Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Casa pe structura lemn sau metalica

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#55
marius-instalatii

marius-instalatii

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 31.12.2017
are 2 camere si la etaj
stiu de planseu,  dar incerc o structura mai dura, sa nu apara scartaieli,  niste grinzi rezistente cu polistiren si sapa peste,  sper sa scap de probleme
incerc cateva planuri

Attached Files



#56
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View PostBaxon, on 02 ianuarie 2018 - 13:19, said:


Ceva preturi stii pe unde as gasi la placile dhf ?

     Vrea sa spuna HDF.  Este ceea ce ai vrea sa pui sub parchetul laminat in cazul in care podeaua de la etaj e din lemn.
      OSB, HDF, MDF. Toate au acelasi cusur. Sunt pentru decoratiuni interioare.
      Rumegus din lemn amestecat cu adeziv si laminat. Se spune ca sunt rezistente la apa. Rezistente la umiditate mai exact.
       Daca le lasi afara in ploaie isi schimba forma si culoarea.

#57
marius-instalatii

marius-instalatii

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 31.12.2017
NU, este vorba de DHF 18 mm grosime, se pune pe exteriorul peretilor si la acoperis, in locul OSB - ului.
cica este permeabil la vapori, si are aceleasi caracteristici ca OSB

#58
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
https://en.wikipedia...ki/Cement_board
   Placile astea nu sunt permeabile la vapori, dar sunt impermeabile la rozatoare, hoti, incendii.
   Merg montate atat la interior cat si la exterior. E practic ciment cu plasa de fibra in interior. Si ceea ce este mai important, trebuie sa te gandesti ce se intampla in caz de incendiu.
   In privinta vaporilor gasesti alte solutii. Doar nu te astepti sa treaca prin pereti. As sugera o hota si in cazuri extreme deschizi fereastra.

Edited by cspot, 03 January 2018 - 08:00.


#59
marius-instalatii

marius-instalatii

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 31.12.2017
sper ca nu se considera reclama,  dar despre asta e vorba
https://www.egger.co...i-pereți/p/DHF

#60
rusman

rusman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 03.05.2009
La lemn nu ai treaba cu excesul de vapori, din contra.

#61
marius-instalatii

marius-instalatii

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 31.12.2017
Si atunci de ce se monteaza bariera de vapori?

#62
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postcspot, on 03 ianuarie 2018 - 07:43, said:

   Placile astea nu sunt permeabile la vapori, dar sunt impermeabile la rozatoare, hoti, incendii.
.
Bai nene de unde ai aparut si tu ?!

View Postrusman, on 03 ianuarie 2018 - 11:03, said:

La lemn nu ai treaba cu excesul de vapori, din contra.
Alt " inteligent ' !

Bai nenicilor , nu mai postati aiureli !

View Postmarius-instalatii, on 08 ianuarie 2018 - 20:15, said:

Si atunci de ce se monteaza bariera de vapori?
Bariera de vapori e obligatorie ca nu vrei sa-ti condenseze vaporii de apa pe suprafata lemnoasa sau in termoizolatie . Ca se face mucegai si cultura de ciuperci ... Da=le pace la astia 2 ca nu au treaba cu domeniu .

Edited by Baxon, 08 January 2018 - 20:25.


#63
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postmarius-instalatii, on 01 ianuarie 2018 - 14:45, said:

Vreau sa construiesc o casa dar nu stiu pe ce tip de structura
Lemn sau metal
Am tot citit pe forum parerile multora, dar nu cazuri concrete, doar citate din paginile de internet.
Locuiti sau ati locuit in astfel de case, cateva detalii,
-zgomot interior, izolatie, consum caldura...grosimi de pereti...
Multumesc tuturor anticipat, doresc raspunsuri corecte si la subiect, preturi materiale si manopera

Fundatia este fata structura incepe la primavara

Marius

In studentie m-am mutat din cladirea "veche" a caminului, ca sa iau in primire apartamentul "necalcat de nimeni pina la mine" in noua si frumoasa constructie in metal, sticla si beton. Am tras tapet pe pereti, am pus covor la dimensiuni si patul meu in locul celui din metal cu plasa, pe care l-am depozitat in subsolul caminului. Prima surpriza, cind tot aranjamentu a fost gata...ia de bate un cui in peretele din placa de beton. Din aceleasi motive a picat si ideea cu raft suspendat pentru televizor. Ma rog, nu aveam scule la vremea aia si in afara de o masinuta prin vecini n-am gasit. Dupa prima noapte am avut o cadere psihica, de se invirteau rotitele la turatie maxima. Se auzea tot de pe tot culoarul, incepind cu ce se intimpla in celelalte camere si terminind cu vîjîiala de curent, cind se deschidea usa de la intrarea pe etaj. Fiind la ultimul etaj nu erau decit 6 camere, asa incit dupa o saptamina stiam pe de rost, cine si ce anume face pe la toalete.
In total am rezistat 3 sapatmini, dupa care m-am prezentat la secretariat cu caciula in mina. S-a rezolvat, dar dupa o saptamina de dat jos tapete de pe pereti. Se lipise bine, deoarece betonul era drept precum sticla.
Cind eram copil ma fascinau constructiile in metal si sticla, pina ce am vazut cum pica in bucati Olympiapark din München. Era cu totul altceva, decit imi aduceam io aminte din copilarie.
Despre variantele pe lemn stiu cite una alta de la un amic. Acum vreo doi ani a avut o inundatie la bucatarie. Urmarea a fost ca a trebuit sa schimbe complet doi pereti. La astea totul trebuie planificat din start. Nu prea poti face schimbari si cam orice agati pe pereti necesita "tehnologii complexe". In plus lemnul arde ca o torta si mai apare si pericolul de daunatori,
O alta varianta am vazut in Olanda cu toti peretii din placi de beton. Alt horror! Din nou planificare in detaliu din faza de proiect. In plus asa o constructie are un ecou fantastic.
Omule, daca nu te maninca sa faci experiente, atunci las-o balta si mergi pe caramida. Tot cortegiul de alte solutii nu sint decit marketing de prost gust

#64
rusman

rusman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 03.05.2009

View PostBaxon, on 08 ianuarie 2018 - 20:24, said:

Bai nene de unde ai aparut si tu ?!

Alt " inteligent ' !
Bine ca esti tu destept si citesti pe repede inainte. Poza e facuta la mine in dormitor, casa tip framing, bariera de vapori la peretii exteriori si mansarda , izolatie cu polistiren. Ideea era ca nu trebuie sa isi faca prea mari probleme cu eliminarea vaporilor de apa din interior fiindca acestia nu prea exista. Cu chiu cu vai, ajutata de umidificatoare pe fiecare calorifer, umiditatea ajunge la 40-42%. Cei cativa mc de lemn din structura interioara a casei impreuna cu 2t de gips carton regleaza destul de bine umiditatea.

#65
Sabina22

Sabina22

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.03.2018
https://honeywood.ro  

Poate te ajuta :)

#66
cristi_mre

cristi_mre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 12.04.2012

View Postbladhaund, on 02 ianuarie 2018 - 00:12, said:

Greu de inteles cum te poate obliga cineva sa faci pe banii tai ce nu vrei.

Pe aici nu. Au putrezit toate de mult. Nici cele din caramida atat de vechi nu o duc prea bine.
Poate pe la tine prin zona. La noi sunt destule, doar ca nu sunt chiar noi. Unde locuiesc acm este din 1936

View Postmarius-instalatii, on 08 ianuarie 2018 - 20:15, said:

Si atunci de ce se monteaza bariera de vapori?
Pt ca: http://www.greenbuil...s#ixzz3cM10u4bC
Adica, mai pe scurt, romanasii au auzit de casele americanestilor si si-au spus ca si ei pot construii. Dar, surpriza, trebuiau sa construiasca la fel cum au facut cei batrani, pt ca la asta nu se pricep deloc. In primul rand lemnul folosit in Ro nu este lemn tratat si uscat. In cel mai bun caz are o vechime de 2 luni de cand statea pasarea pe creanga. Daca ne facem un exercitiu de imaginatie: punem lemn cu umiditate peste 14 in structura, il izolam cu o vata sticlata, minerala and shit,, mai punem si o bariera de vapori, apoi, colac peste pupaza, punem si placi de polistiren pe exterior. Morala: suntem idioti. Cati americani ai vazut sa placheze casa cu polistiren? O casa din lemn. Hai, nu te sfii, sigur ca nu stii, pt ca nici unul nu pune.  O astfel de izolatie agresiva conduce la deteriorarea izolatiei cu vata minerala, aceasta isi pierde proprietatile si astfel, poc, inghetam intr-o casa pe care toti o lauda ca ar fi eficienta dpdv energetic, Wow, Apoi se putrezeste lemnul, apare igrasia, mucegaiul si ne bagam picioarele ca am fost prosti si am facut o casa din lemn.  Nu ne bagam picioarele ca am ascultat de neica Dorel care si-a batut joc de casa mea cand a proiectat-o/construit-o

Edited by cristi_mre, 18 March 2018 - 01:46.


#67
dayny72

dayny72

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.03.2018
Buna ziua , am si eu o problema. Vreau sa stiu o solutie pentru inchidere balcon. Este din constructia blocului cu geam partea de jos iar pe sus l.am inchis noi tot cu geam. Pe viitor vreau sa pun geam termopan si va intreb partea de jos trebuie zidita cu bca , sau cu caramizi sau mai exista si o alta solutie ex. zidit geamul cu termoizolanti astfel incat sa sustina geamul termopan ? Deci partea de jos sa fie o zidarie. Va multumesc.

#68
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Baxon - mane vezi ca bati campii. O fundatie pentru o structura usoara nu e la fel cu fundatia pentru o structura caramida+beton.

Pentru initiator - este regretabil ca ai ajuns la stadiul asta si nu esti lamurit. Din cercetarioe mele am ajuns la concluzia ca o structura de lemn buna si bine construita costa cat una clasica, dar materialele sunt mult mai greu de obtinut si la fel de greu de gasit este o mana de lucru care sa stie lemn. Asa ca am ramas la caramida. Sincer strict din ce spui tu as merge pe structura metalica, mai putine surse de probleme in timp.

#69
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,968
  • Înscris: 03.12.2005

View Postcristi_mre, on 18 martie 2018 - 01:35, said:

In primul rand lemnul folosit in Ro nu este lemn tratat si uscat. In cel mai bun caz are o vechime de 2 luni de cand statea pasarea pe creanga. Daca ne facem un exercitiu de imaginatie: punem lemn cu umiditate peste 14 in structura, il izolam cu o vata sticlata, minerala and shit,, mai punem si o bariera de vapori, apoi, colac peste pupaza, punem si placi de polistiren pe exterior. Morala: suntem idioti. Cati americani ai vazut sa placheze casa cu polistiren? O casa din lemn. Hai, nu te sfii, sigur ca nu stii, pt ca nici unul nu pune.  

Cat lemn ai vazut in America, asa, in total? Intreb pentru ca tot ce am vazut eu in lumber yards sau livrat prin zona unde se intampla sa fiu arata poate mai nasol decat ce scoate un producator de cherestea de la mine de la campie de aici. Si am mai carat vreo doi prieteni cu mine si pe la un Lowe's, in caz ca eram eu subiectiv la comparatie.
In alta dezordine de idei, majoritatea codurilor de unde faci tu referire cer lemn cu sub 19% umiditate. Si asta devine si pe acolo uneori problematic de obtinut, cand cererea depaseste oferta temporar. Da, va suferi contractii la uscare, dar fix de asta vor astepta cu rigipsul pana ajunge la 12-14% post constructie. Sunt destule lucruri de facut pana atunci.

In ce priveste fatada de contact, se foloseste si se foloseste si stucco sintetic mai mult decat ai crede, functie de stilul regional. Au fost si niste dezastre istorice cand se aplica direct, ca la noi, dar au evoluat in ceea ce azi se cheama drainage plane sau water managed eifs. Pentru unele zone e inadecvat chiar si asa, dar US sunt un continent, varietatea climatica e pe masura.

#70
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018
Tot felul de pareri pe aici,prea putine avizate din pacate.
Multi se dau cu parerea din auzite si din ce cred ei despre casele din lemn.
Casele din lemn cu probleme sunt cele facute low cost cu asa zisi mesteri cu lemn verde pe care ieri inca mai canta cucul !Ma intreb cum or fi casele din caramida care nu sunt intoduse in cuptor !
In acest caz,da evident ca in plin proces de uscare care se intinde pe cativa ani se aud paraituri,se fac tasari pe inaltimea peretilor daca structura e din barne orizontale.
Toate aceste probleme dispar daca se foloseste lemn uscat in uscator de umiditate cca 12-15% la unele componente ale casei poate fi maxim 18%,sa nu mai spun despre barne stratificate etc...
Lemn rindeluit pentru a avea aceleasi dimensiuni si pentru casele din barna evident cu 1,2 sau mai multe N-F in functie de grosimea barnei.
Chiar si asa in timp pot aparea ceva tasari dar nesemnificative.
In ceea ce priveste casele tip framing-tip despre care vorbeste initiatorul-nu exista pericolul de torsionare,crapare,etc daca dupa uscare lemnul este rindeluit si adus la planeitate.
Evident ca aici important este si modul in care s-au facut panourile,una este sa faci panourile pe santier si cu totul altceva sa o faci intr-o fabrica care foloseste mese speciale cu presare hidraulica sau pneumatica si dupa prinderea elementelor framingului se rigidizeaza panoul cu OSB,plywood sau alte materiale in functie de buget.Pana si cuiele cu care se prind elementele sunt foarte importante-obligatoriu de folosit cele cu inclestare chimica aplicate cu pistol sau in cazul HS in nici un caz folosite cele uzuale care sunt casante ci se folosesc HS speciale pentru constructii din lemn care au o anumita elasticitate calculata.
Ar fii foarte multe de spus pe subiect.
O concluzie este faptul ca in nici un caz o casa din lemn tip framing bine facuta NU este mai ieftina decat una de BCA sau caramida ! Comparati dor costul de achizitie per mc intre caramida+beton vs lemn,vata bazaltica sau celuloza,lana,canepa etc
Deci cei care vor o casa din lemn buna dar cu costuri de 50-75% din una pe caramida eu zic doar atat-pot sa viseze in continuare !
In ceea ce il priveste pe initiator,linistit poti merge mai departe in dorinta de a construi o casa framing fie pe structura de lemn fie pe metal ca a colegului @iladi mai intai ar fii indicat sa mergi in o  asemenea casa sa vorbesti cu proprietarul si vei afla mai multe amanunte atat pro cat si contra,astfel decizia va fii luata in cunostiinta de cauza.

Edited by danwd, 22 March 2018 - 10:23.


#71
cristi_mre

cristi_mre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 12.04.2012

View Postsebulbus, on 19 martie 2018 - 22:27, said:

Cat lemn ai vazut in America, asa, in total? Intreb pentru ca tot ce am vazut eu in lumber yards sau livrat prin zona unde se intampla sa fiu arata poate mai nasol decat ce scoate un producator de cherestea de la mine de la campie de aici. Si am mai carat vreo doi prieteni cu mine si pe la un Lowe's, in caz ca eram eu subiectiv la comparatie.
In alta dezordine de idei, majoritatea codurilor de unde faci tu referire cer lemn cu sub 19% umiditate. Si asta devine si pe acolo uneori problematic de obtinut, cand cererea depaseste oferta temporar. Da, va suferi contractii la uscare, dar fix de asta vor astepta cu rigipsul pana ajunge la 12-14% post constructie. Sunt destule lucruri de facut pana atunci.

In ce priveste fatada de contact, se foloseste si se foloseste si stucco sintetic mai mult decat ai crede, functie de stilul regional. Au fost si niste dezastre istorice cand se aplica direct, ca la noi, dar au evoluat in ceea ce azi se cheama drainage plane sau water managed eifs. Pentru unele zone e inadecvat chiar si asa, dar US sunt un continent, varietatea climatica e pe masura.
Nu am vazut lemn pt constructii in USA. Am vazut in Canada, de unde am dedus ca ar fi trebuit sa fie la fel.  Acolo nu am vazut izolatii cu placare polistiren. Chiar deloc. Nu puteau controla apa cu aceste placari. Aici ma refer cu doar ce am vazut. Posibil sa fie si altceva, dar eu nu am vazut. In Ro, in schimb, am vazut case cu adevarat dezastruoase.

View Postdanwd, on 22 martie 2018 - 10:20, said:

O concluzie este faptul ca in nici un caz o casa din lemn tip framing bine facuta NU este mai ieftina decat una de BCA sau caramida ! Comparati dor costul de achizitie per mc intre caramida+beton vs lemn,vata bazaltica sau celuloza,lana,canepa etc
Deci cei care vor o casa din lemn buna dar cu costuri de 50-75% din una pe caramida eu zic doar atat-pot sa viseze in continuare !
In ceea ce il priveste pe initiator,linistit poti merge mai departe in dorinta de a construi o casa framing fie pe structura de lemn fie pe metal ca a colegului @iladi mai intai ar fii indicat sa mergi in o  asemenea casa sa vorbesti cu proprietarul si vei afla mai multe amanunte atat pro cat si contra,astfel decizia va fii luata in cunostiinta de cauza.
Preturile mai mici vin din economia la beton. In rest, sunt de acord ca, constructia propriu-zisa are costuri similare cu cea a caramizilor si BCA
Un cost aproximativ: am facut o magazie din lemn tip framing. Dimensiuni 7,3m/5,5m.   Costul materialului lemnos= 3000 lei (800lei/m3). Placare cu OSB 12mm= 2300lei,Izolatie cu vata minerala = 1200lei, total peretii exterior si acoperis tip Gable, fara invelitoare, =6500 lei.   Necesarul de BCA la dimensiunile construite 16m3 x280 lei m3=4480 lei. Asta doar zidaria, fara lemnul necesar acoperis. Nu este foarte mare diferenta, dar, cu siguranta la dimensiuni construite mai mari, se aduna.  A, la fundatie, costurile sunt 75%

Edited by cristi_mre, 02 April 2018 - 08:25.


#72
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,968
  • Înscris: 03.12.2005

View Postcristi_mre, on 02 aprilie 2018 - 08:12, said:

Nu am vazut lemn pt constructii in USA. Am vazut in Canada, de unde am dedus ca ar fi trebuit sa fie la fel.  Acolo nu am vazut izolatii cu placare polistiren. Chiar deloc. Nu puteau controla apa cu aceste placari. Aici ma refer cu doar ce am vazut. Posibil sa fie si altceva, dar eu nu am vazut. In Ro, in schimb, am vazut case cu adevarat dezastruoase.

Undeva tot muncesc si acolo, au chiar si asociatie profesionala: http://eifscouncil.org

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate