Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Istoria romanilor din paradigma nomada

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
592 replies to this topic

#19
Sucre-Bolivar

Sucre-Bolivar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,652
  • Înscris: 06.09.2017
Citind cartea lui Rasonyi despre turcici am dat peste pendularile acestora, descrierea seamana izbitor cu ceva ce am mai auzit. Vara la munte iarna in vaile joase ale raurilor in zonele campiilor.

#20
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017
Cine e Rasony? care turcici? Cumani....care? Ce scrie acolo? E pe ungureşte,nu?

View Postrealduc, on 23 decembrie 2017 - 13:36, said:

tat nu lasi ! ...vrei sa demonstrezi oarece, nu ? ... Posted Image
Da. Vrea sa demonstreze că românii au venit în Ardeal după unguri şi le-au acaparat Ardealu lor drag, pe care îl vor înapoi chiar de ar fi să ne omoare pe toţi.

#21
OneStop

OneStop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 576
  • Înscris: 06.11.2017
Pai n-au decat sa suga lupa.

#22
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,290
  • Înscris: 05.08.2015
Teza lui Djuvara este foarte ingenioasa si nu stirbeste cu nimic romanitatea intemeierilor din sec 13-14

E prea putin important ce era dpdv etnic Basarab sau tat-so Tihomir/Tochomer/Toctimur. important e cum era perceput de cei din jur: olah/vlah, adica roman - un bun indicator ca el insusi se considera roman

#23
Sucre-Bolivar

Sucre-Bolivar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,652
  • Înscris: 06.09.2017

View Postionelmironescu, on 23 decembrie 2017 - 23:53, said:

Cine e Rasony? care turcici? Cumani....care? Ce scrie acolo? E pe ungureşte,nu?


Da. Vrea sa demonstreze că românii au venit în Ardeal după unguri şi le-au acaparat Ardealu lor drag, pe care îl vor înapoi chiar de ar fi să ne omoare pe toţi.

da era scrisa pe ungureste , cartea se numeste istoria popoarelor turcice de la Dunare

#24
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017
...turcice de la Dunăre? Pe unde pe Dunăre? Dunărea din Ungaria sau care?

#25
Sucre-Bolivar

Sucre-Bolivar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,652
  • Înscris: 06.09.2017

View Postionelmironescu, on 24 decembrie 2017 - 11:12, said:

...turcice de la Dunăre? Pe unde pe Dunăre? Dunărea din Ungaria sau care?
Dunarea de Jos s de mjloc

#26
OneStop

OneStop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 576
  • Înscris: 06.11.2017
Cine ma lamureste cum au ajuns ungurii in Ungaria? Dar maghiarii?

#27
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017
Bine, Sucre. Arată dovezi ale existenţei unor turci la Dunărea de Jos şi de Mijloc.
Explică ce înseamnă "istoria românilor din paradigma nomadă". Nu am auzit de "paradigma nomadă" în viaţa mea (fac in feb 69 de ani).

Edited by ionelmironescu, 24 December 2017 - 16:39.


#28
Sucre-Bolivar

Sucre-Bolivar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,652
  • Înscris: 06.09.2017

View Postionelmironescu, on 24 decembrie 2017 - 16:39, said:

Bine, Sucre. Arată dovezi ale existenţei unor turci la Dunărea de Jos şi de Mijloc.
Explică ce înseamnă "istoria românilor din paradigma nomadă". Nu am auzit de "paradigma nomadă" în viaţa mea (fac in feb 69 de ani).
pa nu atI auzIt de peceneg uz  cumanI avar etc ?

#29
Balamache

Balamache

    Scriitor de carti de colorat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,522
  • Înscris: 23.11.2013
Sucre, tu ca nomad in Romania, ce parere ai despre aceasta chestiune?

#30
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009

View PostSucre-Bolivar, on 24 decembrie 2017 - 18:15, said:

pa nu atI auzIt de peceneg uz  cumanI avar etc ?
Ha,Ha, asta-i istoria pe auzite!

#31
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

View PostSucre-Bolivar, on 24 decembrie 2017 - 18:15, said:

pa nu atI auzIt de peceneg uz  cumanI avar etc ?
Sigur că am auzit, mai precis am citit. Nu am văzut însă nici o dovadă a existenţei vreunui popor turcic pe teritoriul ţărilor romîne, al Ungariei sau al Serbiei; doar turcii otomani din Dobrogea.
Explică ce înseamnă "istoria românilor din paradigma nomadă" În această sintagmă cuvintul paradigmă e folosit total eronat. dacă zici că eu greşesc te rog să imi explici. Cred că ai vrut să zici "istoria românilor în viziunea migratorilor".

#32
Sucre-Bolivar

Sucre-Bolivar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,652
  • Înscris: 06.09.2017

View Postnico123, on 24 decembrie 2017 - 19:59, said:

Ha,Ha, asta-i istoria pe auzite!
eu ce va pot sugera este sa mai cititi si alte lucrari care va deschid orizonturile.  Daca
cititi doar literatura de proasta calitate asa o sa va fie si cultura generala. Eu / noi, ce am invatat la scoala ? De daci de romani
de romanii , marginal am aflat cateva randuri despre pecenegi, uzi sau cumani . Ori ei au fost foarte importanti in zona Dunarii de jos, daca  observam bine dupa prabusirea  puterii romane regiunea a fost dominata, de  huni, avari, bulgari, unguri, pecenegi, uzi cumani, asta cam de la 400 pana la 1200 . Prea mult ca sa fie trecuti doar la notele de subsol . aICI ma ajutat cartea lui Rasonyi  ea deschide drumul spre cunoasterea lumii nomade : cum traiau cum si de ce isi dadeau numele pe care le dadeau, importanta lor militara si politica in geopolitica zonei.

View Postionelmironescu, on 24 decembrie 2017 - 20:14, said:

Sigur că am auzit, mai precis am citit. Nu am văzut însă nici o dovadă a existenţei vreunui popor turcic pe teritoriul ţărilor romîne, al Ungariei sau al Serbiei; doar turcii otomani din Dobrogea.
Explică ce înseamnă "istoria românilor din paradigma nomadă" În această sintagmă cuvintul paradigmă e folosit total eronat. dacă zici că eu greşesc te rog să imi explici. Cred că ai vrut să zici "istoria românilor în viziunea migratorilor".
noi am creat inca de la inceput , din perioada romantica , o antiteza puternica : romanii sedentari vs nomazii. Ori eu cred ca
aceasta antiteza nu este corecta de vreme ce si vlahii aveau niste caracteristici care ii aduceau mult mai apropae de nomazi decat de sedentari. In felul asta ii foarte posibil ca sedentari vs nomazi sa fie destul de falsa in cazul nostru . Adica vlahii ar fi fost de fapt niste nomazi , asa cum ne sugereaza Ana Comnenna, si alte surse bizantine, si importanta cresterii animalelor in economia principatelor, ori modul de succesiune acelasi cu al otomanilor.

#33
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View PostSucre-Bolivar, on 24 decembrie 2017 - 20:24, said:

.... vlahii aveau niste caracteristici care ii aduceau mult mai apropae de nomazi decat de sedentari.
caracteristica vlahilor e ca sunt foarte diferiti, unii sunt sedentari, altii migratori. in ziua de azi, unii raman in tara, altii migreaza. asa au fost si asa vor fi romanii(vlahii).
tu ce zici, cui le-au zis avarii "voi munciti pamintul, noi va luam doar jumatate"? sa fie vorba despre slavi si vlahi?

#34
Sucre-Bolivar

Sucre-Bolivar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,652
  • Înscris: 06.09.2017

View Postcirus6, on 24 decembrie 2017 - 20:34, said:

caracteristica vlahilor e ca sunt foarte diferiti, unii sunt sedentari, altii migratori. in ziua de azi, unii raman in tara, altii migreaza. asa au fost si asa vor fi romanii(vlahii).
tu ce zici, cui le-au zis avarii "voi munciti pamintul, noi va luam doar jumatate"? sa fie vorba despre slavi si vlahi?
vlahii au fost initial popor de pastori, precum evreii antici , deci nu prea le aveau cu munca pamantului.

#35
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View PostSucre-Bolivar, on 24 decembrie 2017 - 20:38, said:

vlahii au fost initial popor de pastori, precum evreii antici , deci nu prea le aveau cu munca pamantului.
de unde concluzia asta?

#36
Balamache

Balamache

    Scriitor de carti de colorat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,522
  • Înscris: 23.11.2013

View Postcirus6, on 24 decembrie 2017 - 20:34, said:

caracteristica vlahilor e ca sunt foarte diferiti,
Unii bat campii, uni nu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate