Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Concediu - viza & pasaport

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,666
  • Înscris: 05.02.2012
Salut. Anul asta ne-am hotarat sa calatorim in exteriorul uniunii europene. Momentan ne-am decis la urmatoarele destinatii :

Dubai prin primavara (cel mai probabil aprilie)
Mauriutius 25 decembrie - 3 ianuarie

Momentan astea sunt prioritatile

Problema e ca nu am mai calatorit inafara uniunii europene si nu am avut niciodata pasaport. Cum se face ? Pentru Mauritius as face rezervarile (zbor + cazare) cat mai repede dar exista riscul sa nu primesc viza ? cat e valabila acea viza ?

#2
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011
de pe site-ul MAE:

Quote

Mauritius
Nu există restricţii de călătorie.

Condiţii de intrare şi regim de şedere
Cetăţenii români pot intra pe teritoriul acestei ţări, fără viză, pentru o perioadă de 90 de zile într-un interval de 6 luni.
Cu toate acestea, vă recomandăm ca, înaintea călătoriei, să solicitaţi informaţii suplimentare asupra condiţiilor de intrare în Mauritius la ambasada acestui stat la Paris (date de contact: adresa 127 Rue de Tocqueville 75017, telefoane: local 0142273019 internaţional 0033142273019, e-mail [email protected].

concediu placut!

LE: acum am vazut: nema pasaport, nema plecat in afara UE. Primul lucru va faceti pasaport. Recomand versiunea pe 5 ani sau cat mai e acum perioada maxima valabila ca sa stai la cozile alea de cat mai putine ori posibil in viata asta.
Nu mai stiu cat costa, eu am dat vreo 300 lei acum 3 ani.

Edited by un_dac, 03 January 2018 - 12:13.


#3
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,991
  • Înscris: 18.12.2007
Nu poti sa iei biletele de avion fara sa ai pasaportul, deci intai fa demersurile pentru pasaport.
Ai aici detaliile pentru obtinerea lui: http://www.mae.ro/node/1424

#4
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostAndreysc7, on 03 ianuarie 2018 - 11:53, said:

Salut. Anul asta ne-am hotarat sa calatorim in exteriorul uniunii europene. Momentan ne-am decis la urmatoarele destinatii :

Dubai prin primavara (cel mai probabil aprilie)
Mauriutius 25 decembrie - 3 ianuarie
Momentan astea sunt prioritatile
Problema e ca nu am mai calatorit inafara uniunii europene si nu am avut niciodata pasaport. Cum se face ?

E foarte tare ca v-ati planificat concedii in afara spatiului UE fara sa aveti pasapoarte. Costa niste bani si trebuie sa stati la niste cozi.
In privinta vizei, intrati pe site-ul ambasadelor, de regula acolo scrie despre viza. Unele vize se obtin la ambasada, in Bucuresti, altele pe aeroport la intrarea in tara respectiva.

#5
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 17.03.2009

View PostAndreysc7, on 03 ianuarie 2018 - 11:53, said:

Salut. Anul asta ne-am hotarat sa calatorim in exteriorul uniunii europene. Momentan ne-am decis la urmatoarele destinatii :

Dubai prin primavara (cel mai probabil aprilie)
Mauriutius 25 decembrie - 3 ianuarie

Momentan astea sunt prioritatile

Problema e ca nu am mai calatorit inafara uniunii europene si nu am avut niciodata pasaport. Cum se face ? Pentru Mauritius as face rezervarile (zbor + cazare) cat mai repede dar exista riscul sa nu primesc viza ? cat e valabila acea viza ?

Ca designer graphic (3D), nu pari a avea prea multă imaginație ... doar dacă nu cumva ai postat chestia asta la mișto.
Altfel, e simplu. Pașaportul se face tot acolo unde-ți faci și cartea de identitate, la serviciul de evidența persoanelor, contra unei sume de vreo 300-400 de lei, nu mai știu exact, că s-au mai scos niște taxe mărunte.
Viza (dacă e necesară) o iei de la ambasadă/consulat. Te interesezi la ministerul Afacerilor Externe (mae.ro) să vezi care sunt condițiile și de unde iei viza (s-ar putea să nu o poți lua din țară și să trebuiască să o iei dintr-o țară vecină cu noi).
Ceva însă îmi spune (că tu nu ai dat amănunte) că vrei să mergi în acele destinații nu pe cont propriu, ci printr-o agenție. În acel caz, ai scăpat! Se ocupă agenția!
P.S. Chestiile astea sunt valabile indiferent de destinație.

Edited by stancosty, 03 January 2018 - 12:10.


#6
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,991
  • Înscris: 18.12.2007

View Postrosix, on 03 ianuarie 2018 - 12:05, said:

E foarte tare ca v-ati planificat concedii in afara spatiului UE fara sa aveti pasapoarte.

Considerand ca prima iesire ar fi in aprilie, chiar nu vad problema ca si-au planificat concediul fara sa aiba pasaport. Nu dureaza 3 luni sa il obtina.

L.E: pentru cele doua destinatii alese de el nu e necesara viza.

P.S: ma bucur cand vad cati forumisti s-au nascut invatati Posted Image

Edited by AlexEn, 03 January 2018 - 12:12.


#7
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Poststancosty, on 03 ianuarie 2018 - 12:08, said:

Altfel, e simplu. Pașaportul se face tot acolo unde-ți faci și cartea de identitate, la serviciul de evidența persoanelor, contra unei sume de vreo 300-400 de lei, nu mai știu exact, că s-au mai scos niște taxe mărunte.
De ani de zile nu se mai face la Evidență, taxele nu-s cât zici... nu era mai simplu să te abții? Era.

#8
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,666
  • Înscris: 05.02.2012
@un_dac

fara viza dar trebuie pasaport ? O sa ma interesez sa vad

@rosix

Quote

E foarte tare ca v-ati planificat concedii in afara spatiului UE fara sa aveti pasapoarte. Costa niste bani si trebuie sa stati la niste cozi
Nu e vorba de bani... e abia 3 ianuarie si nu imi plac sa las pe ultima suta de metri.

@stancosty

Quote

Ca designer graphic (3D), nu pari a avea prea multă imaginație ... doar dacă nu cumva ai postat chestia asta la mișto
Ceva însă îmi spune (că tu nu ai dat amănunte) că vrei să mergi în acele destinații nu pe cont propriu, ci printr-o agenție..
Sa inteleg ca am dat cuiva in cap pentru faptul ca am intrebat ? Imi cer scuze ca nu sunt asa luminat ca tine Posted Image Cu mine natura a fost mai putin darnica (la materia cenusie)
Nu vreau sa merg prin agentie

Edited by Andreysc7, 03 January 2018 - 12:18.


#9
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,991
  • Înscris: 18.12.2007

View PostAndreysc7, on 03 ianuarie 2018 - 12:15, said:


fara viza dar trebuie pasaport ? O sa ma interesez sa vad


Da, in afara UE trebuie sa te legitimezi cu pasaportul neaparat. Ala e actul de identitate recunoscut. Ca in anumite tari trebuie si viza e partea a doua.
Acolo ar fi de preferat sa lasi pasaportul in seif si sa umbli cu o copie la tine. Eu, cel putin, asa fac.

#10
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009

View PostAlexEn, on 03 ianuarie 2018 - 12:02, said:

Nu poti sa iei biletele de avion fara sa ai pasaportul, deci intai fa demersurile pentru pasaport.
Ai aici detaliile pentru obtinerea lui: http://www.mae.ro/node/1424
Fals, eu am luat biletele de avion pentru Maldive fara sa am pasaport, e un detaliu de completat acolo ce nu este mandatory.
Am facut pasaportul in decembrie contra sumei de 258 lei/pers la birourile din Plaza Romania, am stat fix 5 minute la coada si jos unde se plateste taxa(au un birou la subsol) era o persoana in fata mea.

View PostAndreysc7, on 03 ianuarie 2018 - 11:53, said:

Salut. Anul asta ne-am hotarat sa calatorim in exteriorul uniunii europene. Momentan ne-am decis la urmatoarele destinatii :

Dubai prin primavara (cel mai probabil aprilie)
Mauriutius 25 decembrie - 3 ianuarie
Distractie placuta in ambele destinatii.

Eu personal am luat cazarea prin agencie din motive de costuri, am iesit putin mai ieftin, iar biletele de avion le-am luat direct pe site-ul companiei aeriene cand aveau o promotie in septembrie. Deci nicio legatura biletele de avion cu pasaportul.

#11
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,666
  • Înscris: 05.02.2012

View PostAlexEn, on 03 ianuarie 2018 - 12:20, said:


Da, in afara UE trebuie sa te legitimezi cu pasaportul neaparat. Ala e actul de identitate recunoscut. Ca in anumite tari trebuie si viza e partea a doua.
Acolo ar fi de preferat sa lasi pasaportul in seif si sa umbli cu o copie la tine. Eu, cel putin, asa fac.

Ok :D mersi fain de sfat. Asa o sa fac :)

#12
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,991
  • Înscris: 18.12.2007

View PostTz3posu, on 03 ianuarie 2018 - 12:22, said:

Fals, eu am luat biletele de avion pentru Maldive fara sa am pasaport, e un detaliu de completat acolo ce nu este mandatory.


Super, inseamna ca s-au mai schimbat lucrurile de cand imi cumparam eu singura biletele de avion. :lol:

#13
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,698
  • Înscris: 23.04.2007

View Postun_dac, on 03 ianuarie 2018 - 12:02, said:

acum am vazut: nema pasaport, nema plecat in afara UE.
unde drac ai vazut ?

View PostAlexEn, on 03 ianuarie 2018 - 12:20, said:

Da, in afara UE trebuie sa te legitimezi cu pasaportul neaparat.
Pe cuvintu' tau ?

#14
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009

View PostTz3posu, on 03 ianuarie 2018 - 12:22, said:

Fals, eu am luat biletele de avion pentru Maldive fara sa am pasaport, e un detaliu de completat acolo ce nu este mandatory.

View PostAlexEn, on 03 ianuarie 2018 - 12:33, said:

Super, inseamna ca s-au mai schimbat lucrurile de cand imi cumparam eu singura biletele de avion. :lol:
A fost prima achizitie pentru o destinatie in exteriorul UE, deci nu stiu cum se proceda inainte sau daca s-a schimbat ceva.
Ma gandesc ca nu prea ii intereseaza daca ai ce trebuie atata timp cat platesti biletul. Daca nu te prezinti cu actele necesare la aeroport nu prea ii intereseaza, ei iti asigura zborul nu si ce tine de trecerea frontierei, deci daca nu ajungi la poarta de imbarcare e problema ta.

Edited by Tz3posu, 03 January 2018 - 12:44.


#15
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,698
  • Înscris: 23.04.2007

View Poststancosty, on 03 ianuarie 2018 - 12:08, said:

Ca designer graphic (3D), nu pari a avea prea multă imaginație ...
contra unei sume de vreo 300-400 de lei, nu mai știu exact, că s-au mai scos niște taxe mărunte.
Ca sa te parafrazez - ca persoana care are acces la internet ... nu prea stii sa cauti informatia Posted Image

#16
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,991
  • Înscris: 18.12.2007

View Postadrian_r5, on 03 ianuarie 2018 - 12:37, said:

Pe cuvintu' tau ?

Merge pe undeva buletinul in afara UE?
Eu vorbesc de situatia in care esti turist, fiind pe aria de turism. Ar fi mult mai util sa dai si niste detalii daca ai ceva util de spus la obiect, nu doar sa arunci niste intrebari sarcastice.

#17
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postadrian_r5, on 03 ianuarie 2018 - 12:37, said:

Pe cuvintu' tau ?
Și tu începi ca stancosty?

Uite, AlexEn, o listă utilă a MAE care cuprinde condițiile de călătorie pentru români:
https://www.mae.ro/s...nii_romani_.pdf
Sunt și câteva țări din afara UE care acceptă CI.

#18
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011

View Postadrian_r5, on 03 ianuarie 2018 - 12:37, said:

unde drac ai vazut ?


Pe cuvintu' tau ?

a venit corectorul de serviciu. Pentru Mauritius oricum are nevoie de pasaport, nu are nevoie de viza.

Lista completa de tari aici.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate