Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 

Bisnita cu masini

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#19
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015

View Postddaannii, on 18 decembrie 2017 - 19:50, said:

Buei, Tsunammi, tu stii cate parcuri auto sunt in Romania?
Cate masini sh. se vand legal cu tva. platit la stat si cate nu?
In USA si aici in Germania la mine stii care e procentul de bisnitari?

Mai mare?
Nu stiam ca romani-s afaceristi

#20
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View PostPoeOvidiu, on 18 decembrie 2017 - 19:21, said:

Pai depinde. O repari sau o cosmetizezi? Adica maschezi problemele. Ca daca o repari nu cred ca ramai cu prea mult. Daca doar maschezi  defectele ramai.
Si uite de ce nu iau eu masini daca nu le-a folosit vanzatorul macar 2-3 ani. Altii ziceau ca sunt paranoic. M-ai convins, sunt ei creduli Posted Image

Am preferat sa iau masina folosita de proprietar vreo 3-4 ani cu unele zgarieturi , decat sa iau una "recent adusa , impecabila" Posted Image .

#21
A_R_R_A

A_R_R_A

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 27.10.2017
Romanii tot romani. Numai sa păcălească oamenii. Mai deschid și topicuri pt asta. La înșelat toți va pricepeți.

Edited by A_R_R_A, 18 December 2017 - 19:58.


#22
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011

View PostTsunnnami, on 18 decembrie 2017 - 19:54, said:

Nu stiam ca romani-s afaceristi
La postarea cu nr.11 ai raspunsul, acum stii, sper.

#23
trident67

trident67

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 24.11.2017
A_R_R_A
Da-mi voie sa te contrazic.
Initiatorul nu se pricepe la inselat!
Nici ca meserias nu este competitiv.
In caz contrar nu facea asemenea totpic.
A recunoscut ca este incepator in ale tinichigeriei auto, care este o meserie grea.

#24
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Bisnitarul nu este Dumnezeul masinilor si nici mecanicul mecanicilor. Bisnitartul este un om care dispune de niste bani si ii investeste cumparand anumite produse sub pretul pietei ..si vanzandu-le in castig . De cele mai multe ori , intelegerea pietei nu are nici o legatura cu calitatea masinilor comercializate. Bisnitarul nu vinde neaparat masini bune sau proaste ...vinde masini pe care le-a putut cumpara sub pretul pietei si care aveau potential de profit . Si o Dacie pentru REMAT poate fi o afacere buna ...depinde cu cat o cumperi si ce prost gasesti sa o vinzi . Ca sa obtii profit trebuie sa ai simt pentru afaceri , nu sa stii sa repari masini stricate . Sunt doua lucruri diferite . Daca esti un bun meserias , la ce preturi se vehiculeaza acum , poti castiga mai mult facand reparatii dintr-o munca onorabila decat sa stai cu o masina 6 luni si sa o vinzi in pierdere . Bisnita merge in prezent doar cu masini extrem de ieftine sau cu masini extrem de scumpe. Masinile intre 2500 si 10000 sunt extrem de greu de comercializat in castig . Piata este suprasaturata si clentul se hotaraste greu .

Edited by JurasikMan, 18 December 2017 - 20:32.


#25
A_R_R_A

A_R_R_A

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 27.10.2017

View Posttrident67, on 18 decembrie 2017 - 20:03, said:

A_R_R_A
Da-mi voie sa te contrazic.
Initiatorul nu se pricepe la inselat!
Nici ca meserias nu este competitiv.
In caz contrar nu facea asemenea totpic.
A recunoscut ca este incepator in ale tinichigeriei auto, care este o meserie grea.
omul a zis ca ar vrea sa cumpere mașini din afara, pe care sa le repare, cosmetizeze și sa le vanda ca bune. Asta pare un pic de înșelătorie, păcăleală sau ce o fi.

#26
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 24.06.2006

View Postmazian321, on 18 decembrie 2017 - 19:10, said:

( Cu cat o poti cumpara din afara + adus + reparatie , estimativ , si cu cat ai ramane ? )
incearca ba cu una si vezi ce iese, tu chiar crezi ca o sa vina cineva din domeniu sa-ti dea tie sfaturi pe forum?

#27
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postmazian321, on 18 decembrie 2017 - 19:10, said:

Salut ! Sunt un tanar tinichigiu , lucrez de 2 ani in domeniu , si la atelierul meu vin multi bisnitari , cu masini botite , pentru polisari , etc .
Intrebarea mea este , merita sa incep o "afacere" cu bisnita de masini botite , masini care se pot aranja prin polisare , vopsire pe parti etc ?

Pastreaza-ti jobul la indreptat si vopsit tabla. Daca toti am fi patroni si ne-am ocupa de bisnita, cine drk ar mai da cu sapa?

#28
djxhouse

djxhouse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,028
  • Înscris: 21.10.2006

View Postargentum, on 18 decembrie 2017 - 19:34, said:


nu faci bisnita. daca chiar vrei sa faci ceva, faci o afacere. aduci, repari vinzi. dai garantie 3-6 luni. ii arati omului, uite aici e atelierul meu, eu nu ma apuc sa dau tepe sau sa vand o masina la coltul strazii si apoi prinzi orbul, scoti ochii. ii spui, eu sunt aici, am firma, e micuta, dar uite unde lucru. si in felul asta poti sa vinzi si un pic mai scump si iti daca faci treaba buna iti merge vestea etc.
dar, tre sa te tii de treaba si sa respecti clientul. daca ii promiti ca'i dai garantie 30 de zile sau 3 luni bara la bara cu reparatie piese, manopera gratuite, apoi asa sa fie.

Daca asa ar fi o optiune sa cumpar o masina, cu garantie. Sigur nu a-si mai sta pe ganduri. Mai bine dai un ban in plus, dar stii un lucru.
Rar asa ceva in ziua de azi.

#29
mazian321

mazian321

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.04.2016
Eu nu stiu ce intelegeti voi , vad numai comentarii rautacioase . Nu am spus ca vreau sa aduc masini rasturnate , pagube totale , ci doar masini botite pe parti (gen aripa - far - bara , lucruri ce nu afecteaza nimic din sasiul masinii!!) , am mai spus ca vreau sa le fac si prin polisare , iar o masina polisata nu este in nici un caz o masina stricata !! Polisul este initial pentru ori ce masina !! Am intrebat cu totul alt ceva ! Am spus ca ma intereseaza mai mult treaba cu masinile botite pentru ca sunt in meserie , de ce nu as lua o masina botita cu o aripa si un far spart , care e practic nesemnificativa ca lovitura , cu cel putin 1.000 euro in minus ??
Nu va inteleg ! Cu ce va deranjeaza asa de tare ca o masina a avut o aripa si un far inlocuite ? Ok , va inteleg , masinile rasturnate , cele cu lonjeroanele adunate , strambe etc , mai zic , poate mai afecteaza la directie , dar asa ?? Am intrebat doar retoric ! Nu mi se pare ca sunt un hot ca aduc doua masini in tara , le polisez , schimb o aripa , un far la nevoie si le vand ! Macar m-ati invatat sa nu mai intru pe forumuri sa ma documentez si eu intro treaba .

EDIT : Si pentru ca multi or sa imi spuna de ce am intrebat de masina la 8.000 euro , lovita frontal , e ca idee de ce masina repar acum ! Intrebarea pentru mine se regaseste mai sus ! Va multumesc !

Edited by mazian321, 18 December 2017 - 21:40.


#30
A_R_R_A

A_R_R_A

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 27.10.2017
Pt ca spui cumparatorului ca mașina nu a avut nici un accident.. Și cu zâmbetul pe buze :)

Edited by A_R_R_A, 18 December 2017 - 21:52.


#31
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017

View Postddaannii, on 18 decembrie 2017 - 19:50, said:

Cate masini sh. se vand legal cu tva. platit la stat si cate nu?
Se poate corecta aceasta sincopa daca se doreste .
Parca se daduse o lege sau era doar propunere ca la un nr de masini aduse de afara sa fie taxat "intermediarul" .



#32
mazian321

mazian321

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.04.2016

View PostA_R_R_A, on 18 decembrie 2017 - 21:51, said:

Pt ca spui cumparatorului ca mașina nu a avut nici un accident.. Și cu zâmbetul pe buze Posted Image
Asta mi a sunat in plus , serios . Chiar de ar fi asa sau nu , de unde ai tu ideea asta ? In situatia de fata nu as fi comentat pana nu cunosti omul . ;)

#33
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View Postdjxhouse, on 18 decembrie 2017 - 21:34, said:


Daca asa ar fi o optiune sa cumpar o masina, cu garantie. Sigur nu a-si mai sta pe ganduri. Mai bine dai un ban in plus, dar stii un lucru.
Rar asa ceva in ziua de azi.

si ai fi gata sa dai 6000 pt o masina ce o gasesti sa spunem la samsari in targ cu 5000? si iti da 30 de zile garantie, tot ce se strica se repara. nu se dau banii inapoi, dar se repara. plus vine cu toate schimbate, fluide + curele.
daca da, uite idei de afaceri. poate ca nu ai flerul samsarului, dar vinzi un pic mai scump si tot faci ceva bani. si oricum, la flerul samsarului, ajungi sa dai 5000 pe o masina ce face 3000

#34
mazian321

mazian321

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.04.2016

View PostA_R_R_A, on 18 decembrie 2017 - 19:57, said:

Romanii tot romani. Numai sa păcălească oamenii. Mai deschid și topicuri pt asta. La înșelat toți va pricepeți.
Si daca tot esti asa activ pe topicul meu , iti adresez o intrebare . Din neatentie , greseala , sau din vina altuia , iti botesti masina (Sa te fereasca Domnul ,zic ca ex) , ce faci cu ea ? Este pur si simplu un far , bara si aripa , poate ti a atins si radiatorul si la spart . Ce ai sa faci ? Dai masina la fier vechi ? O faci , este ca inainte . Te afecteaza cu ceva ? Daca da , sigur ai sa o vinzi . Ai sa spui in anuntul de vanzare ca masina a fost avariata frontal ? Posted Image) De ce ai mai facut o ? Gandeste te si asa.

Edited by mazian321, 18 December 2017 - 22:08.


#35
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
http://m.adevarul.ro...4a4f/index.html
Aveti cunostiinta cat ajunge o verificare tehnica a unei masini la un service din Germania , de ex ?


#36
A_R_R_A

A_R_R_A

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 27.10.2017
Nu înțelegi care e ideea. Ideea e ca probabil, ca nație avem în ADN acest lucru, sa ne păcălim unii pe alții. Tu practic vrei sa cumperi mașini botite, tamponate etc,cu bani putini,  sa le repari și sa le revinzi ca bune. Nu asta e ideea? Poate greșesc..

Edited by A_R_R_A, 18 December 2017 - 22:17.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate