Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

De ce nu mărturisește Dumnezeu pentru protestanți?!

* - - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
141 replies to this topic

#19
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,928
  • Înscris: 04.02.2006

View PostDorel666, on 17 decembrie 2017 - 18:50, said:

Și, de atunci, Hristos CONTINUĂ SĂ MĂRTURISEASCĂ, PRIN MINUNI, despre adevăratul Său Popor, adevărata Sa Biserică și adevărata Sa Împărăție care este Ortodoxia.
Nu exista nicio dovada cum ca Dumnezeu ar fi facut sau ar face minuni in BOR. Asta inseamna ca nici topicul asta nu are sens, corect?

#20
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostDorel666, on 17 decembrie 2017 - 22:50, said:

Te rogi pentru cei ce încearcă să se îndrepte, nu pentru îngâmfații ce cred că știu ei ceva și emit judecăți pe care le consideră infailibile!

Ieremia 7:16 Tu însă nu mijloci pentru poporul acesta, nu înălţa nici cereri, nici rugăciuni pentru ei şi nu stărui pe lângă Mine; căci nu te voi asculta!

1 Corinteni 5:5 am hotărât ca un astfel de om să fie dat pe mâna Satanei, pentru nimicirea cărnii, ca duhul lui să fie mântuit în ziua Domnului Isus.

Și uite ce spune și Ezechiel:

Ezechiel 3:20 Dacă un om neprihănit se va abate de la neprihănirea lui şi va face ce este rău, îi voi pune un laţ înainte, şi va muri. Dacă nu l-ai înştiinţat, va muri prin păcatul lui şi nu i se va mai pomeni neprihănirea în care a trăit, dar îi voi cere sângele din mâna ta!

14 Dimpotrivă, când* zic celui rău: «Vei muri!», dacă se întoarce de la păcatul lui şi face ce este bine şi plăcut,
15 dacă dă înapoi* zălogul, întoarce** ce a răpit, urmează învăţăturile† care dau viaţa şi nu săvârşeşte nicio nelegiuire, va trăi negreşit, şi nu va muri.
16 Toate* păcatele pe care le-a săvârşit se vor uita; a făcut ce este bine şi plăcut, şi va trăi negreşit! (Ezechiel, 33)

Pai ce faci crestinule?
Dai citate din Vechiul Testament? Cand vreodata a indrumat Iisus Hristos, Unicul Mantuitor, la violenta sau la moartea celor care nu sunt de acord cu cele predicate de El?
Cum se face ca iei din V-T doar ce-ti convine? Cum vine asta?

ps. Eu am pe antebratul stang un tatuaj care zice asa: "Exodul 21:23-25".
Ce zici, iti suna bine? Posted Image

View PostDorel666, on 17 decembrie 2017 - 22:50, said:

Deci, dator sunt să încerc să îndrept pe cel care a luat calea unei învățături greșite, nicidecum să-i cânt în strună!
Si asa ii indrepti? Scuipand-ui?

Edited by ericmario, 18 December 2017 - 17:58.


#21
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postkruger, on 18 decembrie 2017 - 11:36, said:

Nu exista nicio dovada cum ca Dumnezeu ar fi facut sau ar face minuni in BOR. Asta inseamna ca nici topicul asta nu are sens, corect?

Ba există mii de dovezi și aproape că nu există ortodox care să nu fi auzit sau trăit măcar una. De exemplu, soacra mea, care acum doarme cu sfinții, îmi povestea cum, în tinerețe, având o problemă, s-a dus la un preot văzător cu duhul. Când a ajuns, acesta tocmai alunga toate femeile care veniseră la el, în acea zi, dar pe soacra mea a strigat-o pe nume! Apoi i-a spus toate problemele pe care le avea și i-a spus ce să facă. I-a spus chiar cum arată casa ei și cum s-a oprit în fața casei, înainte să plece, și s-a întrebat dacă nu cumva o avea cancer.
Da, sunt mii și milioane de dovezi, dar protestanții nu le vor crede, pentru că nu vor să le creadă și mai bine ar numi mincinoși milioane de ortodocși, decât să recunoască faptul că ei sunt cei care se înșeală.

View Postericmario, on 18 decembrie 2017 - 17:58, said:



Si asa ii indrepti? Scuipand-ui?

Ce să fac și eu, dacă Hristos, scuipând, a redat vederea unui orb!

Edited by Dorel666, 18 December 2017 - 23:16.


#22
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,928
  • Înscris: 04.02.2006

View PostDorel666, on 18 decembrie 2017 - 23:17, said:

De exemplu, soacra mea, care acum doarme cu sfinții, îmi povestea cum, în tinerețe, având o problemă, s-a dus la un preot văzător cu duhul. Când a ajuns, acesta tocmai alunga toate femeile care veniseră la el, în acea zi, dar pe soacra mea a strigat-o pe nume! Apoi i-a spus toate problemele pe care le avea și i-a spus ce să facă. I-a spus chiar cum arată casa ei și cum s-a oprit în fața casei, înainte să plece, și s-a întrebat dacă nu cumva o avea cancer.
Interesant e ca atunci cand Pavel a dat peste o astfel de persoana a scos un demon din ea - un duh de ghicire. La ortodocsi orice supranatural e o minune dumnezeiasca.

View PostDorel666, on 18 decembrie 2017 - 23:17, said:

Ba există mii de dovezi și aproape că nu există ortodox care să nu fi auzit sau trăit măcar una.
Cum (eu consider ca ) orice om care ia ortodoxia in serios poate fi suspectat de lipsa crasa de obiectivitate, nu poti avea incredere intr-un ortodox care spune ca a trait o minune.
Ortodoxul se uita cum Arsenie Boca loveste o femeie peste gura cu o cruce de lemn si o injura ... si vede in asta o minune dumnezeiasca. Iti dai seama ca nu pot da doi bani pe expertiza lui.

#23
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postkruger, on 20 decembrie 2017 - 14:21, said:

Interesant e ca atunci cand Pavel a dat peste o astfel de persoana a scos un demon din ea - un duh de ghicire. La ortodocsi orice supranatural e o minune dumnezeiasca.


Nu cred că mă așteptam să faci diferența între proorocie și ghicire. Oare și Hristos a ghicit când i-a spus lui Natanael că l-a văzut sub smochin...? Sunteți așa de rătăciți, bag seama, că ați ajuns să-l faceți și pe Hristos ghicitor!

Ioan 1:48 „De unde mă cunoşti?” I-a zis Natanael. Drept răspuns, Isus i-a zis: „Te-am văzut mai înainte ca să te cheme Filip, când erai sub smochin.”

View Postkruger, on 20 decembrie 2017 - 14:21, said:



Cum (eu consider ca ) orice om care ia ortodoxia in serios poate fi suspectat de lipsa crasa de obiectivitate, nu poti avea incredere intr-un ortodox care spune ca a trait o minune.
Ortodoxul se uita cum Arsenie Boca loveste o femeie peste gura cu o cruce de lemn si o injura ... si vede in asta o minune dumnezeiasca. Iti dai seama ca nu pot da doi bani pe expertiza lui.

Ai avea dreptate, krugere, dacă ar fi vorba de un ortodox. Dar este vorba de milioane de ortodocși  și catolici! Deci, comparativ cu ei, tu ești cel care nu prezintă încredere. Dar nu m-aș  mira să te crezi mai valoros ca milioanele acestea, în ochii lui Dumnezeu!

#24
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,137
  • Înscris: 09.01.2007
Pai eu am fost pe vremuri sa fac ture in genunchi in jurul unei manastiri facatoare de minuni, dar ia uite:

Manastirea Hagigadar a suferit in anul 1993 consecintele unui incendiu neasteptat provocat de un fulger.
https://www.crestino...adar-67871.html

#25
Endgegner

Endgegner

    razes conservator, dacopat si homofob

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 22.10.2015
Si vrei sa spui ca de aceea a avut loc incendiul? Ori care e problema?

#26
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,137
  • Înscris: 09.01.2007
O, da, eu am atras traznetul. Vezi ca tocmai trec pe langa blocul tau Posted Image
Mai aprofundeaza.

LE: totusi sa fiu bun de Craciun: Dz a traznit o manastire facatoare de minuni ?!

Edited by overseas, 22 December 2017 - 10:52.


#27
Endgegner

Endgegner

    razes conservator, dacopat si homofob

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 22.10.2015
Si un trasnet sosit la timp poate fi o minune!
Ce anume ar trebui sa mai aprofundez? sau e o invitatie de am cufunda si mai mult in superstitii? :D


Da! Si eu daca as fi in locul lui as mai trasni cate una de asta la care oamenii se roaga numai pentru ce NU au neaparata nevoie. Minuni, minuni, dar sa mai ceara si lucruri serioase! ... La un paratrasnet bun pentru manastire, la alarme de incediu etc., de ce nu s-au gandit ca sa ceara?

#28
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postoverseas, on 22 decembrie 2017 - 10:51, said:


Dz a traznit o manastire facatoare de minuni ?!


1 Fiii lui Aaron Nadab* şi Abihu şi-au luat** fiecare cădelniţa, au pus foc în ea şi au pus tămâie pe foc, şi au adus astfel înaintea Domnului foc străin†, lucru pe care El nu li-l poruncise.
2 Atunci a ieşit un foc* dinaintea Domnului, i-a mistuit şi au murit înaintea Domnului. (Leviticul, 10)


Ce păcat au avut fiii lui Aaron, de au fost trăsniți din cer și arși cu foc? Faptul că au adus foc străin înaintea Domnului. Ceea ce înseamnă că, din același motiv, a trăsnit și mănăstirea făcătoare de minuni!

Dar păcatul focului străin ne pândește pe toți, pentru că este scris:

Isaia 1:7 ţara vă este pustiită, cetăţile vă sunt arse de foc, străinii vă mănâncă ogoarele sub ochii voştri, pustiesc şi nimicesc, ca nişte sălbatici.

Aviz, deci, amatorilor de a arde la Biserică alte lumânări decât cele făcute de Biserică! Dar aviz și celor care zic că nu avem  nevoie de Biserică, fiindcă ei își pot aduce focul rugăciunilor de oriunde (cum fac protestanții, cu rugăciuni inventate ad-hoc și toți cei care fac asemenea lor) și oriunde (cum fac cei care zic că nu avem nevoie de Catedrala Mântuirii).

#29
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,137
  • Înscris: 09.01.2007
Echivalenta e ca si cum Dz ar fi traznit Cortul Intalnirii.

#30
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postoverseas, on 22 decembrie 2017 - 10:51, said:

LE: totusi sa fiu bun de Craciun: Dz a traznit o manastire facatoare de minuni ?!
Ar fi bine să înțelegeți că nu Dumnezeu trăsnește, ci sunt fenomene cât se poate de naturale care au loc pe tot Pământul. Dumnezeu nu stă la butoane să hotărască în permanență ce se întâmplă cu fiecare atom în parte, să știi.

#31
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostDorel666, on 22 decembrie 2017 - 12:06, said:

Aviz, deci, amatorilor de a arde la Biserică alte lumânări decât cele făcute de Biserică!
Posted Image

mai Dorele, daca ceea ce predici tu ar fi crestinismul, as considera ca esti unul din cei doi Proroci,  Fii ai uleiului, din Apocalipsa.

Dar si asa, ramai un tip cu mult haz. :D

Edited by Dude_2nd, 22 December 2017 - 17:30.


#32
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,141
  • Înscris: 10.09.2008
Cei doi proroci nu reprezintă două persoane individuale. Ci caracterul unei lucrări specifice îndeplinite de rămășița bisericii în necazul cel mare.

#33
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postlogic1, on 22 decembrie 2017 - 17:50, said:

Cei doi proroci nu reprezintă două persoane individuale.
cand ti-am zis ca reprezinta 2 state care sunt martore impotriva comportamentului Babilonului cel Mare, m-ai ridiculizat...Posted Image

#34
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,141
  • Înscris: 10.09.2008
Nu te-am ridiculizat... Posted Image, ci te-am lăsat să ajungi singur la interpretarea corectă. (Puteam să aduc probe de greutatea unui talant... :) )

#35
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postlogic1, on 22 decembrie 2017 - 18:32, said:

Nu te-am ridiculizat... Posted Image, ci te-am lăsat să ajungi singur la interpretarea corectă. (Puteam să aduc probe de greutatea unui talant... Posted Image )
ei...chiar un talant.Posted Image
intotdeauna cand am vazut ca ai dreptate am recunoscut.
nu pot insa accepta toate atrocitatile spirituale-ti, asa, pe nemestecate. Posted Image


raman deocamdata la interpretarea ca cei 2 proroci/martori sunt 2 state-martor care aduc marturie grea impotriva Babilonului, desi nu se numesc ca fiind "poporul lui YHWH".Posted Image

"Cand Neamurile, macar ca n-au lege, fac din fire lucrurile Legii, prin aceasta ei, care n-au o lege, isi sunt singuri lege;si ei dovedesc[marturisesc- n.r.Posted Image ] ca lucrarea Legii este scrisa in inimile lor...Tu, care te numesti iudeu, care te rezemi pe o Lege, care te lauzi cu Dumnezeul tau,care cunosti voia Lui, care stii sa faci deosebire intre lucruri, pentru ca esti invatat de Lege;tu, care te magulesti ca esti calauza orbilor, lumina celor ce sunt in intuneric,povatuitorul celor fara minte, invatatorul celor nestiutori, pentru ca in Lege ai dreptarul cunostintei depline si al adevarului; -tu deci, care inveti pe altii, pe tine insuti nu te inveti? Tu, care propovaduiesti: "Sa nu furi", furi?Tu care zici: "Sa nu preacurvesti", preacurvesti? Tu, caruia ti-e scarba de idoli, le jefuiesti templele?Tu, care te falesti cu Legea, necinstesti pe Dumnezeu prin calcarea acestei Legi?Caci "din pricina voastra este hulit Numele lui Dumnezeu intre Neamuri", dupa cum este scris."

La a caror distrugere prin Barosul militarizat al cornului cel Mic[=Imparatul, Concubinul ] - la cererea insistenta a Babilonului cel Mare[=Concubina imparateasa = Izabela, Irodiada] - lumea va reactiona frenetic, incingand retelele sociale feisbuci, hastaguri si alte ciripituri. Posted Image

Edited by Dude_2nd, 22 December 2017 - 20:01.


#36
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostDude_2nd, on 22 decembrie 2017 - 17:30, said:

Posted Image

mai Dorele, daca ceea ce predici tu ar fi crestinismul, as considera ca esti unul din cei doi Proroci,  Fii ai uleiului, din Apocalipsa.

Dar si asa, ramai un tip cu mult haz. Posted Image

De unde știi că nu sunt... amândoi?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate