Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 

Plata contributii CASS si CAS PFA in 2018

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,864
  • Înscris: 17.09.2003
Buna seara,

Daca anul trecut am obtinut venituri totale din PFA de 9000 ron (pe tot anul), anul acesta platesc si CASS si CAS la PFA, chiar daca sunt angajat ?

#2
armandoaxinia

armandoaxinia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,425
  • Înscris: 13.03.2011
Orice venit se impoziteaza,acu nivelul care o fi la tine...

#3
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,039
  • Înscris: 24.02.2006
esti impozitat la norma sau la venit real?

#4
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Omu-i angajat și întreabã dacã plãtește ca frairul doo pensii și doo asigurãri.
Hhabar n-am dar cred cã da la foamea conducãreților...dupã ei 4-5 joburi ar trebui sã ai....și toate belite la sînge. Mai ales că ãia de la cass au niște salarii de-ngheți...șoferi cu 25oo net...directori cu 12ooo...că produc bre! Produc de rup în gurã fraierii de muncescpe nimic...

Edited by sarac.lipit, 03 January 2018 - 01:26.


#5
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 OClaudiu, on 02 ianuarie 2018 - 23:41, said:

Buna seara,

Daca anul trecut am obtinut venituri totale din PFA de 9000 ron (pe tot anul), anul acesta platesc si CASS si CAS la PFA, chiar daca sunt angajat ?

CASS se plateste la intreg venitul realizat de PFA (chiar daca esti si salariat).

In privinta CAS exista un plafon minim de venituri, pentru care e obligatorie depunerea declaratiei 600:

PFA al căror venit net anual, respectiv valoarea anuală a normei de venit, după caz, raportat la cele 12 luni ale anului, a fost în 2016 sub 35% din câştigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat, nu au avut obligaţia depunerii formularului 600 şi, implicit, nici nu vor mai datora CAS în 2017

Acest plafon lunar a fost in 2017 de cca. 950 lei lunar, situatie in care tu ai realizat un venit anual mai mic de 950x12 luni = 11.400 lei si nu vei avea obligatie de plata a CAS pentru 2017

https://www.avocatne...S-și-CASS.html

Edited by rosix, 03 January 2018 - 04:56.


#6
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
S-a modificat din câte știu eu:

Quote

În principiu, cei care sunt și salariați și obțin și venituri ca PFA vor plăti contribuția la pensii (CAS) și sănătate (CASS) și pentru salarii, dar și pentru veniturile ca PFA. Contribuțiile nu se calculează totuși la tot venitul PFA, ci doar la salariul minim pe economie, spre deosebire de salariu, unde se aplică la valoarea întreagă.

PFA, PFI, întreprinderile individuale, cei cu profesii liberale, cei cu activităţi agricole etc. vor plăti contribuții, dacă au obținut în anul anterior venituri cumulate din aceste activități de minimum 12 salarii minime brute pe economie (22.800 de lei)

http://www.startupca...oane-fizice.htm

#7
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 tavitu, on 03 ianuarie 2018 - 07:45, said:

S-a modificat din câte știu eu:
http://www.startupca...oane-fizice.htm


Pai nu... N-ai inteles corect intrebarea. Omul intreaba pentru veniturile din 2017 ce va trebui sa plateasca in 2018.
Pentru 2017, CASS datorezi oricum, indiferent de venit, deci nu se pune problema acelui plafon iar la CAS se ia in calcul plafonul iar CAS se plateste la venitul asigurat pe care il stabileste fiecare, dar care nu poate fi mai mic decat salariul minim pe economie (declaratia 600).

#8
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,864
  • Înscris: 17.09.2003
Buna ziua,

Va multumesc pentru raspunsuri. Sunt incadrat la norma de venit. In acest fel, mai platesc CAS ? Cum e mai bine sa raman : sa trec la real sau raman la norma de venit ?

Edited by OClaudiu, 03 January 2018 - 11:15.


#9
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

 rosix, on 03 ianuarie 2018 - 09:00, said:

Pai nu... N-ai inteles corect intrebarea. Omul intreaba pentru veniturile din 2017 ce va trebui sa plateasca in 2018.
Pentru 2017, CASS datorezi oricum, indiferent de venit, deci nu se pune problema acelui plafon iar la CAS se ia in calcul plafonul iar CAS se plateste la venitul asigurat pe care il stabileste fiecare, dar care nu poate fi mai mic decat salariul minim pe economie (declaratia 600).
Io știu altfel - CAS se plătește conform declarației D600 pe care trebuia s-o depună în ianuarie 2017 și prin care alegea dacă vrea să plătească 10,5% sau 26,3%. De plătit se plătește la toate veniturile. Dacă nu a depus D600 - și modul în care întreabă mă face să cred că  nu - va plăti cota integrală.
Art. 148
(2) În cazul persoanelor fizice care realizează venituri din activități independente și care determină venitul net anual pe baza normelor anuale de venit, baza lunară de calcul al contribuției de asigurări sociale o reprezintă valoarea anuală a normei de venit raportată la numărul de luni în care se desfășoară activitatea și nu poate fi mai mică decât echivalentul reprezentând 35% din câștigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat, prevăzut la art. 143 alin. (2), în vigoare în anul pentru care se stabilesc plățile anticipate, și nici mai mare decât echivalentul a de 5 ori acest câștig.
(5) Persoanele fizice prevăzute la alin. (1) și (2), obligate să se asigure în sistemul public de pensii, depun anual la organul fiscal competent, până la data de 31 ianuarie inclusiv a anului pentru care se stabilesc plățile anticipate cu titlu de contribuții de asigurări sociale, declarația privind îndeplinirea condițiilor prevăzute la alin. (4).
(6) În cazul contribuabililor prevăzuți la alin. (1) și (2) care încep o activitate în cursul anului fiscal, declarația prevăzută la alin. (5) se depune în termen de 30 de zile de la data producerii evenimentului.

#10
Francu1956

Francu1956

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 28.12.2015
Buna ziua.
  Am o intrebare .
Venitul net estimat pentru 2017 a fost de 1000 lei ( declartia 220)
Cistig  net anual pt. 2017 a fost de 4847 lei ( declaratia 200 pe care urmeaza sa o depun)
Venitul net estimat pentru 2018  este de 1000 lei( declaratia 220 pe care urmeaza sa o depun pt. 2018)

Acum doresc sa depun declaratia 600 , cu toate ca nu am realizat un venit net , in mina de peste 1900 lei, dar doresc sa  fiu asigurat
atit la sanatate cit si la pensie adica pt.pensie 475 lei  pe,luna  , pt sanatate 190 lei pe luna  cit si impozitul pe
profit  adica la 1000 lei vine 100 tot anul.
    Intrebarea mea este ,dar sper sa nu fi inteles bine , este  ca daca optez sa platesc contributiile social chiar daca nu  am realizat
1900 lei luna trebuie  sa  estimez venitul pt. 2018  la o suma mai mare decit  22800 lei ceea ce  presupune sa platesc un impozit mai mare pe profit
Suma pe care oricum nu o pot realiza datorita datorita specificului activitati mele ( pfa reparatii croitorie)
  Intrebarea este  pe declaratia 220 la venit net estimat trec 1000 sau ma obliga sa trec o suma mai mare de 22 800 lei
  Multumesc mult pt. ajutor.

#11
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
1. s-ar putea să nu accepte estimarea tot de 1.000 fără o justificare scrisă.
2. nu te obligă. Dacă ai venituri mai mici de 22.800 plătești asigurările doar dacă vrei caz în care suma minimă la care se calculează este 22.800. Impozitul pe venit se calculează la venitul realizat efectiv.

#12
danield4

danield4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 06.08.2008
Bună ziua, vreau sa deschid un pfa cu venituri anuale sub 22000,platesc doar 10 % impozit, pot sa fiu coasigurara pe soțul meu care este angajat?

#13
ciprianned

ciprianned

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 16.04.2007
Unde se poate achita ,,contributia asigurari sociale de sanatate'' ?
Imi trebuie urgent!!!

#14
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,992
  • Înscris: 18.12.2007
La trezoreria din judetul de care apartii conform cartii de identitate, dupa ce faci contract cu casa de asigurari de sanatate.
E posibil sa poti depune actele si in format electronic prin contul virtual privat dar aici nu sunt sigura.
Urgent, mai ales in zilele urmatoare care nu sunt lucratoare, nu ai nicio sansa.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate