Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Utilizare corecta acumulator laptop

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
cjo

cjo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 25.05.2016
Buna seara. Daca am un laptop cu acumulatorul incorporat (nu se poate scoate), pe care-l folosesc preponderent la birou, cum este mai indicat sa-l folosec? Pe acumulator sau cu incarcatorul conectat permanent?

Intreb, pentru ca am citit pe net ca acumulatorii noi au un fel de memorie, care contorizeaza numarul de incarcari, si ca acestea ar fi intre 300-500 pe durata de viata a acumulatorului.

#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Al meu sta mereu in priza de cativa ani si nu are nimic. Uneori (cam odata pe luna) il mai descarca aproape de tot si il incarc din nou. De vreo 2-3 ori l-am folosit pana l-am descarcat de tot. Iar autonomia in acest moment e aproape ca atunci cand era nou, nu am observat schimbari.

#3
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Laptopul meu Dell XPS are diverse setari in Bios care iti incarca bateria intre anumite niveluri ca sa o protejeze functie de tipul de utilizare selectat de user.

Eu am selectat ca sta preponderent la birou cu incarcatorul cuplat si mi-o incarca automat cand scade sub 50% si opreste cand ajunge la 80%.

#4
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,937
  • Înscris: 26.05.2007
Incarcat intre 30 - 80 %.

#5
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Sunt la al 3-lea sau al 4-lea laptop. Toate au stat tot timpul la priza si chiar si dupa 5 ani bateria functiona perfect. La unul singur s-a stricat bateria dupa 5 sau 6 ani.

#6
cjo

cjo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 25.05.2016
Multumesc de raspunsuri. O sa stau pe incarcator de acum inainte. Sper sa tina incarcatorul cativa ani.

#7
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
3-4 ani tine 100%, oricum dupa vreo 5-6 ani o sa fie depasit tehnic, mai ales daca nu are un i5/i7 :)

#8
MareleGenghisHan

MareleGenghisHan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 17.09.2017
Eu ii scot rar mufa de la incarcator . Cand imi aduc aminte . Oricum nu am a-l folosi vreodata in afara casei pe acesta .

#9
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014
Eu o singura data pe luna pun bateria si-l incarc 100%. Dupa aia scot din priza si las sa se descarce pana la 7%,dupa care-l opresc si scot bateria.

#10
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005
Că o foloseşti sau nu, oricum după 2-3 ani e gata.

#11
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,264
  • Înscris: 06.01.2007

 mihaicozac, on 13 decembrie 2017 - 21:36, said:

Că o foloseşti sau nu, oricum după 2-3 ani e gata.
Permite-mi sa te contrazic..
https://gyazo.com/0c...3800ce521dee94c

#12
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 12.04.2008
Si eu tin tot timpul laptopul (Asus) in priza, de aproape 7 ani si bateria, la care nu umblu, nu da semne de moarte (O data pe an fac 2..3 probe incarcare-descarcare, cad imi aduc aminte).

#13
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013
Eu merg numai pe baterie si cand ma avertizeaza ca trebuie incarcata o conectez. Citeam undeva ca nu este bine sa stai si cu acumulatorul cuplat la laptop si cu alimentatorul in priza, deoarece ii face incarcare in permanenta.

Da, veti spune ca dupa ce se incarca bateria, laptopul intrerupe curentul.. Pai si folosind laptopul bateria nu tinde spre descarcare si laptopul ii da voie sa o incarce, numai ca o incarca mai repede ca nu are timp sa isi faca descarcarea completa.

Dupa 5 ani de utilizare laptop Asus pe baterie si cand se descarca il pun la incarcat, pot spune ca inca tine bine. Cand l-am luat tinea 5h, acu tine 3 jumate, 4

#14
al-padrino

al-padrino

    TCB

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,964
  • Înscris: 13.11.2016

 mihaicozac, on 13 decembrie 2017 - 21:36, said:

Că o foloseşti sau nu, oricum după 2-3 ani e gata.

Asa am patit si eu. Acum nu ma tine mai mult de o ora.

#15
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005

 maccip, on 13 decembrie 2017 - 22:22, said:

Permite-mi sa te contrazic..
https://gyazo.com/0c...3800ce521dee94c
ThinkPad e altă ligă, deşi şi ei au avut probleme. Sony de ex. deşi fabrică celule bune, au baterii proaste la Vaio. E şi politică de comerciant, multe baterii se autodistrug hardware la atingerea unei vârste, pe de o parte ca să cumperi alta, dar şi pt. protecţia utilizatorului.

#16
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 06.01.2005
Inseamna ca al meu a fost mai smecher.
Am un laptop Asus R501V, laudate la timpul lor, folosit cred ca in proportie de peste 80% din timp in priza.
Dupa vreo 3 ani acumulatorul a dat semne de oboseala iar dupa alte 2,3 luni a crapat de tot si am fost nevoit sa-l scot din laptop.

#17
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,113
  • Înscris: 17.01.2012
lenovol meu are un power manager care m-a anuntat că pt conservarea bateriei să activez planu prin care el, managerul, incarcă bateria intre 56 si 70%
deci io stau cu el priză, dar incarcă de capul managerului... io devenind inutil in procesul asta!!!

un dell mai vechi l-am tinut in priza din dec.2010 până-n dec.2016 și l-am predat următorului in stare de funcționare (autonomie de cam 90-100 minute...)
(nu ma bateti, era folosit la office 90% - excel intensiv si 10% autocad 2012...)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate