Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Telekom + Germanos = incompetențã maximã

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
134 replies to this topic

#1
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 08.10.2007
Vă salut!

Hai să vă spun o scurtă istorie, care cuprinde evenimentele prin care am trecut eu în ultimele zile și experiențele "minunate" pe care le-am avut împreună cu compania Telekom și magazinele Germanos.

Unul dintre abonamentele mele de mobil de la Telekom mai are puțin și expiră.
Bun... pe data de 1 decembrie zic, hai să sun la relații cu clienții să văd ce ofertă îmi fac pentru prelungire. Tipa de acolo mi-a spus că pot prelungi abonamentul trecând la un plan tarifar de 10 euro și îmi pot lua un telefon Samsung galaxy J7 2017, pentru care trebuie să mai plătesc o diferență de 499 de lei. Ok, interesantă oferta dar hai să merg totuși și într-un magazin și să văd ce ofertă primesc.
Zis și făcut, duminică, 3.12.2017 merg în magazinul Germanos din incinta Auchan Crângași unde îl rog pe agentul de vânzări să-mi facă o ofertă pentru prelungire, cu achiziția unui J7. După ce își studiază cu atenție programul din calculator îmi face următoarea ofertă:
-Puteți să portați acest număr de mobil în pachetul de fix (eu am și servicii fixe), la un abonament de 13 euro pe lună pentru care aveți o reducere de 2 euro pe lună datorită pachetului fix, adică rezultă un abonament de 11 euro pe lună, putând să achiziționați un Samsung j7 pentru care mai trebuie plătită o diferență de 143 de lei.
Perfect! Super oferta!
I-am zis că sunt de acord și să dea drumul la acte pentru că vreau să-mi iau telefonul. Eram cu banii în mână.
-Știți, nu pot să vă dau telefonul acum pentru că durează până cererea este analizată, așa că o să vă anunțăm mâine, adică luni, să veniți să semnați contractul și să luați telefonul.
Ok, zic, nu crapă cerul dacă aștept până mâine.
Bineînțeles că ziua de luni a trecut fără să primesc vreun semn din partea lor. Pe seara i-am sunat și mi-au spus că cererea nu a fost prelucrată încă și că mă vor anunța ei.
Bun, asta e, durează dar măcar m-am ales cu o ofertă bună.
Marți seara primesc mai întâi un sms apoi un apel de la magazin, prin intermediul cărora mă invitau să-mi iau telefonul și să semnez contractul. Le spun că nu pot ajunge în acea seară și că o să merg miercuri dimineața.
-Ok, vă așteptăm, au spus ei.
Miercuri dimineața, la ora 9:45 eram la magazinul lor, voios că îmi rezolv problema. Îmi pregătesc banii și aștept să semnez contractul. Tipul zice că mai durează puțin că nu știu ce situație au cu programul... În fine, după mai bine de o oră și jumătate cât am stat acolo, agentul de vânzări îmi spune că nu mai e valabilă oferta pentru că a expirat luni și că dacă vreau telefonul trebuie să plătesc o diferență de 599 de lei. Bun, dar eu am făcut cererea duminică iar duminică e înainte de luni.
Plin de draci și de furie îi ameninț cu OPC-ul pentru că mi-au făcut o ofertă mincinoasă.
Cu o nonșalanță ieșită din comun, individul îmi spune că pot să fac ce vreau pentru că lui nu-i pasă.
Plec de acolo plin de draci și sun la relații cu clienții. Acolo sunt pasat de la un departament la altul, îmi spun povestea de vreo 10 ori, dar până la urmă aflu că de fapt acea ofertă este încă valabilă și că ei nu știu ce ce mi-a spus agentul de vânzări așa ceva, cel mai probabil pentru că a fost nepregătit.
După această convorbire sun iar la relații cu clienții și obțin o a doua confirmare. Am vtur să fiu sigur 100%.
Am zis, hai totuși să merg în alt magazin și așa am ajuns la Germanos, în incinta Auchan Militari. Îmi povestesc tărășenia și acolo iar angajatul îmi spune că oferta este valabilă.
Bun, hai că fac la voi atunci, dă drumul la cerere.
Merge la calculator și după câteva minute imi spune că nu poate da drumul la o nouă cerere până nu dispare de tot din sistem cererea din Crângași.
Ok, sun în Crângași și le spun să anuleze cererea. Sun și la relații cu clienții să urgenteze anularea cererii.
În timp ce vorbeam la relații cu clienții, băiatul de la Germanos Militari îmi spune că până la urmă așa e, oferta nu mai e valabilă și că trebuie să plătesc o diferență de 599 de lei dacă vreau telefonul.
Bă, ești nebun! Simțeam că o iau razna.
Totuși, agentul mi-a făcut o altă ofertă și anume, să-mi portez numărul de mobil în pachetul de fix, să trec la un abonament de 17 euro la care voi avea o reducere de 2 euro datorită pechetului fix și să nu mai plătesc nicio diferență pentru telefon, practic să-l iau gratis.
Hai că e ok și această ofertă am zis. Dă-i drumul la cerere.
-Păi știți, trebuie mai întâi să dispară cererea din Crângași.
Ok, vin mâine, asta e.
Astăzi sun la relații cu clienții și întreb dacă cererea din Crângași a fost anulată. Operatorul îmi spune că da și că pot merge în magazin.
Zis și făcut, merg la Germanos Auchan Militari și-i zic omului să dea drumul la cerere. Îmi cere buletinul și se apucă de treabă.
După nici 5 minute îmi spune că nici acea ofertă nu mai e valabilă.
Bă voi vă bateți joc de mine?
Plec nervos de acolo și ajung acasă unde sun iar la relații cu clienții. Povestesv iar toată istoria la vreo trei operatori și ajung la cei care se ocupă de pachetele fixe, pentru că acolo se discută aceste portări mobil-fix.
Încep să-i spun și ăluia tărășenia mea, după ce mi-a confirmat iar că oferta e valabilă, iar când eram în toiul povestirii mi se pare că e prea liniște la celălalt capăt al firului.
Alo! Alo! Alo! Mai ești nene la telefon?
Pauză, ori l-a luat somnul, ori mi-a închis...
Nu mai am nervi, gata, am consumat prea mulți neuroni pentru niște habarniști...
Incompetență și Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

No comment. Facem cerere de reziliere și uite așa se încheie colaborarea cu minunata companie Telekom și cu reprezentanții lor.

Să vă fie rușine, incompetenților!!!

Știu, am scris mult, dacă aveți chef citiți, dacă nu, nu. Eu mi-am descărcat sufletul.

O seară bună vă doresc și să vă ferească Dumnezeu de incompetenți.

Edited by ammazon, 07 December 2017 - 17:37.


#2
disturbed

disturbed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 12.01.2007
Super. Am ras copios.

Ai un ghinion fantastic. E faza din aia in care parca se aliniaza planetele impotriva ta si iti pare rau ca ai iesit din casa. Te uiti suspect peste tot in jur, asteptand sa iasa de undeva unii cu o camera ascunsa. Cu totii cred ca am dat candva de incompetenti patind ceva similar.
Succes.

#3
marcelpopescu80

marcelpopescu80

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 05.12.2017

View Postammazon, on 07 decembrie 2017 - 17:35, said:

Vă salut!
Hai să vă spun o scurtă istorie, care cuprinde evenimentele prin care am trecut eu în ultimele zile și experiențele "minunate" pe care le-am avut împreună cu compania Telekom și magazinele
Chiar ca este o poveste scurta Posted ImagePosted Image. Din toate firmele de profil din Romania Telekom mi se pare cel mai incompetent, nemtii au avut grija sa strice renumele de Cosmote

Edited by marcelpopescu80, 07 December 2017 - 18:00.


#4
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Am citit tot. Ai multa rabdare daca ai ajuns pana aici, nu stiu cum ai rezistat atat.
Cererea de reziliere ai facut-o, stii ceva de ea? Sau e la fel ca si oferta?

#5
wantsome

wantsome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,846
  • Înscris: 15.05.2017
Epic. Telekom style epic.
Imi pare rau pentru experinta ta, te cred si te inteleg pentru ca si eu am avut patanii intense cu astia. Cred insa pana la urma ca mai mult e vina noastra ca inca le dam sanse..

Edited by wantsome, 07 December 2017 - 17:57.


#6
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
il stiu pe dobitocul ala notoriu din germanos-ul din auchan crangasi. atata poate, mai mult nu-l duce capu'
si mai are si o atitudine de c*cat, odata nu l-am vazut si eu sa trateze ca lumea pe cineva. dar...poate odata
isi pierde unu' rabdarea cu el si il invata...customer relationship.

mi-am schimbat SIM-ul prepay acolo, ca-l luase dracu'. ok, dati-mi vechea cartela si doi euro. na, ca vine de
la poftim. aaa, stii, mai dureaza, vino sa-ti dau cartela peste juma de ora, ca nu s-a activat. bine ma, hai
ca vin, desi nu vad de ce plm nu mi-o dai acum si cand s-o activa, o-i folosi-o. vin peste juma de ora, inchis.
era 9 fara 10, il astepta grisuletu' acasa. a doua zi era o parasuta, cam impertinenta si aia, mi-a dat sim-ul
dupa un scandal monstru si abia pe seara s-a activat. m*ie telekom, m*ie germanos, m*ie si lu' putulica ala...

#7
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,264
  • Înscris: 06.01.2007
Uite de aia nu arunc niciun ochi pe nicio oferta speciala.
Contractul cel mai simplu e cel mai bun.
La dracu.. cine stie ce oferte am pierdut din cauza asta.
Insa sigur am castigat la capitolul nervi si sanatate mintala.
Cred!
:)

#8
redart32

redart32

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 24.10.2017
Sa te fereasca D-zeu!!! Isi dau singuri cu stangul in dreptul. Eu sunt abonat la ei de 9 ani + 9 luni cu toate platile la zi si acum imi cer garantii. Pai sa ma i-a dracu' daca inteleg politica asta.

#9
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
parca esti intr-un film cu stan si bran :)

#10
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 08.10.2007

View Postdanutz1, on 07 decembrie 2017 - 17:50, said:

Am citit tot. Ai multa rabdare daca ai ajuns pana aici, nu stiu cum ai rezistat atat.
Cererea de reziliere ai facut-o, stii ceva de ea? Sau e la fel ca si oferta?

Încă nu. Acum nu am nervi și mi-e teamă că o să le scriu multe cuvinte pe care apoi o să le regret.

View Postmaccip, on 07 decembrie 2017 - 17:54, said:

Uite de aia nu arunc niciun ochi pe nicio oferta speciala.
Contractul cel mai simplu e cel mai bun.
La dracu.. cine stie ce oferte am pierdut din cauza asta.
Insa sigur am castigat la capitolul nervi si sanatate mintala.
Cred!
Posted Image

Îți dai seama că habar nu aveam de această ofertă dacă nu mi-o prezenta acel imbecil.
Eu eram încântat și cu cea la 10 euro cu diferență de 499 de lei la telefon.
Acum, să nu mai aud de ei!

View Postredart32, on 07 decembrie 2017 - 17:57, said:

Sa te fereasca D-zeu!!! Isi dau singuri cu stangul in dreptul. Eu sunt abonat la ei de 9 ani + 9 luni cu toate platile la zi si acum imi cer garantii. Pai sa ma i-a dracu' daca inteleg politica asta.

Eu sun abonat de peste 15 ani, timp în care am avut telefonie mobilă, telefonie fixă, internet și televiziune DTH.
Dacă ăsta e respectul lor pentru clienți, atunci să mă pupe fix undeva, scuzați expresia.

Edited by ammazon, 07 December 2017 - 18:03.


#11
wantsome

wantsome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,846
  • Înscris: 15.05.2017
Parca e in Tom si Jerry iar el e ala care o incaseaza de fiecare data.

Edited by wantsome, 07 December 2017 - 18:01.


#12
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Daca asta te poate ajuta, am citit tot, cuvant cu cuvant, asa incat te poti considera descarcat.
Cat despre intamplarea in sine, poti sa fii convins ca doar soarta te-a indrumat catre aia, pentru ca patania putea fi semnata de oricare dintre dealerii de telefonie mobila din Romania. Poate cu un numar diferit de cuvinte, telefoane, umblaturi, dar in esenta cu aceeasi cantitate de nervi. Daca tot esti bucurestean, mai ai sansa sa te descarci si nervos iesind la "discutii amicale" cu jandarmii care apara cladirea Parlamentului. Poti sa le spui tot ce-ti vine le gura, dar daca vezi ca se indreapta vreo doi zdrahoni catre tine, nu-i mai filma, ci pune telefonul la ureche, sa creada ca vorbesti cu unu´care nu mai vrea sa-ti dea inapoi banii imprumutati in ´88.

#13
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
nici altii nu sunt mai breji. unii sunt nesimtiti inca din faza de agatat. cand mi-am schimbat sim-ul ma tot batea aia la cap ca trebuie sa-mi fac abonament, ca am nevoie de abonament, ca ea imi da oferta. eu ii ziceam ca nu vreau, ea ca are o oferta numai buna.

la un moment dat ma intreaba si de ce nu vreau, uite tocmai de asta nu vreau, ca esti o nesimtita ce se baga cu japca in buzunarul meu.

#14
redart32

redart32

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 24.10.2017
Apropo de germanos si oferte de "blec fraidei"

Germanos: http://m.germanos.ro...tm_medium=Price Engines&###direct_link

Neomax: http://m.neomax.ro/t...source=price-ro

Iar eu din flanco l-am luat cu 2200 ron si la fel este si in altex.

Succes cu germanos!

#15
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,264
  • Înscris: 06.01.2007

View Postammazon, on 07 decembrie 2017 - 18:00, said:

Eu sun abonat de peste 15 ani, timp în care am avut telefonie mobilă, telefonie fixă, internet și televiziune DTH.
Dacă ăsta e respectul lor pentru clienți, atunci să mă pupe fix undeva, scuzați expresia.
Asa fac toti ma.
Si la banca, alea iti prezinta prost oferta. Nu pen ca vor sa te fraiereasca ci petru ca-s proaste.
Eu era sa plec cu internet fix de la Orange daca nu beleam ochii. Voiam 4G mobil.
Si i-am spus clar aleia ce oferta vreau,era pe internet, aia de 11Euro.
Cacat.. mi-au zis ca cica au o ofera speciala la 8 euro.
- Pai si ce are oferta aia? Ca n-am vazut-o pe internet.
- Pai are 50-100 GB trafic. E noua, frige, scoasa acum din cuptor!
- Cum 50-100GB? Nu-i cam mult? O fi WimaX sau 4G fix sau ceva. Eu vreau mobil.
- Mobil e!
- Bine doamna.
Si scoate aia un pachet de hartii sa ma puna sa semnez pe-acolo.
Si belesc ochii, citesc, era vorba despre internet 4G fix, adica te blocau in zona unde te-ai conectat prima data.


Pai.. plm.. daca o trimiteam pe nevasta-mea, ea ar fi semnat.

Sunt slab pregatiti angajatii. Probabil ca nici nu exista mai buni. Sau care exista, nu-s la relatii cu clientul.
Dracu stie, nu le cunosc politica. Dar e de rahat De DIGI nu mai zic, am scris pe-aici pe-undeva o poveste similara cu a ta.

#16
redart32

redart32

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 24.10.2017
Mizerii de astea am patit peste tot (la banca, posta, magazine, curier...). Sunt convins ca aceste lucruri se intampla din cauza personalului necalificat si nu instruit corect. Am umblat toata europa si am intrat in contact cu mii de angajati dar asa ceva ca la noi nu am patit. Poate ca au si salarii aiurea si de asta ii doare...

#17
MareleGenghisHan

MareleGenghisHan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 17.09.2017
Nu stiu cati stimati colegi au inteles ca intamplarea se desfasura intr-un magazin al altui agent economic, partener , dar care nu este TELEKOM .Poate ar fi bine sa modificam putin titlul , zic ?  Eu la magazinul Telekom real am rezolvat meteu si in timp util  orice problema fara prea multa tevatura, bine , nici nu prea au fost , ce-i drept .
Germanos nu e Telekom si acei stupizi nu-s angajati Telekom .

#18
wantsome

wantsome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,846
  • Înscris: 15.05.2017
Germanos e Telekom.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate