Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

Bisnita cu masini

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#55
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 mazian321, on 18 decembrie 2017 - 23:08, said:

Una e ce zic eu , una e ce zici tu . Eu am zis in primul rand ca vreau sa fac bisnita cu masini lovite pe parti , elemente pe limba prostului , sa le fac mai atragatoare prin polisare , si mai jos , spre curiozitatea mea , si daca citeai tot ce era scris ca am mai zis asta o data , am zis de treaba asta ca asta o masina de genul asta este la reparat si ma interesa care ar fi profitul bisnitarului aici ! Citeste tot !

Profitul bisnitarului daca reuseste sa vanda masina e ok, numai ca tu nu faci parte din reteaua de bisnita si nu vei reusi sa gasesti masina suficient de ieftina, la care sa-i aplici spoiala si sa-ti convina/ajunga marja care iti ramane... despre asta este vorba pana la urma.   Ceea ce tu doresti sa faci e sa poti lua masina la prima mana, lucru care nu prea se poate, pentru ca sunt 1000 de alti smecheri care se ocupa cu asta si care, daca pot repara masina in atelier, cu costuri rezonabile, nu ti-o vor vinde tie, la pret ok pentru tine, ca sa faci tu asta.  Deci, de ciugulit din marja samsarului de prima mana nu vei putea ciuguli in veci, pentru ca nu vei gasi pe nimeni dispus sa-ti vanda ieftin.  Mai bine te aliezi cu Mafia care le aduce si le faci doar tu lucrarile - tinichigerie specializata la masini de bisnitza.

Edited by rosix, 19 December 2017 - 11:18.


#56
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,012
  • Înscris: 01.11.2005
Pentru cei care nu inteleg,uneori masina ajunge la vanzare in Ro dupa ce trece si prin 5 maini.
Daca nu ai cunostinte printre firmele de tractari,expertii constatatori de la asigurari,reprezentante auto,persoane cu functii din firme cu flote mari, nu ai nicio sansa sa cumperi masina de afar la pret bun,tu fiind la sute sau mii de km distanta.
Daca tot dau navala peste tine baietii cu masini lovite,sigur ca iti vor face pret bun daca o cumperi direct cum ajunge cu ea in tara multumindu-se cu un profit mai mic dar foarge rapid.

#57
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 mazian321, on 18 decembrie 2017 - 19:10, said:

Intrebarea mea este , merita sa incep o "afacere" cu bisnita de masini botite , masini care se pot aranja prin polisare , vopsire pe parti etc ?

Dacă o faci legal, cu tot ce trebuie, îți plătești dările, declari la vânzare problemele pe care le-a avut mașina, mult succes. Dar cred că vorbești de "bișniță" pentru că vrei să te transformi din tinichigiul sămsarilor în sămsar, așa că n-am ce sfat să-ți dau, sper să te prindă repede, că nu pari prea inteligent.

În loc să-i scuipăm pe sămsarii ăștia care nu respectă nici o regulă și lege, vrem să fim ca ei. Ba chiar unii îi apreciează. Vorbea un coleg mai sus de "spirit de afacerist". Penibil.

#58
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015
Samsarii traiesc din cauza romanului care incurajeaza situatia asta.
Acum cand granita e deschisa, el prefera sa fie regulat de samsari...
Apoi se plange ca samsarii il pacalesc...

Si la alegeri face la fel.
Ori sta acasa si doarme ca animalul, ori voteaza ca prostul, pe urma, se plange
Noroc cu Bruxelles-ul ca ne salveaza

#59
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006

 mazian321, on 18 decembrie 2017 - 19:10, said:

cat s ar putea castiga la o masina de 8.000 euro (valoarea din tara noastra) , botita frontal , cu lonjeroanele strambe ?
Cu lonjeroanele strâmbe... ar trebui sa câștigi o pereche de cătușe .
In orice tara civilizata.

#60
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007
E greu sa te faci samsar cat timp nu faci parte din mafie.

Sunt firme care cumpara pt samsari direct de la licitatii masini fara tva, tu nu ai nicio sansa sa concurezi cu aia, vei munci mult si vei castiga putin. Ei muncesc putin si castiga mult.

#61
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
de ani de zile nu mai ai cum sa fentezi tva, decat daca vrei masa si cazare gratis.

#62
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007
Inca se mai vand masini luate de la licitatii cu tva aplicat doar la marja sau cu facturi de Ungaria, Slovenia etc. Ro este singura tara unde poti cumpara un F30 cu <200k km la 10k euro.

#63
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

 slai, on 24 decembrie 2017 - 12:53, said:

de ani de zile nu mai ai cum sa fentezi tva, decat daca vrei masa si cazare gratis.

Am luat eu in primavara masina care era facturata ''fond de marfa''. Adica au fentat tva-ul la licitatie.. Eu am iesit la pret de Germania cu masina, fara sa pierd bani si timp pe drum. Ei au ramas cu tva de la 32.000 de euro.

#64
hepea

hepea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 805
  • Înscris: 20.02.2006
S-ar putea ca ANAF-ul sa vina sa-ti ceara TVA-ul ;)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate