Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

S8/8+ discuții despre autonomie

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
506 replies to this topic

#19
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Si cand ma gandesc la faptul ca mi-am furat suspend de la discutiile astea cu autonomia....e bine totusi ca a gasit cineva util postul meu cu aplicatia.


#20
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Update: ma gandesc serios sa dezinstalez accubattery asta. De fiecare data când ma uit în ea vad ca bateria devine din ce în ce mai proasta. Bine , nici nu pot nega însă parca e altceva dacă nu am confirmarea scrisa....zic și eu ca mi se pare și gata.
Și da, bateria nu mi se pare strălucită la 24 ore autonomie și 4 ore sot , pe 3G sau wireless , fara locatie activa sau alți senzori, cu rezolutie HD+ și 4-5 ore de battsave agresiv din cele 24.
Ce e drept vorbesc de 80% consum.

#21
mrsixstrings

mrsixstrings

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 27.12.2011
Mie mi se pare destul de ok. Pe S6 Edge Plus aveam 3 ore SOT 8n primele luni.

#22
_avy_

_avy_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 05.04.2007
Pe accu battery utilizat zilnic in ultimele 3 luni am pierdut aprox 2% din capacitatea acumulatorului pe luna.
Pare cam mult... Il mai urmăresc.
Eu scot aprox 5 h de SOT la 24h.
Poate fi de la terminal si nu de la aplicație. Pe a5-ul soției aplicația funcționează ireproșabil de un an și ceva si arata o pierdere de cca 8%

#23
mrsixstrings

mrsixstrings

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 27.12.2011

View Post_avy_, on 08 ianuarie 2018 - 14:27, said:

Pe accu battery utilizat zilnic in ultimele 3 luni am pierdut aprox 2% din capacitatea acumulatorului pe luna.
Pare cam mult... Il mai urmăresc.
Eu scot aprox 5 h de SOT la 24h.
Poate fi de la terminal si nu de la aplicație. Pe a5-ul soției aplicația funcționează ireproșabil de un an și ceva si arata o pierdere de cca 8%
Gândește-te ca din fabrică bateria nu vine cu 3000mAh. Vine cu mai puțin. Nu aplicația degradează bateria, ci pur și simplu procesul în sine de încărcare descărcare. Degradarea e mai rapida la început, apoi încetinește, după care accelerează. Ca la bateriile de masina, dacă știi.

#24
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Eu nu prea cred in aplicatiile astea. Efectiv e abureala cand zice x%.
Aplicatia se bazeaza pe acelasi hardware ca si indicatia care iti spune ca bateria are x% nivel. Si atata timp cat nu este implementat un hardware cu clasa mare de precizie, aplicatia aia este doar ca sa iti ia banii. Fix precum cealalta care iti repara celulele la baterie.

#25
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Interesant este ca dacă îl incarci puțin și des riști sa ai 0% uzura conform aplicației. Oricum nu m-am prins ce date da pe acolo, e un amalgam complet. Eu vreau sa vad din momentul în care l-am scos de la incarcat ce și cât a consumat în total, nu pe durate de folosire după cum a fost folosit, acum 10 minute alta data 30 , x mah , y minute fiecare perioada, etc , sa ma apuc sa fac eu calcule....
Drept urmare ...nu mai monitorizez, cât tine tine, când nu va mai tine zboară pe olx cu aspect 9/10 și preț de dumping .

Edited by farausername, 08 January 2018 - 15:12.


#26
mrsixstrings

mrsixstrings

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 27.12.2011
Aplicația aia nu consuma mult. E infim fata de alte aplicații. Nu trebuie sa iti faci griji.

#27
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Eu nu vorbesc de o aplicație anume. Ma intereseaza în general fiindcă din os nu pot afla informațiile astea decât dacă încarc 100%, ori eu nu îl încarc în totalitate și astfel nu pot afla câte ore de sot si cât timp s-a scurs de la scoaterea de la incarcat.

#28
lawrence74

lawrence74

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,956
  • Înscris: 10.07.2014

View Postfarausername, on 08 ianuarie 2018 - 15:11, said:



Respectiva aplicatie iti calculeaza uzura bateriei atunci cand scade sub 40% si incarci mai mult de 80%.Folosita aceasta aplicatie cateva luni,te sperie cat de accelerata e degradarea celulelor.Teoretic,conform celor de la Battery University au dreptate(

http://batteryuniver...based_batteries

)in schimb vin si cei de la Samsung si spun ca pe S8 si Note8 sunt o noua generatie de baterii care isi pastreaza mai mult de 95% din capacitate dupa 2ani de folosire normala.Deci adevarul e ca aceste noi baterii nu se degradeaza atat de repede precum ne arata acea aplicatie.

Daca vrei sa monitorizezi aplicatiile consumatoare foloseste GSam Battery Monitor
https://play.google....om.gsamlabs.bbm

Edited by lawrence74, 08 January 2018 - 15:49.


#29
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
De la un articol similar sau chiar asta a plecat cautarea mea in cunoasterea consumului si s-a impotmolit. Gsam nu m-a multumit. Deci eu vreau asa :
Scot telefonul de la incarcat, nu conteaza cand, la x % si din momentul ala vreau sa inceapa sa contorizeze cat si ce consuma. Nu de la 100%, nu pe fractiuni de utilizare, pur si simplu de cand l-am scos de la incarcat contorul sa o ia de la zero . Ori asa ceva nu am gasit, cred ca ma apuc sa studiez sa o  fac 🤣

#30
lawrence74

lawrence74

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,956
  • Înscris: 10.07.2014
E varianta cea mai buna.O urci pe urma in Google Play la un pret de 1€ si om esti. :)

#31
mrsixstrings

mrsixstrings

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 27.12.2011

View Postfarausername, on 08 ianuarie 2018 - 16:14, said:

De la un articol similar sau chiar asta a plecat cautarea mea in cunoasterea consumului si s-a impotmolit. Gsam nu m-a multumit. Deci eu vreau asa :
Scot telefonul de la incarcat, nu conteaza cand, la x % si din momentul ala vreau sa inceapa sa contorizeze cat si ce consuma. Nu de la 100%, nu pe fractiuni de utilizare, pur si simplu de cand l-am scos de la incarcat contorul sa o ia de la zero . Ori asa ceva nu am gasit, cred ca ma apuc sa studiez sa o  fac �
AccuBattery te ajuta la asta. Compara SOT de la AccuBattery cu ce zice device managerul telefonului.


Aplicația se bazează, zic producătorii, pe 2 lucrări de disertație.

#32
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,854
  • Înscris: 27.09.2008
Orice aplicație în plus de monitorizare a bateriei, ea însăși consumă baterie! Inclusiv cele de monitorizare a spațiului, cleanere etc.

#33
mrsixstrings

mrsixstrings

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 27.12.2011

View Postnick5roo, on 08 ianuarie 2018 - 17:13, said:

Orice aplicație în plus de monitorizare a bateriei, ea însăși consumă baterie! Inclusiv cele de monitorizare a spațiului, cleanere etc.
Da, consuma, ca altfel nu ar mai funcționa. Zic doar ca e infim consumul. Nici măcar nu îmi apare la consumatori. Attached File  Screenshot_20180108-171609.png   31.62K   49 downloads

#34
_avy_

_avy_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 05.04.2007
Din câte am observat eu utilizând aplicația atât pe s8, cât și pe alte telefoane :
Pe partea de încărcare preia din sistem temperatura și tensiunea acumulatorului. Aproximand intensitatea curentului la încărcare raportata cu valoarea de încărcare in procente rezulta valoarea aproximativa de curent inmagazinat.
De exemplu pe o incaracare 2%-100% nou îmi arata 2900 mAh si 2700mAh acum.
Restul sunt teorii de întreținere a bateriei (ex. incarcare 20-80%) si statistica (eu am 89 de sesiuni cu 5399% si 153.600 mAh)

Edited by _avy_, 08 January 2018 - 17:24.


#35
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Și cata uzura îți arată?

#36
_avy_

_avy_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 05.04.2007
Statistica totală 95%
Din câte îmi dau seama softul aplica o funcție simpla de împărțire intre totalul mAh încărcați și totalul procentelor adaugate la încărcare.
În cazul meu 153600 / 5399 =

On topic : discuția se îndreaptă doar spre un app, sunt curios dacă există o altă aplicație sa înregistreze wear-ul la baterie sau altă metodă relevantă de diagnostic.

Edited by _avy_, 08 January 2018 - 21:48.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate