Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Achizitie sistem 3000lei boxe + receiver

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#19
keddy_net

keddy_net

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 31.07.2005

 edigee, on 05 ianuarie 2018 - 22:55, said:

Mi se pare bizar ca ai gasit ca sunet acel Onkyo mai strident decat Yamaha. Yamaha sunt campionii sunetului strident. Si cu bas mai saracut.

Cei de la AVstore si Stereomag au spus ca e mai strident. Eu 'm-am incapatanat' si l-am comandat fiind cap de serie la receivere stereo de la Onkyo ma gandesc ca e un lucru facut cel mai bine si nu are cum sa fie prost.

Edited by keddy_net, 06 January 2018 - 11:35.


#20
keddy_net

keddy_net

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 31.07.2005
Salut baieti ! Am zis sa ascult si parerea unui coleg de pe alt forum si cand m-am dus luni sa ridic boxele dynavoice mx65 am zis totusi sa ascult DF6 si DF8 de care m-am indragostit.....am mai bagat odata mana in buzunar si am plecat cu Dynavoice DF8 acasa de care sunt foarte incantat cum se aud chiar si pe o combina Panasonic de 15 ani.

Si uite asa am vrut sa imi iau un sistem de 3000lei si m-a duce dublu si inca +

Astept pe 15 ianuarie sa vina si receiverul Onkyo TX 8270

Vreau sa iau si un cd player. Ce imi recomandati ? Am oferta buna pentru un Marantz CD6006 ce parere aveti despre el ?

#21
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Nu mai pune boxele pe combina aia ca risti sa le arzi!
In loc de CD player gandeste-te la un BD player. Acel receiver Onkyo are intrari HDMI ,exact ce ai tu nevoie pt. un eventual BD player. Sunt unele chiar foarte bune pe partea de audio ,plus ca poti rula nu doar CD-uri ci o droaie de discuri si formate A/V.

#22
suiemihai

suiemihai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 25.02.2005
Și ce player ai recomanda aici edigee?

Eu am un sistem (mult) mai slab decât keddy_net și vreau sa mai cumpăr acest cd player sau cum recomanzi tu bd player bun și pe partea de audio.
Am un receiver Sony STR DH540 pe care îl țin în stereo împerecheat cu 2 boxe Sony ss f 4000 (frontalele din sistemul de 5 FCR 4000).
Multumesc.

#23
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Produse de la Pioneer ,Panasonic si unele Sony. Ma refer la BD playere. Nu Samsung sau LG. Daca dispui de buget mai mare te poti arunca la Oppo ,desi ar fi overkill cu sistemul ala.
Mai uitat-te prin review-uri ,mai vezi la aria dedicata cu BD playere de pe aria video de pe forum.

#24
keddy_net

keddy_net

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 31.07.2005
Salutare !

Am asteptat sa treaca zile cateva zile (aproximativ 40) de la achizitie pentru a imi putea face o parere despre aceste scule pe care le-am cumparat si voi detalia aici ce am ales sub forma de un review.

Castigatoarii au fost:

Receiver: Yamaha R-N803D
Boxe de Podea: Dynavoice DF8
Subwoofer: Mordaunt Short Performance 9
Cablu semnal: QED Profile Subwoofer
Cabluri Boxe: Sonic Link Aerospace HST200
Router gigbit: Asus RT N18U
TV Samsung 4k 49MU7002
HDD extern Western Digital

Dupa ce am ascultat prin in showroomuri: Q Acoustic 3050, Dynavoice Challenger M 65, Wharfedale Diamond 230, Heco Victa Prime 702, Dynavoice Challenger M-105 EX am ramas la Dynamoice DF8 pe care le-am ascultat ultimele si m-am indragostit de ele pe loc. Pe locul doi ar fi fost Q Acoustic 3050 care suna foarte bine dar nu prea au bas, asa ca cei ce vor sa cumpere si stau la casa trebuie sa ia in calcul si achizitia unui subwoofer.
Ca si sunet Dynavoice DF8 + Yamaha R-N803D pentru gusturile mele au un sunet cald, detaliat, prezent si un bass placut. Pe cateva piese de la Fletwood Mac, Katie Melua, Kiesza, Pink Martini, Stefan Banica, Chris Rea, inchizi ochii si ai impresia ca artistul e la 2m in fata ta si canta. Tweeter ribbon alcatuit dintr un tweeter si un super tweeter, o medie cu con din fibra carbon, doua difuzoare de joase cu con din kevlar de 20cm 4cai in total. Tweeterul e prezent si suav, cu un sunet cald. Au un bass gros, coboara in frecventa perfect pana spre 35-40hz. Au doua porturi de bass unul in spate sus, unul in in fata jos. Subwooferul Mordaunt cu doua difuzoare de 25cm este o constructie foarte eficienta si o pozitionare interesanta dar si un pret pe masura. Am vrut un subwoofer care sa cante perfect doar sub acei 35-40hz unde se opresc difuzoarele. Are filtru low pass pana 35hz, acolo il tin tot timpul cu slope 12dB si se completeaza boxele + subwoofer extraordinar de bine si pe muzica si pe filme. In filmele Lord of the rings am ramas impresionat de toate efectele audio. Mi-am construit fara sa vreau si un sistem care se aud filmele acasa mai bine ca la cinema.

Aveti nevoie de o camera mare pentru ele sufragerie/living.

Am testat cu Onkyo 8270 si mi-a placut mai mult cum suna Yamaha. Network receiverul Yamaha R-N803D este genial, la 20* in camera dupa o ora de cantat la volum tare 75% abea e caldut calai, arata bine, aspect modern, are dimmer display daca vrei sa il folosesti noaptea il dai mai incet; se integreaza perfect la mine in biblioteca. Sunt lucrati destul de bine conectorii din spate. Nu am folosit niciodata egalizatorul bass/trable si nici acel microfon ypao. Consider ca muzica trebuie sa fie naturala cap-coada si boxele trebuie sa sune bine fara ajutor artificial, de multe ori il tin pe pure-direct unde se anuleaza circuite interioare si functioneaza doar partea de amplificare pura, dar nu mai apare nimic pe display.  Pe partea de network player nota 10. Se conecteaza la HDD pe care l-am conectat la router, se conecteaza la laptop, USB, TV face streaming de oriunde de pe retea. Are aplicatie pe telefon din care faci absolut TOT. Telecomanda cu meniu ok, o poti folosi sa intri pe server si sa cauti orice melodie, tuner, spotify, un meniu destul de simplu; poti naviga oriunde si de pe telecomanda, dar e mai practic de pe telefon. Se poate programa din telefon, multe functii faine. Singurul defect pe care l-as putea gasi este ca usb-ul este pe fata unitatii si se vede cam urat ceva infipt in el acolo, dar voi cumpara un mini usb slim de culoare neagra si nu se va mai observa. Nu are iesiri preamplificate deci nu pot folosi alt amplificator pe care sa il controleze din volum.
Am conectat prin cablu din router TV, laptop, si receiver. TV este conectat la receiver prin iesirea optica, si am cumparat si un cablu audio QED care face legatura analogica intre laptop si receiver. Iar un lucru interesant pot naviga din TV in toata reteaua si pot asculta muzica optic prin TV din network streaming. Pot conecta prin doua click uri displayul laptop la TV prin wireless display cu tot cu sunet care comunica optic cu receiverul.
Sunt sigur ca exista variante mai bune si ca sunt sisteme mult mai performante mai ales SH, dar consider ca am cumparat lucruri noi si bune de care sunt foarte multumit.

Ce pareri aveti despre sistem ?

Va multumesc pentru sfaturi si indrumari.

Edited by keddy_net, 17 February 2018 - 23:03.


#25
audiofidel

audiofidel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 26.12.2017
Salutare,

Felicitari pentru sistem, daca esti atat de incantat inseamna ca ai facut ce trebuia sa faci. Eu te as invita sa dublezi postul pe topicul de sisteme personale adaugand si o poza sau doua.

#26
sosojerk

sosojerk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 31.07.2004

 keddy_net, on 11 ianuarie 2018 - 11:33, said:

Salut baieti ! Am zis sa ascult si parerea unui coleg de pe alt forum si cand m-am dus luni sa ridic boxele dynavoice mx65 am zis totusi sa ascult DF6 si DF8 de care m-am indragostit.....am mai bagat odata mana in buzunar si am plecat cu Dynavoice DF8 acasa de care sunt foarte incantat cum se aud chiar si pe o combina Panasonic de 15 ani.

Si uite asa am vrut sa imi iau un sistem de 3000lei si m-a duce dublu si inca +

Astept pe 15 ianuarie sa vina si receiverul Onkyo TX 8270

Vreau sa iau si un cd player. Ce imi recomandati ? Am oferta buna pentru un Marantz CD6006 ce parere aveti despre el ?
Aha...Deci tu esti cel care mi-a furat DF8 de sub nas...Le-ai luat de la stereomag pana la urma?
Glumesc, desigur...
Mi-am comandat ca si surround in living chestia asta:

https://www.stereoma...ition-dm-6-8118

Sunt in standby pana saptamana viitoare pt ca nu aveau boxa centrala pe stoc. Acuma nu mai au nici DF8 (le aveau si pe ele pe stoc, dar cred ca stiun unde s-au dus acuma :D ).
Ma bucur ca DF8 suna f. bine, doar sunt gama de varf de la Dynavoice la boxe de podea. Abia astept sa le primesc. Am luat si un Denon AVR-X3400H pt ele.
Faza e ca din acele Magnaturi de rahat cat pumnul care stau suspendate pe pereti am decis sa folosesc 2 din ele pt Atmos-ul de pe Denon. Sa fie 5.1.2. De fapt 5.0.2 pt ca inca nu am subwoofer dedicat. Nu a intrat in buget. Dar o sa iau un SVS pt asta. Un SB 4000 probabil (sau 2 x SB 2000, vad io). Sunt plasate numai bine in spatiu pt functia asta.
Bune si ele la ceva.

Felicitari pt achizitie.

Edited by sosojerk, 21 February 2018 - 16:57.


#27
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Totusi un receiver de 1000 euro pentru boxele alea?Aveai nevoie de functiile sale fata de X1400? pentru ca acustic este foarte greu sa le deosebesti.

#28
sosojerk

sosojerk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 31.07.2004
1000 de euro daca il cumperi din Romanica. La noi au niste preturi mega umflate.
Am platit pe el 597 euro la Amazon.de
A fost 1 zi in reducere pe 11 Februarie si l-am luat. ulterior a crescut la 672 si acuma e 719.
Well, exista niste diferente intre 1400H si 3400h. eARC e una din ele si este una din chestiile care il fac sa fie mai future-proof decat 1400.
Dual bass management e alta, adica e capabil sa comande cele 2 subwoofere diferit.
Multi channel pre-out...
Mai multa putere (105W/canal vs 80W/canal)...
Mai multe intrari HDMI
Audyssey XT32 vs cea de la 1400H, ceva mai slaba
Si altele...

Edited by sosojerk, 22 February 2018 - 15:28.


#29
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Am intrebat asta deoarece am vazut ca in ultimul timp se cumpara receivere sofisticate pentru boxe banale.Pretul pe amazon.com este 1000 dolari, acum daca zici ca ai platit cam jumatate, are sens.
Dual sub are doar un singur utilizator pe aici si se plange ca nu este ce trebuie.
Pre-out, imi vine foarte greu sa cred ca vei folosi Power separat la un receiver.
Diferenta intre 105W si 80w nu se poate evidentia in nici un mod.
Mai multe intrari, nu cred ca le vei folosi vreodata atatea.
XT32 pe niste boxe "standard" nu va face vreo diferenta de luat in seama.O pozitionare corecta la incinte face mai mult decat diferenta intre calibrari.
Intamplator am ascultat cateva in comparatie si culmea modelul mai ieftin era mai nervos, agresiv si facea casa buna cu incinte smooth, modelele mai sofisticate si mai scumpe erau mai rafinate dar rezultatul era un sunet prea relaxat.
Sa nu se intelega ca modelele scumpe sunt degeaba, in anumite situatii pot arata clar superioritatea.
Eu as fi apreciat iesirile multiple HDMI care permit mai multe deviceuri simultan, PROIECTOR, MONITOR, TV.

#30
audiofidel

audiofidel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 26.12.2017

 FC72, on 23 februarie 2018 - 12:29, said:

Am intrebat asta deoarece am vazut ca in ultimul timp se cumpara receivere sofisticate pentru boxe banale.

Am remarcat si eu chestiunea dar nu le poti spune nimic oamenilor ca dupa aia au impresia ca ai ceva cu ei. Fiecare face ce vrea cu banii lui dar e fara noima.

#31
sosojerk

sosojerk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 31.07.2004

 FC72, on 23 februarie 2018 - 12:29, said:

Am intrebat asta deoarece am vazut ca in ultimul timp se cumpara receivere sofisticate pentru boxe banale.

Defineste notiunea de boxe banale. Nu am auzit de conceptul asta de "boxe banale".
Ce inseamna asta? Pretul? Daca asta e criteriul, da-mi voie sa nu fiu de acord.

Dual sub nu am (inca) dar se recomanda sa fie identice. Sunt multe articole pe tema asta iar cel care spune ca nu este ceea ce trebuie ori nu are suburi identice, ori sunt pozitionate aiurea, ori fazele nu sunt cum trebuie, nu stiu.

Legat de amazon.com. Pretul lor e enorm. Amazon.de e referinta aici. Pt ca la pretul din USA se platesc taxe vamale, TVA, transportul e mai scump etc.
Pretul de 1000 de ron in plus pt un 3400H fata de 1400h eu zic ca nu e mare avand in vedere ce are un plus. Unele chestii pe care le voi folosi, cel putin eu...dar in viitor, nu chiar acum.

La un moment dat am luat in calcul si un 4400H (9.2 + extra 2 canale line out). Ala cu un amplif separat ajunge la 11.2.
Dar nah, cel mai mic pret e pe la 1250 de euro, si nu se justifica diferenta.

Edited by sosojerk, 23 February 2018 - 14:20.


#32
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

 sosojerk, on 23 februarie 2018 - 14:07, said:

Defineste notiunea de boxe banale. Nu am auzit de conceptul asta de "boxe banale".
Ce inseamna asta? Pretul? Daca asta e criteriul, da-mi voie sa nu fiu de acord.

Boxele sunt de departe cel mai important element din lantul audio. Prin urmare acolo trebuie investit cel mai mult. La stereo ,e o regula oarecum generala ,cand se da un anumit buget, cam 2/3 merge spre boxe ,restul spre amplificator. La sisteme multicanal un set 5.1 de boxe B&W ,ca un exemplu, costa foarte mult desi o pereche de 604/603 ar fi acesibile pt un sistem stereo de buget mediu. La polul opus ,nu poti folosi un set de MMS cu un cap de serie de la Marantz sau Rotel(A/V receiver)

Edited by edigee, 23 February 2018 - 16:01.


#33
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Imi este teama ca pretul nu poate fi eludat.Nu exista ieftin si bun, nu cand vorbim de incinte.Scump si prost da dar nu ieftin si bun.Apoi numele conteaza nu atat de mult cat ar parea dar nici nu merge teoria ca brandul nu mai reprezinta nimic.
Firmele cu renume si experienta au alta expertiza in a face incinte indiferent de clasa.Unii producatori exceleaza pe un segment, clasa si nu orice fac este mirific.
Cateodata le iese ceva grozav, sclipitor si fac ceva marcant, alteori fac chestii banale. Producatorii netitrati nu se pot ridica peste banalitate.Banal inseamna ordinar, care nu se remarca prin nimic, standard.Asta nu este rau dar nici nu ies din tipar.
Bine in zona asta entry alegerea este chestie de gust, producatorii imprima un caracter personalizat, nu merg pe precizie si neutralitate tocmai pentru a convinge la impresia artistica la prima auditie, nu la analize profunde si indelungate.

#34
sosojerk

sosojerk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 31.07.2004
Bine mah...hai sa spunem lucrurilor pe nume...
De acord cu ce spuneti voi...
Denon este o marca ok, dar modelul mid range 3400h este doar un model mainstream...nu este nicidecum un Devialet sau Luxman al A/V Receiverelor....
La fel si cu Dynavoice, nu este vreun Q Acoustics 5000, nu este un The Nordic Tone, Raidho D5 si asa mai departe...
Vorbim despre bugete de vreo 2000 de euro care sunt oricum banale. Receiver de 600 de euro si restul de bani pe boxe. Toate sunt banale. Un Denon 3400h este banal intre receivere. Si boxele sunt banale atunci...
Asta nu inseamna ca nu se aud bine, doar asha...ca sunt banale si nu ies cu nimic in evidenta.
Pt iesirea in evidentza trebuie plusat enorm la buget...ce tot vorbim aici?

#35
traiandiseana

traiandiseana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 14.01.2008
A explicat fc72 ca nu se refera la tine. Nu exista "sa spunem lucrurilor pe nume" deoarece sunt lumi diferite. E lumea pocnitorilor, e lumea entry-level, e lumea high-end, lumi care deseori nu se intersecteaza unele cu altele, nici macar nu prea comunica. In plus, perceptiile sunt subiective si individuale, fiecare vede in alt fel problema. Nici nu poti sa stii cine o vede cel mai bine pentru ca daca manelistul care asculta la tigai e mai fericit decat audiofilul rafinat frustrat de neputinta de a gasi sunetul ideal, atunci manelistul e mai castigat. Ne pacalim ca suntem mai rafinati si mai exigenti dar tot neurotransmitatorii fac diferenta, daca la manelist se descarca mai multa serotonina si dopamina cand asculta muzica , ala e clar mai castigat.

Nu avem de ce sa sarim in sus, si pe mine m-a deranjat deunazi unul care mi-a spus ca boxele mele nu sunt prea  rafinate dar mi-am dat seama ca nu o spunea sa ma deranjeze, pur si simplu era la alt nivel de evaluare al sunetului, boxele lui sunt fix de doua ori mai scumpe decat ale mele care nici acestea nu sunt entry-level.

In concluzie, orice vorbim impreuna, tot separat ne intelegem :) Dar macar socializam si noi. Important e sa ne bucuram de ce avem, bucuria face diferenta, nu calitatea materialului.

#36
keddy_net

keddy_net

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 31.07.2005
Salutare !

Da de la Stereomag am luat Dynavoice Definition DF8 si receiverul Yamaha R-N803d. Cablurile de la Avstore, Smart TV de la Emag, routerul de la pc garage (a cedat dupa o saptamana). Subwooferul l-am luat sh (nou e undeva la 3000Lire).

Sistemul pe care l-am ales imi place si sunt multumit de el, in fiecare seara vin de la servici si ma relaxez cand ascult niste flacuri de pe server sau hdd extern comandate de pe aplicatia din telefon. Am o curiozitate cum lucra subwooferul + boxele cu receiverul Onkyo TX 8270, care are crosover pe partea de bass si pe fronturi si pe subwoofer. Cand l-am ascultat pe boxe m-a convins Yamaha n803d cu niste diferente mici. Boxele pot fi folosite bi amp si pot mai mult ca ce scoate acest n803d. Ma gandesc sa iau acel Onkyo TX 8270 si sa l folosesc pt joase + subwoofer si sa controleze yamaha r-n803d care va canta pe medii, dar nu stiu daca merita, astept aici si un sfat din partea voastra.

Ambele au plusuri si minusuri, yamaha r-n803d nu are preout care sa fie controlate de gain, are preout totul sau nimic, Onkyo are nevoie de tv pt a vedea meniul sa il folosesti ca player de retea.

Off Topic: Urata chestia asta cu banalitatea desi poate e adevarata la alt nivel dar nu toata lumea are disponibil 6000E sa-i dea pe o pereche de boxe sau 5000E pe un amplificator pentru a nu fi 'banale', fiecare isi cumpara echipamente de cat isi permite. Boxele au fost 1100E, receiverul 800E, subwooferul 800E sh. Sunt aceleasi alternative de boxe + amplificator + subwoofer la un sfert din pret; acelea cum se numesc ?!

Am ascultat, am comparat inainte si am ales ce m-a incantat mai mult, sunt convins ca exista altceva mai bun, dar suntem aici sa ne informam, sa asteptam niste indrumari de la persoane mai experimentate si in functie de bugetul fiecaruia sa mergem sa ascultam ce ni s-a recomandat si sa alegem ce ne place mai mult.

Ce sa-i faci asta e ! Ne multumim cu gunoaiele astea de 3000E pe care ni le permitem noi astia mai saraci.....

Edited by keddy_net, 27 February 2018 - 20:33.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate