Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Creare DVD-Audio

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
ironwolfharapalb

ironwolfharapalb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 11.08.2009
Salutare. Cum creez un DVD-Audio dintr-un set de fișiere mp3 sau flac? Ce soft se poate folosi? Mulțumesc.

#2
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
nero

#3
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Vrei să spui CD audio ?

Poți să faci un DVD pe care să pui mp3-uri, pe care îl poți utiliza la un PC sau orice device cu unitate care știe MP3
Sau un CD audio care să fie utilizat într-un player auto, sau "de casă".

Edited by exceswater, 19 December 2017 - 10:40.


#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
DVD-Audio ? Nu CD ??

In primul rand ar fi o prostie sa faci DVD-Audio din mp3. Chiar si flac-ul daca nu e un minim 24 biti 192kHz nu merita deranjul.
In al doilea rand - nu prea exista playere care sa citeasca DVD-Audio iar cele care exista sunt scumpe in draci. Deci nu stiu pe ce vrei sa le asculti...

#5
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Aici ai how to pentru audio CD

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/aO9iTchX3Dg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Deci da un pic mai multe detalii de ce anume ai nevoie de DVD. Ptr ca pe un DVD-Audio intra tot atatea melodii ca pe un CD-Audio - doar calitatea e mult peste.

CUm se face unul cu Nero - https://www.techwall...audio-with-nero

#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006
Si de asemenea sa ai in vedere ca multe playere audio nu stiu sa redea formatul .flac.

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Aia nu are treaba - daca vrea DVD-Audio va fi convertit de Nero in formatul corespunzator standardului DVD-Audio.

#9
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Posteiffel, on 19 decembrie 2017 - 10:40, said:

nu prea exista playere care sa citeasca DVD-Audio iar cele care exista sunt scumpe in draci.

Nu sint chiar asa scumpe. Au fost scoase si variante buget, de ex. Samsung HD745. Si mai sint si altele.

#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Au fost scoase da nu le gasesti decat al SH din cate vad. Cel putin Samsung-ul ala nu se mai fabrica de ani buni - nu stiu ce pret a avut nou, dar SH tot e pe la 200 de lei.

P.S. Si mai e ceva - DVD-Audio e un format cam mort. In Europa nu am gasit asa ceva in magazine de muzica decat in Germania - si acolo aveau doar un singur raft de 2m latime, in conditiile in care jumatate de etaj erau Cd-uri Audio.
Poate daca nu ar fi avut restrictii de licentiere asa severe ar fi prins ceva. Dar desi teoretic formatul ar putea fi citit de orice player DVD, in firmware sunt operate restrictii ptr a nu putea citi.

Chiar acel DVD-Audio scris cu Nero nu ar putea fi redat de Writerul care l-a scris. Ptr unele unitati de PC exista firmware care sa le transforme in playere audio, dar in momentul ala nu mai pot citi sau scrie alte formate.

#11
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Posteiffel, on 19 decembrie 2017 - 13:08, said:

Samsung-ul ala nu se mai fabrica de ani buni - nu stiu ce pret a avut nou, dar SH tot e pe la 200 de lei.

Pe un forum francez se spunea ca ar fi fost 99 euro nou.

#12
ironwolfharapalb

ironwolfharapalb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 11.08.2009
E vorba de DVD-Audio, nu CD-Audio. Deocamdată ce am reșit este să ard o compilație de mp3-uri, dar ca atare. Eu speram să existe un soft care să convertească din mp3 în DVD-Audio (vedeți attach), știți voi, acea structură specifică DVD-ului, cu cele două foldere, AUDIO_TS și VIDEO_TS.

Attached Files


Edited by ironwolfharapalb, 20 December 2017 - 13:27.


#13
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Tu vrei sa faci din tantar armasar carevasazica...

Pai Nero de principiu poate face conversia asa cum face si la CD-Audio.
Dar trebuie sa selectezi DVD-Audio, nu DVD-Data.

Problema e ca vor avea tot calitate mp3 - adica de toata jena. Transformarea in DVD Audio nu aduce imbunatatirea sunetului.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate