Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cum ma imprietenesc cu o catelusa?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#55
77777-7

77777-7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 665
  • Înscris: 24.10.2016

View PostXL700VA, on 26 decembrie 2017 - 11:08, said:

Acum am luat-o pe Luna. Si nu pot renunta la ea. Nu cred ca e o catelusa rea:
Attachment 20171226_105700.jpgAttachment 20171226_105753.jpgAttachment 20171226_105835.jpgAttachment 20171226_105913.jpgAttachment 20171226_105926.jpg
In continuare nu mananca de fata cu mine. Oare de ce? Si cand ma vede pe mine sau pe sotia mea da sa fuga, sa se piteasca. Desi nici unul nu i-am facut nici un rau.
O sa incerc sa o mangai si sa ii vorbesc. Uff ... e mult mai greu cu un caine decat cu o pisica!


Bineinteles! E in pozele de mai sus.
poate esti urat si se sperie ? :)) glumesc..sau oare ?!?

Joaca-te cu ea, si o tii legat de gard cu un lant..ia-o la o plimbare, joaca-te, arunca-io minge, da-i mancare cand se joaca, ca sa-i placa de tine. Tu crezi ca un caine e cuptor cu microunde si are un buton ''like'' si gata ?

#56
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015

View PostTestosteron, on 26 decembrie 2017 - 16:46, said:

Pai asa poti sa cresti si un sobolan daca vrei ca si aia se bucura de viata. Si daca n-ai avut inca un caine de rasa eu iti recomand sa-ti iei unul. Nu neaparat cu pedigree, dar sa fie de rasa. Abia atunci vei vedea diferenta. Si diferenta e  MARE.

Nu prea stii ce vorbesti
Bineinteles ca poti avea grija si de un sobolan.
la catei nu te pricepi

View PostPoeOvidiu, on 26 decembrie 2017 - 17:09, said:

Dupa poze as paria ca fostul stapan l-a batut de l-a inebunit pe bietul animal. Din pacate sunt si astfel de brute. O sa ii castige incet incet increderea, deocamdata e speriat de orice inseamna om.
Am reusit si eu sa castig increderea unuia asa cu o exceptie. Daca lucram in curte cu o lopata, grebla sau alta unealta cu coada lunga in 3 secunde disparea si se ascundea. In rest ne jucam, ne smotoceam etc.

Nu e neaparat sa fie abuzat de om, poate fi si caine. In orice caz a mea nici dupa 8 ani nu si-a revenit.
Ii este frica si de-un shi-tzu

#57
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,894
  • Înscris: 27.01.2016

View PostPoeOvidiu, on 26 decembrie 2017 - 16:57, said:

Chiar e mare.  La unele rase e cateva sute de euro. Am vazut prin vecini unul de rasa si nu stia sa latre. Cred ca era corcit cu pisica pentru ca scotea un fel de miorlait. Beagle.
Altii au tot de rasa dar l-au tratat ca pe un caine si e ciudat, si comporta la fel cu maidanezul.
Prefer sa salvez oricand un suflet decat sa cumpar unul.  Si mei au fost tare credinciosi. Daca scoteam trasurica cu bebe pe terasa in 3 secunde era maidanezul langa fata. Nu il miscai de acolo nici batut pana bagam fata in casa. Nu se apropia nici musca de copil. Si era deja batran cand l-am adoptat eu cu doi ani inainte.

Am soarec, adica hamster na, tot soarec dar mai colorat. Si cand am ramas fara mancare manca la fel ca toti soarecii, boabe de porumb luate din costei. Si nu a patit nimic o saptamana pana am avut eu timp sa ii caut cucuruz la cutie Posted Image

Pai Beagle e caine de jucarie, e pt amuzament. Asa-s toate rasele de caini, sunt bune pentru ceva anume. Cainele de jucarie e pt copii, nu-i bun pt aparat casa. Pt aparat casa iti iei un ciobanesc german cu maxim 7-800 lei si nu-ti va parea rau. Ia-ti macar odata un caine adevarat.

View PostTsunnnami, on 26 decembrie 2017 - 17:26, said:

Nu prea stii ce vorbesti
Bineinteles ca poti avea grija si de un sobolan.

Pe principiul asta si in ghivecele de flori de prin casa poti sa pui buruiene. Probabil ca pt tine e acelasi lucru.

Edited by Testosteron, 26 December 2017 - 17:45.


#58
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015

View PostTestosteron, on 26 decembrie 2017 - 17:46, said:

Pe principiul asta si in ghivecele de flori de prin casa poti sa pui buruiene. Probabil ca pt tine e acelasi lucru.

De ce i-as permite oricarui prost sa-mi spuna mie ce sa fac in casa mea?

View PostTestosteron, on 26 decembrie 2017 - 17:46, said:

Pai Beagle e caine de jucarie, e pt amuzament. Asa-s toate rasele de caini, sunt bune pentru ceva anume. Cainele de jucarie e pt copii, nu-i bun pt aparat casa. Pt aparat casa iti iei un ciobanesc german cu maxim 7-800 lei si nu-ti va parea rau. Ia-ti macar odata un caine adevarat.

Am avut si ciobanesc german si acum am Chihuahua.
Nu te pricepi, las-o moarta

#59
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002

View PostTestosteron, on 26 decembrie 2017 - 17:46, said:

Pai Beagle e caine de jucarie, e pt amuzament.
de vanatoare voiai sa zici...

#60
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,894
  • Înscris: 27.01.2016

View PostFane, on 26 decembrie 2017 - 17:51, said:

de vanatoare voiai sa zici...

E de vanatoare evident, dar pt ca nu toti care au Beagle merg la vanatoare e bun si pt joaca.

View PostTsunnnami, on 26 decembrie 2017 - 17:50, said:


Am avut si ciobanesc german si acum am Chihuahua.
Nu te pricepi, las-o moarta
Aha, deci tu ai doar caini de rasa, dar ii sfatuiesti pe altii sa-si ia maidanezi .

#61
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015

View PostTestosteron, on 26 decembrie 2017 - 18:06, said:

Aha, deci tu ai doar caini de rasa, dar ii sfatuiesti pe altii sa-si ia maidanezi .

View PostTsunnnami, on 26 decembrie 2017 - 17:50, said:

Nu te pricepi, las-o moarta


#62
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostTestosteron, on 26 decembrie 2017 - 17:46, said:

Pai Beagle e caine de jucarie, e pt amuzament. Asa-s toate rasele de caini, sunt bune pentru ceva anume. Cainele de jucarie e pt copii, nu-i bun pt aparat casa. Pt aparat casa iti iei un ciobanesc german cu maxim 7-800 lei si nu-ti va parea rau. Ia-ti macar odata un caine adevarat.


Pe principiul asta si in ghivecele de flori de prin casa poti sa pui buruiene. Probabil ca pt tine e acelasi lucru.
Si dupa logica ta, la ce-s buni maidanezii, de exemplu? In afara de atacat, muscat, desfigurat, omorat oameni/copii?

#63
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,073
  • Înscris: 24.02.2011
Eu am un maidanez unic, un doberman in miniatura, absolut identic din toate punctele de vedere: par scurt, coada scurta, urechile ascutite, culoare neagra, temperament, in schimb n-are decat 15 kile.

#64
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002

View PostTestosteron, on 26 decembrie 2017 - 18:06, said:

Aha, deci tu ai doar caini de rasa, dar ii sfatuiesti pe altii sa-si ia maidanezi .
n-are treaba cu faptul ca sunt de rasa sau nu. nu e asa mare diferenta precum crezi. poti sa gasesti o gramada de maidanezi mai inteligenti decat cainii de rasa. problema vine din alta parte. orice caine (de rasa sau metis) e de preferat sa-l iei de mic, de la 2-3 luni de la catea, sa ti-l alegi din tot cuibul pe cel care ti se pare ca e mai sociabil, curios, prietenos, increzator etc. in stilul asta il alegi pe cat posibil cum vrei tu si apoi il cresti cum iti place. cateii sunt exact ca niste copii (numai ca nu ajung la IQ-ul unui copil). daca esti brutal cu el o sa fie timorat si sperios, daca il pupi in dos pana face rana o sa preia el controlul si ti se urca in cap... s.a.m.d. dar daca esti echilibrat in relatia cu el ai sa ai un partener de incredere. problema cu cainii maidanezi care-i iei mari e ca de cele mai multe ori au trait pe strada, au fost traumatizati de oameni sau de alti caini, au mai incercat si altii sa-i faca caini de curte inainte dar dupa mintea lor cu un caine trebuie sa te poti dur ca sa devina caine rau si toate experientele astea isi pun amprenta asupra personalitatii catelului.

acu am doi catei. un baietel metis si o fetita de rasa. pot sa spun ca metisul e mai inteligent decat catelul de rasa. se pricepe mai bine sa interactioneze cu noi si sa obtina ce vrea. el e alfa, cu toate ca e mai mic ca statura.

Edited by Fane, 27 December 2017 - 17:42.


#65
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,894
  • Înscris: 27.01.2016

View PostFane, on 27 decembrie 2017 - 17:42, said:

n-are treaba cu faptul ca sunt de rasa sau nu. nu e asa mare diferenta precum crezi. poti sa gasesti o gramada de maidanezi mai inteligenti decat cainii de rasa. problema vine din alta parte. orice caine (de rasa sau metis) e de preferat sa-l iei de mic, de la 2-3 luni de la catea, sa ti-l alegi din tot cuibul pe cel care ti se pare ca e mai sociabil, curios, prietenos, increzator etc. in stilul asta il alegi pe cat posibil cum vrei tu si apoi il cresti cum iti place. cateii sunt exact ca niste copii (numai ca nu ajung la IQ-ul unui copil). daca esti brutal cu el o sa fie timorat si sperios, daca il pupi in dos pana face rana o sa preia el controlul si ti se urca in cap... s.a.m.d. dar daca esti echilibrat in relatia cu el ai sa ai un partener de incredere. problema cu cainii maidanezi care-i iei mari e ca de cele mai multe ori au trait pe strada, au fost traumatizati de oameni sau de alti caini, au mai incercat si altii sa-i faca caini de curte inainte dar dupa mintea lor cu un caine trebuie sa te poti dur ca sa devina caine rau si toate experientele astea isi pun amprenta asupra personalitatii catelului.

acu am doi catei. un baietel metis si o fetita de rasa. pot sa spun ca metisul e mai inteligent decat catelul de rasa. se pricepe mai bine sa interactioneze cu noi si sa obtina ce vrea. el e alfa, cu toate ca e mai mic ca statura.
Inteligenta depinde de rasa. Spre exemplu cainii ciobanesti germani sunt printre cei mai inteligenti, iar Beagle-ii sunt printre cei mai prosti. Deci este logic ca un maidanez sa aiba toate sansele sa fie mai destept decat un Beagle dar e aproape imposibil sa fie mai destept decat un ciobanesc german.

#66
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002
ciobanescul german este un caine inteligent, nimic de zis, dar nu-i deloc exclus sa gasesti un metis mai destept pt el. nu stiu de unde scoti tu regulile astea absolute... conteaza foarte mult si cat de mult interactioneaza cu omul, fiindca ce numesti tu inteligenta e cat de repede invata ce vrei tu de la el si nu te intereseaza deloc de exmplu abilitatile lui de a se impune ca lider intr-o haita. si pana la urma cainele cred ca nu-l iei ca sa-ti rezolve integrale, conteaza mult mai tare sa-ti fie un companion placut, credincios.

Edited by Fane, 27 December 2017 - 18:24.


#67
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,894
  • Înscris: 27.01.2016

View PostFane, on 27 decembrie 2017 - 18:23, said:

ciobanescul german este un caine inteligent, nimic de zis, dar nu-i deloc exclus sa gasesti un metis mai destept pt el. nu stiu de unde scoti tu regulile astea absolute... conteaza foarte mult si cat de mult interactioneaza cu omul, fiindca ce numesti tu inteligenta e cat de repede invata ce vrei tu de la el si nu te intereseaza deloc de exmplu abilitatile lui de a se impune ca lider intr-o haita. si pana la urma cainele cred ca nu-l iei ca sa-ti rezolve integrale, conteaza mult mai tare sa-ti fie un companion placut, credincios.

Exista un clasament al inteligentei cainilor pe rase, nu am scornit eu povestea. Da o cautare pe Google...Pe primul loc mi se pare ca este ciobanescul australian.
Pai asa este cum zici, doar ca un caine prost din nastere nu va fi un companion placut niciodata. E ca un om handicapat. N-ai cum sa te intelegi cu el prea bine. Dar daca ai rabdare, poti sa te intelegi si cu un om handicapat si cu un caine handicapat. Eu insa prefer atat oamenii normali cat si cainii inteligenti. Acum ca unii or fi altfel, e treaba lor.....

Edited by Testosteron, 27 December 2017 - 18:38.


#68
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002
si metisii cum ii introduci in topul ala? sau astia sunt tanai prin definitie. cam asa de exemplu as putea sa afirm ca tu daca nu esti de spita nobila esti un prostanac. evident ca motivul nu-i asta, precum si Einstein n-a avut nici un titlu nobiliar ca sa fie ce a fost. si Newton a primit titlu nobiliar abia dupa ce a scris Principia Mathematica.

Edited by Fane, 27 December 2017 - 18:42.


#69
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,894
  • Înscris: 27.01.2016

View PostFane, on 27 decembrie 2017 - 18:38, said:

si metisii cum ii introduci in topul ala? sau astia sunt tanai prin definitie. cam asa de exemplu as putea sa afirm ca tu daca nu esti de spita nobila esti un prostanac.

Daca citeai mai sus ai fi vazut ca am afirmat ca la metisi e loterie. Poti nimeri unul foarte bun, dar e mult mai probabil sa dai de unul idiot. Daca vrei sa mergi la sigur iei un caine de rasa si in plus ii observi si parintii si cel pe care l-a crescut cat a fost mic, si in plus asa cum ai spus tu mergi sa observi toti cateii din cuib, sa le testezi reactiile si in felul acesta esti sigur ca faci o alegere buna. dai un ban, dar stai in fata......
Eu am avut mai demult un metis exceptional, la nivel de ciobanesc german, dar nu depasea ciobanescul, era cam pe-acolo. Pe urma am avut unul atat de idiot ca si-acum am cosmaruri cu el noaptea. Si de atunci nu mai am decat caini de rasa de preferinta ciobanesti germani...Eu cred ca cine a avut odata ciobanesc german cu greu isi va mai putea alege altceva. Eu in nici un caz.

Edited by Testosteron, 27 December 2017 - 18:45.


#70
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015

View PostTestosteron, on 27 decembrie 2017 - 18:33, said:

Eu insa prefer atat oamenii normali cat si cainii inteligenti. Acum ca unii or fi altfel, e treaba lor.....

Eu cred ca penru tine este foarte greu sau aproape imposibil, sa gasesti pe cineva care nu fie inteligent.
Asta e parerea mea.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate