Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Contract de comodat - desființare înainte de termen

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010
Salutare,



Un Contract de comodat pe perioada nedeterminata/determinata poate fi inchis/reziliat unilateral(fara un motiv anume) inainte de termen de catre proprietar cu un preaviz prealabil?

Exista un model de contract de comodat care sa permita inchiderea/reziliera fara o motivatie anume de catre proprietar a contractului inainte de termen cu un preaviz prealabil ?
sau se poate introduce o clauza la contract prin care contractul sa poate fi inchis de catre proprietar in mod unilateral cu un preaviz prealabil ?



Multumesc

Edited by July02, 28 December 2017 - 10:41.


#2
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 23.10.2015
Orice contract trebuie sa specifice toate aceste amanunte. Altfel, e o fituica amatoriceasca care iti aduce numai probleme.

Normal ca orice contract poate fi intrerupt inainte de termen. Daca nu se specifica nici o consecinta, ura si la gara.

#3
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,051
  • Înscris: 02.09.2005
comodatul si inchirierea sunt lucruri diferite
in cazul comodatului, proprietarul cedeaza dreptul de folosinta a bunului respectiv pe o anumita perioada si nu poate face nimic.

sa ma corecteze cineva daca gresesc.

#4
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Eu am un astfel de contract si am prevazut in conditii ca se poate rezilia oricand fara preaviz precum si alte conditii favorabile numai pentru mine ca proprietar."Chiriasul" a acceptat fara ezitare acele conditii si a semnat.

#5
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010

 FC72, on 28 decembrie 2017 - 10:45, said:

Eu am un astfel de contract si am prevazut in conditii ca se poate rezilia oricand fara preaviz precum si alte conditii favorabile numai pentru mine ca proprietar."Chiriasul" a acceptat fara ezitare acele conditii si a semnat.
contractele de comodat sunt standard sau se pot adauga conditii, clauze suplimentare ?

se poate rezilia Contractul in mod unilateral fara nici o justificare sau se poate reziloia doar cu acordul ambelor parti ? (cam cat costa un astfel de contarct aproximativ... ?)

#6
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010
Citeste putin
ART. 2155
Restituirea bunului
(1) Comodatarul este obligat să înapoieze bunul la împlinirea termenului convenit sau, în lipsă de termen, după ce s-a folosit de bun potrivit convenţiei.
(2) Dacă termenul nu este convenit şi fie contractul nu prevede întrebuinţarea pentru care s-a împrumutat bunul, fie întrebuinţarea are un caracter permanent, comodatarul este obligat să înapoieze bunul la cererea comodantului.
ART. 2156
Restituirea anticipată
Comodantul poate cere restituirea bunului înainte de momentul prevăzut la art. 2.155 alin. (1) atunci când are el însuşi o nevoie urgentă şi neprevăzută de bun, atunci când comodatarul decedează sau atunci când acesta îşi încalcă obligaţiile.
ART. 2157
Titlul executoriu
(1) În ceea ce priveşte obligaţia de restituire, contractul de comodat încheiat în formă autentică sau printr-un înscris sub semnătură privată cu dată certă constituie titlu executoriu, în condiţiile legii, în cazul încetării prin decesul comodatarului sau prin expirarea termenului.
(2) Dacă nu s-a stipulat un termen pentru restituire, contractul de comodat constituie titlu executoriu numai în cazul în care nu se prevede întrebuinţarea pentru care s-a împrumutat bunul ori întrebuinţarea prevăzută are un caracter permanent.


Asa vezi ce ti se aplica

Edited by paznicmare, 28 December 2017 - 10:54.


#7
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010
deci ca sa pot rezilia unilateral contractul inainte de termen, trebuie:
- sa nu trec in contract  întrebuinţarea sau întrebuinţarea sa fie pe termen nedeterminat...?sa nu stabilesc un termen convenit?

Exista un model de contract de felul acesta?sau trebuie personalizat , adaugate conditii suplimentare ?

Edited by July02, 28 December 2017 - 11:18.


#8
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Am folosit un contract de genul aluia de sus cu articole pe care l-am modificat dupa cum am crezut de cuviinta, pe alocuri abuziv dar asta mi-am dorit si cine vroia trebuia sa accepte.

#9
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010

 FC72, on 28 decembrie 2017 - 11:04, said:

care contract anume de mai sus caci nu a fost expus nici un model mai sus de contract, e doar un articol de lege postat....
este pe perioada nedeterminata contractul ? si întrebuinţarea nu este specificata in contract ?

Edited by July02, 28 December 2017 - 11:19.


#10
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010

 jericho, on 28 decembrie 2017 - 10:33, said:

din ce inteleg daca faci comodat pe o perioada nedeterminata, poti inchiea contracul unilateral oricand inainte de termen....??
probabil doar pe perioada determinata nu se poate rezilia contractul unilateral inainte de termen..?


totusi nu as vrea sa am surprize cum ca nu se poate rezilia in mod unilateral contactul .... fara acorudul celeilalte parti...si contractul sa ramana permanent...

Edited by July02, 28 December 2017 - 11:58.


#11
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 July02, on 28 decembrie 2017 - 11:33, said:

din ce inteleg daca faci comodat pe o perioada nedeterminata, poti inchiea contracul unilateral oricand inainte de termen....??
probabil doar pe perioada determinata nu se poate rezilia contractul unilateral inainte de termen..?

Ba da, se poate, dar de regula se scrie clar in contract in ce conditii acesta poate inceta anticipat la solicitarea uneia din parti (ex: preaviz, comunicare oficiala cu 30 zile inainte).
Acest termen este necesar pentru ca cel care foloseste spatiul sa poata sa-si ia bunurile de acolo (marfa, rafturile, etc) daca e vorba de un spatiu comercial.

Altfel, fara motiv intemeiat, persoana pagubita de incetarea anticipata a contractului poate urmari pe cale legala recuperarea unor eventuale daune... in lipsa unor alte prevederi clare in contract.  De aceea, depinde foarte mult de cum a fost facuta intelegerea in scris.

Edited by rosix, 28 December 2017 - 12:02.


#12
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010

 rosix, on 28 decembrie 2017 - 12:01, said:

ok se pune contract ca poate inceta anticipat la solicitarea uneia din parti cu preaviz prealabil

dar important e sa pot pune capat contractului legal oricand fara un motiv intemeiat si sa pot face aceasta de unul singur
ca cealalta parte sa nu poata contesta ulterior in instanta decizia mea de inchieiere a contractului unilaterala anticipata

Edited by July02, 28 December 2017 - 12:23.


#13
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010

 July02, on 28 decembrie 2017 - 12:16, said:

ok se pune contract ca poate inceta anticipat la solicitarea uneia din parti cu preaviz prealabil
dar important e sa pot pune capat contractului legal oricand fara un motiv intemeiat si sa pot face aceasta de unul singur(fara alte conditionari de incheiere a contractului inainte de trermen)

Contractul de comodat in esenta este un contract unilateral, dar tare am impresia ca tu in fapt vrei sa creezi un contract de imprumut de consumatie.
Poti eventual insera un pact comisoriu.

Daca ai descrie si situatia, cred ca ai primi sfaturi mai pertinente

#14
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010
zicea cineva ca se poate face contract si fara sa-l inregistrezi la notar , se poate si asa ? sau trebuie sa-l inregistreze notarul ca sa aibe validitate/valabilitate?
statul il recunoaste ca si contract daca nu e inregistrat la un notar ?

Edited by July02, 28 December 2017 - 13:38.


#15
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010
Se poate si sub semnatura privata.
Mai sus ti-am indicat reglementarea legala.
Daca nu e in forma autentica sau sub data certa, contractul nu este executoriu decat in cazurile prevazute in textele indicate

#16
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010
daca bunul din contractul de comodat este întrebuinţat de cateva persone la comun nu doar de o singura persoana, trebuie trecute in contractul de comodat toate personele?
sau semnarea contractului de comodat se poate face doar intre mine si un reprezentat al lor( adica doua semnaturi ?) sau trebuie semnaturile tuturor in parte ?

Edited by July02, 28 December 2017 - 14:00.


#17
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010
Toti,
Altfel trebuie sa mai existe intre ei un contract de mandat, in baza caruia reprezentantul lor incheie cu tine contractul de comodat.

#18
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010

 paznicmare, on 28 decembrie 2017 - 14:02, said:

pot face un contract de mandat de reprezentare intre ei? tot asa fara notar ?
doar cu semnaturile lor private prin care sa desemneze un reprezentat dintre ei pentru contractul de comodat?
(are cineva un model de contract de mandat de reprezentare ?)
si apoi sa fac contractul de comodat intre mine si reprezentatnul lor ? ca sa nu mai trebuiasca sa stau la fiecare sa semneze individual ?

Edited by July02, 28 December 2017 - 14:24.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate