nu exista asa o limitatre pt. Onkyo TX 8270. Informatia este gresita. Ar fi si absurd pt. ca acea iesire de pre out este si pentru subwoofer. Ar insemna ca nu poti folosi subwooferul decat pe surse digitale ceea ce e un nonsens. Plus ca electronic nu e posibil asa ceva.

Edited by edigee, 11 March 2018 - 23:13.


#41
keddy_net

keddy_net

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 31.07.2005
Ma refeream la pre out zone 2 adica cel care reda muzica full. Cel de subw e activ in permanenta. Nu este informatie gresita, Sosojerk va poate lamuri. El foloseste acest receiver.

#42
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013

 keddy_net, on 11 martie 2018 - 22:02, said:

Un detaliu si pt ceilalti colegi. Cand pui microfonul ypao se activeaza cateva functii in plus pe aplicatie deci Yamaha R N803d are si el management pt bass cu crosover selectabil atat pe subwoofer cat si pt front uri.

Avantaj Onkyo 8270 ca are pre out dar nu e suficient pt ca functioneaza doar pe sursele digitale. Pe cele analogice nu, nu am inteles rostul aceastei limitari. Aplicatia de pe smartphone bluetooth wireless airplay etc inca nu sunt stabile iar un minus.

Ca si sunet mi s-a parut ca are un sunet mai cald, vocile si mediile un pic mai prezente la Yamaha rn803d. Onkyo 8270 mai strident un pic pe inalte. Pe bass nu am simtit diferente pt ca melodiile ce le am ascultat nu erau teste de bass.

Mulțumesc pentru răspuns. Păcat că nu ai ascultat piese cu bas, eram foarte curios de eventualele diferențe...

#43
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

 keddy_net, on 12 martie 2018 - 09:37, said:

Ma refeream la pre out zone 2 adica cel care reda muzica full. Cel de subw e activ in permanenta. Nu este informatie gresita, Sosojerk va poate lamuri. El foloseste acest receiver.
E denumit gresit de Onkyo ca line out zone 2. Line out ar presupune ca semnalul e doar routat din intrari si din DAC(pentru semnal digital) nefiind trecut prin preamplificator ,adica semnal neafectat de eventuale reglaje de volum ,bas sau ton. Functionarea acelei facilitati de zone 2 out mi se pare prost implementata. In principiu nu stim daca acolo e pre out sau line out.

#44
ionutulserban

ionutulserban

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 12.03.2018
Salutare. Va rog mult sa mă ajutați să aleg intre un Receiver Onkyo 8270 și Yamaha 803D . Îmi place basul sa fie prezent. Iar boxele am zis să aleg de la Producătorul Davis Acoustics ,ce părere aveți ?

#45
Piratul

Piratul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 21.01.2005
Yamaha R-N803D as vota.

#46
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Urmareste topicul asta mai inainte. Vezi ca sunt pareri .Cu plusuri si minusuri pt. fiecare.
Cela mai bine mergi la avstore sau alt showroom si asculta-le.

#47
Piratul

Piratul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 21.01.2005
Acel bas prezent pe care il cauti il vei obtine in special de la niste boxe bune, nu atat de la un amplificator.
Asadar atentie la boxe!

#48
ionutulserban

ionutulserban

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 12.03.2018
Mulțumesc mult. Îmi puteți spune ceva de Davis Acoustics Balthus 90. Va multumesc!!!!

#49
audiofidel

audiofidel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 26.12.2017
Din cei care se exprima aici, doar adacarla are B90. Contacteaza l pe privat.

#50
ionutulserban

ionutulserban

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 12.03.2018
Mulțumesc. Sau daca puteți sa îmi recomandați altfel de boxe . Să pot face o pereche buna! Mutumesc mult!!

#51
audiofidel

audiofidel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 26.12.2017
Orice boxa care iti place face pereche buna. Asculta boxele din bugetul dedicat si fa singur alegerea.

#52
sosojerk

sosojerk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 31.07.2004
Daca esti din Bucuresti sau poti ajunge acolo usor iti recoamnd sa mergi la un showroom si sa asculti cum se aud diferite boxe.
E f.  important pasul asta pt ca te lamuresti singur ce model iti place.
Altfel trebuie sa te limitezi la parerile unuia sau altuia...nu e acelasi lucru.

#53
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Apropos de receivere ca am vazut scris mai sus ca se compara Yamaha cu Onkyo pot sa spun ca utilizator de ani de zile al celor doua marci ca Yamaha se aude usor sesizabil mai bine.
Niciodata nu m-as intoarce la Onkyo pe partea de receiver. La amplificatoarele stereo este altceva si foarte probabil as alege invers sau... NAD.

#54
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013
Deci, în opinia ta, la ce capitole stă mai prost Onkyo față de Yamaha ? Eventual la ce capitole stă mai bine ca Yamaha ?


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate