Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Trichineloză la porcii crescuți în gospodărie

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,181
  • Înscris: 23.08.2014

View Postioppo, on 15 decembrie 2017 - 15:03, said:

Cred ca initiatorul intreba cine despagubeste pe proprietarul porcului. NU pe cumparator.
Unul din ei va fi despagubit, nu stiu exact cum se procedeaza, dar stiu 100% ca se despagubeste, am avut porc in gospodaria proprie de vreo 5 ani si am fost despagubit, la vremea respectiva chiar am luat peste valoarea de piata a porcului, depinde foarte mult si de doctorul care face constatarea si confiscarea.Daca vinzi porcul, Cumparatorul isi poate recupera banii de la tine din moment ce esti proprietar si esti cel despagubit.Daca vinzi porcul legal, cu certificat sanitar de la medicul veterinar, Cumparatorul va fi despagubit direct, vechiul proprietar va ramane cu banii dati de cumparator si cumparatorul cu despagubirea.

#20
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Poststlk, on 15 decembrie 2017 - 15:02, said:

Cine te pune sa cumperi porc viu? si nu carne deja testata si fara probleme? Vrei si viu, vrei si despagubire?
Eu am avut ghinionul sa cumpar din magazin carne cu trichineloza...ai am cumparat zeci de kg
Din pacate doi membrii ai familiei mele au facut trichineloza si pe langa ei inca vreo 20 de persoane din oras au ajuns la infectioase

View Postfqx, on 15 decembrie 2017 - 15:11, said:

vei fi despagubit de catre cei care il confisca.Nu stiu insa daca pretul va fi real astfel incat sa recuperezi integral paguba.
Nu te despagubeste nimeni eu am dus la directia sanitar veterinara vreo 2 sacuti de carne slanina si carnati si nu am fost despagubit

Edited by I2O, 15 December 2017 - 16:41.


#21
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd eşti condus de proşti, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View Postcammyxxx, on 15 decembrie 2017 - 15:01, said:

E carne plina de chimicale si plastice
Nici trikineloza nu rezistã! E foarte bunã!!!
Mie-mi pute a.... goanga cu aviara...dar pute...nu jucãrie...nu prea se mai vinde carnea....vãd pulsul peste drum..zlab...extrem de zlab. Se cumpãrau la carcasã...acum la punguțã.

Edited by sarac.lipit, 15 December 2017 - 16:44.


#22
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009

View Postadisz, on 15 decembrie 2017 - 15:49, said:


Poate ca balconul este prea mic pentru asa ceva?Posted Image

Pai si dupa il taie pe balcon?

Cel mai bun film romanesc pe care l-am vazut:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/cF_2lWBy9nw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#23
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Poststlk, on 15 decembrie 2017 - 15:02, said:

Cine te pune sa cumperi porc viu? si nu carne deja testata si fara probleme? Vrei si viu, vrei si despagubire?
Carnea aia testata, nu va avea niciodata gustul carnii unul porc crescut in gospodarie.Si mai ales, carnea cumparata de la hiper/super/kkmarket-uri.

#24
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003

View PostElen-Viorel-69, on 15 decembrie 2017 - 14:53, said:

Cine despăgubește pe cumpărătorul de bună credință care a sacrificat porcul și nu s-a putut bucura de produs(carne) și la ce preț?
Cine ma despagubeste pe mine daca racesc ? :)

#25
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Te întelegi cu vînzătorul dinainte si îl plătesti după analiză ce e atat de greu.

#26
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003

View Postmyshyk, on 15 decembrie 2017 - 17:01, said:

Carnea aia testata, nu va avea niciodata gustul carnii unul porc crescut in gospodarie.Si mai ales, carnea cumparata de la hiper/super/kkmarket-uri.
Da, in general e mai buna si uniforma decat cea in gospodarie care are mai multa grasime si e mai zgarcioasa :)

#27
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007

View PostSef-chenko, on 15 decembrie 2017 - 15:06, said:

Nu ii inteleg pe cei care cumpara porc viu. De ce nu il cresc chiar ei?
Pentru că.... locuiesc la apartament și nu ar suporta să conviețuiască cu porcul?? :) :)

#28
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View Postexceswater, on 15 decembrie 2017 - 15:11, said:

Porcu' dă ogradă să se cumpere cu factură. Cu garanție. Și cu drept de retur.
Eventual îl comanzi online.
O să facă la Emag secțiune de porci bio.
Dacă mă uit pe-aici, deja sunt destui online. Posted Image

#29
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,378
  • Înscris: 20.02.2008

View Postandreic, on 15 decembrie 2017 - 17:07, said:

Cine ma despagubeste pe mine daca racesc ? Posted Image
E o masura de preventie a statului, cum am mai spus: e mai bine sa plateasca un porc decat 20 oameni internati in spitale. Tu daca racesti, la fel te despagubeste statul prin internare & medicatie(teoretic, ca practic s-ar putea sa mori in spital de la bacterii)...

#30
cris1981

cris1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.10.2011

View Postandreic, on 15 decembrie 2017 - 17:10, said:

Da, in general e mai buna si uniforma decat cea in gospodarie care are mai multa grasime si e mai zgarcioasa Posted Image
Gusturi si  gusturi ... si nu in ultimul rand porcul dintr-o gospodarie nu ii crescut la fel ca in alta ... dar oricum ii incomparabil mai bun decat un porc crescut intensiv care se vinde in supermarket ...
Spun asta pentru ca sunt taran , mananc porc crescut de mine in propria gospodarie ,  dar spre rusinea mea de multe ori si din supermarket ...

Edited by cris1981, 15 December 2017 - 22:37.


#31
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,898
  • Înscris: 16.03.2007

View PostSef-chenko, on 15 decembrie 2017 - 15:06, said:

......
Nu ii inteleg pe cei care cumpara porc viu. De ce nu il cresc chiar ei?
......
Fiindcă le place sa baje cuţâtu-n el, cu mânuţele lor...

Edited by cris2d2, 16 December 2017 - 09:41.


#32
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003

View Postcris1981, on 15 decembrie 2017 - 22:36, said:

Spun asta pentru ca sunt taran , mananc porc crescut de mine in propria gospodarie ,  dar spre rusinea mea de multe ori si din supermarket ...
O fi mai bun in anunmite privinte dar cum spuneam, mai gras si mai zgarcios...

#33
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Da ia fă o tochitură din unu dăsta de gospodărie si una din pulpă la promotie de la supermarket..care e mai bună ??,dă pă asta din gospodărie mai faci o slăninuță o sunculiță ..fă si după ala din supermarket si multe altele...

#34
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003

View Postsilesax, on 16 decembrie 2017 - 15:46, said:

Da ia fă o tochitură din unu dăsta de gospodărie si una din pulpă la promotie de la supermarket..care e mai bună ??,
Am tot mancat la tara stai linistit, prefer cu cele cumparate din hypermarket. Ma amuza faza cu gaina, aia nu prea taie puii dar taie gaini, dar sunt ca chewing gum fata de puii crescuti industrial... intr-un fel cum zicea cineva, depinde de gusturi cand vine vorba de domeniul culinar.
Am facut deja aprovizionarile de la supermarket pentru sarmalute de Craciun ca atunci nu prea se mai gasesc.

Edited by andreic, 16 December 2017 - 16:09.


#35
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
..asta e ,fiecare om cu gusturile lui .

#36
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postsilesax, on 16 decembrie 2017 - 15:46, said:

Da ia fă o tochitură din unu dăsta de gospodărie si una din pulpă la promotie de la supermarket..care e mai bună ??,dă pă asta din gospodărie mai faci o slăninuță o sunculiță ..fă si după ala din supermarket si multe altele...
Pai aia din magazin 50% e apa cu sare si glucoza injectata plus alte chimicale
Problema e ca statul roman nu ajuta cu nimic crescatorii de animale pentru sacrificare...din contra le pune bete in roate\Daca i-ar ajuta cu anumite chestii ar creste productia de carne de calitate crescuta natural

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ycIkY8CZou4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/pNsPlAkbFU4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by I2O, 16 December 2017 - 19:34.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate