Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

De ce nu mărturisește Dumnezeu pentru protestanți?!

* - - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
141 replies to this topic

#37
Endgegner

Endgegner

    razes conservator, dacopat si homofob

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 22.10.2015

 kruger, on 20 decembrie 2017 - 14:21, said:

Interesant e ca atunci cand Pavel a dat peste o astfel de persoana a scos un demon din ea - un duh de ghicire.

Mai, kruger, tu ai fi in stare sa zici ca si Iisus a avut in El un duh de ghicire care trebuia scos...

#38
Endgegner

Endgegner

    razes conservator, dacopat si homofob

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 22.10.2015

 overseas, on 22 decembrie 2017 - 14:02, said:

Echivalenta e ca si cum Dz ar fi traznit Cortul Intalnirii.

Dar ca nu cade trasnetul pe carciumi nu te mira?

#39
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
Pentru colegii neoprotestanți, care tot turuie că este obligatoriu ca să existe scris ceva în Biblie pentru a fi conform creștinismului, am să le ofer acum punctul iudaic de vedere, în care și ei fac apel la Tradiția orală, Sfânta Tradiție cum o numesc ortodocșii. Este un articol despre natura voinței proprii din iudaism, de pe pagina www.beeingjewish.com și care afirmă următoarele:

In the first place, let me preface by pointing out that Judaism does not need explicit verses in the Scriptures to support a doctrine. All of our Doctrine is revealed in the Oral Law even more than it is revealed in the Written Law.

#40
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Ti se pare meritorie justificarea Traditiei cu traditia iudaica ?! Mie mi se pare o auto condamnare.

Unor rude de ale mele tocmai le-a explicat preotul ca, daca tin post negru chiar in zilele cand se da dezlegare la peste/ vin/ ulei, vor sta la dreapta Tatalui. Daca tin post normal, vor sta la masa Tatalui, dar mai departe. Mi se pare infioratoare aceasta abordare vizavi de Biblie in 2018, cand avem atatea studii si cunostinte.

Gluma sinistra cu Traditia ortodoxa este ca nu ai nici o sursa unica de autoritate. Tot ce face BOR sau preotii se poate justifica prin "Traditie", inclusiv inventiile recente.
Am un test. Luam 100 de preoti, ii aleg eu, si le pun o baterie de 10 intrebari identice, separat. Pe baza Traditiei, ei ar trebui sa dea raspunsuri similare.

#41
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 overseas, on 27 decembrie 2017 - 11:12, said:

Ti se pare meritorie justificarea Traditiei cu traditia iudaica ?! Mie mi se pare o auto condamnare.

Unor rude de ale mele tocmai le-a explicat preotul ca, daca tin post negru chiar in zilele cand se da dezlegare la peste/ vin/ ulei, vor sta la dreapta Tatalui. Daca tin post normal, vor sta la masa Tatalui, dar mai departe. Mi se pare infioratoare aceasta abordare vizavi de Biblie in 2018, cand avem atatea studii si cunostinte.

Gluma sinistra cu Traditia ortodoxa este ca nu ai nici o sursa unica de autoritate. Tot ce face BOR sau preotii se poate justifica prin "Traditie", inclusiv inventiile recente.
Am un test. Luam 100 de preoti, ii aleg eu, si le pun o baterie de 10 intrebari identice, separat. Pe baza Traditiei, ei ar trebui sa dea raspunsuri similare.


Ceea ce dă autoritate Tradiției ortodoxe este adevărul și numai adevărul! Orice teolog interesat de adevăr, chiar de ar fi catolic, musulman, budist sau ateu, în final va ajunge la concluzia că Tradiția Ortodoxă este singura conformă 100% cu Scriptura și cu Realitatea! Și chiar cunosc un caz, al unui mare teolog catolic la origine, care s-a apucat să scrie o carte de doctrină creștină și, până să o termine, datorită studiile făcute pe parcurs, a devenit ortodox!

https://ro.orthodoxw...aroslav_Pelikan

Edited by Dorel666, 27 December 2017 - 13:19.


#42
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 overseas, on 27 decembrie 2017 - 11:12, said:

Ti se pare meritorie justificarea Traditiei cu traditia iudaica ?! Mie mi se pare o auto condamnare.
Da, bineînțeles că mi se pare. Adică niște precursori ai creștinismului au înțeles și folosit exact ceea ce a folosit și Biserica. Și după două mii de ani de creștinism, vin unii așa ziși exegeți, în realitate niște eretici, care fac apel la tradiția iudaică dar numai pe alocuri, adică numai acolo unde se potrivește cu credințele lor. Păi ori luați totul, ori nu luați nimic. Jumătățile de măsură conduc numai către rătăcire. Uite la Paco și compania, un exemplu extrem de elocvent, care au ajuns să creadă că Biblia a fost inspirată doar pe alocuri de Dumnezeu, restul venind de la cel îndărătnic, precum este denumit Satan în religia iudaică.
Încă ceva: Sfânta Tradiție nu începe acum două mii de ani, ci de la Adam, să știi.

 overseas, on 27 decembrie 2017 - 11:12, said:

Gluma sinistra cu Traditia ortodoxa este ca nu ai nici o sursa unica de autoritate. Tot ce face BOR sau preotii se poate justifica prin "Traditie", inclusiv inventiile recente.
Am un test. Luam 100 de preoti, ii aleg eu, si le pun o baterie de 10 intrebari identice, separat. Pe baza Traditiei, ei ar trebui sa dea raspunsuri similare.
Ba ai, poate că dumneata nu o știi. Sursa unică de autoritate o reprezintă Dogmatica. Care a fost enunțată pe baza Sfintei Tradiții, desigur.

#43
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

 mario_bril, on 27 decembrie 2017 - 14:13, said:


Încă ceva: Sfânta Tradiție nu începe acum două mii de ani, ci de la Adam, să știi.

Aham, s-a transmis din preot in preot incepand cu Adam probabil...
Pacat de ce e bun in Ortodoxie ca veniti cu niste dume din astea de indepartati lumea alfabetizata.

#44
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 overseas, on 27 decembrie 2017 - 17:06, said:

Aham, s-a transmis din preot in preot incepand cu Adam probabil...
Da. De exemplu, Biblia. Până la Moise, cine a transmis-o?

#45
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 overseas, on 27 decembrie 2017 - 17:06, said:

Aham, s-a transmis din preot in preot incepand cu Adam probabil...
Pacat de ce e bun in Ortodoxie ca veniti cu niste dume din astea de indepartati lumea alfabetizata.
Te-ai gasit si tu cu cine sa discuti treburile astea. Lasa omul sa viseze cum vrea el. Traditia ortodoxa s-a transmis de la Adam si Eva incoace , ca deaia inca Sarpele e in ograda ortodoxa. Posted Image

#46
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 pacopaco1967, on 27 decembrie 2017 - 18:10, said:

Ti-ai gasit si tu cu cine sa discuti treburile astea. Lasa omul sa viseze cum vrea el. Traditia ortodoxa s-a transmis de la Adam si Eva incoace , ca deaia inca Sarpele e in ograda ortodoxa. Posted Image
Cât la sută ziceai că e Biblia insuflată de Satan? 75%, cumva?

#47
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 mario_bril, on 27 decembrie 2017 - 18:15, said:

Cât la sută ziceai că e Biblia insuflată de Satan? 75%, cumva?
Nu, 66,6 % .
Unele culte au redus procentul. Sunt acelea care iubesc adevarul despre Tatal ceresc. In fond asta ar trebui sa fie biblia, sa ofere cunoastere despre caracterul Tatalui ceresc.  
Realizezi ca minciuni sunt toate acelea care arata despre Tatal nostru ca ar fi ucis sau ar fi indemnat la ucideri. Prostii, Satan vrea sa va indoiti de caracterul Tatalui .

#48
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 pacopaco1967, on 27 decembrie 2017 - 18:26, said:

Nu, 66,6 % .
Mulțumesc Paco, voi ajusta procentul conform spuselor tale. :D
Te avertizez însă că dumneata te situezi complet în afara creștinismului, susținând o astfel de aiureală.

#49
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 overseas, on 27 decembrie 2017 - 17:06, said:

Aham, s-a transmis din preot in preot incepand cu Adam probabil...
Pacat de ce e bun in Ortodoxie ca veniti cu niste dume din astea de indepartati lumea alfabetizata.

Dar domnia ta pe ce bază contrazici enunțurile respective? Ești ”proroc” și simți în urină când se spune adevărul și când nu?

 pacopaco1967, on 27 decembrie 2017 - 18:10, said:

Te-ai gasit si tu cu cine sa discuti treburile astea. Lasa omul sa viseze cum vrea el. Traditia ortodoxa s-a transmis de la Adam si Eva incoace , ca deaia inca Sarpele e in ograda ortodoxa. Posted Image

Tocmai șarpele din ograda ortodoxă este încă o dovadă în plus că Ortodoxia este Biserica lui Hristos. Pentru că Hristos i-a zis Satanei: ”înapoia mea, Satano”. Adică treci înapoie mea și slujește-Mi! Și șarpele asta face de atunci încoace...

#50
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 Dorel666, on 27 decembrie 2017 - 20:59, said:

Tocmai șarpele din ograda ortodoxă este încă o dovadă în plus că Ortodoxia este Biserica lui Hristos. Pentru că Hristos i-a zis Satanei: ”înapoia mea, Satano”. Adică treci înapoie mea și slujește-Mi! Și șarpele asta face de atunci încoace...
Coooooorrrrreeeeect  . Posted Image

Pai de ce spun eu ca unii il cred pe asta cu mersu ondulat ? Slujeste in felul lui .

#51
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 pacopaco1967, on 27 decembrie 2017 - 21:15, said:

Coooooorrrrreeeeect  . Posted Image

Pai de ce spun eu ca unii il cred pe asta cu mersu ondulat ? Slujeste in felul lui .

Da, slujește în felul lui: rătăciții (și domnia ta faci parte dintre ei...) sunt dați pe mâna (gheara) lui.

#52
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017

 overseas, on 27 decembrie 2017 - 17:06, said:



Aham, s-a transmis din preot in preot incepand cu Adam probabil...
Pacat de ce e bun in Ortodoxie ca veniti cu niste dume din astea de indepartati lumea alfabetizata.

Este diferenta intre cine gandeste bine si cine vorbeste bine.
Nu intotdeauna gramatica tine loc de creier, de fapt gramatica nu inlocuieste judecata.

#53
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

 mario_bril, on 27 decembrie 2017 - 18:00, said:

Da. De exemplu, Biblia. Până la Moise, cine a transmis-o?

Vorbeam de preoti. SI zici ca preotii BOR stiu chestii de la Adam care nu apar in VT ?

 Travertin2_0, on 27 decembrie 2017 - 21:52, said:

Este diferenta intre cine gandeste bine si cine vorbeste bine.
Nu intotdeauna gramatica tine loc de creier, de fapt gramatica nu inlocuieste judecata.

ZI concret, daca postesti fara dezlegari ajungi la dreapta Tatalui ? Asta e marea invatatura pe care o pierd daca nu sunt ortodox ?

#54
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017

 overseas, on 28 decembrie 2017 - 10:14, said:


ZI concret, daca postesti fara dezlegari ajungi la dreapta Tatalui ? Asta e marea invatatura pe care o pierd daca nu sunt ortodox ?

Concret.
Esti ce vrei tu. Catolic, baptist, evanghelist, iehovist. E treaba ta. Tu stii mai bine ce si cum si in ce rit te.ai nascut. Mie mi se par draguti protestantii. Ei zic asa: domnle' lasa omul sa decida el la maturitate. Pai si daca de la 1 an merg continuu la biserica protestanta cum ar alege ai alt rit...la maturitate? Asta e o chestie foarte interesanta, nu crezi? Si daca aleg ortidoxia ce face comunitatea, se "supara" sau nu pe ei? Ca la ortodocsi daca pleci in alt rit n.are nimeni nimic cu tine. La voi tot asa e sau e "suparare" mare?
Diferenta e de atitudine a comunitatii fata de om. Vrei sa te faci budist din ortodox sau mahbaratist, vaya con Dios. Noi oricum suntem cu tine. Asta e diferenta. Noi nu ne "suparam". Voi va "suparati"?

Am zis ca gramatica nu tine loc de inteligenta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate