Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Cum recunoști Biserica lui Hristos

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
234 replies to this topic

#217
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017

View PostDude_2nd, on 18 decembrie 2017 - 20:18, said:


vom vedea daca ce zici tu se confirma anul care vine, atunci cand Putinul acesta al tau - IPS Daniel - va da fata cu initiatorul noii Perestroici= Papa -, arma secreta a regimului klaunist...Posted Image

eu pariez ca Putinul acesta nu va rezista coruperii prin prosperitate.

Corupere prin prosperitate? A cui?

https://www.forbes.c...ul-people/list/

https://amp.cnn.com/...aria/index.html

By the way...e ortodox the most powerful man in the world.

Se cam leaga ce zice Dorel.

#218
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostEndgegner, on 21 decembrie 2017 - 11:26, said:

Sau poate-s ma-ta, ce stiu eu ce mai pot fi in capul tau. Zic si eu, fiindca vad ca pentru tine chiar conteaza. In caz ca nu o faci special ca sa imi testezi limitele. Karuna o fi tot vreo "victima" de-a ta care acum te bantuie...

Dacă începi să vorbești la fel ca el, s-ar putea să nu-i fii nici mamă, nici tată, dar să fiți frați...

#219
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostEndgegner, on 21 decembrie 2017 - 11:40, said:

Adevarat. E doar problema lui ce crede sau, mai bine zis, ce vrea sa creada in fond.

A te închina Tatălui și Fiului înseamnă a fi tuturor tată și fiu. Tratează-l, deci, ca pe tatăl sau pe fiul tău și vei fi creștin adevărat. Chiar dacă nu vei putea, măcar încearcă și vei rămâne creștin adevărat. Dar, dacă intenționat vei începe să te porți ca un stăpân, de care toți trebuie să asculte, fie că are, fie că nu are dreptate, vei deveni închinătorul lui Baal! Dumnezeu să ne păzească de așa ceva!

Și ce tată și-ar abandona fiul, când acesta a luat o cale greșită... ? Și ce fiu și-ar abandona tatăl, când pe acesta l-a lăsat mintea...?

Edited by Dorel666, 21 December 2017 - 12:01.


#220
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Posthusand, on 19 decembrie 2017 - 22:27, said:

o fi neghina iar voi graul
Ca să vezi cum a ajuns ca neghina să fie mai multă decât grâul. Asta numai în capul vostru, al ereticilor. Că în natură și nici în Biserică nu se întâmplă astfel. Iar Oastea Domnului nu este un grup de apostați, precum credeți voi ăștia care sunteți obișnuiți cu apostazia. Este o facțiune și atât, care împărtășește însă într-un mod complet teologia ortodoxă, fără a se abate câtuși de puțin de la ea.

#221
Endgegner

Endgegner

    razes conservator, dacopat si homofob

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 22.10.2015

View Postpacopaco1967, on 29 decembrie 2017 - 15:42, said:

Ai inteles gresit. Hristos trebuie sa fie hrana bisericii si nu moaste sfinte si alte cacaturi pe care biserica orto-hoatza o face . Lupii rapitori acolo s-au intalnit sa stapaneasca.
Ti-a fost teama sa asculti 30 secunde un Butoi ca sa afli ceva ce nici o biserica n-are curajul sa spuna . Uite ca la adventisti iti cere in primul rand sa gandesti , si fiecare sa-l gaseasca individual pe Dumnezeu prin Hristos. Sunt putini si printre ei care lasa libertate omului. Apropo, isus spune ca a venit sa elibereze si nu sa ne faca robi unei persoane , si spune clar ce ii place Tatalui "inchinatori in duh si adevar " zice el clar.


Faramitarea protestantilor era de asteptat si e de bun augur, e pilda fecioarelor ca sa poti intelege . Se va cerne ce e de buna calitate, in schimb catolicii si ortodocsii sunt calea cea larga .
Daca ramai cramponat pe chestii stupide precum iesirea unui dumnezeu prin vaginul unei femei arata clar capacitatea ta de a-l intelege pe Pavel . Lupii rapitori sunt si aia de au modificat miseleste incercand sa atraga paganii in "oaste" .

Adventistii iti cer sa gandesti dupa anumite scheme. (Candva, demult, m-am nimerit la o ora de curs de-a lor, am luat cunostinta de modul lor destul de pueril de a aborda problemele, asa ca stiu ce spun.) Ei nu inteleg faptul ca ADEVARUL, nu ca poate fi, ci este sigur deasupra gandirii umane, mai ales a modului lor de gandire. Insa sunt asa de mandri de faptul ca ei "gandesc" incat le este imposibil sa accepte ca ar putea sa nu aiba dreptate, pe ici pe colo si anume in punctele esentiale.
Ortodocsii sunt macar onesti si recunosc ca nu se poate face toata lumea popa, si doar daca ai un orgoliu cat casa ar putea sa te deranjeje acest fapt. Si, apropo, eu, ca ortodox, nu m-am simtit niciodata inrobit de popa. Nu stiu de unde va vin idei de astea. Cum de crezi ca popa te inrobeste. Am tot atata libertate ca si cum popa n-ar exista. Doar ca popa exista.
Deci cand isi vor da unii seama ca adevarul este totusi deasupra gandirii lor, atunci nu vor mai zice cuvinte de hula nici de sfintele moaste, nici de biserica ortodoxa, nici de popii ei si nici de cei socotiti ca "rataciti".


Asta nu dovedeste decat ca protestantii au o parere mult prea buna despre ei insisi, si nimic mai mult. Fiindca parerile expuse pot fi foarte bine si ale unor rataciti. Ca doar nu o sa ii spuna ei lui Dumnezeu pe unde trebuie sa intre in lume si alte chestii de acest fel, ca vezi doamne e gandesc. Asta e mai mult necredinta decat gandire.

#222
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postmario_bril, on 21 decembrie 2017 - 13:18, said:

Ca să vezi cum a ajuns ca neghina să fie mai multă decât grâul. Asta numai în capul vostru, al ereticilor. Că în natură și nici în Biserică nu se întâmplă astfel. Iar Oastea Domnului nu este un grup de apostați, precum credeți voi ăștia care sunteți obișnuiți cu apostazia. Este o facțiune și atât, care împărtășește însă într-un mod complet teologia ortodoxă, fără a se abate câtuși de puțin de la ea.

Eu aș zice că sunt o trestie frântă și o făclie fumegândă. Dar, câtă vreme va rămâne în Ortodoxie, nu se va rupe și va continua să fumege. Să dea Dumnezeu să fie așa și așa va fi că, dacă inițiatorul ei nu s-a rupt de Biserică, nici ei nu se vor rupe.

#223
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postmario_bril, on 21 decembrie 2017 - 13:18, said:

Ca să vezi cum a ajuns ca neghina să fie mai multă decât grâul. Asta numai în capul vostru, al ereticilor. Că în natură și nici în Biserică nu se întâmplă astfel. Iar Oastea Domnului nu este un grup de apostați, precum credeți voi ăștia care sunteți obișnuiți cu apostazia. Este o facțiune și atât, care împărtășește însă într-un mod complet teologia ortodoxă, fără a se abate câtuși de puțin de la ea.
Mai un pic si spui ca defapt Oastea Domnului nici nu exista.
Adica de ce ar exista?

#224
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postericmario, on 30 decembrie 2017 - 18:10, said:

Mai un pic si spui ca defapt Oastea Domnului nici nu exista.
Adica de ce ar exista?
Ce legătură are răspunsul meu, cu ce sugerezi dumneata, nu știu. Din câte văd eu, niciuna.

Edited by mario_bril, 30 December 2017 - 19:40.


#225
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016
Un alt criteriu după care recunoști Biserica lui Hristos este... prezența lupilor răpitori în mijlocul ei, după cum spune însuși apostolul Pavel:

Faptele apostolilor 20:29 Ştiu bine că, după plecarea mea, se vor vârî între voi lupi răpitori, care nu vor cruţa turma,

Și este bine știut că bisericile protestante nu acceptă în mijlocul lor decât ”sfinți” și ”pocăiți”. Dar numai la noi, în Ortodoxie, se întâmplă ceea ce spune Scriptura:

Isaia 11:6 Atunci, lupul va locui împreună cu mielul şi pardosul se va culca împreună cu iedul; viţelul, puiul de leu şi vitele îngrăşate vor fi împreună şi le va mâna un copilaş;

Isaia 65:25 Lupul şi mielul vor paşte împreună, leul va mânca paie ca boul şi şarpele se va hrăni cu ţărână. Niciun rău, nicio vătămare nu se va face pe tot muntele Meu cel sfânt”, zice Domnul.

#226
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostDorel666, on 03 ianuarie 2018 - 12:13, said:

Dar numai la noi, în Ortodoxie, se întâmplă ceea ce spune Scriptura:

Isaia 11:6 Atunci, lupul va locui împreună cu mielul şi pardosul se va culca împreună cu iedul; viţelul, puiul de leu şi vitele îngrăşate vor fi împreună şi le va mâna un copilaş;

Isaia 65:25 Lupul şi mielul vor paşte împreună, leul va mânca paie ca boul şi şarpele se va hrăni cu ţărână. Niciun rău, nicio vătămare nu se va face pe tot muntele Meu cel sfânt”, zice Domnul.

Posted Image

vai de cerul si pamantul nou ortodox...Posted Image

Edited by Dude_2nd, 03 January 2018 - 21:20.


#227
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostDude_2nd, on 03 ianuarie 2018 - 21:19, said:

Posted Image

vai de cerul si pamantul nou ortodox...Posted Image

Batjocura de tipul acesta este semnul că nu faci parte din Împărăția lui Dumnezeu, ci din împărăția neghinei... Și când a făcut batjocura pe cineva înțelept... afară de cel batjocorit?!

#228
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostDorel666, on 04 ianuarie 2018 - 22:37, said:


Batjocura de tipul acesta este semnul că nu faci parte din Împărăția lui Dumnezeu, ci din împărăția neghinei... Și când a făcut batjocura pe cineva înțelept... afară de cel batjocorit?!
neghina nu este aceea pe care o numesti tu ca fiind neghina, ci aceea care este neghina.
observi diferenta? :)

View PostTravertin2_0, on 21 decembrie 2017 - 01:32, said:

Corupere prin prosperitate? A cui?
a tuturor supusilor pe care-i cucereste in Imparatia sa, Imparatul Miazanoaptei. :)

#229
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostDude_2nd, on 05 ianuarie 2018 - 10:21, said:

neghina nu este aceea pe care o numesti tu ca fiind neghina, ci aceea care este neghina.
observi diferenta? Posted Image


1 Ioan 4:2 Duhul lui Dumnezeu să-L cunoaşteţi după aceasta: Orice duh care mărturiseşte că Isus Hristos a venit în trup este de la Dumnezeu;

2 Ioan 1:7 Căci în lume s-au răspândit mulţi amăgitori, care nu mărturisesc că Isus Hristos vine în trup. Iată amăgitorul, iată antihristul!



Îl recunoști pe Iisus Hristos în tine? Dacă nu, ești neghină!

Dar cum poți să zici că-l ai pe Iisus Hristos în trupul tău și, în același timp, să batjocorești cu bună știință și din răutate pe semenul tău?!
Deci, dacă te consideri sămânța Împărăției lui Dumnezeu, comportă-te și vorbește ca atare, ca să nu te trezești că ai ca tată pe Diavolul și nu pe Dumnezeu!

Edited by Dorel666, 05 January 2018 - 11:06.


#230
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostDorel666, on 05 ianuarie 2018 - 11:05, said:

Dar cum poți să zici că-l ai pe Iisus Hristos în trupul tău și, în același timp, să batjocorești cu bună știință și din răutate pe semenul tău?!
Deci, dacă te consideri sămânța Împărăției lui Dumnezeu, comportă-te și vorbește ca atare, ca să nu te trezești că ai ca tată pe Diavolul și nu pe Dumnezeu!
pui de vipera[Mat.12.34], invatator orb[Mat.23:26], fiu al Diabolului [Ioan.8.44]tu nu ai priceput nici acum ca nu ai voie sa judeci pe cei de langa tine? Posted Image

Edited by Dude_2nd, 05 January 2018 - 12:08.


#231
Endgegner

Endgegner

    razes conservator, dacopat si homofob

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 22.10.2015

View PostDude_2nd, on 03 ianuarie 2018 - 21:19, said:

Posted Image

vai de cerul si pamantul nou ortodox...Posted Image

View PostDude_2nd, on 05 ianuarie 2018 - 12:04, said:

pui de vipera[Mat.12.34], invatator orb[Mat.23:26], fiu al Diabolului [Ioan.8.44]tu nu ai priceput nici acum ca nu ai voie sa judeci pe cei de langa tine? Posted Image

Posted Image

#232
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostDude_2nd, on 05 ianuarie 2018 - 12:04, said:

pui de vipera[Mat.12.34], invatator orb[Mat.23:26], fiu al Diabolului [Ioan.8.44]tu nu ai priceput nici acum ca nu ai voie sa judeci pe cei de langa tine? Posted Image

Ce făcuși? Amestecași versetele Bibliei și făcuși ghiveci? Dumnezeu să te lumineze, când și dacă va voi!

Dar... spre deosebire de domnia ta, eu știu că sunt toate cele de mai sus și că sunt născut din Diavol și din tatăl minciunii. Dar, domnia ta, te crezi ”fiu al Luminii”?

#233
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostDorel666, on 05 ianuarie 2018 - 13:19, said:


...sunt născut din Diavol și din tatăl minciunii.

Si faci pe proorocul pe aici?

#234
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017

View PostDude_2nd, on 05 ianuarie 2018 - 10:21, said:


a tuturor supusilor pe care-i cucereste in Imparatia sa, Imparatul Miazanoaptei. :)

Daca nu e ingaduit se poate?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate