Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Concediu - viza & pasaport

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#37
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,483
  • Înscris: 19.04.2009
Eu cand am facut programarea online nu mi-a cerut nicio chitanta nimic, pentru ca chitanta se platea la ghiseu la intoarcere...

Asta in 2016 cand am facut ultimul pasaport.

View Poststancosty, on 03 ianuarie 2018 - 14:02, said:

Uite, vezi? Greșești.
Sper că nu o să-mi spui că asta e flame. Singur i-ai recomandat inițiatorului să facă cererea online. Păi, acolo unde am citit eu, spune clar că, la înscrierea online, trebuie să ai deja plata făcută, ba trebuie să introduci și datele facturii, dacă vrei programare online. Nene!
Unde scrie, ca ma uitam acum pe epasapoarte.ro si nu apare nimic...

#38
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Ce as vrea si eu un pasaport asa...
Daca realizam la momentul potrivit si in loc sa umplu jumate de frigider cu magneti de prin Europa mai bine umpleam folie din pasaport...dar na, am zis ca daca nu ies din Europa si merge cu CI-ul de ce sa mai dau bani si pe pasaport....
Acum ca l-am facut mi-am dat seama ca era mult mai misto un pasaport plin decat un frigider plin de chestii colorate.

View PostLex404, on 03 ianuarie 2018 - 13:26, said:


Edited by Tz3posu, 03 January 2018 - 14:23.


#39
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,483
  • Înscris: 19.04.2009
Btw. In Europa e ilegal sa iti stampileze pasaportul (daca e europan) la intrare in EU sau in Schengen Posted Image

Si iar nu sunt sigur cat de bine da sa ai jumatate de pasaport cu stampile din zone nu pre pretene cu US/ EU :lol:

Edited by Lex404, 03 January 2018 - 14:27.


#40
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 17.03.2009

View PostLex404, on 03 ianuarie 2018 - 14:06, said:

Eu cand am facut programarea online nu mi-a cerut nicio chitanta nimic, pentru ca chitanta se platea la ghiseu la intoarcere...

Asta in 2016 cand am facut ultimul pasaport.


Unde scrie, ca ma uitam acum pe epasapoarte.ro si nu apare nimic...
Uite icișa: http://www.prefectur...r-simple-arges/
La punctul 5, scrie: „Se completează numărul chitanței (dovada plății);”
Vezi, fiecare cu regulile lui ... Pe epasapoarte.ro sunt niște reguli generale. Și neactualizate!

P.S: Acum, pot să-mi completez și localitatea de domiciliu, că oricum au aflat-o toți. Posted Image

Edited by stancosty, 03 January 2018 - 14:59.


#41
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
E uite ca mai invat ceva, treaba asta cu stampilatul daca esti pasaport european nu o stiam, deci sa inteleg ca nu am pierdut nimic? Daca ceream o stampila oricum nu o primeam?

Cat despre probleme de compatibilitate cu stampile si diverse destinatii am citit, asa este si e nasol. Cred ca si mai nasol e sa nu iti dea acceptul de intrare in tara si tu sa ai deja platit tot, bilete de avion (primul segment efectuat evident) cazare, diverse si sa trebuiasca sa iti mai cumperi si un bilet de return.

#42
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,483
  • Înscris: 19.04.2009
Pai de ce nu faci programare pe epasapoarte?

Ce treaba are sula cu prefectura?

View PostTz3posu, on 03 ianuarie 2018 - 14:32, said:

1. E uite ca mai invat ceva, treaba asta cu stampilatul daca esti pasaport european nu o stiam, deci sa inteleg ca nu am pierdut nimic? Daca ceream o stampila oricum nu o primeam?

2. Cat despre probleme de compatibilitate cu stampile si diverse destinatii am citit, asa este si e nasol. Cred ca si mai nasol e sa nu iti dea acceptul de intrare in tara si tu sa ai deja platit tot, bilete de avion (primul segment efectuat evident) cazare, diverse si sa trebuiasca sa iti mai cumperi si un bilet de return.

1. Da, e ilegal. Nu ti se pune. Mai fain e cand pleci dintr-o tara care ti-a stampilat pasaportul si la plecare iti zice drum bun fara sa ti-l stampileze, si daca intrebi zic "Only if you want" LOL. Bine, nici in Australia nu stampileaza.

2. Sunt cazuri semi izolate care pot fi evitate, sau, puteau. Acum a devenit putin mai complicat chiar daca unii nu stampileaza, exista baze de date cu PNRs deci stiu unde ai zburat, te cauta dupa nume :) Dar eu nu vorbeam de compatibilitate, ca singura mea problam ar fi in Israel... insa cand o sa ajung la vara in Romania iar o sa se uite aia de la vama ca la grenada...

#43
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 17.03.2009

View PostLex404, on 03 ianuarie 2018 - 14:40, said:

Pai de ce nu faci programare pe epasapoarte?

Ce treaba are sula cu prefectura?
Bănuiesc că replica asta mi se adresează, deci îți răspund: pot să fac așa cum spui și să mă duc să-mi scot pașaportul de exemplu la București. Dar de ce aș face chestia asta când mult mai simplu e să mă duc la mine în oraș? Iar dacă vreau la mine în oraș, trebuie să urmez procedura agreată de Serviciul de la noi, cu regulile lor. Ai încercat să faci o programare online pe epasapoarte.ro? Eu, da! Ghici, ce! Dacă aleg județul de reședință, mă redirecționează exact pe saitul pe care l-am dat mai sus.
În altă ordine de idei, „sula” are treabă cu prefectura, pentru că Serviciul Pașapoarte este subordonat prefecturii.

#44
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,059
  • Înscris: 20.12.2007

View PostAlexEn, on 03 ianuarie 2018 - 12:43, said:



Merge pe undeva buletinul in afara UE?
Eu vorbesc de situatia in care esti turist, fiind pe aria de turism. Ar fi mult mai util sa dai si niste detalii daca ai ceva util de spus la obiect, nu doar sa arunci niste intrebari sarcastice.
Serbia, Muntenegru, Macedonia pe unde am fost eu. Si parca Georgia.

#45
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,059
  • Înscris: 20.12.2007
LE. Pentru pasaport in Bucuresti, platiti online si faceti-va programare pe epasapoarte la plaza Romania.

#46
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,910
  • Înscris: 18.12.2007

View PostKokoshmare, on 03 ianuarie 2018 - 22:48, said:

Serbia, Muntenegru, Macedonia pe unde am fost eu. Si parca Georgia.

Da, da,a sa e. La mine UE era egal cu Europa in formularea aia :)
Ma gandeam de fapt ca exista tari in afara Europei in care te primesc cu buletinul si dadea cu virgula.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate