Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Achizitie sistem 3000lei boxe + receiver

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#1
keddy_net

keddy_net

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 31.07.2005
Salutare colegi !

Am posibilitatea sa cumpar produse cu reduceri mari de pe siteul uk.harmanaudio.com

Nu sunt cel mai mare cunoscator al domeniului home audio; am intrat aici sa postez cateva intrebari. Sistemul va fi intr-un living de 32mp si va fi folosit pentru muzica dintr-un laptop destul de performant zic eu cu iesire hdmi. In viitor achizitionarea unui cd player dedicat home audio care sa aibe hdmi sau iesire optica pt acest receiver  sau o placa de sunet cu iesire optica nu va fi o problema....

Am posibilitatea sa achizitionez cu 3000lei urmatoarele produse noi din magazin cu garantie.

Boxe 2 x JBL Arena 180
Subwoofer JBL Studio SUB 260P
Receiver Harman Kardon HK3770

As vrea sa stiu daca merita si daca exista alternative mai bune in acest buget de maxim 3000lei.

Spre indrumarea voastra pot opta si pentru lucruri sh daca se afla intr o stare impecabila sau ireprosabila sau ca noua etc.

Cu respect, Mihai

Edited by keddy_net, 04 January 2018 - 00:12.


#2
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 10.10.2011
la pretul ala nu ai cum sa nu le iei :)

#3
keddy_net

keddy_net

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 31.07.2005
Mai exact 2740 lei toate  :)

#4
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
La amplificator in mod sigur. Vezi ca HK-ul ala e plin de mari probleme de fiabilitate. Citeste doar review-urile de pe Amazon ,comparative cu vechiul model ,mult mai bun ,HK3490.
Vrei neaparat receiver stereo? Incearca Onkyo TX 3270. E mult mai complet la conectica si are si management da bas ,obligatoriu pentru subwoofer. Si e si cu amplificare in clasa AB( clasa D la HK 3770). Alta solutie mai ieftina e Cambrige AudioTopaz SR-20.
Si la boxe se poate umbla ,dar probabil ca iesi din buget. Incearca Q acoustic 3050 sau Wharfedale Diamond 230.
Edit:
La boxe de podea nu-ti trebuie neaparat subwoofer. Vezi daca trebuie si-ti iei mai tarziu.

Edited by edigee, 04 January 2018 - 00:31.


#5
keddy_net

keddy_net

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 31.07.2005
Da vreau neaparat receiver stereo

HK3490 gasesc sh si pe ebay ceea ce nu prea imi convine pentru ca nu il pot proba. Parerile de pe amazon le-am citit intradevar sunt cateva contra dar sunt mai multe pro.

Onkyo TX3270 sigur e scris corect pt ca nu gasesc nimic Posted Image

Din ce mi-ai aratat boxele Wharfedale Diamond 230 m-as incadra....le am gasit la sono cu 2150lei. Deci ramane sa gasim un amplificator in 850lei pentru un sistem de 3000lei

Edited by keddy_net, 04 January 2018 - 01:53.


#6
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Este vorba de TX 8270 pe care-l recomand si eu daca vrei neaparat receiver si nu amplificator.Este unul din raritatile care fac bass management daca vrei sub pe viitor.
La boxe mergi pe Q Acostic 3050 sau Victa prime 702.
Daca poti sa faci efort macar pana la ceva entry de klipsch, respectiv R26-F o sa ma tii minte.
Nu lua HK 3770 ca e petarda.
Ar mai fi de luat in calcul si Dynacoice Challenger M-65.

Edited by geo123, 04 January 2018 - 08:47.


#7
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
Da .Sorry!
E vorba de TX 8270.

#8
keddy_net

keddy_net

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 31.07.2005
Am citit multe lucruri de bine despre acest Onkyo 8270. Ok sa zicem ca optez pentru Onkyo TX 8270 l-am gasit la stereomag la 2800lei. Desi este o valoare destul de mare din bugetul meu cam 90%.

Ramane sa gasim niste boxe mai de buget, va rog ce boxe imi recomandati pentru acest amplificator Onkyo, care s-ar potrivi cel mai bine ?

Personal as prefera Onkyo 8270 + Dynavoice Challenger M-65 EX V.4

Dynavoice Challenger M-65 EX V.4 - 2300lei
Heco Victa Prime 702 - 1630lei - oferta avmall
Wharfedale Diamond 230 - 2170lei - sono
Klipsch R26F - 2700lei - avstore
Q Acostic 3050 - 2800lei Avstore - Emag

Daca stiti vreo varianta sau sa ma indrumati catre un site sau magazin cu ceva reduceri sa imi spuneti.

Edited by keddy_net, 04 January 2018 - 15:03.


#9
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 10.10.2011
eu zic ca daca e primul contact cu aceasta lume sa cumperi de pe acel magazin din uk. preturile sunt foarte ok si produsele nu sunt de aruncat.dupa o vreme poti vedea exact ce iti place si ce nu la un sistem si te apuci de schimbat.adica eu asa as face

#10
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
Daca te ingrijoreaza bugetul poti incerca niste boxe de raft mai bunicele. Apoi in timp iei si un subwoofer ,mai ales ca la acel receiver(TX 8270) se poate conecta un subwoofer dupa toate regulile(bas management). La boxe de podea ,pentru muzica mai ales, n-are rost sa te complici cu un sub.

 zile_san, on 04 ianuarie 2018 - 19:56, said:

eu zic ca daca e primul contact cu aceasta lume sa cumperi de pe acel magazin din uk. preturile sunt foarte ok si produsele nu sunt de aruncat.dupa o vreme poti vedea exact ce iti place si ce nu la un sistem si te apuci de schimbat.adica eu asa as face
Sunt produse obisnuite Harman Kardon /JBL ,si nu sunt foarte ieftine. Iar avand in vedere ca pe segmentul consumer respectivul brand s-a apucat de facut efectiv doar jucarii .acel HK 3770 trebuie complet exclus din calcul

Edited by edigee, 04 January 2018 - 20:03.


#11
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Si cand te gandesti ce puteri bune facea hk pana acum ceva timp...
Au luat-o multi pe aratura in ultima vreme.Noile tendinte sunt departe de un sunet corect si calitativ.De redundanta nici nu mai zic la ce implementari se fac acum.Cifre mari pe hartie, mult plastic si cam atat.

#12
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
HK 3490 vs 3770. Inside.

Attached Files



#13
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,633
  • Înscris: 07.10.2005

 keddy_net, on 04 ianuarie 2018 - 14:48, said:

Am citit multe lucruri de bine despre acest Onkyo 8270. Ok sa zicem ca optez pentru Onkyo TX 8270 l-am gasit la stereomag la 2800lei. Desi este o valoare destul de mare din bugetul meu cam 90%.

Ramane sa gasim niste boxe mai de buget, va rog ce boxe imi recomandati pentru acest amplificator Onkyo, care s-ar potrivi cel mai bine ?

Personal as prefera Onkyo 8270 + Dynavoice Challenger M-65 EX V.4

Dynavoice Challenger M-65 EX V.4 - 2300lei
Heco Victa Prime 702 - 1630lei - oferta avmall
Wharfedale Diamond 230 - 2170lei - sono
Klipsch R26F - 2700lei - avstore
Q Acostic 3050 - 2800lei Avstore - Emag

Daca stiti vreo varianta sau sa ma indrumati catre un site sau magazin cu ceva reduceri sa imi spuneti.
Daca ai buget de 3.000 lei si iti iei un receiver de 2.800 lei ce boxe iti cumperi cu 200 lei? Daca nu mai ai buget va trebui sa te reorientezi.

Edited by Mr. Incredible, 05 January 2018 - 13:30.


#14
Eorend

Eorend

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 09.11.2007

 edigee, on 04 ianuarie 2018 - 21:15, said:

HK 3490 vs 3770. Inside.

Te referi la faptul ca au trecut pe sursa in comutatie? (asa pare din imagine)

#15
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008

 Eorend, on 05 ianuarie 2018 - 14:17, said:

Te referi la faptul ca au trecut pe sursa in comutatie? (asa pare din imagine)
Da
Dar nu e numai asta. Au renuntat si la iesirile de pre out si intrarile de power in. Foarte utile. Si radiatorul de pe finali e mai anemic. Nici ala vechi nu era stralucit. La mine l-am modificat cu totul.

Edited by edigee, 05 January 2018 - 15:16.


#16
audiofidel

audiofidel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 26.12.2017
Eu as merge pe 20,22,24-26 mil boxe noi  pe ascultate si de restul un amplificator sh,sunt destule oferte bune pe OLX daca esti atent si urmaresti.Numai un  exemplu ,in preajma Craciunului au fost doua Marantz uri 6005 ,amandoua noi luate de BF ul trecut ,doi ani  garantie ,amandoua la 12 mil,pe unul dintre ele il negociasem la 11 mil cu transp inclus dar nu l am mai luat .Asta e doar un singur exemplu,sunt destule alte scule ok si in stare foarte buna la pret de cateva milioane comercializate de oameni onorabili care nu s ar preta la tepe .Acuma e chestie si de putin fler cumulat cu lipsa de ghinion Posted Image In scurt  timp amplificatorul se poate schimba fara paguba   iar  boxele pot sa si faca linistite treaba mai mult timp de acum incolo.

Sau varianta inversa ,amplificator/receiver decent nou si boxe de tranzitie noi si ieftine gen taga,  magnat mms sau boxe sh .Ideea e sa fie o componenta ok si una care sa se poata schimba fara paguba,altfel daca tot sistemul e mediocru,cand vor creste exigentele va trebui schimbat in totalitate ,si amplificator si boxe.Bafta la achizitie !

Edited by audiofidel, 05 January 2018 - 16:32.


#17
keddy_net

keddy_net

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 31.07.2005
Am fost azi si am facut doua auditii: Wharfedale Diamond 230, Q Acostic 3050 si Dynavoice Definition M-65 EX V.4.Posted Image

Q 3050 mi-au placut mai mult ca Diamond 230, are inaltele mai prezente si mai bine definite, un sunet neutru si echilibrat, apoi am comparat Q 3050 cu Dynavoice Definition M-65 EX V.4 si am ramas la Dynavoice pentru ca au un plus pentru frecventele medii - joase, nu au nevoie de subwoofer, au un sunet cald si se aud mai tare. Mi-au placut si eram gata sa comand Q 3050 dar bine ca am avut rabdare sa ascult si Dynavoice M65 in alta parte. Q 3050 erau un pic mai prezente pe frecventele inalte 16khz dar atat, si din punctul meu de vedere nu isi merita diferenta de +1200lei mai ales ca sunt difuzoare la care clar ai nevoie de subwoofer. Inca un plus din punctul meu de vedere Q 3050 au fost probate pe un amplificator Cambridge de ~4500lei intr-o camera mult mai bine pregatita si Dynavoice pe un amplificator si camera de auditie mai slabe Yamaha ~2200lei.

Cei de la Avstore mi-au recomandat dincolo de acest Onkyo TX 8270 sa optez pentru Marantz Denon sau Yamaha N402 si N602, pentru ca din lista lor de preferinte Onkyo ar fi cel mai slab. Am zis sa mai ascult o parere si impreuna cu cei de la Stereomag care sunt importatori si fani inraiti Yamaha [ http://forum.computergames.ro/images/smilies/smile.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] :) am ajuns la concluzia impreuna ca Onkyo are hdmi de care am nevoie, bass management pe doua iesiri de subwoofer (spuneau ca nu e nevoie pt ca orice subwoofer vine cu crosover); pe hartie 8270 are si putere mai mare si e, mai greu undeva la 10.2 kg fata de Yamaha care are 8kg si stabil in 4ohmi. Onkyo pe parte de sunet cu un plus pe frecventele joase si un sunet mai strident, Yamaha cu un plus pe frecventele inalte medii si minus pe frecventele joase. Am ramas la Onkyo pentru ca acel sunet mai strident cred ca se potriveste la o piesa dub step de exemplu si imi place si cum arata [ http://forum.computergames.ro/images/smilies/smile.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] L-am comandat, trebuie sa ajunga intre 10-15 ianuarie.

Oferta pe care am obtinut-o e destul de buna zic eu fata de pretul listat la cele mai ieftine magazine online. Onkyo TX 8270 + Dynavoice Definition M-65 EX V.4: 4500lei (boxele sunt 2300 si receiverul 3000)

Amplificatorul nu l-am platit, l-am comandat si astept sa vina deci ma pot reorienta spre altceva daca considerati ca e cazul insa la wireless hdmi air play bluetooth nu vreau sa renunt [ http://forum.computergames.ro/images/smilies/smile.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

In momentul in care ma duc sa ridic TX 8270 voi propune sa facem un test pe aceleasi Dynavoice Chalenger; Yamaha 701 vs Onkyo si voi alege atunci; sper in cazul in care imi place Yamaha mai mult sa pot da Onkyo inapoi. Desi imi place mai mult cum arata Onkyo si pe partea de conectivitati mi se pare wow cu toate functiile alea prin wireless air play hdmi etc sper sa invat sa le folosesc. Momentan nu mai dau comanda de subwoofer, astept si vad pe viitor daca am nevoie

Ma bucur ft mult ca am facut aceste auditii fiindca altfel nu puteam sa imi dau seama ce vreau diferentele intre boxe nu sunt mari, dar alegi fix ce te incanta, ce iti place si ce se potriveste

Posted Image As avea doua intrebariPosted Image

Ce cabluri am nevoie, ce tip de jack-uri au boxele / amplificatorul ca sa le comand si pe ele si recomandari de cablu. (am acasa cablu Cordial pentru boxe de 2.5mmp, e ok ? )

Daca iau semnal prin hdmi din laptop mai am nevoie de placa de sunet cu iesire optica; sau ce fel de semnal sa iau pentru a avea o conexiune buna intre laptop si receiver ?

Va multumesc pentru recomandari !

Edited by keddy_net, 05 January 2018 - 21:34.


#18
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008

Quote

spuneau ca nu e nevoie pt ca orice subwoofer vine cu crosover
Ma mir ca cei de la avstore nu cunosc notiuni elementare. Cred ca ai nimerit un nene mai nou si mai nepriceput. Trebuie facuta neaparat taiere jos la boxe in afara de taierea sus pe care o face acel crossover de pe subwoofer. Tocmai asta face acel management de bas ,prezent de obicei doar la receiverele multicanal A/V ,face acea taiere la boxe.
La cablul boxe nu te complici cu niciun fel de jack-uri sau banane . Cel mai bine se leaga firele direct. Desi multi o sa-ti bage pe gat tot felul de conectori care nu ajuta la nimic decat la luat bani din buzunar. Cablu cupru ,daca e posibil OFC ,de 2x2,5mm.
HDMI da si imagine si sunet(digital) ,n-ai nevoie de nicio iesire optica sau vreo placa de sunet speciala.
Edit: Mi se pare bizar ca ai gasit ca sunet acel Onkyo mai strident decat Yamaha. Yamaha sunt campionii sunetului strident. Si cu bas mai saracut.

Edited by edigee, 05 January 2018 - 23:01.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate