Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Nelamurire tensiune electrosoc.

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
lstefan13

lstefan13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 20.10.2014
Salutare! Intamplator am dat peste un anunt pe facebook la un dispozitiv de autoaparare cu electroscoc. Nu sunt interesat de produs, dar am ramas uimit cand am vazut tensiunea de descarcare a acestuia (100kV). Nu am mari cunostinte in electrica, dar as dori sa stiu cum este posibil asa ceva. Din cate stiu este suficienta e tensiune de cativa zeci de volti pentru a omori un om. Multumesc anticipat pentru lamuriri!

#2
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Nu tensiunea (voltii) te omoara ci intensitatea (amperii).

#3
lstefan13

lstefan13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 20.10.2014
Stiu ca nu voltii, ci amperii te omoara. Dar din ce am am gasit pe internet, rezistenta electrica a corpului uman este de cativa zeci de mii de ohmi. Daca folosim formula I=U/R, in cazul unei tensiuni de 100kv si a unei rezistente de 50.000 Ohmi, am obtine un curent de 2A care trece prin corp si care este fatal.

#4
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostSpeedDemon, on 29 decembrie 2017 - 21:38, said:

Nu tensiunea (voltii) te omoara ci intensitatea (amperii).
Si cu asta, colegul SpeedDemon ti-a explicat tot.
Alte intrebari?

View Postlstefan13, on 29 decembrie 2017 - 21:47, said:

Dar din ce am am gasit pe internet, rezistenta electrica a corpului uman este de cativa zeci de mii de ohmi.
Pai ai gasit prostii.
Sau de ce nu faci proba contrarie?Posted Image

#5
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007

View Postlstefan13, on 29 decembrie 2017 - 21:47, said:

Stiu ca nu voltii, ci amperii te omoara. Dar din ce am am gasit pe internet, rezistenta electrica a corpului uman este de cativa zeci de mii de ohmi. Daca folosim formula I=U/R, in cazul unei tensiuni de 100kv si a unei rezistente de 50.000 Ohmi, am obtine un curent de 2A care trece prin corp si care este fatal.

Obții matematic ... numai că dispozitivul ăla nu scoate nici macar jumătate de amper. Așa că practic doar te scutură nițel.

#6
flomar60

flomar60

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 13.10.2013

View Postlstefan13, on 29 decembrie 2017 - 21:47, said:

... in cazul unei tensiuni de 100kv si a unei rezistente de 50.000 Ohmi, am obtine un curent de 2A care trece prin corp si care este fatal.
Pai,dispozitivul ala e in stare sa ofere acest curent-2A...!!!- la tensiunea de 100KV ,alimentat din baterii asa cum e dracia aia...??
...la tensiunea asta curentul poate fi maximum 1mA sau chiar mai mic....

#7
lstefan13

lstefan13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 20.10.2014

View Postericmario, on 29 decembrie 2017 - 21:50, said:

Si cu asta, colegul SpeedDemon ti-a explicat tot.
Alte intrebari?


Pai ai gasit prostii.
Sau de ce nu faci proba contrarie?Posted Image

Atunci care este valoarea reala a rezistentei in conditii normale?

#8
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Uita exact asta e arma oficiala a politistului american, https://www.thehomes...er-11027-p=5698
Merge la 50 kV si nu a omorat pe nimeni dar te pune la pamant.
Pe de alta parte uite o jucarie de 100 kV de asta civila
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ewzDQ5-xfAc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Si uite X26-ul politiei.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZfKWVrXKbn0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
1. in primul rand uzual au o baterie de 9V mica, care poate debita un curent maxim foarte mic ( cateva zecimi de amper ).
2. in al doilea rand, ridicarea tensiunii de la 9 V la 100 KV se face cu o bobina de inductie, un fel de transformator, care automat scade curentul proportional cu cresterea tensiunii, deci curentul debitat in secundar este extrem de infim, chiar ridicol de mic, de milionimi de amper.

Curentul e mortal de pe la 20 mA in sus.

Ca dispozitivul a fie mortal ar fi nevoie sa fie un hibrid simultan si sa debiteze un curent mai mare dintr-o sursa secundara in acelasi timp.
Prima descarcare ar avea sens pt strapungere prin haine si distanta.
Se poate si triplu hibrid cu raze LASER IR care ionizeaza aerul pt conductivitate, pe care se descarca apoi cele doua surse - una de tensiune foarte inalta si una de amperaj.

Edited by loock, 29 December 2017 - 22:22.


#10
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Daca te stii cardiac, stai cuminte, nu te dai la gabori cu bata. Daca o faci, o faci pe riscul tau.

#11
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009

Quote

More than 1,000 people in the U.S. have died after police stunned them with Tasers, and the stun gun was ruled to be a cause or contributing factor in 153 of those deaths, a Reuters examination found.
Daca nu ii putea imobiliza cu taserul trebuia sa ii impuste, indiferent cum ai dao taserul salveaza vieti, scandalurile apar cand politistii impusca cu gloante reale oameni relativ inofensiv cand taser-ul era o alternativa foarte comoda, mai ales cazurile cu infractori impuscati in spate de la mica distanta sau caini morti. Daca individul are deja probleme cu inima aia e, nu la pus nimeni sa fie infractor asa de necooperant cat politistul sa ajunga sa foloseasca taser-ul pe el. Daca politistul nu foloseste taserul atunci foloseste pistolul din dotare care e mult mai nasol.
Eu is curios cati "smecheri" ar mai face figuri la politia rutiera daca politia de la noi ar avea asemenea "calmante".

Edited by SpeedDemon, 29 December 2017 - 22:32.


#12
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View Postlstefan13, on 29 decembrie 2017 - 21:47, said:

Stiu ca nu voltii, ci amperii te omoara.
O combinatie de amandoi e raspunsul corect... ca poti sa ai 3V la 1000A, nu mori garantat.

#13
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

View Postlstefan13, on 29 decembrie 2017 - 21:47, said:

Stiu ca nu voltii, ci amperii te omoara. Dar din ce am am gasit pe internet, rezistenta electrica a corpului uman este de cativa zeci de mii de ohmi. Daca folosim formula I=U/R, in cazul unei tensiuni de 100kv si a unei rezistente de 50.000 Ohmi, am obtine un curent de 2A care trece prin corp si care este fatal.
Rezistenta corpului uman e mult mai mica in condtii normale, daca corpul uman ar avea tot timpul rezistente de zeci de mii de ohmi, nu ne-am electrocuta niciodata...

#14
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,017
  • Înscris: 09.12.2015
Posted Image Dar  un electroșoc destul de bun, capabil de vreo 8- 10  mA și 50 KV Posted Image ar face pe un infractor/infractoare șă se ''scape pe el/ea'' Posted Image de la șocul primit în mod subit , oare în cât timp și-ar reveni ''victima'' unui astfel de electroșoc?

Edited by TheStarkestTruthMatters, 30 December 2017 - 00:42.


#15
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

View PostTheStarkestTruthMatters, on 30 decembrie 2017 - 00:42, said:

Posted Image Dar  un electroșoc destul de bun, capabil de vreo 8- 10  mA și 50 KV Posted Image ar face pe un infractor/infractoare șă se ''scape pe el/ea'' Posted Image de la șocul primit în mod subit , oare în cât timp și-ar reveni ''victima'' unui astfel de electroșoc?

Reactia variaza in f. de persoana, stare, etc.

Ca sa scoti 10 mA la 50 KW ai nevoie de peste 46 A la primar de 10,8 V.
E cam mult, dar pe la 41,66-42 A scoti 9 mA si e posibil.
Cu un pack li-ion de 10,8 V cu doua randuri de celule pt Makita/Bosch/Fein etc. ( 4-5-6 Ah) ai putea sa debitezi 40+ A
Pt 20 mA insa nu e destul.
Cu un pack mare de 18V de 4-5-6 Ah de Makita sau Bosch inca nu e sigur ca poti.
Chiar si cu un pack mare de Hilti de 21,6 V de 5,2-6 Ah ( scoate chiar 24V cand e full) inca e greu sa scoti 20 mA la 50 KV.
Trebuie sa tragi peste 47 A la 21,6 V ca sa scoti 20 mA la 50 KV si asta grosier fara a calcula pierderile.
Cu doua packuri de 18 sau 21,6 V puse in serie pt 36V-43,2 V, daca sunt si packuri mari cu doua randuri de celule, sigur poti sa si depasesti curentul respectiv. Sau in paralel cu un curent dublu, dar in general sculele le pun in serie pt. ca au protectie cu limita de curent.
La 36 V la 40 A scoti 28,8 mA @ 50 KV, si probabil ca poti sa tragi si 42+ A si sa ajungi la 30 mA.

Insa astea sunt doar teoretic.
Sper ca nu are nimeni de gand sa incerce asa ceva in practica.

Edited by loock, 30 December 2017 - 01:28.


#16
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View Postloock, on 29 decembrie 2017 - 22:04, said:

1. in primul rand uzual au o baterie de 9V mica, care poate debita un curent maxim foarte mic ( cateva zecimi de amper ).
Se foloseste energia inmagazinata intr-un condensator, alimentat din acea baterie.

View Postloock, on 29 decembrie 2017 - 22:04, said:

2. in al doilea rand, ridicarea tensiunii de la 9 V la 100 KV se face cu o bobina de inductie, un fel de transformator, care automat scade curentul proportional cu cresterea tensiunii, deci curentul debitat in secundar este extrem de infim, chiar ridicol de mic, de milionimi de amper.
Curentul e mortal de pe la 20 mA in sus.
Curentul are citiva mA.

In general se urmareste paralizarea unui muschi sau grup de muschi si provocarea unei dureri prin contracta muschilor.

#17
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Da, evident ca se foloseste un condensator in circuit cu bobina de inductie deja mentionata anterior de mine.
Insa acel condensator din electrosocuri are o capacitate foarte mica.
Descarcarea poate astfel sa fie mai lunga, altfel simpla conectare a bateriei in circuit ar produce un puls foarte scurt.

Cu o izolatie corespunzatoare foarte serioasa, se pot utiliza si condensatori care au capacitatea de cativa farazi, care teoretic se pot incarca si de la o baterie mai modesta decat acumulatorii industriali pomeniti mai sus, cu sau fara circuit ridicator de tensiune tranzistorizat, insa fara un acumulator sau baterie performanta incarcarea dureaza foarte mult, iar repetarea ei devine si mai ridicola sau imposibila, deci asa se ajunge logic la sursele performonte de genul celor pe care le-am dat exemplu.

Insa repet, e pur teoretic si nu recomand nimanui sa incerce asa ceva.
Este foarte periculos deoarece tensiunea inalta poate strapunge distante mari de aer si este nevoie de izolatie foarte performanta si fara defecte.
Exista electrosocuri de 100 KW, 150 KV, 200 KW, etc.
Cu asa ceva se pot produce descarcari in aer cu lungime mai mare de 1m...

Edited by loock, 30 December 2017 - 03:08.


#18
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View Postloock, on 30 decembrie 2017 - 03:04, said:

Da, evident ca se foloseste un condensator in circuit cu bobina de inductie deja mentionata anterior de mine.
Insa acel condensator din electrosocuri are o capacitate foarte mica.
Descarcarea poate astfel sa fie mai lunga, altfel simpla conectare a bateriei in circuit ar produce un puls foarte scurt.
Nu!!! Acel condensator este montat pe baterie (de obicei acumulatori la sculele profesionale) si protejeaza bateria in timpul folosirii aparatului!
Aparatul foloseste energia inmagazinata in condensator ca energie de alimentare!
Bobina de inductie nu este montata in circuit oscilant!

Edited by barbu78, 30 December 2017 - 08:50.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate