Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Recomandare diaproiector

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Depinde daca sunt "miscate" sau nu, depinde si de ce film dia a fost utilizat si de cum e developat, insa in mod normal filmele dia expuse bine au rezolutie mult mai mare decat negativele color.

Negativele color au o rezolutie dominanta care se poate estima sau echivala cu ~ 7 MP, si peste ea au suplimentar si o rezolutie reziduala care in f de granulatie, ASA si developare se poate duce spre 25+ MP.

Diapozitivele color insa - ca ele sunt subiectul aici, au in general granulatie mult mai fina fata de negativele color.
Provia 400F/X si 100F are granulatie de aproape 2X mai fina decat cea mai mare rezolutie atinsa de orice obiectiv de 35 in spectrul vizibil si IR.
Aproape insemnand ca permite 180 pl/mm si rezolutia obiectivelor de top extrem si absolut se plafoneaza pe la 98 pl/mm, existand foarte rare exceptii care ajung la 110 pl/mm.
Deci practic poate reda o rezolutie echivalenta cu ~ 42 MP real fara Bayer, sau +/- 57 MP cu Bayer cu un obiectiv de top absolut si folosit foarte bine.
La diapozitivele cu ASA 100-200 Agfa si Kodak granulatia a fost in general mai mare si la dia, si difera mult in f. de modelul exact de film, iso, granulatie si developare. Insa si cu 70 pl/mm si ele permit rezolutii echivalente de 17+ MP fara Bayer si 25++ cu Bayer.

Edited by loock, 07 December 2017 - 19:10.


#20
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 12.04.2008
djl, daca diaproiectorul Etiud nu da iluminare uniforma pe ecran, verifica sa fie completa si in buna pozitie schema optica.

Lentilele L1, L2, L3 si filtrul caloric (un disc din sticla cu fetele plane) intra in niste canale-ghidaje, deci pozitia lor este marcata.
Becul (100W) este tip baioneta, deci are si el pozitia bine determinata.

Daca este in buna stare, sunt doua imagini reale:

1. Condensorul (L1, L2, L3) formeaza o imagine reala a filamentului becului la intrarea in obiectiv (deci razele de lumina ies din condensor intr-un fascicul convergent, iar diapozitivul, fiind asezat chiar la iesirea din condensor, este iluminat uniform pe intreaga sa suprafata).

2.Obiectivul formeaza pe ecran imaginea reala si marita a diapozitivului.

Deci, aprinde becul proiectorului si pune chiar la intrarea in obiectiv un cartonas si vezi daca obtii pe el imaginea filamentului becului (este un filament in zig-zag, zona dreptunghiulara).
Attached File  Sistem optic Etiud.jpg   127.25K   10 downloads

Cat despre racire, pune un feon, pe rece, se sufle de jos in sus printre lentile, filtrul caloric si pe langa diapozitiv.
Sau foloseste un ventilator luat de la o carcasa de calculator.

Edited by Anca12, 07 December 2017 - 18:53.


#21
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,672
  • Înscris: 03.12.2014

 loock, on 06 decembrie 2017 - 23:51, said:

Becul cu halogen are minim 2800o K, poate si mai mult pana la 3200 K ( cele care sunt specificate mai mult, de ex. 3500, 4000, 4500, 5700, 6000 K au un balon albastru deci este lumina filtrata).
Deci face mai multa caldura, nu mai putina.

puterea și căldura degajată nu au nimic de a face cu temperatura de culoare, aia exprimată în Kelvini.

 djl, on 07 decembrie 2017 - 02:31, said:

Dar becul de 24 de Volţi are vreun avantaj asupra celui de 220?  Posted Image

teoretic nu. Cere un curent mai mare pentru aceeași putere.

Edited by DaculScoril0, 07 December 2017 - 19:19.


#22
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

 DaculScoril0, on 07 decembrie 2017 - 19:21, said:

puterea și căldura degajată nu au nimic de a face cu temperatura de culoare, aia exprimată în Kelvini.

La un bec de 150 W cu incandescenta, cu sau fara halogen, fara filtru albastru, si care mai e si ultracompact - deci suprafata mica de racire, are totul de a face.
Filamentul chiar are la halogen minim 2800 K temperatura reala, si avand in vedere cat de compact este, fara ventilator ajunge si balonul la mai multe sute de grade.
La incandescenta temperatura de culoare se obtine chiar prin incandescenta data de temperatura reala a filamentului.
Balonul nu ajunge si el la 2800 K, dar este strabatut de radiatia termica/infrarosie emisa de filament.

Edited by loock, 07 December 2017 - 19:39.


#23
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,672
  • Înscris: 03.12.2014

 loock, on 07 decembrie 2017 - 19:32, said:

La un bec de 150 W cu incandescenta, cu sau fara halogen, fara filtru albastru, si care mai e si ultracompact - deci suprafata mica de racire, are totul de a face.
Filamentul chiar are la halogen minim 2800 K temperatura reala, si avand in vedere cat de compact este, fara ventilator ajunge si balonul la mai multe sute de grade.
La incandescenta temperatura de culoare se obtine chiar prin incandescenta data de temperatura reala a filamentului.
Balonul nu ajunge si el la 2800 K, dar este strabatut de radiatia termica/infrarosie emisa de filament.
te înșeli

#24
oscarsaxa

oscarsaxa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 05.02.2016
salut fratilor
Am si eu un diaproiector Pentacon AV 100 cu schimbare automata, este functional dar nu mai am suportul acela pt. diapozitve si mai nou cand l-am pus in functiune am vazut ca in spatele obiectivului exista o bucata din plastic opaca care nu se mai da la oparte pentru a trece fascicolul luminos prin obiectiv -....
Stie cineva cum sa procedez si unde se gasesc suporti pt diapozitive ca sa-l atasez la aparat

mai am o intrebare .
Are idee cineva ce s-ar mai putea face cu un Pentacon AV 100....adica la ce s-ar putea folosi tot angrenajul, motorul, sau partea elecronica la ce ar putea fi folosita?

#25
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

 tinel231, on 07 decembrie 2017 - 12:47, said:

La bec nu conteaza tensiunea, conteaza puterea -watii-. Nu cred ca un diaproiector bun si 100% functional ar topi diapozitivele - poate daca Dorel a  scos filtrul IR (pare un simplu geam) sau ventilatorul are cureaua largita .
Avem proiector semcher cu autofocus, scrie pe telecomanda 7 sec max, nu ai ce face cu filtrul ir suplimentar, daca incerci sa pui se supraincinge ala si s-a terminat. El are ceva filtarre dar nu are cum sa faca fata la 150w, filtreaza cat poate dar daca tii diapozitivul mult se duce de la temperatura luminii, nu a spectrului IR.

 oscarsaxa, on 19 decembrie 2017 - 16:41, said:

salut fratilor
Am si eu un diaproiector Pentacon AV 100 cu schimbare automata, este functional dar nu mai am suportul acela pt. diapozitve si mai nou cand l-am pus in functiune am vazut ca in spatele obiectivului exista o bucata din plastic opaca care nu se mai da la oparte pentru a trece fascicolul luminos prin obiectiv -....
Ala e ca sa nu ai imagine alba cand schimba diapozitivul.

Edited by andreic, 06 June 2018 - 13:28.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate