Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Concediu - viza & pasaport

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,694
  • Înscris: 23.04.2007

 AlexEn, on 03 ianuarie 2018 - 12:43, said:

nu doar sa arunci niste intrebari sarcastice.
La prostii nu poti raspunde decit sarcastic Posted Image

PS - http://www.mae.ro/travel-conditions

Edited by adrian_r5, 03 January 2018 - 13:02.


#20
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,919
  • Înscris: 18.12.2007

 althea, on 03 ianuarie 2018 - 12:48, said:

Și tu începi ca stancosty?

Uite, AlexEn, o listă utilă a MAE care cuprinde condițiile de călătorie pentru români:
https://www.mae.ro/s...nii_romani_.pdf
Sunt și câteva țări din afara UE care acceptă CI.

Corect! La mine UE era egal cu Europa. Chiar ma gandeam ce state din afara Europei accepta si buletinul de identitate.
Greseala de exprimare, mea culpa.

 adrian_r5, on 03 ianuarie 2018 - 12:51, said:

La prostii nu poti raspunde decit sacrcastic
PS - http://www.mae.ro/travel-conditions

Daca nu ai de spus ceva la obiect si de ajutor, nu e mai bine sa nu mai uzezi tastele?

Edited by AlexEn, 03 January 2018 - 12:53.


#21
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,694
  • Înscris: 23.04.2007

 althea, on 03 ianuarie 2018 - 12:48, said:

Și tu începi ca stancosty?
Te rog ... ma clar ... ca nu pricep mesaju' :(

 un_dac, on 03 ianuarie 2018 - 12:49, said:

a venit corectorul de serviciu.
Prostiile trebuie corectate Posted Image

#22
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 adrian_r5, on 03 ianuarie 2018 - 12:51, said:

La prostii nu poti raspunde decit sacrcastic Posted Image
Ei, na... confunzi prostia cu lipsa de informație, și  jignești aiurea.

 adrian_r5, on 03 ianuarie 2018 - 12:54, said:

Te rog ... ma clar ... ca nu pricep mesaju' Posted Image
La fel ca el, postaseși un mesaj ironic fără nicio informație utilă. Ce-i cu voi de vă place să dați așa din bețe? Zău că nu înțeleg.

#23
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,694
  • Înscris: 23.04.2007

 althea, on 03 ianuarie 2018 - 12:59, said:

prostia cu lipsa de informație,

 AlexEn, on 03 ianuarie 2018 - 12:52, said:

nu e mai bine sa nu mai uzezi tastele?
Daca nu stii ... mai bine taci si lasi lumea sa creada ca esti nestiutor decit sa deschizi gura si sa inlaturi orice dubiu Posted Image

 althea, on 03 ianuarie 2018 - 12:59, said:

Zãu cã nu înțeleg.
nu te contrazic Posted Image

 althea, on 03 ianuarie 2018 - 12:59, said:

mesaj ironic fãrã nicio informație utilã.
Asta ar fi asemanarea ... da' te rog sa observi ca este (cel putin) si o deosebire ;)

Edited by adrian_r5, 03 January 2018 - 13:07.


#24
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 adrian_r5, on 03 ianuarie 2018 - 13:05, said:

Asta ar fi asemanarea ... da' te rog sa observi ca este (cel putin) si o deosebire Posted Image
Nu văd niciuna care să conteze pentru cel care a deschis topicul. Altfel da, dacă s-ar face concurs de offtopic și flame tu l-ai lua pe stancosty.

#25
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009

 AlexEn, on 03 ianuarie 2018 - 12:02, said:

Nu poti sa iei biletele de avion fara sa ai pasaportul, deci intai fa demersurile pentru pasaport.
Ai aici detaliile pentru obtinerea lui: http://www.mae.ro/node/1424


Ba poti. Cu exceptia US, datele din pasaport le introduci ABIA LA CHECK IN, adica ori la ghiseu cand pleci ori cu o noapte inainte. Data de nastere nu ti se schimba la facerea pasaportului, lol.

Pasaportul se face doar cu Cartea de Identitate in mana si programare online oriunde in Romania (NU necesita sa fie facut in zona de resedinta, il faci unde vrei).

Dureaza 2 saptamani eliberarea lui, e un proces foarte foarte simplu Posted Image

Edited by Lex404, 03 January 2018 - 13:14.


#26
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,662
  • Înscris: 05.02.2012

 althea, on 03 ianuarie 2018 - 13:11, said:

Nu văd niciuna care să conteze pentru cel care a deschis topicul. Altfel da, dacă s-ar face concurs de offtopic și flame tu l-ai lua pe stancosty.

Da-i pace :) fiecare cu frustrarile lui :)

@ Lex
Ms :) Sper sa fie simplu .. ce tine de acte , birocratie, etc .. sunt total paralel :lol: .

#27
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009

 stancosty, on 03 ianuarie 2018 - 12:08, said:

Altfel, e simplu. Pașaportul se face tot acolo unde-ți faci și cartea de identitate, la serviciul de evidența persoanelor


GRESIT! Se face la serviciul de pasapoarte! La evidenta persoanelor, pe la sate.

Plus ca, poti avea CI in Sibiu si pasaportul in Cluj, NICIO PROBLEMA. Nu trebuie rezidenta in locul in care depui pentru psasport, nimic.

Va scrie Eliberal la CLUJ, domiciliul la SIBIU.

(cazul meu, de exemplu)

#28
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 17.03.2009

 adrian_r5, on 03 ianuarie 2018 - 12:40, said:

Ca sa te parafrazez - ca persoana care are acces la internet ... nu prea stii sa cauti informatia Posted Image
Ești tu așa de sigur?
Evident că știu. Și știu și faptul că Serviciul Public Comunitar pentru Evidenţa şi Eliberarea Paşapoartelor este diferit de cel privind evidența persoanelor. Dar la noi în oraș (și cred că e valabil în orice județ), cele două servicii au același sediu, împart avelași culoar, doar ghișeele sunt diferite, cum erau și înainte de separare.
Îmi fac mea culpa, mulțumesc pentru lecția de google-it. Posted Image
P.S. Văd că s-au ofuscat doi moderatori pentru exprimarea mea confuză. Vă rog să mă iertați! am greșit fără să vreau. Mea culpa! Știu că asta poate crea confuzii și pentru interlocutor. Promit să fiu mai atent data viitoare. :)

Edited by stancosty, 03 January 2018 - 13:22.


#29
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009

 Andreysc7, on 03 ianuarie 2018 - 13:17, said:


Da-i pace Posted Image fiecare cu frustrarile lui Posted Image

@ Lex
Ms Posted Image Sper sa fie simplu .. ce tine de acte , birocratie, etc .. sunt total paralel Posted Image .

Nici nu trebuie sa mai completezi ceva.

Te programezi online si te duci doar cu cartea de identitate. Vezi sa aiba ghiseul de plati tot acolo.
Cand am facult ultima oara la cluj am intrat in curtea lor, am platit direct si in 5 minute am iesit. Duduia a bagat toate datele, m-a pozat, m-a amprentat si aia e.

La curentul s-a dus scrisul de pe el dupa vreo 5 luni :facepalm: :
[ https://scontent.fmnl3-2.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/16425767_1757767804248600_7293902869320336125_n.jpg?oh=30f3678c998f9395beba57f5bbbd60da&oe=5AB5DF48 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


La final de 2017 am facut poze la stampile/ vizele din 2017. Intr-un an s-o dus aproape juma de pasaport, tre sa il schimb naibii... Mai ales ca vreau alta poza, acum is mai frumos si fara plete (dar cu barba mai mare). Desi nu m-au oprit niciodata sa ma intrebe de sanatate.

Ah, O sa ma intrebe la vara cand vin in Romania si-o sa vada pagina asta (la fel cum m-au intrebat ce am facut 2 luni in Turcia, ca turistii stau maxim 2 saptamani :facepalm: vreo 20j de minute frecate degeaba):
[ https://scontent.fmnl3-2.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/26167369_2218115081547201_4781322154962981466_n.jpg?oh=c50768ee278732dec1a074b120344708&oe=5AFE5263 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#30
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 17.03.2009

 Lex404, on 03 ianuarie 2018 - 13:19, said:

Te programezi online si te duci doar cu cartea de identitate. Vezi sa aiba ghiseul de plati tot acolo.
Vezi? nimeni nu e ferit de greșeli. Pe saitul din județul meu scrie așa:
„În cazul confirmării programării, vă veți prezenta la ghișeu la data și ora menționate în rezervare, având la dumneavoastră toate documentele necesare operațiunii.”
Și, mai departe:
„Cetăţenii pot solicita personal paşapoarte simple electronice sau paşapoarte simple temporare, în baza următoarelor documente:
- cartea de identitate, cartea de identitate provizorie sau, după caz, buletinul de identitate, aflate în termen de valabilitate, în original. Cartea de identitate provizorie poate fi acceptată doar dacă este însoţită de certificatul de naştere, în original.
- paşaportul anterior, dacă acesta există;
- dovada achitării taxelor şi tarifelor de emitere a paşaportului simplu electronic sau a paşaportului simplu temporar, completate pe numele titularului, în original;”

#31
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009

 stancosty, on 03 ianuarie 2018 - 13:27, said:

Vezi? nimeni nu e ferit de greșeli. Pe saitul din județul meu scrie așa:
„În cazul confirmării programării, vă veți prezenta la ghișeu la data și ora menționate în rezervare, având la dumneavoastră toate documentele necesare operațiunii.”
Și, mai departe:
„Cetăţenii pot solicita personal paşapoarte simple electronice sau paşapoarte simple temporare, în baza următoarelor documente:
- cartea de identitate, cartea de identitate provizorie sau, după caz, buletinul de identitate, aflate în termen de valabilitate, în original. Cartea de identitate provizorie poate fi acceptată doar dacă este însoţită de certificatul de naştere, în original.
- paşaportul anterior, dacă acesta există;
- dovada achitării taxelor şi tarifelor de emitere a paşaportului simplu electronic sau a paşaportului simplu temporar, completate pe numele titularului, în original;”


Nene, dovada taxei e la mintea cucosului. SI nu pleci cu ea de acasa ci o platesti acolo (sau cateva strazi distanta, iti spun ei unde).
Psaport anterior nu are, deci e exclus.

In concluzie, Andrei pleaca de acasa doar cu cartea de identitate.
Alta intrebare?

#32
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Nu e nimic greșit în ce a spus Lex404. Andrey n-a avut pașaport, deci n-are ce să ducă, și n-are nevoie de certificatul de naștere pentru că, mai mult ca sigur, are CI cu termen lung, nu carte provizorie ca să-i trebuiască certificatul de naștere.
Iar despre chitanțe n-a zis nimic pentru că a scris

Quote

Vezi sa aiba ghiseul de plati tot acolo.


#33
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Btw, cateva chestii importante pentru Andrei:

Fa pasaportul cat mai curand, nu musca. Fa sa-l ai facut chiar daca amani plecarea. Nu stii niciodata ce-ti pica maine si nu poti pleca, numai zic. E util chiar si pentru Europa, am zis-o de cateva ori: sa ramai fara portmoneu (si buletin) in Tenerife nu e deloc amuzant... succes sa ajungi inapoi "mainland" ca sa ai acces la Ambasada sa poti cere titlu de calatorie... nu poti nici un feribot sa iei fara buletin, dapai zbor. Asa ca, e bine sa ai un backup chiar si in Europa.
Pastreaza copii electronice (PDF) in cloud ale pasaportului si ale vizelor/ stampilelor. In caz de pierdere oricum esti batut de guv. Romaniei, nu lasa si autoritatile locale sa ti-o dea (dovada statulului sederii in statul pe care il vizitezi). Un pasaport romanesc facut in ambasada dureaza 3 luni. Daca e one trip poti cere Titlu de Calatorie (care acum e gratuit) cu care te poti intoarce in Romania, insa nu poti continua calatoria catre alte state

Ma gandesc si iti mai spun..

Edited by Lex404, 03 January 2018 - 13:38.


#34
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,662
  • Înscris: 05.02.2012
Da, o sa il fac cat mai repede posibil... momentan am de reparat maisna Posted Image, e deja miercuri. Saptamana viitoare o sa ma apuc de pasaport Posted Image. A mai zis un user de copii fizice dar o sa pastrez si electronice. O sa ma interesez si de vaccinuri ...

am gasit doar asta :

"Dacă tranzitaţi un stat afectat de febră galbenă, înainte de a ajunge în Mauritius, trebuie să fiţi în posesia unui certificat medical care să ateste faptul ca ati fost vaccinat împotriva acestei boli."
"Să se adreseze Institutului Naţional de Sănătate Publică – Centrul Naţional de Supraveghere şi Control al Bolilor Transmisibile pentru a obţine informaţii cu privire la tipurile de vaccinuri care trebuie efectuate."

O sa ma interesez sa vad... am vazut ca sunt locuri in care cer anumite vaccinuri.

Edited by Andreysc7, 03 January 2018 - 13:44.


#35
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 17.03.2009

 Lex404, on 03 ianuarie 2018 - 13:29, said:

Nene, dovada taxei e la mintea cucosului. SI nu pleci cu ea de acasa ci o platesti acolo (sau cateva strazi distanta, iti spun ei unde).
Psaport anterior nu are, deci e exclus.

In concluzie, Andrei pleaca de acasa doar cu cartea de identitate.
Alta intrebare?
Uite, vezi? Greșești.
Sper că nu o să-mi spui că asta e flame. Singur i-ai recomandat inițiatorului să facă cererea online. Păi, acolo unde am citit eu, spune clar că, la înscrierea online, trebuie să ai deja plata făcută, ba trebuie să introduci și datele facturii, dacă vrei programare online. Nene!
În plus, cel puțin la noi în județ, nu există ghișeu de plată în sediul Serviciului Pașapoarte. E drept, este destul de aproape, în raza a 300 m. Posted Image

Edited by stancosty, 03 January 2018 - 14:16.


#36
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,919
  • Înscris: 18.12.2007

 Lex404, on 03 ianuarie 2018 - 13:12, said:

Data de nastere nu ti se schimba la facerea pasaportului, lol.


Depinde cine erai inainte sa ai pasaport si cine esti dupa :lol:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate