Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

S8/8+ discuții despre autonomie

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
506 replies to this topic

#55
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Eu nu dau niciodată telefonul pe silentios si nu il sting, deci....
A , da , și nu folosesc meniul în romana la telefoane !
Deduc de aici ca am probleme serioase dacă nu țin datele active noaptea , dacă nu folosesc un abonament de 8 ori mai ieftin decât cel din prezent, dacă îmi comut telefonul pe 2G , etc...
Eu i-am dat omului un sfat ca l-a cerut și este ceva ce utilizez, la fel ca și tine.

#56
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015

View Postfarausername, on 18 ianuarie 2018 - 17:33, said:

... dacă nu folosesc un abonament de 8 ori mai ieftin decât cel din prezent, ...
Pai despre asta era vorba. Ce are a face sula cu prefectura? :)
Abonamentul nu are legatura cu calitatea semnalului. Nici valoarea lui, nici serviciile asociate.

#57
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Dar furnizorul are, căci nelimitatul de la digi nu se compara cu limitatul de la alții care costa minim dublu.
Legatura cu subiectul este consumul bateriei datorat semnalului prost.
Am experimentat 1 an de cartela vdf...m-a costat vreo 25 de euro tot anul, am avut net încât la final am lăsat nefolositi vreo 70 de giga , insa semnalul era varza , 4G aproape inexistent, în aceeași locație cei cu abonamente aveau viteza minim tripla.
Am suspectat telefonul, nu a fost el.
Pe digi am terminat cei 10 giga 3G și mi-au rămas cei 30 în 4G daaaar ce sa vezi , ghinion, ciuciu 4G deci m-am ales cu nelimitat la 128 kbps .
Am revenit la orange și am peste 120 Mbps....
Toate astea într-un Municipiu reședință de judet.
Nivelul semnalului este principalul factor care influenteaza autonomia.

#58
mrsixstrings

mrsixstrings

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 27.12.2011
Am niște recorduri de folosire a bateriei pe unele aplicații, chiar și TouchWiz. Ceva idei? Attached File  Screenshot_20180118-202051.png   38.45K   51 downloadsAttached File  Screenshot_20180118-202045.png   32.53K   52 downloads

#59
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Baga-le la apps care sa nu funcționeze în background la always sleeping apps.
Eu am vreo 44 băgate acolo.

Adica:

Attached Files


Edited by farausername, 18 January 2018 - 22:57.


#60
mrsixstrings

mrsixstrings

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 27.12.2011

View Postfarausername, on 18 ianuarie 2018 - 22:56, said:

Baga-le la apps care sa nu funcționeze în background la always sleeping apps.
Eu am vreo 44 băgate acolo.

Adica:
Toate sunt pe sleep.

#61
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
No, atunci....enjoy your Android phone! :D

#62
mrsixstrings

mrsixstrings

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 27.12.2011
Stai ușor, ca eu chiar ma bucur de el. Nu de alta, dar am tot citit părerile tale despre nebunii ca mine care vor sa aibă autonomie 'jde zile. Și măcar nu sunt offtopic :))

#63
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Autonomia e cel mult decenta, atât. Nici proasta nici extraordinara, decenta!

#64
mojook

mojook

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 28.03.2004
Autonomia smartphone-urilor e discutabilă, depinde de foarte mulți factori. Semnalul e marele consumator de baterie. Daca ai semnal bun, e ok, daca nu, bateria scade văzând cu ochii. Aplicațiile active din fundal sunt mari consumatoare, din nou. Sincronizări, notificări, etc. Foarte important e stilul de utilizare al fiecărui user. Cei care se joacă mult pe telefon nu pot avea pretenții mari.
In fond, telefoanele din ziua de azi sunt computere de buzunar, foarte puternice, deocamdată nu putem avea pretenții exagerate de la autonomie. Sunt convins că în viitorul apropiat se vor inventa baterii cu alte tehnologii, care sa tina mai mult.

#65
rmc69

rmc69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 21.09.2012

View Postfarausername, on 18 ianuarie 2018 - 22:56, said:

Baga-le la apps care sa nu funcționeze în background la always sleeping apps.
Eu am vreo 44 băgate acolo.

Adica:
ce ai bagate pe sleep? nu stiu care sa le bag astfel incit sa nu-mi afecteze telefonul

Edited by rmc69, 20 January 2018 - 12:52.


#66
mrsixstrings

mrsixstrings

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 27.12.2011

View Postrmc69, on 20 ianuarie 2018 - 12:51, said:

ce ai bagate pe sleep? nu stiu care sa le bag astfel incit sa nu-mi afecteze telefonul
Nu prea afectează cu nimic. Nu am simțit ca ar lipsi ceva. Acum 2 zile am scos toate aplicațiile din sleep și pare ca telefonul consuma mai puțin când e in sleep. A ajuns de la 2 la 1.3%. Sync on și date on, uneori combinat cu wifi, dar mai mult pe date.

View Postrmc69, on 20 ianuarie 2018 - 12:51, said:

ce ai bagate pe sleep? nu stiu care sa le bag astfel incit sa nu-mi afecteze telefonul
In principiu, poți baga orice aplicație în sleep.

#67
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017

View Postrmc69, on 20 ianuarie 2018 - 12:51, said:


ce ai bagate pe sleep? nu stiu care sa le bag astfel incit sa nu-mi afecteze telefonul
Toate în afara de watsapp , launcher și hub .

#68
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
1% pe ora la baterie mi se pare mult. La celelalte telefoane avute (sony z3/z5) cu 4g, wifi, bt, gps lasate on aveam maxim 2% drain pe noapte. Ma bate gandul sa iau un S8 pt dimensiunile sale, nu e asa lat si il face mai placut in mana vs un XZ1, iar pe topicul asta speram sa aflu ceva despre baterie. Experientele mele cu Samsung (modele vechi pre smartphone + s4 mini si s5) au fost intotdeauna lovite de problema bateriilor, slabe, se duc repede, dupa 1 an de utilizare se injumatatea deja durata de viata iar apoi deja se punea problema de inlocuit bateria.... Comparativ cu Sony unde si dupa 2 ani/4 ani de utilizare a telefoanelor (6 ani acuma pe un telefon de backup pana ajunge s8-ul ca nu il are VDF-ul pe stoc ) bateriile tin foarte bine.

Is curios de experienta voastra cu astea noi, in special s7-s8 dupa jumatate de an-un an, de cum se comporta.

PS. la Sony avea inglobat o protectie pentru baterie si nu o incarca mai mult de 90% niciodata (battery care). Tie iti arata 100%, dar daca dezactivai functia vedeai ca avea doar 90%.

#69
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Și când ziceam despre incaracatul 20/80, 30/70 , zicea lumea ca vorbesc basme.
Eu îl încarc sub 90 , câteodată îl încarc de mai multe ori pe zi de la 60 la 80 sau 40/70 , etc.
În general duce o zi cu 5 ore sot ceea ce este rezonabil, avand in vedere și temperatura scăzută de afara este ok. Ca handling este foarte bun , dacă nu ar aluneca ar fi bestial. Un spate de note 3 sau BlackBerry leap/silver l-ar face killer.
Vezi mai în spate ca am pus fiecare screnshoturi cu autonomia.

Edited by farausername, 20 January 2018 - 19:34.


#70
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009

View Postt-balt, on 20 ianuarie 2018 - 19:11, said:

1% pe ora la baterie mi se pare mult. La celelalte telefoane avute (sony z3/z5) cu 4g, wifi, bt, gps lasate on aveam maxim 2% drain pe noapte. Ma bate gandul sa iau un S8 pt dimensiunile sale, nu e asa lat si il face mai placut in mana vs un XZ1, iar pe topicul asta speram sa aflu ceva despre baterie. Experientele mele cu Samsung (modele vechi pre smartphone + s4 mini si s5) au fost intotdeauna lovite de problema bateriilor, slabe, se duc repede, dupa 1 an de utilizare se injumatatea deja durata de viata iar apoi deja se punea problema de inlocuit bateria.... Comparativ cu Sony unde si dupa 2 ani/4 ani de utilizare a telefoanelor (6 ani acuma pe un telefon de backup pana ajunge s8-ul ca nu il are VDF-ul pe stoc ) bateriile tin foarte bine.

Is curios de experienta voastra cu astea noi, in special s7-s8 dupa jumatate de an-un an, de cum se comporta.

PS. la Sony avea inglobat o protectie pentru baterie si nu o incarca mai mult de 90% niciodata (battery care). Tie iti arata 100%, dar daca dezactivai functia vedeai ca avea doar 90%.
S6 edge dupa 3 ani de utilizare tine acum scos de la incarcat la 6.00 si seara la 23 mai are vreo 20%. S7 Edge care e la sotie, i l.am pasat eu, o tine in jur de 36 de ore cu vreo 4 ore sot. S8.ul meu il scot 6.40 de la.incarcat si la 23.00 mai am vreo 30% din baterie cu 4 ore sot.
Tine f mult modul de utilizare, pe mine s7.le ma tinea cam la fel cu s8.ul chiar daca avea baterie mai mare. Pe sotie o tine cam de 3 ori mai mult.
Din pacate nu o sa.ti faci aici o idee, in general pe forumuri apar cei care au probleme, nu cei care sunt multumiti.



View Postfarausername, on 20 ianuarie 2018 - 19:33, said:

Și când ziceam despre incaracatul 20/80, 30/70 , zicea lumea ca vorbesc basme.

Basme de adormit copii. Hai ca aici m.ai nimerit. Sunt inginer in fizica si chimia acumulatorilor si bateriilor de acumulatori. Vand si servicez baterii auto, gel, semi tractiune, industriale samd
Ceea ce spui tu, e frectie la picior de lemn. Nu faci decat sa.ti stresezi viata mai mult, pe langa ca bateriile noi au limitare electronica la incarcare, nici pe alea vechi nu le ajutai cu nimic ca nu le descarcai profund. Pe o parte te invidiez, trebuie sa fie frumos sa nu ai probleme serioase in viata, de ajungi sa ti le creezi tu.

#71
lelu68vio

lelu68vio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 15.01.2010
Eu il incarc cu incarcatorul lui fara FC,cam de la 20% pana la 100%..asta de cand ma stiu.Nu inchid aplicatiile in backround si nici memoria ram.Nu am nicio aplicatie pt baterie sau pt clean.Nu stiu de ce va complicati?!
Azi,toata ziua am fost cu telefonul in mana din plictiseala...filme si multe altele care nu apar la consumatori..doar wifi.
In zile normale,am intre 6 si 7 ore sot cu date activate non stop.Super multumit.Semnal am bun si il las pe 3g..suficient la tot ce am nevoie.
Luminozitatea tot timpul este pe automat...se vede 43% consum.

Attached Files



#72
mrsixstrings

mrsixstrings

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 27.12.2011
Ce i-ai făcut? I-ai zis de deochi?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate