Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Trichineloză la porcii crescuți în gospodărie

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#37
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
sincer prima data eram sceptic cu injectarea asta ..dar am luat acu ceva vreme carne de porc din supermarket si i am zis nevestei sa faca tochitura ..cand am mancat avea un gust de rahat ,i am zis ca nu a facut o buna ..si mi a zis ,, ce vrei ma sa ii fac ca i am pus de toate da cu cat o prajeam cu atat lasa apa mai multa ...scoteam si aruncam apa ..si uite asa au mai ramas niste bucatele mici din kg mele alea de carne puse in ceaun si cu un gust naspa ...asa ca nu stiu ce sa mai spun .

#38
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Prin anglia a fost si un scandal dupa care autoritatile obligau magazinele sa specifice pe eticheta care e carnea injecta si cu ce si care nu e injectata

Edited by I2O, 16 December 2017 - 19:40.


#39
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003

View PostI2O, on 16 decembrie 2017 - 19:27, said:

Pai aia din magazin 50% e apa cu sare si glucoza injectata plus alte chimicale
Sunt multe fake-uri care circula pe net, provind e la cei anti carne si pro vegetarieni. Se gaseste o gramada de carne de calitate si semipreparate precum cea de de la producatori gen Avicola. Sunt diferente de calitate si pret intre producatori, nu trebuei sa te limitezi la ultimele ciurucuri.

View Postsilesax, on 16 decembrie 2017 - 19:37, said:

cu cat o prajeam cu atat lasa apa mai multa ...scoteam si aruncam apa ..
Poate numai daca a fost recongelata, n-am intalnit niciodata fenomenul asta si ar fi chiar culmea, prajeala o fac la peste 180 grade si nu vad cum ar rezista apa Posted Image

Edited by andreic, 16 December 2017 - 21:51.


#40
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Porcul are " grasime" sau nu in functie de ..porc.
Dava taranul creste gloabe...aia e.
Daca taranul crsste purcei cu genetic bun...porc de.250+ are grasime de 2 degete maxim pe spinare, n-ai slanina sa topesti si tu 3 jumari.



#41
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
N auzi că e bună si untura să faci cartofi prăjiti ,mai bună ca uleiul ala de promotie ,la să aibă si niste untură.

#42
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Postsilesax, on 15 decembrie 2017 - 17:09, said:

Te întelegi cu vînzătorul dinainte si îl plătesti după analiză ce e atat de greu.
Exact asa se si procedeaza, mai ales ca se sacrifica de cele mai multe ori, la vanzator acasa.

#43
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postsilesax, on 18 decembrie 2017 - 10:57, said:

N auzi că e bună si untura să faci cartofi prăjiti ,mai bună ca uleiul ala de promotie ,la să aibă si niste untură.
Cand eram copii mama numai in untura de porc ne facea cartofii prajiti, acum lumea s-a emancipat, cica e smecherie cu ulei.
Cumpar in fiecare an porc de la om si parlojesc si transez la mine in curte, ii dau si la pamant din sangele animalului, ce nu mananc pun la compostator sa hranesc pamantul, de fiecare data fac analiza, pana acum nu am avut ghinionul dar spuneau cei de la dsv ca in fiecare an sunt cazuri.

Attached Files

  • Attached File  porc.jpg   424.61K   11 downloads

Edited by GradinarulUrban, 21 January 2018 - 10:16.


#44
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View PostGradinarulUrban, on 21 ianuarie 2018 - 10:09, said:

Cand eram copii mama numai in untura de porc ne facea cartofii prajiti, acum lumea s-a emancipat, cica e smecherie cu ulei.
Cumpar in fiecare an porc de la om si parlojesc si transez la mine in curte, ii dau si la pamant din sangele animalului, ce nu mananc pun la compostator sa hranesc pamantul, de fiecare data fac analiza, pana acum nu am avut ghinionul dar spuneau cei de la dsv ca in fiecare an sunt cazuri.
Eu de cand am prins o sursa de ulei presat la rece cu 7 lei pe litru numa in asa ceva ii fac si iasa mult mai buni ca in untura

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate