Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Viata in salbaticie - alternativa viabila?

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
936 replies to this topic

#19
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
rezista și un bordei, poți creste câteva animale, cultiva ceva si poti trai fără sa mori. adevarata întrebare este , stii ce înseamnă acest stil de viata? ești pregătit pentru el?
și sa stii ca asta o poti experimeta si intrun sat din România nu trebuie sa te urci pe varf de munte.. unde de altfel o sa crapi la prima urgenta medicala..
caci banui ca nu vrei să experimentezi si durata de viata de cand se traia asa..

Edited by silesax, 31 December 2017 - 22:22.


#20
Scorpionul_Lenes

Scorpionul_Lenes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 22.05.2015

View Postsilesax, on 31 decembrie 2017 - 22:22, said:

rezista și un bordei, poți creste câteva animale, cultiva ceva si poti trai fără sa mori. adevarata întrebare este , stii ce înseamnă acest stil de viata? ești pregătit pentru el?
și sa stii ca asta o poti experimeta si intrun sat din România nu trebuie sa te urci pe varf de munte.. unde de altfel o sa crapi la prima urgenta medicala..
caci banui ca nu vrei să experimentezi si durata de viata de cand se traia asa..

Poti sa crapi la prima urgenta medicala si in buricul orasului, cu sistemul nostru de sanatate... :-)

#21
dan_2000

dan_2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 31.03.2015
Eu locuiesc izolat off grid dar nu pot sa spun ca in salbaticie nu am vecini apropiati si ma simt foarte bine nu am nici un fel de facturi si nici stres
ma simt foarte bine, viata de oras e numai stres si trece luna si vin facturile....

#22
Scorpionul_Lenes

Scorpionul_Lenes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 22.05.2015

View Postdan_2000, on 31 decembrie 2017 - 22:28, said:

Eu locuiesc izolat off grid dar nu pot sa spun ca in salbaticie nu am vecini apropiati si ma simt foarte bine nu am nici un fel de facturi si nici stres
ma simt foarte bine, viata de oras e numai stres si trece luna si vin facturile....

Felicitari, @dan_2000, asta imi doresc si eu sa pun in aplicare, si sa integrez ce am invatat aici, pe forum, in domeniul asta... parca si @conexiuni_2007 sau @vast au spus ceva asemanator...

#23
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
și net de unde ai ca vad ca postezi..?

#24
dan_2000

dan_2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 31.03.2015
De pe mobil cu spot.

#25
Scorpionul_Lenes

Scorpionul_Lenes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 22.05.2015

View Postsilesax, on 31 decembrie 2017 - 22:33, said:

și net de unde ai ca vad ca postezi..?

Orice cartela de net reincarcabila si un mic laptop sunt suficiente, cred... conform estimarilor mele, o persoana poate trai lunar cu o cheltuiala de cca. 300 ron. Pentru astfel de necesitati, de exemplu.

Edited by Scorpionul_Lenes, 31 December 2017 - 22:37.


#26
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
[ https://i.imgur.com/QoOcALz.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Uite eu stau la munte, nu prea departe de un oras, ce drequ crezi ca faci complet in salbaticie? Sa cresti animale e munca stupida, nu merita efortul, agricultura la munte e iarasi fix degeaba. Ce drequ sa faci intr-un loc fara net? Eu mai sa le pup picioarele alora de la AKTA cand au venit aici cu 100 mbps sa ma scape de clicknet 2 mbps.
Ce mananci? Mai vrei o prajitura, mai vrei una alta. Te plictisesti dreqului stand doar in casa aia din padure.
Vrei natura, iti iei un SUV ieftin cu capabilitati bune offroad si dai in weekend prin paduri.
Casa aia triunghiulara pare simpla dar nu e deloc, iti trebuie scule destul de serioase sa iti iasa fain si ceva experienta in tamplarie.
Unghiul ala e greu de obtinut sa iti iasa perfect imbinarea. Lemnul masiv in viata reala in general e stramb maia les ala uscat de multi ani cumk ai nevoie la o asa constructie.
Cu cartela de mobil e fix degeaba, nu te acopera sa vezi filme sau sa poti juca jocuri. Un episod de serial are vreo 2-6 gb ca 1080p, 24 gb ca 4k pe Amazon Prime. Filmele is si mai mari, netul mobil e degeaba. Ideea sa iti faci instalatie electrica off grid cu panouri solare sau eoliene in realitate te costa mult mai mult decat sa fii abonat la retea.

Edited by SpeedDemon, 31 December 2017 - 22:41.


#27
dan_2000

dan_2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 31.03.2015
Microhidro turbina de 400w imi asigura energia de care am nevoie.

#28
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Poti sa stai in salbaticie, dar cu hrana ce faci ? In caz ca esti bolnav ?
Sa cresti animale nu cred ca e o idee buna, te trezesti cu un urs in locuinta ta in forma de A Posted Image

#29
Scorpionul_Lenes

Scorpionul_Lenes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 22.05.2015

View PostSpeedDemon, on 31 decembrie 2017 - 22:36, said:

...
Sa cresti animale e munca stupida, nu merita efortul, agricultura la munte e iarasi fix degeaba. Ce drequ sa faci intr-un loc fara net? Eu mai sa le pup picioarele alora de la AKTA cand au venit aici cu 100 mbps sa ma scape de clicknet 2 mbps.


Exact asta vor de la noi, si noi le pupam picioarele cu placere. Pentru 100 mbps si o prajitura. Pentru asta ne vindem viata si sufletul. Si cu speranta falsa ca vom iesi mai sus decat ceilalti care alearga pe langa noi, odata si odata. Dar asta nu se intampla deoarece jocul are regulile trucate...

Edited by Scorpionul_Lenes, 31 December 2017 - 22:42.


#30
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View PostScorpionul_Lenes, on 31 decembrie 2017 - 22:20, said:


:-) mult mai putine vulnerabilitati decat un apartament de bloc... hotii, vecinii, explozii de gaze, inundatii de la tevi sparte, cutremure, etc...
La cum cad copacii cind bate vintul mai tare, ala e un risc deloc de neglijat. Problema e ca un singur copac cazut peste casa este suficient ca sa te omoare.

#31
Scorpionul_Lenes

Scorpionul_Lenes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 22.05.2015

View PostDihorul Razboinic, on 31 decembrie 2017 - 22:41, said:

La cum cad copacii cind bate vintul mai tare, ala e un risc deloc de neglijat. Problema e ca un singur copac cazut peste casa este suficient ca sa te omoare.

Asa cum a murit tanarul acela strivit de pancarta de intrare in Timisoara, la furtuna din vara, in masina? Banuiesc ca da... acum, in padure, copacii cad rar, se sustin unii pe ceilalti si au radacini sanatoase, riscul e mai mare cu arborii din oras la furtuna...

#32
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Oricum , casa o va face intr-un luminis , nu direct sub copaci , ca nu-i ...copac .

#33
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View PostDihorul Razboinic, on 31 decembrie 2017 - 22:41, said:

La cum cad copacii cind bate vintul mai tare, ala e un risc deloc de neglijat. Problema e ca un singur copac cazut peste casa este suficient ca sa te omoare.

Voi si de revelion tot pe softpedia stati ? Posted Image

#34
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Eu sunt in avantaj . Schimbarea anului , vine cu o ora  intarziere . :))))

#35
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View PostScorpionul_Lenes, on 31 decembrie 2017 - 22:45, said:

Asa cum a murit tanarul acela strivit de pancarta de intrare in Timisoara, la furtuna din vara, in masina? Banuiesc ca da... acum, in padure, copacii cad rar, se sustin unii pe ceilalti si au radacini sanatoase, riscul e mai mare cu arborii din oras la furtuna...
Brazii au radacini la suprafata care nu tin copacul. Cind bate vintul mai tare cad. Si cad printre ceilalti copaci, rar peste ei. Oricum daca alegi un loc in padure, trebuie sa cauti copaci cazuti sau urme de copac (in cazul in care au fost luati dupa ce au cazut). Pe creste e cel mai periculos in privinta copacilor cazuti. In vai e periculos daca e vreo balta sau mlastina, pentru ca apar tintari si microbi care te pot imbolnavi.

#36
dan_2000

dan_2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 31.03.2015
Hrana gasesti daca sti sa cauti mai prinzi un pastrav un epure un caprior ciuperci de tot felu zmeura afine si restru din gradina etc
si maninci sanatos nu toate eurile din magazine...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate