Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

Dezastrul de la România Film

* * * - - 9 votes
  • This topic is locked This topic is locked
513 replies to this topic

#37
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Cind o sa intelegeti ca statul este cel mai prost administrator n-o sa va mai plingeti degeaba.

#38
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Ştim asta, dar ne pare rău că ceea ce mai putea fi salvat nu a mai fost.
Intrarea de la Cinematograful "Gloria" prin 1968

Posted Image


Postasem mai demult un articol din anii '60 despre un cinematograf, dar nu mai ştiu pe unde   :(
Când mai scot din dulap revistele de arhitectură mă uit după el.

Edited by djl, 10 December 2017 - 19:25.


#39
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,544
  • Înscris: 30.01.2008

View Postdjl, on 09 decembrie 2017 - 15:53, said:

C.F.R., Poşta Română, companii cu potenţial care au fost subminate. Dar de ce să nu adăugăm şi "România Film" pe listă. O companie veche de stat ce deţinea multe cinematografe. Azi a mai rămas cu puţine. În multe oraşe au dispărut cinematografele de tot
Mi-am amintit că nu am mai mers de 9 ani. Am zis hai să mă duc la "Scala" (nu mă duc în mall - pentru mine mallul este o mizerie în care trebuie să intru de cât mai puţine ori). Dau căturare să văd programul, poate aflu şi tarfiele şi ghici ce, nu mai fucnţionează de anul trecut. Cică a fost retrocedat şi acum se organizează slujbe de către o biserică neoprotestantă. Am blestemat în gura mare când am citit asta.

Am ajuns prea tolerabili!


In Iasi ,toate cinemetografele au fost preluate de Primarie . Si foarte bine ca s-a intimplat asa .
Ajunsesera niste ruine si niste oameni primeau o groaza de bani aiurea ca sa le pazeasca !

Toate vor fi modernizate(unul chiar va fi darimat si reconstruit ) si repuse in circuitul orasului !

https://www.ziarulde...-i--167593.html


Solutia corecta este sa treaca in administrarea Primariilor oraselor si sa fie administrate responsabil ( nu in bataie de joc)

Ce treaba are Regia aia cu niste cladiri la care nu face absolut nimic ?

Edited by Daco_Get, 10 December 2017 - 19:29.


#40
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Dar măcar la "Victoria" vor păstra o parte din aspectul original sau iară tragem argintiu-căcăniu, culori ţipătoare şi termopane albe?

#41
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007
Un material interesant despre cinema-urile bucurestene
http://www.feeder.ro...2017-bucuresti/

#42
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Pe ăla l-am postat şi eu  :P   Dar lasă, că e interesant.
Păcat de Cinema "Dacia" (fost "Edison"). Clădire de epocă, în apropiera Gării de Nord. Până mai aşteptai la un tren dădeai o fugă până acolo.

#43
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,282
  • Înscris: 16.08.2016
La ce întârziere au trenurile vezi stăpânul inelelor acolo 😂

#44
geo76com

geo76com

    Maninc clone fara memorie si stresez userii bugetari

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,977
  • Înscris: 14.09.2004

View PostAdm, on 09 decembrie 2017 - 16:21, said:

Pt ca statul roman e un administrator prost, dar mai ales unul care nu intelege ca trebuie sa investeasca. Statul roman se comporta de 20 de ani precum la nemtii la Stalingrad: se retrage strategic spre victoria finala.
Statul roman nu e prost. Angajatii lui sint cei mai prosti de pe pamint. Cosangvinizarea isi spune cuvintul si intr-o companie nu doar in genetica.
Cind te f...la cap seful, care e var cu tactu, ce avorton de idee sa iti iasa din capul ala si asa redus ?

#45
Geth

Geth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,903
  • Înscris: 17.11.2017

View Postbeavis03, on 10 decembrie 2017 - 13:18, said:

toate cinematografele care apartin acestei "Romania Film" trebuiau cedate primariilor... astfel nu se mai ajungea la paragina de acum
nu mai venea privatul ("multinationalele" cum se spune mai nou) sa faca profit garla, facea statul

View PostDaco_Get, on 10 decembrie 2017 - 19:25, said:

Solutia corecta este sa treaca in administrarea Primariilor oraselor si sa fie administrate responsabil ( nu in bataie de joc)
Da, da.. face statul.. o laie bucalaie... :D

Ideea de reorganizare nu e nouă şi vizează transferarea sălilor rămase la primarii.
Rămâne de văzut însă cât de eficientă va fi această măsură, devreme ce alte 150 de cinematografe au ajuns către edili, încă din 2008. Şi 90 la sută dintre ele au fost închise, de atunci şi până acum. Doar 10 mai difuzează film, deşi primarii aveau obligaţia să le modernizeze.
http://stirileprotv....matografie.html

#46
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Cu ce primari am avut în Bucureşti (Oprescu şi actuala Pandele (fostă Vrânceanu)-Firea, dar nici cu Videanu nu mi-e ruşine) nu prea cred că ar fi ieşit ceva super  :(   Deşi între Cal. Victoriei şi Cişmigiu ai fi putut să ai cel puţin 3 cinematografe... cu-i nu-i convenea programul de la unul se ducea la celălalt şi astfel aveai cum să te baţi cu mall-urile.

#47
SCORILO-CORYLLUS

SCORILO-CORYLLUS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,892
  • Înscris: 24.02.2008

View PostAdm, on 09 decembrie 2017 - 16:21, said:

Pt ca statul roman e un administrator prost, dar mai ales unul care nu intelege ca trebuie sa investeasca. Statul roman se comporta de 20 de ani precum la nemtii la Stalingrad: se retrage strategic spre victoria finala.

99% din cresterea economica pe 2017 s-a obtinut din consum (de la INS citire).
Ce sa investeasca in cinematografe cand nu investesc in lucruri vitale cum ar fi infrastructura, spitalele si educatia?

Edited by SCORILO-CORYLLUS, 11 December 2017 - 14:26.


#48
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 02.09.2014

View Postdjl, on 09 decembrie 2017 - 22:23, said:

Dar nici "Corso" nu mai funcţionează?  Posted Image
Cinematograful "Corso" din Bucuresti este inchis si el de ceva timp (ca si "Studio" pe care tot il renoveaza si nu mai termina).
In Bucuresti poti vedea filme bune si la un pret decent al biletului in cadrul Institutului Francez la cinema "Elvire Popesco".

View Postdjl, on 10 decembrie 2017 - 19:19, said:

Ştim asta, dar ne pare rău că ceea ce mai putea fi salvat nu a mai fost.
Intrarea de la Cinematograful "Gloria" prin 1968

Posted Image


Postasem mai demult un articol din anii '60 despre un cinematograf, dar nu mai ştiu pe unde   Posted Image
Când mai scot din dulap revistele de arhitectură mă uit după el.
LOL, cate filme am vazut in copilarie la acest cinematograf...
In Bucuresti au disparut demult cinematografele "de cartier" cum erau Cosmos, Aurora, Flamura...pacat...Pe timul lui Ceasca am vazut filme chiar si la Sala Polivalenta....

Edited by Costel2014, 11 December 2017 - 14:46.


#49
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
"Studio" se mută în sediul nou, că cel vechi are bulină.

#50
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 02.09.2014

View Postdjl, on 11 decembrie 2017 - 14:49, said:

"Studio" se mută în sediul nou, că cel vechi are bulină.
Merci pentru informatie, chiar nu stiam. Sper sa nu il mute undeva aiurea, am vazut multe filme si la Studio.

#51
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
"Studio" se va muta la "Corso".

#52
faracreier

faracreier

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 30.08.2017

View Postdjl, on 10 decembrie 2017 - 19:51, said:

Dar măcar la "Victoria" vor păstra o parte din aspectul original sau iară tragem argintiu-căcăniu, culori țipătoare și termopane albe?


Daca te referi la Cinema Victoria din Iasi, atunci nu vad niciun motiv pentru a respecta "o parte din aspectul original". La interior arata ca un camin cultural, dar ceva mai mare, iar la exterior arata ca un magazin mixt... ceva mai mare.


Pe de alta parte, Cinema Republica din Iasi este o cladire interbelica (fostul Cinema Trianon) ce a fost mutilata de marii arhitecti ai anilor '50. Aceasta chiar ar merita sa revina la aspectul original:

[ https://i.pinimg.com/736x/d9/1e/93/d91e9387ad96565cb3ae579848330302---strada.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#53
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Are aspect de modernism din anii '50-'60. Mă refer la "Victoria".

#54
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 02.09.2014

View Postdjl, on 11 decembrie 2017 - 15:47, said:

"Studio" se va muta la "Corso".
Si "Corso" unde se va muta?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate