Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

IA Scroafa Petrain

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
danielalexandru

danielalexandru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 04.07.2013
Bună seara, am o scrofa de 160-180 kg, pe data de 2.12 a intrat în calduri, am bagato la vier amândoi având aprox aceeași greutate. Nu știu sigur dacă s-a montat. În caz de nu s-a montat as vrea sa îi fac artificial. Dar nu știu cum sa recoltez material seminal, am văzut ne internet dar nu știu dacă se urca daca îi fac aceea   capra de recoltare. Mai exista și alta varianta ?

#2
OneStop

OneStop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 576
  • Înscris: 06.11.2017
Veterinar.

#3
danielalexandru

danielalexandru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 04.07.2013
IA nu e problema, nu știu cum sa prelevez material seminal de la vierul meu. Dacă apelez la veterinar vine cu materialul lui și nu vreau

#4
danielalexandru

danielalexandru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 04.07.2013
Probabil ca cumpăra de undeva și vinde mai departe

#5
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Pai lasa-l si cu materialul veterinarului (lol).
Dara n-o fi porcu tau mai frumos, tot in frigider ajunge.

#6
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 danielalexandru, on 13 decembrie 2017 - 23:30, said:

IA nu e problema, nu știu cum sa prelevez material seminal de la vierul meu. Dacă apelez la veterinar vine cu materialul lui și nu vreau
Nu-i vorba numai de prelevare.
Spermatozoizii sunt foarte sensibili la pH-ul mediului si temperatura.
Cand se preleveaza sperma, aceasta intra direct intr-un container cu diluant special pt. sperma de vier, diluant produs de firmele din domeniu.
Acesta are o compozitie speciala, si este si pastrata la o anumita temperatura, fapt care duce la viabilitatea optima a spermatozoizilor.

Deci, daca prelevezi dumneata la modul improvizat, ai toate sansele sa inseminezi apoi niste spermatozoizi morti.

Sperma de vier e foarte sensibila, mult mai sensibila decat cea de taur. Nu permite congelarea.
Greu au reusit sa obtina niste diluanti care sa o mentina viabila cateva zile, la niste temperaturi mai speciale.

 Lex404, on 14 decembrie 2017 - 06:50, said:

Pai lasa-l si cu materialul veterinarului (lol).
Dara n-o fi porcu tau mai frumos, tot in frigider ajunge.
Crescatorul vrea o anumita rasa sau o anumita linie din rasa respectiva.
Probabil ca veterinarul nu are ceea ce doreste crescatorul.

 danielalexandru, on 14 decembrie 2017 - 00:40, said:

Probabil ca cumpăra de undeva și vinde mai departe
De la vreo ferma de reproductie porcina din zona.

Edited by Hunor_66, 14 December 2017 - 08:01.


#7
danielalexandru

danielalexandru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 04.07.2013
Chiar dacă monta se face imediat după prelevare trebuie diluat?.  Exista șansă să o fac degeaba?
Si da, vierul are o genetica foarte buna privind randamentul de creștere și carne. Trebuie sa existe o soluție la problema asta.

#8
Lacilucky

Lacilucky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 22.01.2016

 danielalexandru, on 13 decembrie 2017 - 23:20, said:

Bună seara, am o scrofa de 160-180 kg, pe data de 2.12 a intrat în calduri, am bagato la vier amândoi având aprox aceeași greutate. Nu știu sigur dacă s-a montat. În caz de nu s-a montat as vrea sa îi fac artificial. Dar nu știu cum sa recoltez material seminal, am văzut ne internet dar nu știu dacă se urca daca îi fac aceea   capra de recoltare. Mai exista și alta varianta ?

Din proprie experienta o spun ca la montele naturale ( cu vier ) nu prea am avut rateuri a-si estima o rata de 1 la 20 , dar in schimb cu monta artificiala am avut destul de multe poate 3 din 10 . Totul depinde daca ai estimat bine momentul cand scroafa este in calduri , sa nu fie mai repede sau mai tarziu ,exista o fereastra de 2 zile  vezi grafice



Attached Files



#9
Berbecutul

Berbecutul

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 11.05.2010

 danielalexandru, on 13 decembrie 2017 - 23:20, said:

Bună seara, am o scrofa de 160-180 kg, pe data de 2.12 a intrat în calduri, am bagato la vier amândoi având aprox aceeași greutate. Nu știu sigur dacă s-a montat.
Păi ai pierdut exact esențialul, adică să afli dacă vierul tău e ok sau nu! Există mai multe variante posibile:
  • Vierul nu are libido și, ca urmare, nu face saltul. Deci scroafa ta nu este montată!
  • Vierul are libido, dar neavând experiență obosește înainte de a reuși să monteze scroafa! Deci scroafa ta nu este montată!
  • Vierul reușește să monteze scroafa dar materialul său seminal, din diverse motive, nu este fertil (nu are capacitate de fecundare). Ca urmare, scroafa ta este montată dar nu este gestantă!
  • Vierul este ok dar scroafa nu (poate avea diverse afecțiuni în sfera genitală), situație în care scroafa ta este montată dar nu gestantă!
  • Și, cazul fericit, vierul și scroafa sunt ok, vierul a montat scroafa iar aceasta este acum gestantă și peste 3 săptămâni nu va repeta căldurile!

 danielalexandru, on 13 decembrie 2017 - 23:20, said:

  În caz de nu s-a montat as vrea sa îi fac artificial. Dar nu știu cum sa recoltez material seminal, am văzut ne internet dar nu știu dacă se urca daca îi fac aceea   capra de recoltare.
Mă îndoiesc că doar din cele văzute pe internet vei reuși să recoltezi un vier care nu a mai fost recoltat manual! Vierii se antrenează pentru a putea fi recoltați iar antrenamentul acesta se face de către persoane cu experiență, cu multă, foarte multă răbdare. Cu toate acestea, există vieri care se lasă antrenați ușor, vieri care se antrenează foarte greu și vieri care nu se pot antrena deloc! Dar, să presupunem totuși că reușești să-l antrenezi și să recoltezi material de la el. În ce recipient faci recoltarea? Materialul seminal de vier este foarte sensibil la diferența de temperatură și, urmare, între temperatura materialului seminal și temperatura recipientului nu trebuie să fie o diferență mai mare de 1 Co! Pe lângă asta, la recoltare materialul este trecut printr-o sită pentru a separa fracțiunea gelatinoasă a spermei! Dacă reușești să rezolvi și această problemă, cum faci însămânțarea? Ai toate ustensilele (flaconaș, cateter, etc.)? Ai mai făcut vreodată o însămânțare la scroafă? Nu că ar fi mare filozofie, dar dacă nu ai mai făcut există șanse reale să nu-ți reușească!

 danielalexandru, on 13 decembrie 2017 - 23:20, said:

Mai exista și alta varianta ?
Da, să cumperi material seminal de la Semtest Târgu Mureș și să chemi veterinarul să îți însămânțeze scroafa! Dar atunci de ce mai ții vierul?

#10
danielalexandru

danielalexandru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 04.07.2013


Mulțumesc mult pentru cele explicate.Cateter și flaconas am, de montat artificial nu am mai făcut, dar totul are un început.

Edited by danielalexandru, 15 December 2017 - 11:00.


#11
Berbecutul

Berbecutul

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 11.05.2010

 danielalexandru, on 13 decembrie 2017 - 23:20, said:

Bună seara, am o scrofa de 160-180 kg, pe data de 2.12 a intrat în calduri, am bagato la vier amândoi având aprox aceeași greutate. Nu știu sigur dacă s-a montat.
Acum, că au trecut deja 25 de zile de la "întâlnire", ai putea să ne spui dacă a fost cu noroc sau nu?

#12
danielalexandru

danielalexandru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 04.07.2013
Din păcate nu sa montat

#13
Berbecutul

Berbecutul

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 11.05.2010

 danielalexandru, on 09 ianuarie 2018 - 21:59, said:

Din păcate nu sa montat
Și ce ai făcut cu ea până la urmă?

#14
danielalexandru

danielalexandru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 04.07.2013
O sa încerc sa o montez artificial cu material de la tg Mureș

#15
Berbecutul

Berbecutul

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 11.05.2010

 danielalexandru, on 10 ianuarie 2018 - 07:11, said:

O sa încerc sa o montez artificial cu material de la tg Mureș
Păi dacă avea "160-180 kg" la începutul lunii decembrie, acum ar trebui să fie în jur de 200kg! Atenție, se poate ajunge la infiltrația grasă a ovarelor și astfel să se încheie povestea!

#16
danielalexandru

danielalexandru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 04.07.2013
O sa fac IA maine dimineață, poate e cu noroc.

#17
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 Berbecutul, on 15 decembrie 2017 - 10:28, said:

Da, să cumperi material seminal de la Semtest Târgu Mureș și să chemi veterinarul să îți însămânțeze scroafa! Dar atunci de ce mai ții vierul?
Daca are mai multe scroafe, poate sa il tina ca sa stimuleze intrarea lor in calduri.
Il lasa sa se plimbe liber pe culoarul dintre boxe, sa se miroasa reciproc prin gard.
Si-or sa intre in niste calduri de toata frumusetea...

 Berbecutul, on 10 ianuarie 2018 - 15:19, said:

Păi dacă avea "160-180 kg" la începutul lunii decembrie, acum ar trebui să fie în jur de 200kg! Atenție, se poate ajunge la infiltrația grasă a ovarelor și astfel să se încheie povestea!
Cred ca e deja prea tarzie avertizarea.

#18
danielalexandru

danielalexandru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 04.07.2013

Am 3 scroafe din care 2 sau montat natural greutatea lor find de 120 140 kg sunt și mai mici de inaltime. Iar cea mare a fost ținută lângă vier și în boxa separata dar cu vizibilitate la vier. Am montato eu exact ca în schema. https://forum.softpe...tach_id=1986528


Monta dubla la 24h, tinuta constat la 17 grade, sper sa am noroc :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate