Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Cum ma imprietenesc cu o catelusa?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#1
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Acum ceva vreme voiam sa imi iau la curte si un catel. Aveam numai pisici, dar nici un catel. M-am uitat pe net la cei care dau catei in adoptie. Si am gasit pe cineva care avea o catelusa de dat. Am fost la om acasa, Acesta mi-a dat-o ambalata intr-o cutie de carton si asa am dus-o acasa:
Attached File  20171119_143033.jpg   170.45K   145 downloads
Am botezat-o instant Luna (mai bine zis sotia mea i-a zis asa ca ea se ocupa cu ”botezurile”). Apoi au inceput problemele.
Catelusa e foarte speriata. nu suporta pe nimeni sa se apropie de ea. Am incercat sa ii vorbesc sa o mangai ... imi arata niste colti! Cum am adus-o acasa a fugit! Dupa o zi am recuperat-o de la o vecina- se prinsese in niste fiare (o caroserie de masina abandonata in curtea vecinei) si scherlaia groaznic. Am bagat-o intun tarc cam de 4 pe 5 metrii inconjurat cu plasa de sarma. Dar probail catelusa mea a vazut filmul evadatul, ca a sapat un mic tunel si a evadat pe sun plasa. Era foarte sperioasa, cand ii dadeam sa manance, nu manca de fata cu mine, trebuia sa ma indepartez ca sa manance. L-am sunat inapoi pe om spunandu-i ca as vrea sa i-o dau inapoi deoarece nu se adapteaza la mine, si nu vreau sa o chinui. Sa nu fiu inteles gresit, nu voiam sa renunt la ea, dar daca vedeam ca nu se adapteaza cu mine, ca mereu fuge cand ma vede (cum ma vedea se baga sub cotet), ca nu sta sa fie mangaiata, am crezut ca nu ii este bine la mine si ca mai bine o dau la fostul stapan decat sa o chinui. Raspunsul lui a fost ca nu o mai vrea inapoi si daca nu imi place sa o ratacesc!!! Mi s-a rupt inima. Cum sa ratacesc catelusa?
Deci catelusa a evadat pe sub plasa. Iarasi cautari, intr-un final am gasit-o pitulata tot in niste fiare la vecina. Care s-a mai si suparat (pe buna dreptate) cum ca catelusa mea ii mananca mancarea cainilor ei.
Cand luam catelusa in brate, trenura toata. Da, cum o luam in brate tremura. Si datorita faptului ca mereu se pitula sub cusca nu puteam sa stau mai multa vreme cu ea. Cand voiam sa o mangai, cand imi apropiam mana de ea, tremura toata si dadea sa se fereasca. Nu stiu de ce, dar cred ca fostul stapan a batut-o. Altfel nu vad de ce se ferea asa cand incercam sa pn mana pe ea.
Am luat o hotarare mai drastica. Am pus cusca pe un capac de lemn si am izolat toate intrarile ”sub cusca”. In asa fel incat sa nu mai poata se se bage sub cusca. Si apoi am legat-o cu un lant usor (am luat cel mai usor lant din Dedeman, impreuna cu o zgarda de piele plus vartej, etc). Ma asteptam sa se zbata sa se smuceasca. Spre uimirea mea nu s-a zbatut mai deloc. Probabil fostul stapan o mai legase. Apoi fiind in imposibilitate sa mai fuga, am inceput sa o mangai si sa ii vorbesc zilnic. Ceva progrese am facut, nu mai maraie cand ma apropii de ea, si nu mai tremura cand o iau in brate. Dar tot sperioasa e. Daca ii dau de mancare nu mananca pana nu plec eu de acolo. daca o strig nu vine niciodata la mine.
Nu stiu daca am facut bine ca am legat-o, insa a fost singura cale sa o fac sa nu mai fuga de la mine. Si asa am reusit sa ma mai apropii de ea.
Ce sa ii fac ca sa ma imprietenesc cu ea? Vreau sa nu mai figa de mine, sa vina la mine cand o strig.
Attached File  20171225_152902.jpg   285.8K   145 downloads

#2
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Cu timpul o sa capete incredere in tine. Doar poarta-te frumos cu ea, nu gresi niciodata.
Se pare ca are motive din trecut pentru care sa fie circumspecta.
Cainii sunt animale deosebite. O sa se rezolve.

#3
Ugho

Ugho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 22.11.2017
E o catea rea, trebuie sa o disciplinezi. Cainii tot timpul stau in haita si au un lider alfa care e cel mai smecher si de care ceilalti asculta. Daca iti iei un caine, trebuie sa ii arati lui ca tu esti liderul, altfel isi ia nasul la purtare.

Edited by Ugho, 26 December 2017 - 11:02.


#4
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017
De ce nu iei un caine de pe strada? Poti gasi ceva mai prietenos.

#5
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,076
  • Înscris: 24.02.2011
Dar casuta i-ai facut? Trebuie musai sa aiba un loc unde sa se simta in siguranta.

#6
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
cainii au temperamentele si bolile noastre ! ... doar traim in "capitalism" !... Posted Image
catelusa mea de 8 ani ma iubeste pe mine mai mult decat pe nevasta-mea sau fiica-mea
deoarece ... NU O BAG IN SEAMA ! ... Posted Image
aceasta este reteta "castigatoare" cu orice femela ! ... chiar si humanoida !

Edited by realduc, 26 December 2017 - 11:07.


#7
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Acum am luat-o pe Luna. Si nu pot renunta la ea. Nu cred ca e o catelusa rea:
Attached File  20171226_105700.jpg   795.14K   122 downloadsAttached File  20171226_105753.jpg   740.36K   126 downloadsAttached File  20171226_105835.jpg   839.99K   127 downloadsAttached File  20171226_105913.jpg   305.32K   130 downloadsAttached File  20171226_105926.jpg   262.16K   125 downloads
In continuare nu mananca de fata cu mine. Oare de ce? Si cand ma vede pe mine sau pe sotia mea da sa fuga, sa se piteasca. Desi nici unul nu i-am facut nici un rau.
O sa incerc sa o mangai si sa ii vorbesc. Uff ... e mult mai greu cu un caine decat cu o pisica!

View Postsandel1, on 26 decembrie 2017 - 11:05, said:

Dar casuta i-ai facut? Trebuie musai sa aiba un loc unde sa se simta in siguranta.
Bineinteles! E in pozele de mai sus.

#8
Afrikaner76

Afrikaner76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 25.02.2016

View PostUgho, on 26 decembrie 2017 - 11:00, said:

E o catea rea, trebuie sa o disciplinezi. Cainii tot timpul stau in haita si au un lider alfa care e cel mai smecher si de care ceilalti asculta. Daca iti iei un caine, trebuie sa ii arati lui ca tu esti liderul, altfel isi ia nasul la purtare.

Tu ai citit mesajul inițial?

#9
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
poate te-ai comporta la fel cu un lant la gat care sa aiba greutatea ta corporala ! ... :)

#10
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Perseverenta este cheia succesului . Daca tu te dai batut asa rapid ce exemplu ii dai catelusei ?!

#11
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 16.03.2014
O sa-i castigi increderea, inceputu-i bun. Si eu am adoptat un maidanez, la inceput dragoste cu nabadai, dar foamea, datul de mancare, isi va da seama cine-i prieten si dusman. Acum santem cei  mai buni preteni din lume. Sant animale foarte destepte. Sa-l castrezi mai tarziu.

#12
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostUgho, on 26 decembrie 2017 - 11:00, said:

E o catea rea, trebuie sa o disciplinezi. Cainii tot timpul stau in haita si au un lider alfa care e cel mai smecher si de care ceilalti asculta. Daca iti iei un caine, trebuie sa ii arati lui ca tu esti liderul, altfel isi ia nasul la purtare.
Mandri ca suntem romani! Si batem tot, nu iertam nimic.Si suntem numa´ lideri.
Sunt sigur ca daca ai avut sau ai caine, nu concepi alte rase decat cele de "lupta". Cainii de anturaj sunt inexistenti, nu-i asa?
On: te porti "cu manusi" si la propriu si la figurat. Aranjeaza-i un coltisor al lui, in care sa se simta in siguranta. O cusca , in care sa-i bagi si o jucarie mai mare, ceva care sa-i ofere senzatia de siguranta. Sa nu-i lipsesca apa. Si bineinteles, hrana "apetisanta", nu numai boabe: Cate un os mai carnos, dar neaparat fiert, nu crud. zgarciuri de la carne,....
Si rabdare. Multa rabdare si fara iesiri nervoase.
Eu am prins pe strada un catel de vreo 5-6 saptamani, care mostenise niste "tare genetice" si care se comporta la fel. Dar pana la urma, s-a rezolvat.

Edited by myshyk, 26 December 2017 - 11:17.


#13
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 16.03.2014
Nu forta cu mangaiatul, incerca mai incolo.

#14
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Catelusa e nascuta in August, deci are cam 5 luni. La cat timp se castreaza o catelusa?

#15
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 16.03.2014
Frumoasa foc! Faptul ca te maraie, are personalitate.

#16
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Personal parca nu sunt de acord cu aceea medoda ”dovedeste-i ca tu esti liderul”. Nu sunt adeptul metodelor brutale. Si nu cedez usor, in nici un caz. Lantul i l-am pus pentru ca era singura solutie sa o tin in curte. Stau la tara si din pacate aici in zona mea oamenii au obiceiul sa otraveasca canii care umbla pe strazi. Am vazut o groaza de caini otraviti pe strada. Si nu as vrea sa o vad pe catelusa asta otravita. Era singura cale sa o fac sa stea acasa, si sa nu fuga.

Edited by XL700VA, 26 December 2017 - 11:16.


#17
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 16.03.2014

View PostXL700VA, on 26 decembrie 2017 - 11:11, said:

Catelusa e nascuta in August, deci are cam 5 luni. La cat timp se castreaza o catelusa?
Habar nu am, intreaba veterinarul, oricum nu inainte de a va imprieteni, momentan este stresata, dupa ce-i castigi increderea.

#18
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
Respect pentru gestul tău de a o adopta și în special de a nu o abandona din nou. I-ai creat condiții foarte bune. Eu cred că timpul le va rezolva încet pe toate. Cățelușa a fost probabil bătută des.
O să își dea seama în final că e în siguranță la tine.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate