Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Leul vechi (ROL) refuza sa moara

* * * - - 7 votes
  • Please log in to reply
131 replies to this topic

#1
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Denominarea s-a facut pe data de 01.07.2005. In vara aceasta se vor implini 13 ani de la operatiune. 13 ani este o perioada suficient de lunga de timp. Si totusi foarte multi oameni gandesc si vorbesc in lei vechi. Ii aud mereu in jurul meu.

Mereu ma mir atunci cand ii aud citind o eticheta de pret: o citesc in lei vechi?! Adica prefera sa faca mental o operatiune matematica, in loc sa citeasca pur si simplu ce e afisat. E contraintuitiv. Fiinta umana are tendinta sa aleaga calea cea mai usoara.

Cel mai mult ma mir cand aud copii care nu au prins leii vechi (sau erau oricum prea mici) vorbind... in lei vechi. In cazul lor, care nu au o relatie directa de folosire a leilor vechi, ma intreb, oare ei asa cred ca se citeste numarul respectiv? Adica oare ei cred ca 1,69 se citeste ºaiºpe mii noo sute? V-ati gandit vreodata ca poate in mintea acestor copii reprezentarea numerelor este altfel decat normala, din cauza celor ce le-au auzit in familie?

Poate la un test grila, daca-l prezinta verbal, ei vor raspunde mandri: la pct C varianta corecta este patru milioane trei sute de mii!! Varianta corecta fiind 430. Daca le-ai lua hartia cu rezolvarea, ai vedea scris pe ea... 430. Doar ca ei asa cred ca se citeste...

#2
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007
Eu am observat ca acum se foloseste curent un leu, cinci lei, 10lei. Dar pentru o suta de lei mai apare cateodata "un milion".

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Problema este ca peste o anumita suma, eu am probleme sa constienizez "dimensiunea" => prefer exprimarea in EUR.

Daca iti zic 1 miliard de lei (RON)? Iti spune ceva?

Problema vine de la taierea a 4 zerouri, nu a 3 zeriuri, care ar fi simplificat calculele.

#4
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 bladhaund, on 03 ianuarie 2018 - 18:02, said:

Denominarea s-a facut pe data de 01.07.2005. In vara aceasta se vor implini 13 ani de la operatiune. 13 ani este o perioada suficient de lunga de timp. Si totusi foarte multi oameni gandesc si vorbesc in lei vechi. Ii aud mereu in jurul meu.

E mai buna gandirea in lei vechi ca ne ajuta sa intelegem cat e de slab leul nou.  Adica 1EURO = 47.000 lei.
Nu ai cum sa-ti dai seama de caracterul de tara africana al Romaniei daca nu gandesti in lei vechi,.

#5
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

 Adm, on 03 ianuarie 2018 - 18:08, said:

prefer exprimarea in EUR.
Eu ma exprim numa' in Satoşi. E superusor. E ca in lei vechi, e cu sute de mii si milioane. Un Satoş, doi Satoşi, patrumilioanetreisutedemii de satoşi.

Intr-un viitor nu prea indepartat, la semafor...
Şăfu, n-ai şi tu un satoş în plus, sa-mi iau si io o votca paine? Intinde cu mana tremuranda un petic de hartie, mototolita si patata, pe care are tiparita adresa lui publica in format QR...

Edited by bladhaund, 03 January 2018 - 18:29.


#6
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 bladhaund, on 03 ianuarie 2018 - 18:02, said:

13 ani este o perioada suficient de lunga de timp.
Optimistule.
Sergiu Brucan a zis 25, dar iata ca dupa 28 de ani ....

Edited by ericmario, 03 January 2018 - 18:12.


#7
mase1

mase1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 03.03.2007
Pe mine personal ma dispera exprimarea de genul: 2 ron, 50 ron etc, in loc de 2 lei, 50 lei etc.

#8
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

 Kokoshmare, on 03 ianuarie 2018 - 18:06, said:

Eu am observat ca acum se foloseste curent un leu, cinci lei, 10lei. Dar pentru o suta de lei mai apare cateodata "un milion".
Era in fata mea la casa o fetita cu maica-sa. Fetita nu putea sa aiba mai mult de 7-8 ani, inca citea poticnit. Batea apropouri pentru ca maica-sa sa-i cumpere o ciocolatica din cele care se vand la casa. A silabisit pretul si apoi i-a spus mandra maica-sii: costa doişpe mii o suta nouazeci.

 mase1, on 03 ianuarie 2018 - 18:13, said:

Pe mine personal ma dispera exprimarea de genul: 2 ron, 50 ron etc, in loc de 2 lei, 50 lei etc.
roni.

#9
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007

 rosix, on 03 ianuarie 2018 - 18:09, said:



E mai buna gandirea in lei vechi ca ne ajuta sa intelegem cat e de slab leul nou.  Adica 1EURO = 47.000 lei.
Nu ai cum sa-ti dai seama de caracterul de tara africana al Romaniei daca nu gandesti in lei vechi,.
Iti poti da seama doar de valoarea adevarata a leului comunist si agoniei lui in anii 90 pana a devenit valuta liber convertibila.

#10
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Aveam 11 ani in 2005, vorbesc in leii vechi in general. Probabil suna mai placut un milion decat o suta de lei.
Treaba a iesit chiar mai rau, ca de exemplu mai zic pe la magazin in loc de 20 de lei forma corecta, zic doua sute gandind in leii vechi dar nu folosesc forma intreaga "doua sute de mii".

#11
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007

 bladhaund, on 03 ianuarie 2018 - 18:14, said:

Era in fata mea la casa o fetita cu maica-sa. Fetita nu putea sa aiba mai mult de 7-8 ani, inca citea poticnit. Batea apropouri pentru ca maica-sa sa-i cumpere o ciocolatica din cele care se vand la casa. A silabisit pretul si apoi i-a spus mandra maica-sii: costa doiºpe mii o suta nouazeci.

roni.
Poate ea nu stia citeasca punctul de dinainte zerouri.

#12
titi_greucean

titi_greucean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,602
  • Înscris: 14.06.2017
Pe mine ma enerveaza ca n-ai macar o moneda de 1 leu, in tip ce polonezii au chiar moneda de 5 zloty , aproximativ 5 lei.

#13
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Mă dispera și pe mine, îmi pare incredibil, dar deh, asta este poporul.

#14
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007

 titi_greucean, on 03 ianuarie 2018 - 18:16, said:

Pe mine ma enerveaza ca n-ai macar o moneda de 1 leu, in tip ce polonezii au chiar moneda de 5 zloty , aproximativ 5 lei.
Si la ce iti este asa necesara moneda de un leu ?

#15
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002

 Adm, on 03 ianuarie 2018 - 18:08, said:

Problema vine de la taierea a 4 zerouri, nu a 3 zeriuri, care ar fi simplificat calculele.
denominarea aia cu 4 zerouri a fost cea mai mare tampenie. nici pana acu n-am inteles de ce au preferat 4. din cauza ei persista si azi "meleonu' "

 Adm, on 03 ianuarie 2018 - 18:08, said:

Daca iti zic 1 miliard de lei (RON)? Iti spune ceva?
cum sa nu? vreo 250 k euro.

#16
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010

 Kokoshmare, on 03 ianuarie 2018 - 18:17, said:

Si la ce iti este asa necesara moneda de un leu ?

Sa-ti umpli portofelul si pusculita cu ele.
Nu suport monedele. Injur pe la carucioarele ce cer 50 bani ca nebunul...

Edited by medelin992, 03 January 2018 - 18:23.


#17
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Asta cu bancnotele si diviziunile stupid de mici e iarasi problema.
Monedele de un ban si 5 bani nu ar trebui sa existe.
Sa o luam altfel, bancnonta maxima la euro e 100 de euro, aia de 500 nu se mai produce, se scoate din uz, etc.
Noi avem bancota maxima aia cu Eminescu, 500 de lei, mai mult decat 100 de euro ... deocamdata.
Am putea avea moneda inclusiv de 10 lei gen aia de 2 euro.

Edited by SpeedDemon, 03 January 2018 - 18:24.


#18
bitiro

bitiro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 07.03.2008
La asta ajuta mult si TV-ul si media in general.
Frecvent pentru a impresiona telespectatorii/cititorii, folosesc abuziv valoarea in lei vechi, mai amesteca si niste euro asa sa fie.
A trecut perioada obligartorie de afisat lei vechi/lei noi, gata vorbim/afisam/scriem in lei noi.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate