Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

Dezastrul de la România Film

* * * - - 9 votes
  • This topic is locked This topic is locked
513 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
C.F.R., Poșta Română, companii cu potențial care au fost subminate. Dar de ce să nu adăugăm și "România Film" pe listă. O companie veche de stat ce deținea multe cinematografe. Azi a mai rămas cu puține. În multe orașe au dispărut cinematografele de tot
Mi-am amintit că nu am mai mers de 9 ani. Am zis hai să mă duc la "Scala" (nu mă duc în mall - pentru mine mallul este o mizerie în care trebuie să intru de cât mai puține ori). Dau căturare să văd programul, poate aflu și tarfiele și ghici ce, nu mai fucnționează de anul trecut. Cică a fost retrocedat și acum se organizează slujbe de către o biserică neoprotestantă. Am blestemat în gura mare când am citit asta.

Am ajuns prea tolerabili!

#2
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,588
  • Înscris: 10.04.2009
Cinematografele din România, afacere cu miză imobiliară uriașă după 1989

http://stirileprotv....-dupa-1989.html


e pacat ca s-a ajuns in situatia asta, oameni care vor sa mearga la film trebuie sa ia microbuzul pana in urmatorul oras pt. ca cel din orasul lor e in paragina (video)

si cel din Craiova e la fel (Patria): scaune vai de mama lor, cade tencuiala in sala (dar macar functioneaza, inca! )

din aceasta cauza prospera privatii: ca statul si-a batut joc de comorile avute!

aceeasi situatie si-n cazut curierilor vs Posta Romana sfidatoare

Edited by beavis03, 09 December 2017 - 16:04.


#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,138
  • Înscris: 22.05.2003
Pt ca statul roman e un administrator prost, dar mai ales unul care nu intelege ca trebuie sa investeasca. Statul roman se comporta de 20 de ani precum la nemtii la Stalingrad: se retrage strategic spre victoria finala.

#4
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015
Uitaşi "TRactorul" şi nici Hidroelectrica nu se simte bine :P

#5
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,347
  • Înscris: 29.07.2013

View Postdjl, on 09 decembrie 2017 - 15:53, said:

Am blestemat în gura mare când am citit asta.

Uh, prin ce-am trecut !

Daca citeam in thread "Cand ati fost prima data la Scala" sau "Mai aveti bilete de la Scala, ce faceti cu ele", ma apuca si pe mine blestematul in gura mare.

Doamne ajuta, esti pe drumul cel bun !

#6
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017
Pentru ca odata cu decretul 303 din 1948, nationalizarea industriei si productiei de filme in Romania a devenit puternic subventionata de partidul calauzitor. Odata cu disparitia subventiei, a disparut si industria cinematografica si de filme.
Realitatea este ca, la fel ca orice industrie comunista, si aceasta era masiv supradimesionata (numar foarte mare de angajati frecatori de menta) si puternic subventionata.
Filmele romanesti nu au avut, nu au si nu vor avea niciodata succes iar productia lor reprezinta doar pierdere in timp ce firavele venituri incasate de la cele cateva mici exceptii sunt pur si simplu insuficiente.
Aceeasi poveste si cu studiorulile Buftea infiintate tot de partid – nu subventie / nu film.
Dupa lovilutie au aparut incet, incet operatorii de cablu iar romanii petreceau ore in sir in fata televizorului (inclusiv eu) fapt ce a dus treptat la pierderea interesului pentru cinematograf, mai ales ca acesta din urma, in lipsa subventiei, oferea numai filme de kkt slabe si fara interes.
Oarece interes a aparut odata cu aparitia salilor de proiectie particulare care aduceau/aduc filme noi iar Romania Film nu poate si nu are cum sa concureze cu ele.
Chiar si asa, interesul pentru salile de cinematograf in Romania este unul foarte scazut iar daca eu imi deschid acum o sala de proiectie ... dau faliment instant.

Edited by Naijax, 09 December 2017 - 16:57.


#7
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Adevărul e că după 1989 industria cinematografică din România nu a prea mai fost în stare să scoată filme care să atragă oamenii. Le pot număra pe degetele de la o mână pe cele pentru care aş fi mers la cinematograf şi pe degetele de la ambele mâini pe cele care îmi plac.
Am fost doar la "Occident" (de vreo 2 ori).
În rest m-am săturat de drame, viaţă sumbră şi comedii imbecile. Vreau ceva de nostalgie sau care să mă facă să râd.

Interesant e că în ţările mai dezvoltate, unde per mia de locuitori erau mai mulţi denţinători de videocasetofoane, LaserDisc playere, D.V.D. playere în anii '90 şi la începutul anilor '000 cinematografele nu au decăzut aşa de mult, deşi accesul la filme era mai facil.

Chiar aşa vrea să văd bilete de cinema din perioada 1997-2003, că mai ţin minte la ce filme am fost, dar cât costa beletul, nu.
Bilete mai vechi pe aici (iară cu "zeci de ani"): http://citynews.ro/e...lui-de-altadata

Edited by djl, 09 December 2017 - 17:30.


#8
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017

View Postdjl, on 09 decembrie 2017 - 17:28, said:

Interesant e că în ţările mai dezvoltate, unde per mia de locuitori erau mai mulţi denţinători de videocasetofoane, LaserDisc playere, D.V.D. playere în anii '90 şi la începutul anilor '000 cinematografele nu au decăzut aşa de mult, deşi accesul la filme era mai facil.

Da si nu prea.
Televiziunea prin cablu a aparut in occident prin anii ’70 moment cand numarul de spectatori in salile de cinematograf a scazut dramatic.
Ce au facut occidentalii? Simplu – au inventat coneptul multisăli. Asta in primul rand inseamna ca salile au capacitate mult mai mica si publicul poate opta pentru vizionarea la alegere o unui gen film din cele 3 -6 propuse.
In plus, noile sali au fost imbunatatite cu sistem Dolby, fotolii comode ergonomice, aer condiționat, etc.
Toate astea au facut ca salile de cinematograf sa mai supravietuiasca vreo 15~20 ani dar, stai linistit, si la ei scroafa e moarta in cotet.

#9
Ugho

Ugho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 22.11.2017

View PostNaijax, on 09 decembrie 2017 - 16:54, said:

Filmele romanesti nu au avut, nu au si nu vor avea niciodata succes iar productia lor reprezinta doar pierdere in timp ce firavele venituri incasate de la cele cateva mici exceptii sunt pur si simplu insuficiente.
Am avut filme care au depasit la spectatori sau incasari in Romania super-productii ca Titanic sau Avatar: Miss Litoral, A doua cadere a Constantinopolului, Garcea si oltenii.

#10
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017

View PostUgho, on 09 decembrie 2017 - 17:46, said:

Am avut filme care au depasit la spectatori sau incasari in Romania super-productii ca Titanic sau Avatar: Miss Litoral, A doua cadere a Constantinopolului, Garcea si oltenii.

De acord dar, astea sunt cele cateva exceptii de care pomeneam.
In plus ,"A doua cadere a Constantinopolului" si "Garcea si oltenii" au fost facute cam de persoane particulare iar veniturile realizate in urma vanzarii biletelor au intrat in buzunarele acestora. Doar un mic procent (nesemnificativ) este posibil sa fi intrat in buzunarele Romania Film

#11
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Cinematografele ar fi trebuit date prin HG in grija primariilor, care ar fi putut sa gaseasca bani pentru niste reparatii de bun simt... Problema este ca regia aia e tinuta in viata artificial ca si Posta Romana.
Iar ca si cauze obiective - de cand au aparut bibliotecile publce pe net, lumea nu prea mai merge la cinema.. nici macar in mall...

Iar daca totusi vrei sa mergi in mall, la Cinema City, la o premiera, dai peste tzarani in sala, care n-au altceva mai bun de facut decat sa o frece pe Facebook, sa chicoteasca sau sa rada ca prostii in timpul filmului...

Edited by rosix, 09 December 2017 - 18:47.


#12
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017
Daca e sa ne luam dupa lista aceasta: http://www.romaniafi...o/cinematografe sunt notate acolo toate cinematografele ce apartin de RomaniaFilm? Inseamna ca restul au fost preluate de primarii...si e rau. Cunosc cateva cinematografe in ruina si nu se afla in lista aia...

#13
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008

View Postdjl, on 09 decembrie 2017 - 17:28, said:

Vreau ceva de nostalgie sau care să mă facă să râd.
Aaa, pai e simplu. Citesti si recitesti topicele / topicurile tale!
Nu ziceai ca iti place sa inveselesti lumea? Te inveselesti pe tine insuti :)
O sa te razi garantat!

#14
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,082
  • Înscris: 20.12.2007
Mi-am luat bilete pe 16 dec la Razboiul stelelor de pe telefon prin Cinemagia. Pot sa imi achit si floricele tot pe telefon. Va inchipuiti Romania Film dandu-si interesul pentru genul asta de aplicatie care usureaza viata consumatorului ?

#15
bila1000

bila1000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 12.08.2010
Totusi ramin la varianta clasica de vizionare filme, fara floricele, bauturi, sau zgomote in sala.

#16
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,082
  • Înscris: 20.12.2007

View Postdjl, on 09 decembrie 2017 - 15:53, said:

... Am blestemat Ăźn gura mare cĂąnd am citit asta.

Am ajuns prea tolerabili!
Vezi ca "tolerabili" are un sens complet diferit de "toleranti".
In alta ordine de idei, doar Glendale ex-Cotroceni, cinema Pro ex-Luceafarul si cinema Europa ex-Miorita mai functioneaza in Bucuresti in afara celor din mall-uri.

#17
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,087
  • Înscris: 04.03.2014

View Postdjl, on 09 decembrie 2017 - 15:53, said:

C.F.R., Poșta RomĂąnă, companii cu potențial care au fost subminate. Dar de ce să nu adăugăm și "RomĂąnia Film" pe listă. O companie veche de stat ce deținea multe cinematografe. Azi a mai rămas cu puține. În multe orașe au dispărut cinematografele de tot
Mi-am amintit că nu am mai mers de 9 ani. Am zis hai să mă duc la "Scala" (nu mă duc Ăźn mall - pentru mine mallul este o mizerie Ăźn care trebuie să intru de cĂąt mai puține ori). Dau căturare să văd programul, poate aflu și tarfiele și ghici ce, nu mai fucnționează de anul trecut. Cică a fost retrocedat și acum se organizează slujbe de către o biserică neoprotestantă. Am blestemat Ăźn gura mare cĂąnd am citit asta.

Am ajuns prea tolerabili!

Adica orase de 25.000-75.000 locuitori fara cinematograf?  
Trist...

#18
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006
Cam asa arata un cinematograf "gestionat" de catre RADEF:

Attached File  646x404 (2).jpg   48.64K   71 downloads Attached File  646x404 (1).jpg   49.34K   73 downloads

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate