Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

De ce nu mărturisește Dumnezeu pentru protestanți?!

* - - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
141 replies to this topic

#1
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016
Când Hristos mărturisește, despre Sine, că este Fiul lui Dumnezeu, iar cărturarii și fariseii nu-L cred, pe motiv că este doar unul singur și mărturia unui singur om nu este adevărată, potrivit Legii, Hristos le dă următorul răspuns:


17 În* Legea voastră este scris că mărturia a doi oameni este adevărată:
18 deci despre Mine Însumi, mărturisesc Eu şi despre Mine mărturiseşte* şi Tatăl, care M-a trimis.” (Ioan, 8)


Deci, despre Hristos, că este Fiul lui Dumnezeu, mărturisea El Însuși și mărturisea și Tatăl. Dar cum mărturisea Tatăl? Că această mărturisire a Tatălui era piatra de poticnire pentru cărturari! Pentru că Tatăl nu a coborât în adunarea lor să spună ”Acesta este Fiul Meu”. În schimb, prin minunile făcute de Iisus, care erau făcute de Tatăl și prin Tatăl, prin aceste minuni, deci, Tatăl mărturisea despre Iisus că este Fiul Lui, la fel cum Iisus, mai târziu, după urcarea Sa la cer, a mărturisit despre ucenici, prin minunile făcute de Hristos, prin mâinile ucenicilor, că sunt ai Lui și sunt poporul și Împărăția Lui.
Și, de atunci, Hristos CONTINUĂ SĂ MĂRTURISEASCĂ, PRIN MINUNI, despre adevăratul Său Popor, adevărata Sa Biserică și adevărata Sa Împărăție care este Ortodoxia.
Dar, protestanții mărturisesc, fiecare în parte, despre ei înșiși, că sunt poporul și Împărăția lui Dumnezeu Tatăl și a lui Iisus Hristos. Însă, dacă este așa, de ce  nu mărturisește și Dumnezeu Tatăl și Iisus Hristos despre ei, că sunt poporul Lui?! De ce nu au și ei sfinți făcători de minuni, icoane făcătoare de minuni, moaște făcătoare de minuni?! Pentru că Hristos Însuși mărturisește că minunile sunt mărturia lui Dumnezeu pentru oamenii Săi!
Deci, de ce, protestanților, nu mărturisește Dumnezeu pentru voi?!

Edited by Dorel666, 17 December 2017 - 18:51.


#2
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Pai o sa marturiseasca in momentul in care va mai face un fiu.
E mai greu de gasit fecioare poate.

Dar cand va fi, vom sti. Va ploua iarasi cu pesti.

#3
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 maccip, on 17 decembrie 2017 - 19:04, said:

Pai o sa marturiseasca in momentul in care va mai face un fiu.
E mai greu de gasit fecioare poate.

Dar cand va fi, vom sti. Va ploua iarasi cu pesti.

Mare adevăr ai grăit! Chiar dacă tu ai făcut doar mișto...

#4
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 Dorel666, on 17 decembrie 2017 - 18:50, said:

Dar, protestanții mărturisesc, fiecare în parte, despre ei înșiși, că sunt poporul și Împărăția lui Dumnezeu Tatăl și a lui Iisus Hristos.
atat protestantii cat si bisericile traditionale, isi dau cu picioarele-n cur sa se autoproclame mai ortocatolice a lui Dumnezeu, una decat alta.
Totusi, sta scris , poporul lui Dumnezeu este definit clar, nimeni care este sincer nu poate gresi in identificarea lui:"pazesc poruncile lui Dumnezeu si tin marturia lui Isus Hristos. (Apoc.12:17)"
ori cum identifica Prorocul in vechime:"Voi pune Legea Mea inauntrul lor, o voi scrie in inima lor; si Eu voi fi Dumnezeul lor, iar ei vor fi poporul Meu. (Ier.31:33)"

Autodeclararea ca popor al lui Dumnezeu este deconspirata ca frauduloasa, din partea atat a protestantilor, cat si al ortocatolicilor. La o simpla verificare, se observa ca ei nu doar ca incalca, dar promoveaza prin doctrina incalcarea Legii lui YHWH= poruncile lui Dumnezeu . si a marturiei lui Isus Hristos ca Fiu si Miel al lui Dumnezeu. :)

 Dorel666, on 17 decembrie 2017 - 18:50, said:

De ce nu au și ei sfinți făcători de minuni, icoane făcătoare de minuni, moaște făcătoare de minuni?!
pentru ca acestea sunt din categoria:"o lucrare de ratacire, ca sa creada o minciuna, (2Tes.2:11)"

de ce ?
"pentru ca toti cei ce n-au crezut adevarul[= poruncile lui Dumnezeu], ci au gasit placere in nelegiuire[=calcarea poruncii lui Dumnezeu prin facerea si inchinarea inaintea unor icoane, a unor resturi de cadavre, etc], sa fie osanditi."

#5
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 Dude_2nd, on 17 decembrie 2017 - 19:12, said:

atat protestantii cat si bisericile traditionale, isi dau cu picioarele-n cur sa se autoproclame mai ortocatolice a lui Dumnezeu, una decat alta.
Totusi, sta scris , poporul lui Dumnezeu este definit clar, nimeni care este sincer nu poate gresi in identificarea lui:"pazesc poruncile lui Dumnezeu si tin marturia lui Isus Hristos. (Apoc.12:17)"
ori cum identifica Prorocul in vechime:"Voi pune Legea Mea inauntrul lor, o voi scrie in inima lor; si Eu voi fi Dumnezeul lor, iar ei vor fi poporul Meu. (Ier.31:33)"

Autodeclararea ca popor al lui Dumnezeu este deconspirata ca frauduloasa, din partea atat a protestantilor, cat si al ortocatolicilor. La o simpla verificare, se observa ca ei nu doar ca incalca, dar promoveaza prin doctrina incalcarea Legii lui YHWH= poruncile lui Dumnezeu . si a marturiei lui Isus Hristos ca Fiu si Miel al lui Dumnezeu. Posted Image


pentru ca acestea sunt din categoria:"o lucrare de ratacire, ca sa creada o minciuna, (2Tes.2:11)"

de ce ?
"pentru ca toti cei ce n-au crezut adevarul[= poruncile lui Dumnezeu], ci au gasit placere in nelegiuire[=calcarea poruncii lui Dumnezeu prin facerea si inchinarea inaintea unor icoane, a unor resturi de cadavre, etc], sa fie osanditi."

Dude, știi povestea cu țăranul scuipat de boier și pe care domnul țării l-a sărutat, ștergând apoi rușinea scuipatului boieresc... ? Exact la fel face Dumnezeu cu ortodocșii: voi ziceți că suntem țărani proști și ne scuipați, dar Dumnezeu ne sărută, dându-ne darul facerii de minuni, și șterge tot scuipatul vostru! Amin

#6
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 Dorel666, on 17 decembrie 2017 - 19:23, said:

Exact la fel face Dumnezeu cu ortodocșii: voi ziceți că suntem țărani proști și ne scuipați,
nu, nici nu va zice nimeni tarani prosti -vezi bine ce de eruditi filoortodocsi sunt pe Tarla Posted Image  - , si nici nu va scuipa.
aci se incearca a se discuta obiectiv, despre doctrina, nu despre enoriasi.

#7
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 Dude_2nd, on 17 decembrie 2017 - 19:28, said:

nu, nici nu va zice nimeni tarani prosti -vezi bine ce de eruditi filoortodocsi sunt pe Tarla Posted Image  - , si nici nu va scuipa.
aci se incearca a se discuta obiectiv, despre doctrina, nu despre enoriasi.

Să te cred pe cuvânt? Oricum, ai de gând să răspunzi la întrebare: ”De ce nu face Dumnezeu minuni prin mâinile protestanților”?

Edited by Dorel666, 17 December 2017 - 19:37.


#8
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 Dorel666, on 17 decembrie 2017 - 19:35, said:

”De ce nu face Dumnezeu minuni prin mâinile protestanților”?
ei, hai ca face si prin mainile lor minuni.
nu din alea atat de complexe, ca moastele si icoanele facatoare de minuni, sau exorcizarile alea gen Tanacu...Posted Image
fac din astea mai simple: fumatorii se lasa de fumat, betivii se lasa de alcohol, nu mai raspund la apelul cezarilor de a-si ucide semenii, etc.

#9
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

 Dorel666, on 17 decembrie 2017 - 19:35, said:

”De ce nu face Dumnezeu minuni prin mâinile protestanților”?
Tind sã cred cã asta-i minune!!!!

Edited by sarac.lipit, 17 December 2017 - 19:45.


#10
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 Dude_2nd, on 17 decembrie 2017 - 19:41, said:

ei, hai ca face si prin mainile lor minuni.
nu din alea atat de complexe, ca moastele si icoanele facatoare de minuni, sau exorcizarile alea gen Tanacu...Posted Image
fac din astea mai simple: fumatorii se lasa de fumat, betivii se lasa de alcohol, nu mai raspund la apelul cezarilor de a-si ucide semenii, etc.

Astea nu-s minuni, fariseule, ci fac parte din curățarea exterioară a paharului!

Matei 23:25 Vai de voi, cărturari şi farisei făţarnici! Pentru că voi curăţiţi partea de afară a paharului şi a blidului, dar înăuntru sunt pline de răpire şi de necumpătare.
Matei 23:26 Fariseu orb! Curăţă întâi partea dinăuntru a paharului şi a blidului, pentru ca şi partea de afară să fie curată.
Luca 11:39 Dar Domnul i-a zis: „Voi, fariseii, curăţiţi partea de afară a paharului şi a blidului, dar lăuntrul vostru este plin de jefuire şi de răutate.


Și vai de voi, neocărturari și neofarisei, că vă lăudați cu ele, ca părinții voștri de pe vremea lui Iisus!

Sau tu nu vezi, măi dude, răutatea din tine...?

 sarac.lipit, on 17 decembrie 2017 - 19:44, said:

Tind sã cred cã asta-i minune!!!!

Adică-i o minune că Dumnezeu nu face minuni prin mâinile lor... Înțeleaptă vorbă! Așa-i! Că Dumnezeu Însuși veghează ca să rămână în întunericul necredinței lor, că doar mare păcat ar fi să lase șerpii să iasă iar la lumină și să conducă lumea!

#11
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015
Adică ??????

#12
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 Dorel666, on 17 decembrie 2017 - 19:49, said:

Sau tu nu vezi, măi dude, răutatea din tine...?
rautatea ca...?Posted Image

#13
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 Dude_2nd, on 17 decembrie 2017 - 20:07, said:

rautatea ca...?Posted Image

Deci nu ți-o vezi...

 Ploiesteanul2015, on 17 decembrie 2017 - 20:05, said:

Adică ??????

Cu cine vorbești și despre ce?

#14
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 Dorel666, on 17 decembrie 2017 - 20:09, said:


Deci nu ți-o vezi...
arata-mi paiul, prietene Dorel, nu te jena...Posted Image

#15
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 Dude_2nd, on 17 decembrie 2017 - 20:12, said:

arata-mi paiul, prietene Dorel, nu te jena...Posted Image
@Tudorel
Arată-i-l că tot nu va recunoaște vreodată, să știi.

#16
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Dorel666, on 17 decembrie 2017 - 19:23, said:


Dude, știi povestea cu țăranul scuipat de boier și pe care domnul țării l-a sărutat, ștergând apoi rușinea scuipatului boieresc... ? Exact la fel face Dumnezeu cu ortodocșii: voi ziceți că suntem țărani proști și ne scuipați, dar Dumnezeu ne sărută, dându-ne darul facerii de minuni, și șterge tot scuipatul vostru! Amin

Din cate vad eu, tu esti ala care scuipa protestantii.
Ce ai cu ei de ai deschis topicul asta?
Daca erai crestin adevarat trebuia sa te rogi pentru ei, nu sa-i iei la misto.Posted Image

#17
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 mario_bril, on 17 decembrie 2017 - 20:46, said:

@Tudorel
Arată-i-l că tot nu va recunoaște vreodată, să știi.
altul. :)

#18
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 Dude_2nd, on 17 decembrie 2017 - 20:12, said:

arata-mi paiul, prietene Dorel, nu te jena...Posted Image

Scoate-ți, mai întâi, bârna din ochi și vei putea, apoi, să-ți vezi și paiul!

 ericmario, on 17 decembrie 2017 - 20:58, said:

Din cate vad eu, tu esti ala care scuipa protestantii.
Ce ai cu ei de ai deschis topicul asta?
Daca erai crestin adevarat trebuia sa te rogi pentru ei, nu sa-i iei la misto.Posted Image

Te rogi pentru cei ce încearcă să se îndrepte, nu pentru îngâmfații ce cred că știu ei ceva și emit judecăți pe care le consideră infailibile!

Ieremia 7:16 Tu însă nu mijloci pentru poporul acesta, nu înălţa nici cereri, nici rugăciuni pentru ei şi nu stărui pe lângă Mine; căci nu te voi asculta!

1 Corinteni 5:5 am hotărât ca un astfel de om să fie dat pe mâna Satanei, pentru nimicirea cărnii, ca duhul lui să fie mântuit în ziua Domnului Isus.

Și uite ce spune și Ezechiel:

Ezechiel 3:20 Dacă un om neprihănit se va abate de la neprihănirea lui şi va face ce este rău, îi voi pune un laţ înainte, şi va muri. Dacă nu l-ai înştiinţat, va muri prin păcatul lui şi nu i se va mai pomeni neprihănirea în care a trăit, dar îi voi cere sângele din mâna ta!

14 Dimpotrivă, când* zic celui rău: «Vei muri!», dacă se întoarce de la păcatul lui şi face ce este bine şi plăcut,
15 dacă dă înapoi* zălogul, întoarce** ce a răpit, urmează învăţăturile† care dau viaţa şi nu săvârşeşte nicio nelegiuire, va trăi negreşit, şi nu va muri.
16 Toate* păcatele pe care le-a săvârşit se vor uita; a făcut ce este bine şi plăcut, şi va trăi negreşit! (Ezechiel, 33)


Deci, dator sunt să încerc să îndrept pe cel care a luat calea unei învățături greșite, nicidecum să-i cânt în strună!

Edited by Dorel666, 17 December 2017 - 22:55.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate