Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

HTC U11 Life

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 22.07.2008
HTC a lansat luna trecuta un smartphone interesant, HTC U11 Life, ce face parte din programul Android One. Asta inseamna ca vine cu Android Oreo curat, direct de la Google, fara nici o customizare HTC si va primi update-uri mult mai rapide timp de 2 ani.

Review gsmarena: https://www.gsmarena...review-1692.php

Mai multe informatii despre programul Android One: https://www.android.com/one/

Vad ca a aparut si in oferta Orange de la noi: https://www.orange.r...ne/htc-u11-life

Il are cineva ? Ceva impresii, pareri ?

#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Cam uratel...
Mi A1 e mai frumos si tot cu Android One

Si cu mai mult ram, si baterie mai mare si mai ieftin.. Sa nu uitam de camera :)

Edited by Lex404, 20 December 2017 - 11:58.


#3
anarchy78_ro

anarchy78_ro

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,048
  • Înscris: 20.02.2016
De curiozitate,ca vad ca toata lumea i-l lauda,am butonat / pipait / tinut in mana un Mi A1.
Nu mi se pare un telefon extraordinar nici ca design nici ca constructie...parere personala.

#4
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Vrei construcție premium, alegi iPhone sau OnePlus :)

La cât costa Mi A1 e gingaș.

HTC e scump pentru ce oferă...

#5
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 22.07.2008
Mi A1 a venit cu Android 7 si se pare ca la update-ul la Android 8 nu va suporta Project Treble: https://forum.xda-de...roject-t3718868

Pe de alta parte HTC U11 Life vine din fabrica cu Android 8 si pe toate telefoanele ce vin din fabrica cu minim aceasta versiune Project Treble este implementat.

Project Treble este important pentru usurinta cu care producatorii vor putea updata telefoanele si in acelas timp va usura foarte mult dezvoltarea custom rom-urilor. Mai multe informatii despre Project Treble puteti gasi aici: https://www.xda-deve...s-android-oreo/

Pe de alta parte, pe mine ma atrage HTC U11 Life pentru ca are o diagonala mai mica. 5.2 inchi este mai usor de manevrat cu o singura mana decat 5.5 inchi cat are Mi A1. Dar recunosc ca pretul pentru HTC U11 Life este cam mare.

Edited by laurcj, 20 December 2017 - 12:28.


#6
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postanarchy78_ro, on 20 decembrie 2017 - 12:07, said:

De curiozitate,ca vad ca toata lumea i-l lauda,am butonat / pipait / tinut in mana un Mi A1.
Nu mi se pare un telefon extraordinar nici ca design nici ca constructie...parere personala.

E telefon pe care il poti lua din tara cu 1000lei lejer + garantie 2 ani sau mai ieftin din afara. Iphone X e 5-6000lei.
Daca avea designul lui Redmi 5/Plus , il cumparam si eu.

View Postlaurcj, on 20 decembrie 2017 - 12:24, said:

Mi A1 a venit cu Android 7 si se pare ca la update-ul la Android 8 nu va suporta Project Treble: https://forum.xda-de...roject-t3718868

Pe de alta parte HTC U11 Life vine din fabrica cu Android 8 si pe toate telefoanele ce vin din fabrica cu minim aceasta versiune Project Treble este implementat.

Project Treble este important pentru usurinta cu care producatorii vor putea updata telefoanele si in acelas timp va usura foarte mult dezvoltarea custom rom-urilor. Mai multe informatii despre Project Treble puteti gasi aici: https://www.xda-deve...s-android-oreo/

Pe de alta parte, pe mine ma atrage HTC U11 Life pentru ca are o diagonala mai mica. 5.2 inchi este mai usor de manevrat cu o singura mana decat 5.5 inchi cat are Mi A1. Dar recunosc ca pretul pentru HTC U11 Life este cam mare.


WOW, atatea romuri va mai trebuie si softuri. Am android 6 si nu am simtit un minus , am avut si android 7 si acelasi lucru l-am simtit.

#7
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
U11 life pretul la emag este in jur de 1800lei (varianta 3GB RAM/32GB), acum vad ca au aparut si primele reduceri, este pe la 1600lei. La alte magazine mai mult sau mai putin de incredere e undeva pe la 1500-1550lei. Are idee cineva cu "vechime" la telefoanele HTC, cam la ce pret se va "stabiliza" acest telefon? Deocamdata dintre cele incluse in Android One si care se pot cumpara de la noi mi se pare cel mai atractiv. Varianta 4GB RAM/64GB nu am dat de ea in magazinele de la noi. Se va comercializa in Romania?

Edited by edri, 31 December 2017 - 10:57.


#8
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014
Pai HTC U Play s-a lansat in Ianuarie si era al naibii de scump, la noi prin tara era in jur de 2000 de lei de nou, acum e 900 de lei. :)

Deci clar ii va scadea pretul si lui U11 Life mai devreme sau mai tarziu. Dar la pretul actual nu merita.

#9
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 22.07.2008

View Postedri, on 31 decembrie 2017 - 10:57, said:

U11 life pretul la emag este in jur de 1800lei (varianta 3GB RAM/32GB), acum vad ca au aparut si primele reduceri, este pe la 1600lei. La alte magazine mai mult sau mai putin de incredere e undeva pe la 1500-1550lei.

Il gasesti si la Orange, in varianta de 3GB /32GB pretul la liber este de 329 euro si nu este blocat in reteaua Orange: https://www.orange.r...ne/htc-u11-life Am vazut si pe olx, nou cu garantie, pe la 1350 lei parca, cumparat de la Orange la abonament si revandut.

Edited by laurcj, 01 January 2018 - 18:14.


#10
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
Pana acum nu am cumparat niciodata smartphone de la vreun operator de telefonie, insa zilele trecute fiind pe langa un magazin orange cu shtaif, am zis sa vad cum arata fizic life-u. Caut telefonu printre cele expuse, vine un vanzator ma intrebeaba ce caut, spun HTC U11 life, da avem U11 imi arata el, pana la urma pricepe ca Life e alt telefon. Spune ca merge sa intrebe, vine incantat, da avem si HTC U11 Life. OK, sa-l vad. Nu se poate ca nu-i expus, este in cutie, il scoatem dupa ce-l cumparati!?! Asa ca probabil vor mai trece cativa ani pana sa cumpar telefon de la orange, De pe olx unde nu exista sistem de rating pentru vanzatori nu as cumpara.
Pricipalul avantaj al acestui HTC este ca se poate cumpara acum :) altfel Nokia 6 (2018) cu acelasi Snapdragon 630, acelasi Adreno 508, ba chiar un giga de ram in plus are un pret de lansare de 220euro fata de cei 350 ai HTCului.

#11
razor_titann

razor_titann

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 24.11.2006
La fel mi-au zis și mie. Erau doar curios cum se mișcă interfața.

#12
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
A cam intrat in anonimat telefonul asta. Nu l-a cumparat nimeni de pe aici? Acum are un pret apropiat de concurentul Nokia 6.1 fata de care are si plusuri si minusuri.

Edited by edri, 19 April 2018 - 09:15.


#13
Xavier_em

Xavier_em

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 29.10.2006
Am eu telefonul.

La inceput eram foarte multumit. Calitatea display-ului, no lag, avea multe bile albe.

De ceva vreme (am telefonul de jumatate de an) a inceput sa faca freeze intamplator. Adica ingheata aproape tot telefonul, nu ma lasa decat sa va ce aplicatii sunt deschise, dar atat.
Sunt foarte dezamagit, deoarece imi placea telefonul.

Aveti idee daca am vreo sansa sa-l repar pe garatie ? A fost si lovit usor intr-un colt, si sigur o sa se lege si de treaba asta. Plus ca nu pot reproduce problema, e intamplatoare faza.

Ma dispera problema asta. Daca am nevoie sa sun la ambulanta si e in "freeze" telefonul ?

#14
Xavier_em

Xavier_em

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 29.10.2006
Revin cu un update mai pozitiv:

Am intrat in safe mode, ceva de care nu stiam pana recent. In safe mode a mers mult mai bine, ca inainte. Mi-am dat seama ca freeze-ul era tot din cauza unei aplicatii, sau chiar mai multe.
Avand instalate printre altele si Skype Lite si Facebook messenger lite, erau primiele aplicatii suspecte.
Le-am dezinstalat si acum merge telefonul ca inainte.

Alte aspecte:
- bateria tine foarte mult. Cateodata uit cablul la munca si tine tot weekendul, iar luni mai are 10-20%.
- no lag, flowless UI interaction

Edited by Xavier_em, 15 November 2018 - 12:16.


#15
avv15

avv15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 02.05.2008
Foarte liniste pe aici se pare. Eu am cumparat telefonul de vreo 2 saptamani, l-am prins la 750 RON. E foarte OK pentru cati bani am dat pe el, azi am primit si update la Android Pie. Sunt multumit deocamdata, in afara de lipsa mufei de casti, astept sa apara adaptorul USBC - 3.5mm de la Apple ca e cam cel mai ieftin adaptor cu DAC de pe piata, iar castile care vin cu telefonul sunt doar decente.

#16
Xavier_em

Xavier_em

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 29.10.2006
Confirm si eu ca a venit update-ul de Android Pie.
750 de lei e pomana, cand a aparut era vreo 1800 de lei.

Telefonul isi merita banii, este super oki ca telefon, apropiat de telefoane mult mai scumpe.

#17
florin_2003

florin_2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 14.02.2010
Craciun Fericit!
Eu am luat pentru copila mea cu 350 ron +10 euro (abonament pe 2 luni apoi am renuntat) de la telekom in perioada BF-ului. Este super telefonul pentru cei fara pretentii! Nu am avut curaj sa iau mai multe fiindca nu eram sigur ca pot renunta la neabonamentul telekom.

Edited by florin_2003, 26 December 2018 - 14:09.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate