Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

MITSUBISHI HEAVY INDUSTRIES

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#19
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011

View PostAdm, on 20 decembrie 2017 - 12:34, said:

1. La modul general, incalzirea cu curent electric este in Romania substantial mai scumpa decat gazele naturale.
Dar incalzirea cu AC nu este un soi de aeroterma Posted Image  ci are aport supraunitar la un kw consumat vor fi in medie adusi cel putin 3 kw termici din temperatura
aerului exterior.
Cred ca @teknotronik ar putea sa iti raspunda la subiectPosted Image
Adevarat ca randamentul scade  la -15C cand COP este 2.28 conform certificatului eurovent postat aici .

View PostTheWarrior, on 20 decembrie 2017 - 14:04, said:

Daca te uiti pe o factura de gaze, apare cam asa: 1mc = 10.94KWh la pretul de 1.45lei.
Adica 0.1325lei/KWh de gaz.
Eu platesc 0.46lei/KWh electricitate.
Adica raportul e de 3.47
Foarte bun calculul tau si pot completa
La un pret de 0.5 lei /Kwh cu un (SCOP mediu) de 3.7   0.5 lei Kwh/scop 3.7=>0.135lei/Kwh
Similar cu pretul kwh la gazPosted Image
Pentru orice AC care are pretentie de incalzire acest SCOP este realizabil in perioada de incalzire noiembrie-martie!

#20
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
Intersenat cum flexseaza elicea uintatii exterioare la un model filmat in 2012
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KEvn7lQBdE0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si modelul in discutie
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rUiK9ihRJNw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Alt model interesant
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wHKPTZvCX4w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by tataiepure, 20 December 2017 - 23:12.


#21
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

View Postandreic, on 20 decembrie 2017 - 17:58, said:

S-a scumpit inca din toamna nu mai e atata... Posted Image O sa vezi cam intre 4 si 5 este. Stai sa vezi din 2018.
Spuneau ca nu o sa mai creasca pana in iunie. O sa apara rezervarea de 5lei/luna la mine.
Nu asta e important. Important e ca nu se prea gasesc lemne si sunt scumpe pe deasupra.
Deci omul de rand trebuie sa se uite si la alternative. Aceste alternative (PDC a prins bine in Polonia, Ucraina) de ce nu ar prinde si la noi.
Comparat cu gazul, iarasi e discutabil. Sunt situatii cand teava e la 300m de casa si te costa o avere sa o aduci in curte.
Sunt situatii cand ai teava la poarta si poate e mai rentabil sa ai incalzire cu gaze.

Trebuie vazuta si investitia initiala. Pt 24kW putere instalata, o centrala pe gaze e mai ieftina si mai simpla constructiv (cu posibilitatea mai mica de defectare) decat o serie de AC-uri (dupa cum se stie, AC-urile inverter sunt uzine in miniatura - de aici si pretul mare).
Pt case izolate in camp, se mai pune problema intreruperii curentului. In situatia aceasta daca ai numai gaz sau numai AC, cam trebuie sa mergi la mama (sau bunica, dupa caz) care are lemne sau sta la bloc (la bloc stai lejer 24h fara caldura..... pt ca iti mai dau vecinii Posted Image)

Alta situatie ar fi cand ai si incalzire pe gaze si AC pt racire. In situatia asta poate ar merge sa incalzesti cu AC-ul la temperaturi pozitive (datorita randamentului bun la +7grdC).

Revenind la topic, noi vorbim vorbe, Mitsubishi e nr.1 in lume.
Conditia e sa il alegi pe cel adecvat pt ceea ce ai nevoie.

@tataiepure, de ce au facut zimtii aia pe palele elicei la UE?

Edited by TheWarrior, 21 December 2017 - 07:54.


#22
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007
Iti dai seama ca astia folosesc tot felul softuri de modelare numerica si vad ce pot sa aduca un surplus de performanta.
Nu am mai vazut forma asta.

@andreic, uite ce am vazut azi:

Quote

Comitetul de reglementare al ANRE a avizat preţurile pentru energia electrică activă denumite 'tarif CPC' pentru semestrul I 2018, rezultând o scădere medie de 0,34% la nivelul întregii ţări, faţă de trimestrul IV 2017"

Edited by TheWarrior, 21 December 2017 - 09:15.


#23
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View PostTheWarrior, on 21 decembrie 2017 - 07:47, said:

Alta situatie ar fi cand ai si incalzire pe gaze si AC pt racire. In situatia asta poate ar merge sa incalzesti cu AC-ul la temperaturi pozitive (datorita randamentului bun la +7grdC).

situatia mea: client radet, e o placere iarna sa se opreasca cate o saptamana caldura.

#24
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

View Postarg, on 21 decembrie 2017 - 09:21, said:

situatia mea: client radet,
si stai sa vezi din aprilie anul viitor cand se va taia subventia.
O sa cam mergi numai pe AC.

#25
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
nu vor taia subventia, la fel cum nu va creste nici pretul la cuntul electric.

si asa acum cam 3 luni/am incelzesc cu ac + calorifer electric (unde nu am ac)

problema la radet este ca-si bat joc, sunt ai nimanui, si au niste pierderi imense.

Edited by arg, 21 December 2017 - 09:40.


#26
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
In loc de subvenții pentru gigacalorie, de banii aia mai bine ar subvenționa izolarea termica a blocurilor...Posted Image

#27
hermanjr

hermanjr

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 16.12.2017
Am ales acest model deoarece este pe piață din 2014 și in fiecare an au adus îmbunătățiri softului pentru eficientă cât mai bună și astfel am avut posibilitate să aflu de la utilizatori ce performanțe are.Cu toate că între timp au apărut noi modele mult mai performante acest model este în topul vânzărilor cred că și datorită raportului preț/calitate.Dacă intrați pe pagina Mitsubishi Heavy o să vedeți cu ce se mai ocupă această companie și tot aici puteți viziona tehnologia care o dețin pentru a produce aceste AC în Thailanda și nu cred că riscă să-și păteze reputația prin a produce niște are condiționate necorespunzătoare.Din ce am văzut sunt multe PDC-uri performante care au în dotare compresoarele de la Heavy.

#28
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

View Posthermanjr, on 21 decembrie 2017 - 11:07, said:

și nu cred că riscă să-și păteze reputația prin a produce niște are condiționate necorespunzătoare.
Pe nici un topic nu a afirmat nimeni ca Mitsu ar produce modele necorespunzatoare.
Dar ca fiecare producator, are si modele ieftine si modele mai scumpe.
Pretul nu e dat numai de soft.
Ideea e ca fiecare sa isi aleaga modelul care ii satisface nevoile.
Adica daca stau la Oravita, nu imi aleg model optimizat pt -30grdC.
E ca si cum mi-as lua limuzina sa merg pe drum desfundat si tractor sa merg pe autostrada.

#29
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,076
  • Înscris: 24.02.2011
Mai spune despre aparatul tau, ca de firma stie toata lumea ca-i cea mai buna

#30
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
Ai fi sursprins dar au fost perioade cu cod rosu de ger in serbia iarna trecuta.

#31
crispolux

crispolux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 29.08.2009
lucruri vechi in haine noi https://forum.softpe...firme-diferite/

#32
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/n7zxj-9QKM8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#33
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011

View PostTheWarrior, on 21 decembrie 2017 - 07:47, said:

@tataiepure, de ce au facut zimtii aia pe palele elicei la UE?
Am mers pe firul furnizat de @crispolux si vazand primul post al lui Gall71
https://forum.softpe.../#entry16882837
Am aflat care estreaba cu acea elice descarcand brosura de sisteme rezidentiale
https://mitsubishi-a...avy-industries/
citez raspunsul aici din brosura veti afla mai multe  insa are 52MB si nu pot asata aici

Edited by tataiepure, 26 December 2017 - 18:31.


#34
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
Am uitat sa redau explicatia
"Combinatia unui ventilator
cu elice cu un motor de
ventilator a fost optimizata
pentru a mentine aceeasi
capacitate ca cea a
modelelor anterioare, cu
mai putin consum electric.
Asocierea cu un gratar in
forma de frunza a crescut
eficienta cu 5% si a redus
zgomotul."

#35
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
Si modelul ZMX de top al MHI
Minutul 3:00 este interesant cand opreste ventilatorul UE cu piciorul fara sa pateasca ceva.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZSM9UTwi8KY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by tataiepure, 30 December 2017 - 09:28.


#36
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
Fara sa pateasca ceva ventilatorul...care fara rezistenta pt degivrare in tavita UE poate intalni gheata acumulata acolo cand functioneaza pe incalzire.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate