Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Am eu o problema (psihica)?

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
entio

entio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 11.05.2007
E prima data cand postez ceva mai personal, dar ma gandesc ca ar trebui sa intreb pe altii pentru ca singur nu reusesc sa-mi dau seama de adevar. Insa nu stiu cum sa formulez intrebarea fara sa par un narcisist/laudaros, dar imi asum riscul de a parea ca atare, desi e doar realitatea.
Pe scurt, lumea imi spune ca sunt frumos, ca arat bine, dar eu ma uit in oglinda si sincer nu vad altceva decat un aspect normal. Asa ca n-am dat nicio atentie acestui fapt timp de ani intregi. Dar in urma cu cateva zile, mergand pe strada, ma pomenesc ca o tanara (pe care n-o cunosc) trece pe langa mine si-mi spune: "Esti frumos" si merge mai departe. Asta m-a surprins si recunosc ca m-a flatat.
Intamplarea asta m-a pus pe ganduri. E posibil sa fie o diferenta atat de mare intre ceea ce percep eu despre mine si ce vad (si imi spun) ceilalti?
Si rog fara caterinca, desi banuiesc ca e inevitabila.

#2
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postentio, on 29 decembrie 2017 - 12:34, said:

E posibil sa fie o diferenta atat de mare intre ceea ce percep eu despre mine si ce vad (si imi spun) ceilalti?
Da.
Oamenii nu sunt constienti de cum le suna vocea in realitate;
unii oameni au impresia ca arata bine cand in realitate e opusul;
alti oameni au impresia ca nu arata bine cand in realitate e opusul etc.

Fiecare om isi creaza o realitate falsa; rar gasesti pe cate unu' sa constientizeze realitatea si sa o si accepte  Posted Image

#3
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 08.10.2007
Vorba lui Petre69, bagă poză să putem fi obiectivi.

Edited by ammazon, 29 December 2017 - 12:48.


#4
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@entio, vad ca majoritatea sunt pusi pe caterinca  -si din aia proasta.
Ca sa intelegi mai bine, priveste poza de mai jos
[ https://i.imgur.com/ZRUmi5R.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Stii cum se spune ! o poza face cat o mie de cuvinte.
Ideea e ca atat barbatii cat si femeile isi creaza o realitate propie.

Edited by super8, 29 December 2017 - 12:58.


#5
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postentio, on 29 decembrie 2017 - 12:34, said:

ma pomenesc ca o tanara (pe care n-o cunosc) trece pe langa mine si-mi spune: "Esti frumos" si merge mai departe. Asta m-a surprins si recunosc ca m-a flatat.
Intamplarea asta m-a pus pe ganduri. E posibil sa fie o diferenta atat de mare intre ceea ce percep eu despre mine si ce vad (si imi spun) ceilalti?

Astfel de cazuri sunt rare - nicio femeie pe lume nu o sa intorca capul pe strada sa-ti spuna:  "Esti chipes, bah, Grigore...sa mor daca te mint". Poate o sa-ti zambeasca, poatea o sa-ti dea de inteles, dar sa intoarca capul dupa tine pe strada si sa-ti arunce vorba... mai rar.

In privinta perceptiei de sine... se intampla des ca persoanele catalogate social drept aratoase sa nu se considere ele insele ca valorand doi bani, din punct de vedere fizic. Mai des la femei.. pentru ca, la barbati, odata ce apare feed-back-ul, creste pipota.   Daca ai totusi avantaje fizice.. poti sa le valorifici in avantajul tau... sa-ti creezi ocazii...
Exista insa si oameni care considera psihic, ca nu merita, calitatile fizice pe care le au si atunci ei vor incerca prin alte mijloace sa-si faca loc in viata (ex: poate vor fi premianti la scoala sau slugi perfecte la job)

#6
entio

entio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 11.05.2007
Banuiesc ca trebuia sa ma astept la multa caterinca, incep sa regret ca am deschis topicul. Nu-mi pun poza pentru ca e prea personal si eu am vrut doar sa stiu daca e posibila o discrepanta semnificativa intre perceptia de sine si felul in care te vad altii. Se pare ca raspunsul e da si cu asta cred ca discutia s-a incheiat.
@radu_alexandru19: nu.

#7
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014

View Postentio, on 29 decembrie 2017 - 12:59, said:

am vrut doar sa stiu daca e posibila o discrepanta semnificativa intre perceptia de sine si felul in care te vad altii.

Este posibil si intr-un sens si in altul.
Si cum ai constatat, un forum nu este prea potrivit pentru probleme foarte personale.

#8
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Multe femei cred despre ele ca arata mai prost decat arata de fapt - pentru ca se concentreaza pe cu totul alte chestii decat cele la care se uita de fapt barbatii si care creaza atractia pana la urma.
Iar multi barbati cred despre ei ca arata bine, fara sa fie totusi atragatori si fara sa aiba un feed-back pozitiv din partea femeilor cu care intra in contact si care se uita mai degraba la calitatea genetica (daca ar face sex cu respectivul) decat la altele.  Iar calitatea genetica nu inseamna neaparat frumusete fizica - fotomodelele doresc adesea sa si-o traga cu puscariasi cu gura stramba, plini de tatuaje pe piept (vezi succesul arataniei Alex Velea la femei)

Edited by rosix, 29 December 2017 - 13:10.


#9
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,105
  • Înscris: 29.01.2016

View Postentio, on 29 decembrie 2017 - 12:59, said:

Banuiesc ca trebuia sa ma astept la multa caterinca, incep sa regret ca am deschis topicul. Nu-mi pun poza pentru ca e prea personal si eu am vrut doar sa stiu daca e posibila o discrepanta semnificativa intre perceptia de sine si felul in care te vad altii. Se pare ca raspunsul e da si cu asta cred ca discutia s-a incheiat.
@radu_alexandru19: nu.
Acu' nu te supara si tu, ca nu e problema medicala grava si lumea te-a luat la misto.
Era evident ca o sa apara multe replici glumete, ne mai distram si noi.
Una peste alta, probabil ca esti mai frumos decat te percepi. Daca si gagica arata bine, ia-o ca pe un compliment foarte frumos. Daca era o stramba, atunci nu o lua in seama si nu te entuziasma.
Am vazut la ciudatenii pe lumea asta incat nu mai e de luat in seama asa mult treaba cu frumusetea. Am vazut super femei cu niste barbati despre care ai fi crezut ca nu au nicio sansa sa fie macar bagati in seama de femeile alea, dar si barbati care erau impecabili din toate punctele de vedere cu niste strambe langa ei, de imi venea mie sa fug de ele. Asa ca...
La ce intrebare mi-ai raspuns cu "nu" ? La aia cu mana pe cur, sau la faza daca esti aproape la fel de frumos ca mine ? Posted Image

Edited by Magicwisewolf, 29 December 2017 - 13:19.


#10
jamesbond91

jamesbond91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 27.08.2016

View Postrosix, on 29 decembrie 2017 - 12:59, said:


Astfel de cazuri sunt rare - nicio femeie pe lume nu o sa intorca capul pe strada sa-ti spuna:  "Esti chipes, bah, Grigore...sa mor daca te mint". Poate o sa-ti zambeasca, poatea o sa-ti dea de inteles, dar sa intoarca capul dupa tine pe strada si sa-ti arunce vorba... mai rar.

In privinta perceptiei de sine... se intampla des ca persoanele catalogate social drept aratoase sa nu se considere ele insele ca valorand doi bani, din punct de vedere fizic. Mai des la femei.. pentru ca, la barbati, odata ce apare feed-back-ul, creste pipota.   Daca ai totusi avantaje fizice.. poti sa le valorifici in avantajul tau... sa-ti creezi ocazii...
Exista insa si oameni care considera psihic, ca nu merita, calitatile fizice pe care le au si atunci ei vor incerca prin alte mijloace sa-si faca loc in viata (ex: poate vor fi premianti la scoala sau slugi perfecte la job)

si eu am patit asta:))))...nu stiu de ce..nu sunt cine stie ce frumusete de baiat..dar, la prima vedere nu ai cum sa nu observi cum se uita la tine. Am avut cateva intamplari amuzante:))..eram pe strada cu ai mei, un grup de fete in fata noastra..s-au oprit brusc si ma masurau din priviri toate:|..chestia e ca, era liniste:))..nimeni nu scotea un zgomot..un moment mai ciudat, pana cand a inceput tata sa rada:))))

Si am avut o gramada de astfel de momente..sa fiu agatat in club, dar la un mod foarte direct:))).. sa-mi sara o fata in brate (cred ca era beata:))), desi nu o cunosteam...etc.

Pateam asta inainte sa intru in depresie:(..Chestia e ca, nu arat bine..niciodata nu am crezut ca arat bine:)..si chiar nu sunt frumos:(..cred ca unii baieti, au ceva al lor, ceva care le face pe ele sa fie atrase de ei..

Si la femei exista chestia asta..observi ceva la ele, o feminitate iesita din comun..

#11
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Se întimplă și la mine, dar in sens invers, mă văd mai frumos decit sint :lol: deci da, este un fenomen.

#12
jamesbond91

jamesbond91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 27.08.2016

View PostA-d-r-i-a-n, on 29 decembrie 2017 - 13:26, said:

Alt troll...

:(

Pe cuvanul meu ca am patit asta:)))..dar nu stiu de ce..cum am spus,, nu aratam bine..ce-i drept, haina face pe om..si stiam sa ma imbrac si sa ma aranjez:)..Si eram mereu vulnerabil cand pateam asa ceva (mai exact, eram in sevraj de la droguri:)

#13
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,105
  • Înscris: 29.01.2016

View Postcrisstonne, on 29 decembrie 2017 - 13:26, said:

Se întimplă și la mine, dar in sens invers, mă văd mai frumos decit sint Posted Image deci da, este un fenomen.
Daca nu te lauzi tu, cine sa te laude ? Astepti la altii ? Intai incepi tu, normal. Si e misto ca atunci cand tu ai o atitudine strong despre tine, incep sa si-o schimbe si ceilalti si sa te vada altfel decat inainte. Am vazut si chestii d-astea.

#14
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postentio, on 29 decembrie 2017 - 12:59, said:

Banuiesc ca trebuia sa ma astept la multa caterinca, incep sa regret ca am deschis topicul. Nu-mi pun poza pentru ca e prea personal si eu am vrut doar sa stiu daca e posibila o discrepanta semnificativa intre perceptia de sine si felul in care te vad altii. Se pare ca raspunsul e da si cu asta cred ca discutia s-a incheiat.
@radu_alexandru19: nu.
Ei, ai vazut? Te-ai convins deci ca nu poti sa fii si "frumos" vorba aleia intersectate si destept, in acelasi timp. Asa ca, avea aia dreptate. "esti frumos" si trece mai deoparte.

#15
jamesbond91

jamesbond91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 27.08.2016
PS. Mama zice ca sunt frumos:)..dar eu nu o cred:(..op..mama ta ce zice?

#16
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001

View Postentio, on 29 decembrie 2017 - 12:34, said:

ma pomenesc ca o tanara (pe care n-o cunosc) trece pe langa mine si-mi spune: "Esti frumos" si merge mai departe.
Depinde cum a spus-o:
1. Frumooos!!! (in sens negativ)
2. Esti?... (nebun). Frumos....(te comporti)!
3. Esti frumos.... (de nu ai maa vazut)

#17
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View Postjamesbond91, on 29 decembrie 2017 - 13:22, said:

sa fiu agatat in club, dar la un mod foarte direct:)))..
Pai nu degeaba te chemi James Bond.

#18
jamesbond91

jamesbond91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 27.08.2016

View PostYourFan, on 29 decembrie 2017 - 13:59, said:

Pai nu degeaba te chemi James Bond.

:)..asta mi-a placut:))

Pierce Brosnan (nu stiu de ce, dar credeam ca il cheama Broswan:O), james bond-ul generatiei mele:)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate