Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Electron GUI

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
PKRUSER

PKRUSER

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 04.07.2017
Salut.

Momentan ma chinui sa invat ceva Javascript(+ nodejs) , php , java(se) si am descoperit electron.

Nodejs pare un framework puternic(acces baza de date, ldap, etc) dar cat potrivita ar fi dezvoltarea unei aplicatii gui folosind node+electron? Spre exemplu un soft pentru o librarie(evidente utilizatori, carti). Ar trebuie acesta solutie ingorata? din ce am observat 'faimosul' qt nu se prea mai cere pe piata si la fel s-ar putea intampla cu electron.

Sunt incepator, si cred ca urmatoare  intrebare e ridicola:

- pentru javaFX utilizatorul trebuie sa aiba jre8 instalat. Nu ar fi peste mana pentru electron sa instaleze build-esential , node(pentru un pc cu linux)?

#2
Buleandra94

Buleandra94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 19.08.2007
Electron este in mare un wrapper Browser + Node.js, nu cred trebuie sa instaleze userii nimic.

Poti sa citesti aici despre cum creezi executabilul final: https://electronjs.o...on-distribution

De asemenea, poti sa citesti aici: https://medium.com/d...on-204203eeb658

#3
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007
Daca e vorba de un soft ce tine evidenta utilizatorilor/cartilor etc, de ce te gandesti la o aplicatie desktop si nu direct la una a carei interfata ruleaza direct in browser?

"Faimosul" Qt trage tare pe sisteme non-desktop, gen sisteme multimedia din masini. Electron e folosit de diverse IDE-uri mai noi.

Ce se va cere pe piata peste X ani e irelevant, te adaptezi la momentul potrivit daca ai o baza solida.

Edited by dani.user, 27 December 2017 - 15:46.


#4
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
cred ca electron e cauza declinului qt :)
e bun daca vrei sa scoti rapid o aplicatie cu interfata grafica si nu te deranjeaza performanta slaba si faptu ca 90% din aia 200 de mega sau cat are acum, sunt librarii pe care nu o sa le folosesti.
punctul forte la platformele alea pe webkit e randarea html/css

#5
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007
Randare html/css merge usor si cu Qt, umpli ecranul cu un webview sau cum se numea, pui in el html/css si interactionezi destul de usor si cu evenimentele (intre el si codul normal).

Pe nisa business n-am prea vazut Qt, unde pe tehnologii specifice Windows gasesti o gramada de componente gata facute pentru fel de fel de griduri/charturi, etc.

Personal, daca vreau o interfata simpluta in C++ (sau Python) nu exclud nici wxWidgets care-i mult mai lightweight, ex: https://forum.softpe...in-pozele-mele/

#6
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
nu cred ca foloseste cineva qt ca sa-si faca interfata prin webview.
e ca si cand ti-ai cumpara un pc doar ca sa asculti muzica pe cd-rom. mai bine iti iei un cd player atunci, nu?

componentele qt pt ui sunt greoaie.
si html/css-ul e o varza carpita de 30 de ani incoace, dar macar iti permite sa scoti cam orice interfata iti trece prin cap si intr-un timp relativ scurt.
daca faci programare pt bani, timpul necesar pt a-ti indeplini scopul este cel mai important.
daca o faci de placere, vrei satisfactie si atunci mai bine iti dezvolti propriul framework in c.

#7
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007

 alx42, on 27 decembrie 2017 - 20:57, said:

nu cred ca foloseste cineva qt ca sa-si faca interfata prin webview.

De ce nu? Daca vrei sa pastrezi C++ pentru codul aplicatiei (din varii motive, de la cod legacy la performanta sau biblioteci specializate) si preferi usurinta html/css pentru interfata, e una din putinele variante gratuite care permit asta intr-un mod facil.

Electron iti ofera html/css pe tava, dar te si leaga de Javascript sau derivate. Avantaje si dezavantaje.


#8
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 PKRUSER, on 27 decembrie 2017 - 15:30, said:

din ce am observat 'faimosul' qt nu se prea mai cere pe piata si la fel s-ar putea intampla cu electron.

Da, așa se poate întâmpla cu orice tehnologie, d-aia un programator nu se vinde ca "programator <limbaj>" sau "programator <tehnologie/framework>" ci doar ca programator.

În rest, supraviețuiește pe piața muncii cel care se adaptează cel mai rapid. Iar asta o faci cu o fundație solidă, nu cu hype de moment.

#9
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

 PKRUSER, on 27 decembrie 2017 - 15:30, said:

din ce am observat 'faimosul' qt nu se prea mai cere pe piata si la fel s-ar putea intampla cu electron.
Sunt incepator, si cred ca urmatoare  intrebare e ridicola:
- pentru javaFX utilizatorul trebuie sa aiba jre8 instalat. Nu ar fi peste mana pentru electron sa instaleze build-esential , node(pentru un pc cu linux)?
N-are nici un sens sa compari mere cu pere. Intrebarea este cine isi permite 350 de euro pe luna per developer ca sa-l foloseasca cu licenta comerciala si raspunsul este evident "nu orice ciupacabra din boschetzi". De-aia "nu se cere", cel putin in Romanica, unde se merge pe "ieftin si bun" sau mai bine, "gratis si perfect" Posted Image

Mai mult, Qt nu e framework GUI, e ditamai framework-ul, care face de toate, daca ai nevoie doar de GUI si n-ai pretentii prea mari, n-are rost sa te complici. In plus, tre sa stii C++.

JavaFX e un gunoi. Cam atit e de spus despre el. Daca vrei sa faci ceva rapid si simplu, da, daca vrei un GUI mai complex / flexibil, te-o cam luat dracu, asta pe linga faptul ca ai nevoie de Java instalat Posted Image

Cit despre adaptare si schimbatu framework-urilor si limbajelor dupa cum bate vintul, e o legenda. Cu cit "stii" mai mult limbaje si framework-uri, cu atit mai prost le stii pe fiecare in parte. Aia care se lauda ca prostii ca au scris cod in 17 limbaje sint ca aia care-si trec in CV toate limbajele din univers pentru cacindva au facut un "Hello Kitty" si evident cunosc limbajul, nu e ca si cum au scris mii si mii de linii de cod in 17 limbaje. Si io as putea sa-mi trec in CV chestii de genu: Pascal (am facut la greu in liceu), FoxPro (am lucrat citeva luni in asa ceva), Python (am facut cindva un script), Perl (am modificat cindva un script) etc etc, e o cretineala, nu inseamna ca stiu sa programez in limbajele alea, ci ca pot sa incropesc ceva la nevoie Posted Image

Nu e nimic magic si orice schimbare de limbaj / framework duce la o productivitate mai proasta, la o implementare mai ineficienta si la mult mai multe buguri. Imagineaza-ti ca tre sa te operezi de apendicita, ce-ai prefera sa faca doctorul, sa te opereze dupa "metoda clasica" pe care a folosit-o de 16000 de ori in ultimii 20 de ani sau dupa ultima metoda hipstereasca cu lasere computerizate pizdoase care a invatat-o saptamina trecuta, da cica ar fi mult mai buna decit aia clasica (atunci cind e folosita corect)?

In plus, in lumea reala nu se angajeaza "programatori". Se angajeaza programatori care stiu sa faca anumite chestii. Daca o firma cauta programatori Java + Spring + Oracle, degeaba esti tu expert in C# si SQL Server ca n-o sa te angajeze decit daca cumva n-o sa gaseasca pe nimeni cu Java. Sa nu mai zic daca esti cel mai tare expert in Java si Oracle si vrei sa te faci de miine game developer, cu C++ si dracu mai stie ce engine-uri, nu te baga nimeni in seama. Nu doar ca se cere experienta exacta intr-un anumit domeniu, dar se si cer ani minimi de experienta, de obicei "dovedita", ceva de genu "8+ years proven experience in developing commercial applications", adica nu 8 ani de facut rahaturi prin githuburi moarte de mult. Life sucks Posted Image

 alx42, on 27 decembrie 2017 - 20:57, said:

componentele qt pt ui sunt greoaie.
Nu-s asa de greoaie. In plus, Qt are de departe, DE DEPARTE, cea ma buna documentatie dintre toate limbajele si framework-urile existente. Mai mult, daca pui o intrebare pe un forum de Qt ai mari sanse sa primesti un raspuns util, ceea ce nu se poate spune de exemplu despre Microshit, unde daca pui o intrebare, de obicei un indian cretin cu nume tembel o sa-ti raspunda o timpenie mai mare decit el, pentru ca probabil nici n-a inteles intrebarea. Fucking Indians Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate