Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Opinii despre facultatile cu o perspectiva mai buna

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
Zark

Zark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 23.01.2017

View PostA10Warthog, on 11 decembrie 2017 - 01:21, said:

Faci 7 lucruri pentru care ești plătit maximum 5% din cât sunt plătit eu doar ca să-mi dau cu părerea. Dacă n-ar fi tristul adevăr nu ai deschide topicuri pe Softpedia în care să întrebi cum să dai țepe.

Ca fapt divers, toți studenții competenți cu care am avut onoarea au reușit să fie căutați din timpul facultății. Chestia cu "nu găsesc de lucru" ține în principal de alegerile făcute în viață.

Asadar recunosti ca esti platit sa ataci persoane pe aici. Ma bucur,

Arata-mi topicul ala in care am intrebat cum sa dau teapa. Cat mai repede, te rog. Deja m-am saturat de prostii ca tine.

Cat castigi tu domle ? Asa de curiozitate. Eu recunosc, nu sunt bogat, dar am un apartament cu 3 camere in Romania, stau intr-o casa cu 5 camere (in chirie - nu sharehouse, casa inchiriata in totalitate), imi permit sa traiesc binisor. Masina nu am, dar imi permit sa inchiriez una daca am nevoie. Tu ai macar atat? Daca eu nu castig nici 5% dinc at castigi tu... inseamna ca tu faci sute de mii de lei lejer lunar. Spune-mi si mie cum faci, dar nu imi spune ca e tactu bogat si iti da. Si unchiu-meu e bogat dar nu ma laud cu asta. Eu ma descurc singur si inca n-am murit de foame, crede-ma. Parca te vad ca esti vreun parlit care sta intr-un apartament inchiriat ca n-a fost in stare sa-si cumpere nimic a lui.

PS: Cand l-am facut prost nu l-am jignit, daca el considera asta e problema lui. Eu am folosit cuvinte elevate preluate din DEX.

View PostOPEDI, on 11 decembrie 2017 - 00:55, said:

dau la vaci
  
dau la porci
  
dau la gaini
  
tai lemne cu drujba
  
tai lemne cu toporul
  
dau cu pensula
  
dau cu trafaletul
  
etc???
Tatal meu mi-a spus un singur lucru:
fiule,  fereste-te  de uneltele " cu coada".

Amuzant, dar nu cred ca exista asa ceva. Am cateva facute online si cateva offline. Iti spun si ce, ca sa nu ma ascund de nimeni:

- Bucatar - Offline
- Ospatar - Offline
- Marketing - Online
- Agent de securitate - Offline
- Web Designer - Online
- Detectiv particular (Private Investigator) - Offline & Online (elearning-uri + lectii la sediu)
- Securitate informatica - Online

Cam asta am facut. Deci nu am invatat sa dau la capre si la gaini si ce ai mai zis tu acolo Posted Image

Pentru amatorii de detalii: Eu pot lucra lejer pe salarii de la 12£ / ora in sus. Daca asta e 5% din cat castiga domnul @A10Warthog atacand oameni pe aici, sincer ma bucur pentru el si ii doresc succes. Eu ma multumesc cu putinul meu.

Acum ca am dat si raspunsurile necesare, cam tuturor, prezenta mea in acest topic nu isi mai are rostul, asa ca ma voi retrage. Voi mai raspunde doar in cazul in care cineva merita un raspuns. O zi buna tuturor si scuze daca am omis ceva si nu am raspuns cuiva.

Edited by Zark, 11 December 2017 - 13:07.


#20
Ext490

Ext490

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 10.12.2017

View Postaflorin27, on 11 decembrie 2017 - 11:47, said:

Teorie multa va fi cam pe oriunde, important este ce faci tu pe langa cursuri.

CIne stie din proprie experienta care sunt sansele unui student sa se angajeze la o firma/intreprindere in care lucrul lui sa fie cit de cit aproape de ceea ce invata ? Exista si proiecte care au ca scop initierea in mediul de lucru (ceva gen lucrul cu oamenii care au deja experienta) ?

#21
aflorin27

aflorin27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 06.06.2014

View PostExt490, on 11 decembrie 2017 - 15:28, said:

Exista si proiecte care au ca scop initierea in mediul de lucru (ceva gen lucrul cu oamenii care au deja experienta) ?
Da, se cheama internship.

#22
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017

View PostExt490, on 11 decembrie 2017 - 15:28, said:

CIne stie din proprie experienta care sunt sansele unui student sa se angajeze la o firma/intreprindere in care lucrul lui sa fie cit de cit aproape de ceea ce invata ? Exista si proiecte care au ca scop initierea in mediul de lucru (ceva gen lucrul cu oamenii care au deja experienta) ?
da, (99,99%, imense) daca lasi acasa arfele cu "valoarea ta" si accepti minimul pe economie si programul prelungit.
Am ajuns la 2600 lei net, abia acum dupa ce am terminat masterul si am lucrat neintrerupt 5 ani intr-o singura firma.
fara concedii in vacatele de vara.

Edited by OPEDI, 11 December 2017 - 15:54.


#23
A10Warthog

A10Warthog

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 902
  • Înscris: 12.11.2017

View PostZark, on 11 decembrie 2017 - 12:41, said:

Pentru amatorii de detalii: Eu pot lucra lejer pe salarii de la 12£ / ora in sus.

De fapt câștigi sub 5% raportat la ora mea de lucru, după taxe, ceea ce face ce ai scris mai sus și mai amuzant.

View PostZark, on 11 decembrie 2017 - 12:41, said:

Eu ma multumesc cu putinul meu.

Cuvinte tipice unuia care nu poate mai mult. E bine că te-ai resemnat. N-aș vrea să-i văd pe copiii ăștia de liceu care întreabă ce să facă mai departe la spălat farfurii. Poate chiar au potențial, de-aia îi trimit în țări în care studiile sunt o rampă de lansare care funcționează.

View PostExt490, on 11 decembrie 2017 - 15:28, said:

CIne stie din proprie experienta care sunt sansele unui student sa se angajeze la o firma/intreprindere in care lucrul lui sa fie cit de cit aproape de ceea ce invata ? Exista si proiecte care au ca scop initierea in mediul de lucru (ceva gen lucrul cu oamenii care au deja experienta) ?

De pe platforma de recrutare TU München, o bună parte din studenți au câte cinci oferte pentru internship sau job, mă refer la ăia care au rezultate peste medie. În rest, nimeni nu rămâne fără un internship relevant în domeniu. În România, însă, trebuie să începi cu pretenții mici.

Edited by A10Warthog, 11 December 2017 - 19:29.


#24
daquinot

daquinot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 09.07.2013
Eu personal iti recomand UPB, mai exact Electronica sau Automatica. (mai sunt si altele bune despre care nu stiu, sunt sigur)
Ambele iti ofera o gama larga de domenii in care se bat firmele pe tine si salariile sunt foarte bune.

Vad ca sunt multi aici (incluziv Zark) care ori au facut o facultate inutila, ori n-au facut deloc, si acum isi dau cu parerea aiurea despre toate facultatile.

Edited by daquinot, 12 January 2018 - 12:40.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate