Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Top 10 vanzari Europa - 2017

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#19
Rdaneel

Rdaneel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 12.09.2017

View Postalexa32, on 22 decembrie 2017 - 11:49, said:


...pentru ca turma in europa...si in Romania ...pentru ca Salam si Gutza..."da valoare sa fie Posted Image nambar one"

Mda,mde,dar daca vezi cine formează turma care cumpără Toyota parcă mai bine stai in turma europeană :)
Nu că aș avea ceva cu Pakistan, Afganistan, Sudan, Namibia,Tanzania și restul intelectualilor din turma ta :)

Edited by Rdaneel, 22 December 2017 - 14:17.


#20
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 29.10.2014

View PostLex404, on 22 decembrie 2017 - 14:13, said:

In Iraq am vazut mai multe Toyota Hilux decat toate Kia la un loc...

Foarte bune. Poți pune tunuri/antiaeriene pe ele.

#21
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009

View PostRedDev, on 22 decembrie 2017 - 14:19, said:


Foarte bune. Poți pune tunuri/antiaeriene pe ele.

:lol:

Faza comica e asa:
Toate masinile in Iraq sunt albe. Dar toate.
Peste jumatate din masini sunt Toyota, majoritatea Hilux urmata de Land Cruiser.
Restul de pana la 80% sunt alte masini de teren.

20%, toate masinile care nu-s de teren, sunt taxiuri.

Condusul e o placere, toata lumea calma, se conduce incet, frumos, chiar o fost cel mai calm trafic pe care l-am vazut. Enervat de calm. Claxonatul e injuratura directa, deci niomeni nu claxoneaza. Pana si soferii turci sau iranieni s-au adaptat in tranzitul prin Iraq :lol:

Am vazut masina cu numere de Romania, era singura care avea chef de depasit aiurea... si singura care nu era alba :lol:

#22
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015
Fără BMW, Fiat şi Mercedes :P viaţa e pustiu :)

#23
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009

View PostRdaneel, on 22 decembrie 2017 - 14:15, said:

Mda,mde,dar daca vezi cine formează turma care cumpără Toyota parcă mai bine stai in turma europeană Posted Image
Nu că aș avea ceva cu Pakistan, Afganistan, Sudan, Namibia,Tanzania și restul intelectualilor din turma ta Posted Image


Isi permit sa cumpere masini fiabile carora nu le cad rotile cand ies din oras cu ea.
Vezi ca am zis si mai sus, masini care nu-s de teren ai doar taxiuri. Alea nu ies din oras, n-au nicio sansa de fapt.

#24
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,487
  • Înscris: 18.06.2007

View PostRdaneel, on 22 decembrie 2017 - 14:15, said:

Mda,mde,dar daca vezi cine formează turma care cumpără Toyota parcă mai bine stai in turma europeană Posted Image
Nu că aș avea ceva cu Pakistan, Afganistan, Sudan, Namibia,Tanzania și restul intelectualilor din turma ta Posted Image

unii vor doar să fie diferiți, nu contează cum Posted Image))

View PostLex404, on 22 decembrie 2017 - 14:25, said:

Isi permit sa cumpere masini fiabile carora nu le cad rotile cand ies din oras cu ea.
Vezi ca am zis si mai sus, masini care nu-s de teren ai doar taxiuri. Alea nu ies din oras, n-au nicio sansa de fapt.

nu comparăm siria, iran, irak, EAU (dacă nu greșesc prescurtarea) cu țările enumerate.

Edited by bobalex18, 22 December 2017 - 14:27.


#25
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View PostBursul, on 22 decembrie 2017 - 11:10, said:

8. Volkswagen Tiguan – 218,238 units


Din alea 218k stiu eu 2 cumparate in aceeasi familie, nu in Romania, ambele cu probleme electrice in primele 3 luni. Familia aia nu mai avusese masini din VAG si nici nu cred ca vor mai avea. Au cazut prada presiunii sociale "daca nu iei VAG inseamna ca esti sarac, saracule".

#26
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009

View Postbobalex18, on 22 decembrie 2017 - 14:27, said:

unii vor doar să fie diferiți, nu contează cum Posted Image))



nu comparăm siria, iran, irak, EAU (dacă nu greșesc prescurtarea) cu țările enumerate.

Pakistan si Afghanistan sunt tari montane. Afghanistan fara prea multa infrastructura unde in cazul fericit poti imparti drumul cu oaia, vaca si alte animale. Celebrul drum Kabul-Jalalabad e faimos printre altele, si arata chiar binisor. Un fel de valea oltului dar mai mare, atat de mare ca iti ies ochii.

Restul is doar pietre, pietroaie, pietroaieie, pietroaieieie...
[ https://2londoners1bikedotcom.files.wordpress.com/2016/08/img_88101.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Doar ca au inceput sa dea europenii navala si fac tururi cu magarul :lol:

#27
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,524
  • Înscris: 30.10.2003
Daca nu vrei sa pari sarac iti iei Audi, Mercedes, Porsche. Posted Image


Poza aia e facuta in Pakistan, Afghanistan? Asta da curaj , ca sa nu zic inconstienta.

Edited by Bursul, 22 December 2017 - 14:42.


#28
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009

View PostBursul, on 22 decembrie 2017 - 14:41, said:

Poza aia e facuta in Pakistan, Afghanistan? Asta da curaj , ca sa nu zic inconstienta.

Afghanistan. Am luat-o de pe net la cautarea unui drum "celebru". Ce curaj? Astia dau vize pe banda rulanta, le-au marit si pretul de cand au vazut ca exista cerere (era 16 dolari viza acum e 80).
Zona e foarte misto, o sa ajung si eu pe acolo intr-o zi.


Intr-o alta ordine de idei, de ce lipsesc din EU masinile de genul: nu exista cerere din 2 motive:
Exista infrastructura pana la aproape orice catun
Sedentarism, lumea nu foloseste in mare masina la "iesit din peisaj" si in mare in Europa, si cand vrei sa iesi din Peisaj ai asfaltul pan' la motzu muntelui.

Comparativ cu alte zone unde infrastructura e precara (afghanistan si restul stanurilor) sau oamenii ies des din peisaj (Iraq, infrastructura e chiar bunicica, dar aia nu stau niciodata acasa in zilele libere ii vezi numai la camping)

#29
Rdaneel

Rdaneel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 12.09.2017

View PostLex404, on 22 decembrie 2017 - 14:25, said:




Isi permit sa cumpere masini fiabile carora nu le cad rotile cand ies din oras cu ea.
Vezi ca am zis si mai sus, masini care nu-s de teren ai doar taxiuri. Alea nu ies din oras, n-au nicio sansa de fapt.

Mai,sa fie sănătoși,din partea mea sa și ia și chestii pe șenile.
Lumea civilizată folosește VW și Ford in majoritate. Evident fiecare cu polii lui de vânzare.

#30
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,281
  • Înscris: 16.08.2016
Bravo ocupanților primelor 3 locuri. Totuși fata de 2016 toți au avut vânzări în scadere

#31
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Ar trebui specificat si cate dintre masini sunt cumparate pe firma si cate de persoane fizice. Din sursa sigura stiu ca la germane e jaleee, in jur de 8-12% se vand catre persoane fizice, restul pe firma. In contrast, la japo peste 40% se vand catre persoane fizice. Asta arata si increderea pe care o are clientul intr-o marca. Cand iei pe PF conteaza fiabilitatea, masina o tii 6-8 ani. La PJ conteaza pretul final, germanii sunt mai maleabili, dau discount-uri mari pentru ca stiu ca te prind dupa aceea in service unde te rup la piese.

Edited by edi10000, 22 December 2017 - 17:43.


#32
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,281
  • Înscris: 16.08.2016
Sunt de acord cu tine și de asemenea ar trebuii raportat și la anul precedent și spus cât a crescut piața in acest an.
De exemplu anul trecut au fost:
Volkswagen Golf - 492.952
Renault Clio - 315.115
Volkswagen Polo - 308.561
Ford Fiesta - 300.528
Opel Corsa - 264.844
Opel Astra - 253.483
Peugeot 208 - 249.047
Nissan Qashqai - 234.340
Skoda Octavia - 230.255
Renault Captur – 217.105
Sursa https://m.digi24.ro/...n-europa-656159

#33
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006

View Postedi10000, on 22 decembrie 2017 - 17:43, said:

Ar trebui specificat si cate dintre masini sunt cumparate pe firma si cate de persoane fizice. Din sursa sigura stiu ca la germane e jaleee, in jur de 8-12% se vand catre persoane fizice, restul pe firma. In contrast, la japo peste 40% se vand catre persoane fizice. Asta arata si increderea pe care o are clientul intr-o marca. Cand iei pe PF conteaza fiabilitatea, masina o tii 6-8 ani. La PJ conteaza pretul final, germanii sunt mai maleabili, dau discount-uri mari pentru ca stiu ca te prind dupa aceea in service unde te rup la piese.
Acum daca stam sa gasim parti bune in partile rele, gred ca gasim niste avantaje si ale fumatului. :) Cui dracu ii pasa unde vand bine japonezii in Europa, daca trebuie le facem un top unde sa castige sunt sigur ca bagam ceva cu hybride si electrice si castiga. Dar la volume totale in Europa doar europenii conteaza.

#34
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
@filipxxx- chiar nu ma intereseaza ca japonezii nu sunt in Top 10. Mai degraba sunt interesat sa ajunga in top cat mai multe modele Dacia si ale altor producatori auto cu fabrici in Romania. PS Qashqai este japoneza si este de ani de zile cel mai vandut SUV din Europa.

Edited by edi10000, 22 December 2017 - 19:41.


#35
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nissan din 99 [parca], de cind a intrat in combitatii cu Renault, nu prea mai e japoneza. Oricum, nu mai conteaza...
In Europa, conform linkului de mai sus, VAG a vindut 2 711 445 autoturisme. Nu am inclus in aceste cifre si "categoria grea". Totusi, observ ca sunt circotasi care incearca sa se pise contra vintului. Deci peste 2,7 milioane de prosti le-au cumparat tinichelele... No commnet!

#36
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,281
  • Înscris: 16.08.2016
Cum ai ajuns la 2.7 milioane unități andu te in europa?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate