Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Cum ma imprietenesc cu o catelusa?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#19
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

View Postrealduc, on 26 decembrie 2017 - 11:09, said:

poate te-ai comporta la fel cu un lant la gat care sa aiba greutatea ta corporala ! ... Posted Image
Am scris mai sus de ce i-am pus lantul. Altfel o lasam libera.

Edited by XL700VA, 26 December 2017 - 11:17.


#20
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,220
  • Înscris: 11.03.2006
Am eu o catelusa asa, am luat-o de pe strada acum 5 ani. Are incredere numai in mine, in nimeni altcineva, nici in cei din familie.
Trebuie sa ai multa rabdare cu ea, o sa capete incredere in timp. Nu o mangaia fortat, deocamdata e inspaimantata. Mai bine las-o in pace.
Poate gasesti o alta solutie in loc de lantul ala.

#21
dalu364

dalu364

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,297
  • Înscris: 21.02.2006
Catelusa a fost in mod sigur batuta de niste bestii cu infatisare umana !! Nu le-ar mai murii multi inainte !!Posted Image  Incearca ,, s-o corupi '' cu ce-i place mai mult. Sau oase, FICAT DE VITA ( le place la nebunie). Incearca sa-i vorbesti pe un ton bland , mangaind-o si asociind acest gest cu cuvantul ,, bravo'' .

#22
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,565
  • Înscris: 16.03.2014

View PostXL700VA, on 26 decembrie 2017 - 11:12, said:

Personal parca nu sunt de acord cu aceea medoda ”dovedeste-i ca tu esti liderul”. Nu sunt adeptul metodelor brutale. Si nu cedez usor, in nici un caz. Lantul i l-am pus pentru ca era singura solutie sa o tin in curte. Stau la tara si din pacate aici in zona mea oamenii au obiceiul sa otraveasca canii care umbla pe strazi. Am vazut o groaza de caini otraviti pe strada. Si nu as vrea sa o vad pe catelusa asta otravita. Era singura cale sa o fac sa stea acasa, si sa nu fuga.
Bah da primitivi santem si la faza cu "pierdutul"

#23
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
un caine este ca un copil de 2 ani ! ... joaca este o buna metoda de a-i castiga simpatia
si posterior increderea !
inceasca sa te prefaci ca manci pe ascuns in fata ei ! ... sa-i trezesti curiozitatea !
dupa ce i-ai castigat curiozitatea "imparti cu ea" mancarea ! ...
solutionata problema ! ... Posted Image
apropos, s-ar putea sa nu sti dar cainii cer la un moment dat mangaierea prin gesturi !
iti ia cu botu' mana, de exemplu ! ...:)

Edited by realduc, 26 December 2017 - 11:25.


#24
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,222
  • Înscris: 29.07.2013

View PostUgho, on 26 decembrie 2017 - 11:00, said:

E o catea rea, trebuie sa o disciplinezi.

Mai nea ugho, daca nu te pricepi, stai dreaq cu sfaturile si ideile tale pe politica si economie, ca acolo se mai accepta tampenii.

#25
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postrealduc, on 26 decembrie 2017 - 11:20, said:

un caine este ca un copil de 2 ani ! ... joaca este o buna metoda de a-i castiga simpatia
si posterior increderea !

Adica ulterior !

View Postargonaut, on 26 decembrie 2017 - 11:21, said:


Mai nea ugho, daca nu te pricepi, stai dreaq cu sfaturile si ideile tale pe politica si economie, ca acolo se mai accepta tampenii.
Are vreo 15 ani maxim la ce tampenii debiteaza !

#26
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
a murit Pruteanu saracu' fara sa-i prind "toate tainele" privind exprimarea in limba romana ! ... Posted Image

Edited by realduc, 26 December 2017 - 11:27.


#27
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,222
  • Înscris: 29.07.2013

View PostXL700VA, on 26 decembrie 2017 - 10:51, said:

Ce sa ii fac ca sa ma imprietenesc cu ea? Vreau sa nu mai figa de mine, sa vina la mine cand o strig.

Prima victorie va fi atunci cand iti va accepta mancarea din mana.
E bine ca la inceput sa o hraneasca o singura persoana, tu in cazul asta, niciodata cu mancarea aruncata peste gard ci pusa in vasul de hrana,
Stai langa vas si astepti pana se apropie sa manance si atunci incearca sa o mangai si sa-i vorbesti.
Cand ii pui mancarea in vas pronunta "aici" pe un ton ferm. Cand ii impingi vasul spre ea, la fel "aici". Astfel va invata ca "aici" inseamna mancare si, dupa o vreme va veni la tine cand ii spui "aici". La inceput sa ai grije ca atunci cand vine sa capete si recompensa, ceva de rontait.
Cu timpul va veni neconditionat.
Cand incepe sa manance ii spui "bravo" si o mangai. Cand vine la "aici" si-si primeste si accepta recompensa, un mangaiat pe cap si "bravo" or sa o faca sa inteleaga ca bravo este o apreciere.
Este de lucru dar, daca ai rabdare, succesul e garantat si te alegi cu un prieten credincios, pe viata.

Niciodata sa n-o pedepsesti in spatiul pe care l-ai stabilit ca fiind al ei. Acolo trebuie sa se simta in siguranta si aparata de orice.

Bafta si felicitari !

View PostUgho, on 26 decembrie 2017 - 11:32, said:

Nu inteleg de ce nu admiteti faptul ca pot exista si caini rai...

Noi intelegem asta. Tu nu intelegi ca nu e cazul sa  dai definitii cretine de la inceput, fara sa cunosti sau fara sa citesti despre ce-i vorba.

#28
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Catelusa asta ere ceva gene de chihuahua, niste caini sperioși de felul lor. Si eu am una din 2009 si i-a trebuit vreo 2luni sa se acomodeze cu noi. Nici acum, dupa 8 ani nu mananca de fata cu mine desi e tot timpul in brațele vreunuia din casa. Cum se aseaza  unul in fotoliu, hop-tzop si ea. Sa nu ridici tonul la ea, sa nu o lovești, vorbește-i si alint-o cu voce subtire. Cand te apropii, sa nu vii din fata ci din lateral, nu ridica mana ca s-o mângâi pe cap ci ii întinzi mana cu palma in sus si o mângâi sub barbie.

#29
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,850
  • Înscris: 27.01.2016
Pai n-ai facut bine ca ai adoptat un maidanez pentru ca ei genetic nu se pot apropia de stapan, strada este locul lor preferat.
Daca voiai o relatie cu un caine trebuia sa iei un ciobanesc german sau o alta rasa care are genetic imprimat atasamentul fata de stapan.
Dar cainii ciobanesti germani sunt un model al loialitatii si atasamentului fata de stapan. Pentru ei stapanul lor este singurul sens in viata. Au nevoie permanenta de dragostea si afectiunea stapanului, practic se hranesc cu ea. La maidanezi li se cam rupe.

#30
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
De aia e bine cand vrei un animal de companie , sa-l iei de mic cat inca nu realizeaza mare branza pe lumea asta si apoi il educi mai usor ca devine o obisnuinta pt animal .
La copoiul meu pot sa bag botul meu in blidul lui in timp ce haleste si nu face mrrr dimpotriva se retrage umil sa ma lase sa-i infulec mancarea daca vreau ( nu fac asta  , doar il testez ) .Luat de puiut cand abia se tinea pe picioare .
Reteta e sa dai comenzile ferm fara sa strigi sau sa te rastesti , calm .

On : cauta o jucarie cu care sa-ti aloci timp de joaca cu potaia = capata incredere in tine mai repede decat daca il mangai si te uiti nedumerit la ea .

#31
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,565
  • Înscris: 16.03.2014

View PostTestosteron, on 26 decembrie 2017 - 12:27, said:

Pai n-ai facut bine ca ai adoptat un maidanez pentru ca ei genetic nu se pot apropia de stapan, strada este locul lor preferat.
Daca voiai o relatie cu un caine trebuia sa iei un ciobanesc german sau o alta rasa care are genetic imprimat atasamentul fata de stapan.
Dar cainii ciobanesti germani sunt un model al loialitatii si atasamentului fata de stapan. Pentru ei stapanul lor este singurul sens in viata. Au nevoie permanenta de dragostea si afectiunea stapanului, practic se hranesc cu ea. La maidanezi li se cam rupe.
N-ai dreptate: TOTI CAINII CAUTA UN STAPAN. Este un act caritabil faptul ca a adoptat un maidanez.

View PostBaxon, on 26 decembrie 2017 - 12:31, said:

De aia e bine cand vrei un animal de companie , sa-l iei de mic cat inca nu realizeaza mare branza pe lumea asta si apoi il educi mai usor ca devine o obisnuinta pt animal .
La copoiul meu pot sa bag botul meu in blidul lui in timp ce haleste si nu face mrrr dimpotriva se retrage umil sa ma lase sa-i infulec mancarea daca vreau ( nu fac asta  , doar il testez ) .Luat de puiut cand abia se tinea pe picioare .
Reteta e sa dai comenzile ferm fara sa strigi sau sa te rastesti , calm .

On : cauta o jucarie cu care sa-ti aloci timp de joaca cu potaia = capata incredere in tine mai repede decat daca il mangai si te uiti nedumerit la ea .
Al meu maraie cand ma apropii de el, in timp ce mananca. Este o chestie de simt a proprietatii. (ce-i a meu este a meu).Personalitatile lor difera f. mult.

#32
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Nu forta niciodata un animal sa te iubeasca. Castiga-i increderea cu multa rabdare . Multi caini sunt abuzati de oameni . Cainii gandesc diferit , ei asociaza mirosuri , gesturi , obiecte , etc. Ai rabdare cu ea . Daca a fost libera si i-ai pus lant de gat , este evident de ce vrea sa fuga. Fa-i un tarc . Las-o sa se comporte cum vrea ea o perioada si cauta sa stai prin curte pe langa ea fara sa o bagi in seama prea tare . Cateodata excesul de atentie face animalul sa se comporte ciudat. Increderea se castiga mai greu . Daca a fost abuzata si este speriata nu o sa se imprieteneasca brusc cu cineva strain .

#33
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostTestosteron, on 26 decembrie 2017 - 12:27, said:

Pai n-ai facut bine ca ai adoptat un maidanez pentru ca ei genetic nu se pot apropia de stapan, strada este locul lor preferat.
Daca voiai o relatie cu un caine trebuia sa iei un ciobanesc german sau o alta rasa care are genetic imprimat atasamentul fata de stapan.
Dar cainii ciobanesti germani sunt un model al loialitatii si atasamentului fata de stapan. Pentru ei stapanul lor este singurul sens in viata. Au nevoie permanenta de dragostea si afectiunea stapanului, practic se hranesc cu ea. La maidanezi li se cam rupe.
Gresit! Am doi maidanezi, un "mascul feroce" si o maidaneza gen "hipopotam", Si nu va pot povesti cat sunt de atasati de mine se de sotie. Doar ca, masculul, acela pe care l-am gasit pe strada la 5-6 saptamani, (deci nu a avut timp sa fie batut, schingiuit, etc) are "pitici" pe creier, in mod sigur tare genetice mostenite de la parinti care au luat bataie cat cuprinde.

Edited by myshyk, 26 December 2017 - 12:56.


#34
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postioana1973, on 26 decembrie 2017 - 12:36, said:




Al meu maraie cand ma apropii de el, in timp ce mananca. Este o chestie de simt a proprietatii. (ce-i a meu este a meu).Personalitatile lor difera f. mult.
De mic l-am invatat sa imparta cu mine , desi e copoi , se supune . Ii dadeam din gura mea sa mance sa vada ca eu pot sa impart cu el si asa trebuie sa faca si el cu mine .
Trebuie sa stie ca eu is stapanul si el e supusul in toate cazurile altfel ti se suie in cap . Cu altii in schimb el e seful si ceilalti " gainile " .

#35
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,850
  • Înscris: 27.01.2016
Am avut si eu doi maidanezi mai demult. Unul, un caine exceptional, al doilea un dezastru, evada de acasa ori de cate ori avea ocazia, musca lumea pe strazi, se intorcea acasa dupa zile in sir plina de jeg ba si gestanta de parca eu eram crescatorie de maidanezi. Un chin. Asa ca la maidanezi e cum ti-e norocul, e loterie.

#36
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Referitor la sterilizat , o poti face dupa 8-10 luni . De preferinta dupa ce a intrat o data in calduri . Unii prefera sa lase cateaua o data sa faca pui , se zice ca asa nu se mai ingrasa tare dupa sterilizare . Tu faci cum vrei . E sperioasa pentru ca a fost batuta crunt . Cunosc bine comportamentul cainilor . Nu trebuie sa insisti cu mangaiatul . Daca se sperie si se ascunde , iti dau un sfat . Ia un scaunel , si ceva de pierdut timpul (ziar , telefon , etc ) , aseaza-te in teritoriul ei , si ai sa vezi ca in maxim o jumate de ora , vine ia la tine , de curiozitate .

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate