Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce P.C. all in one sa fie asta?

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...
 In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...
 Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...
 

Acumulatori cu Litiu - stocare energie regenerabila

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
10507 replies to this topic

#91
pyxyit

pyxyit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,389
  • Înscris: 02.07.2009

View Postdoega, on 14 ianuarie 2018 - 11:15, said:

Te urasc, de care cutit mi-ai bagat in inimaaa!
De unde iei charger?
Prima data cand imi place ca ma uraste cineva! Posted Image . Trebuie insa sa stii ca nu am avut rabdare sa astept ani de zile de discutii pana sa ma hotarasc. Sunt doar 18650, 1500mAh(foto1), chiar nici nu stiu la ce o sa-i folosesc, dar am zis ca trebuie sa-i testez eu insumi. Incarcator o sa fac eu unul rudimentar, dar o sa urmaresc fiecare element. Ca un sfat pentru alti incepatori: ar fi bine sa studiati bine ce fac echipamentele pe care le aveti. Eu acum am descoperit ca. mppt-ul meu are setari pentru litiu reglabil de la 14.0 la 14.8V incarcare. Eu credeam, doega, ca tu ai bms pe fiecare element, pareai foarte clar in sfaturi sa fim atenti la nivel de doua-trei zecimale, dar acum inteleg ca urmaresti doar tensiunea bancului. Uite ce am constatat eu: Am lasat cei 4 elementi la incarcat cu 14.4V setat( deci un 3.6V/buc) si ii verificam din ora in ora. La penultima verificare toti 4 erau aproape la fel pe la 3,35V aprox., apoi dupa o ora, surpriza, unul avea 3,6V, iar altul 4,2V (nu s-a incalzit de loc), ceilalti doi sub 3,6V. Asa ca am luat o pauza pana montez bms-ul sau il fac pe al meu.
Revenind la LTO eu zic sa nu mai astepti, vinde ceva vechi, fa un ciubuc in week-end Posted Image si ia-ti 1-2 kW si tot asa. Eu asa voi face.
In foto 2 rezultatul lipsei de timp si nerabdarii de a incepe productia "verde"- atentie imagini care ii pot afecta emotional pe unii! Posted Image ! Am decis ieri ca trebuie sa aplic ce stiu ca e cel mai bine, chiar daca nu-mi prea place tot timpul: safety first! Asa ca am inceput mutarea echipamentelor in locul final, am ajuns la foto3 deocamdata. Sper ca saptamana viitoare sa am si bateriile conectate, sa se incarce de la surplusul ongridului (care in urmatoarele 7-8 zile nu va exista, se pare)..

Attached Files


Edited by pyxyit, 14 January 2018 - 23:42.


#92
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View Postpyxyit, on 14 ianuarie 2018 - 23:29, said:

...... Eu credeam, doega, ca tu ai bms pe fiecare element, pareai foarte clar in sfaturi sa fim atenti la nivel de doua-trei zecimale, dar acum inteleg ca urmaresti doar tensiunea bancului......
Pai vezi? N-ai citit din urma! (pe celalalt forum, ala de acumulatori). Pai eu si doega ne contram pe tema BMS-ului - eu ca da, el ca nu! - de vreo un an de zile!

#93
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007
Pai nu prea ne mai contram, si eu recomand ca sa fie BMS la nivel de element, doar ca nu consider CRITIC in caz ca faci BB (bottom balance). Dar ca si siguranta, da, recomand, mai ales la bancuri mai mici. La cei 300ah ai mei cu greu sar de 27.2v insa cu vantul din ultimele 3 zile am ajuns si eu la 27.7v. la cei 21.3kwh produsi eolian.

Edited by doega, 15 January 2018 - 04:46.


#94
razvanu

razvanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,115
  • Înscris: 06.06.2006
Arata bine acumulatorii de 80Ah :) Probabil o sa incep sa cumpar si eu...cate o bucata pe luna(pt 24v) trebuie 8 pe LiFePo4?

Sau pot sa fac si din celule 18650?

Ps: Cam dezordine (stilul paianjen) le acolo dar banuiesc ca e o magazie :D

#95
pyxyit

pyxyit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,389
  • Înscris: 02.07.2009
Eu zic sa faci un mic efort si sa iei cate 4 buc. Bine ar fi de capacitate mai mare, ceea  ce in final duce la mai putini elementi, adica monitorizare mai simpla. Nu as recomanda 18650, am fost tentat, dar am renuntat.
PS: si soacra-mea zice ceva de dezordine...e in curs de ordonare, totusi...sunt de principiu ca e mai important sa functioneze bine...

#96
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Io n-as mai lua nici macar pouch, dar'mi'te 18650; e chinu dracu sa ii faci bank; alea sanatoase, genul prismatic, rullz.

#97
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007
Pentru că tot vorbesc ca boul baltii, ma gandesc sa si probez. Si da, am exagerat 0.002v sunt 0.001v tati, ia-o p-asta:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/otUPxuNGTNU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#98
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Yep, iti trebuiesc niste crocobauri in loc de pini.
Trebuia sa zici si cat la suta (aproximativ) SOC este, ca sa stie uamenii.

#99
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007
Cam 65-70% SOC.

#100
gyc968

gyc968

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 11.11.2007

View Postaddysoftware, on 14 ianuarie 2018 - 01:55, said:


Fac eu pentru cineva, si cand va fi gata o sa anunt.
Pentru câte celule? La ew.power indica pentru 24v ca avem nevoie de  12 bucati.

#101
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007

View Postgyc968, on 16 ianuarie 2018 - 19:59, said:

Pentru cate celule? La ew.power indica pentru 24v ca avem nevoie de  12 bucati.
Indica gresit, nu exista 12v perfect, la 24v trebuie 11 LTO, 22 la 48v. Altfel risti sa iesi din plaja chargerului, invertorului etc. Deci 11 buc am calculat eu pe caracteristicile LTO de la ev-power.

#102
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
cate vreti; din moment ce eu le fac, pot pune cate celule vreau. Chiar si 200!

#103
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
18650 cu catod de cobalt nu prea tin, am pus 40 in serie pe sistemul de120v in paralel cu un sir de AGM de 20 ah, se dezechilibreaza repede si nu tin, cei drept nu au fost identice, ci diverse luate din recuperari.

In legatura cu bms ul are si asta un neajuns, nu merege la incarcare cu impulsuri, nebuneste, desi bateriilor le plac impusurile caci impiedica formarea de dendrite si scurtcircuitarea celulelor.

Daca reuseste cineva sa faca un bms care sa nu nebuneasca la 20v/ns chiar si la un impuls de 1% din tensiunea efectiva a celulei sunt client.

In afara de asta sa transferi energie intre celule trebuie legate intre ele cu fire, nu un modul legat direct la burnele celulei care nu are treba cu altcineva, asta insemna un paienjenis de sarme care se pot intrerupe, sau mai rau fac scurt, o reteta pentru incendiu.

Deci se exclude, tot un modul independent legat le bornele fiecarei celule, poate un sistem wireless care sa centralizeze tensiunile si  opreasca descarcarea cand una din celule atinge minimul.

Edited by cavit, 17 January 2018 - 21:26.


#104
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View Postcavit, on 17 ianuarie 2018 - 21:24, said:

....In legatura cu bms ul are si asta un neajuns, nu merege la incarcare cu impulsuri, nebuneste, desi bateriilor le plac impusurile caci impiedica formarea de dendrite si scurtcircuitarea celulelor.
Daca reuseste cineva sa faca un bms care sa nu nebuneasca la 20v/ns chiar si la un impuls de 1% din tensiunea efectiva a celulei sunt client.
Cum al meu e cu tranzistoare, ar trebui doar pus cate un ceramic de vreo 100nF la fiecare tranzistor intre baza si colector. Dar e de munca, caci sunt 6 tranzistoare active pe fiecare celula. Poate totusi merg "suntate" doar 4 din ele.

#105
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Am stat si am analizat  chiar sistemul meu, cum am reusit sa fac controlul tensiunii de incarcare pe tot sirul in regim cu impulsuri,  am facut ciirea tensiunii dupa ceam am filtrat-o cu filtru LC cu 2poli utilzand condensatoare cu polipropilenna cu ESR 1 miliohm,


Cred ca ca daca pun un sir de condensatoare in paralel cu sirul de celule legate la aceste prin inductore problema se rezolva, ar trebui sa am un riplu de oridinul milivoltilor, allta modulare cu frecventa joasa nu am, asa ca ar trebui sa mearga.

Cam asa:

Attached Files



#106
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
da, si asa ar merge, daca ai bms "de fabrica" in care nu poti sa umbli.

#107
adi_87

adi_87

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 31.03.2015
@addysoftware daca vrei pune o schema cu montaju si cablaju penrru BMS pentru fiecare celula.

#108
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Am pus... uita-te si tu in urma
uite cateva indicii

https://forum.softpe...4#entry19010997
si mai ales
https://forum.softpe...8#entry19084480

totusi nu pun totul pe tava, ca... eu am muncit luni intregi la ele.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate