Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

turnat stalp sub grinda de lemn (fara a scoate grinda)

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Dacă nu avea fundație erau fisurati pereții.

#20
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,744
  • Înscris: 08.10.2004
cred ca ai dreptate :)

#21
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Ai ceva crapaturi dar sunt normale, nu te complica cu nimic.
Mai bine baga banii in o zugraveala noua si inspecteaza bine invelitoarea.

#22
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
Din ce vad e totul in regula, grinzile alea mai tin o suta de ani. Poti incerca sa le dai cu un ulei, bait ceva si sa inspectezi acoperisul sa nu ploua in garaj. Nu te complica si cheltui bani degeaba. Eu am zis ca e o situatie de zid crapat, pereti deplasati ... E bine cum e

#23
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,744
  • Înscris: 08.10.2004
acoperisul e relativ nou - vre-o 3 ani sa aiba, nu imi ploua inauntru.

m-am tot gandit la o chestie postata mai devreme :

Quote

La un nivel nu e asa problema mai ales daca ai centura de beton sus. Daca nu ai atunci sptijina grinzile cum am zis, spargi un rand de caramida si torni centura.

ar fi recomandat sa fac asa ceva ?

#24
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
Nu, nu cred ca e bine sa intervii intr-un...sistem care isi face treaba. Pina la urma, ce-ti veni cu grinzile alea ?

#25
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Si eu zic sa lasi grinzile in pace. Du-te in concediu de banii aia :)

#26
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
da la o casă de paianta cum se toarnă fundatie? pe porțiuni? ca dacă sapi locul fundației pe lungimea unui perete ma gândesc ca îți cade peretele..

#27
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,744
  • Înscris: 08.10.2004
pai ce-mi veni - incercam sa gandesc proactiv. Garajul trebuie neaparat renovat ca a inceput sa se macine tencuiala, in unele locuri se vede caramida. SI am zis ca daca tot fac asta sa intaresc constructia in ideea ca poate in cativa ani ii pun pe acoperis si cateva celule. ma gandeam chiar sa il mansardez ca ar merge, dar asta sigur nu prea curand. oricum ati prins ideea...faceam ceva acu sa nu mai fac mai incolo :)

#28
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Ca idee. Peretii rezista si la acoperis si la mansarda, mai ales daca sunt din caramida plina, dar si din aia cu goluri daca e de 30cm. Problema la tine e sa reziste fundatia la greutatea suplimentara.
Sile, nici la casa de zidarie nu poti turna fundatie pe toata lungimea dupa ce e facuta, numai pe portiuni. Normal trebuie turnata inaintea constructiei. Turnata din bucati nu prea e eficienta, se misca independent bucatile si vor aparea fisuri. Dintr-o bucata nu o poti turna ca nu ai cum.  O varianta e sa torni pe colturi si sa faci stalpi care sa ii legi in partea de sus cu centura dar asta presupune demontarea acoperisului si demolarea colturilor ceea ce deja e mult, mai bine o dai jos si o faci din nou.
In alta parte am vazut sapat fix pe langa perete de jur imprejur si facuta structura de beton (fundatie, stalpi, centuri) pe exteriorul peretilor lipit de ei. Structura prelua greutatea de deasupra peretilor, adica acoperisul.

Edited by PoeOvidiu, 28 December 2017 - 08:32.


#29
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
ideea cu turnatul colturilor și apoi turnatul unei centuri între colturi care sa prindă proptelele peretelui armata cu fier beton este o idee buna. bineînțeles lasă cu fier în jos pentru a se lega fundatia nou turnata de centura care se toarnă înainte pentru susținerea peretelui. ma gândesc ca proptelele peretelui e mai bine sa fie taiate de sub centura de susținere.

#30
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,744
  • Înscris: 08.10.2004
caramizile sunt pline. dar peretele nu e foarte gros. fundatia  - o sa descoper ce este la primavara. la fel si cum sunt peretii/colturile - cand dau jos tencuiala asta.

in principiu nu vreau sa cheltui bani degeaba, evident. de aia am cerut sfaturi - ca sa nu ma abureasca mesterii numai cu ce vor ei.  in functie de cat o sa ma coste  poate am finante sa schimb si usa de garaj cu una automata....

#31
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,539
  • Înscris: 16.03.2007

 86-APP, on 27 decembrie 2017 - 16:51, said:

daca tot ai zis ...asta era ideea mea , folosita extrem de des in america , la subsoluri ,  dar nu teava ci pop metalic reglabil.
daca grinzile sint ok si pavimentul bun , pui niste popi reglabili , ii tensionezi cit consideri , si asta , ii blochezi . Daca vrei ii si poti imbraca in ceva ...
Cea mai simpla metoda .
afara se foloseste si asa ceva :

Salut, in Romania pot gasi asa ceva? Adica model solid ca cel postat de tine, nu din alea de gasesti pe toate santierele patriei la cofraje.
Am un mic subsol la o casa veche care are placa sprijinita pe niste grinzi metalice (tevi groase) care au cam ruginit si vreau sa le inlocuiesc. Vreau sa torn o fundatie jos si sa sprijin placa cu asa ceva.

Edited by laffin, 28 December 2017 - 09:48.


#32
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Dacă nu găsești poți face din țeavă și un ax filetat cu piulita. Tot pe principiul celor de la cofraje dar cu dimensiuni mai mari.
Dar dacă placa stă pe grinzi nu cred ca e o idee buna sa o sprijini doar în puncte.

Edited by PoeOvidiu, 28 December 2017 - 10:36.


#33
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
@smoke daca tot dai jos tencuiala veche atunci baga in tencuiala noua o plasa sudata pe ambele fete a peretelui cu conectori care sa lege cele 2 plase. Daca fundatia este in regula (vezi tu cand sapi la primavara) atunci poti mansarda linistit... La mai toate constructiile vechi din caramida cam asta e metoda cea mai eficienta de consolidare: camasuire cu plasa sudata.
@silesax consolidarea prin subzidire sau subturnare a fundatiei se face pe portiuni de 1 metru....se sapa 1 metru, se lasa un metru...cam asa pe toata lungimea peretelui.

#34
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
enervant de incet..

#35
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,744
  • Înscris: 08.10.2004
da aveam de gand sa pun plasa..dar nu ma gandisem sa o conectez.

plasa de aia subtire ca la custile de porumbei sai de aia groasa  ?

#36
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
plasa sudata de 100x100x4

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate