Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Femeie vindeca cancerul cu ajutorul demonilor

  • Please log in to reply
123 replies to this topic

#91
3sat

3sat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 11.10.2015
Supranatural
Este necesar… să fie clar înţeleasă semnificaţia cuvântului „supranatural”: supranaturalul poate fi ceea ce este contrar legilor naturii, dar nu poate fi contrar însuşi pricipiilor Universului; dacă numim „natural” ceea ce se supune în mod simplu logicii lucrurilor, fără vreo altă restricţie, supranaturalul este de asemenea natural, dar este aşa la o scară mai vastă decât cea a cauzalităţii fizice, a acestei lumi inferioare. Supranaturalul este „în mod divin naturalul” care, irupând într-un plan limitat şi contingent al naturalului, contrazice legile acestui plan, nu în virtutea cauzalităţii proprii acestuia din urmă, desigur, ci în virtutea unei mult mai puţin contingente şi limitate cauzalităţi.

Panteism
(A crede că) Dumnezeu este tot ce există, nici mai mult nici mai puţin. În realitate, panteismul constă în admiteterea unei continuităţi între Infinit şi finit; dar această continuitate poate fi concepută doar dacă se admite mai întâi că există o identitate substanţială între Principiul ontologic – care este în chestiune în toate formele de teism – şi ordinul manifestat, o concepţie care presupune o idee substanţială, şi deci falsă, a Fiinţei, sau confuzia dintre identitatea esenţială a manifestării şi Fiinţă cu o identitate substanţială. Panteismul constă în aceasta şi în nimic altceva.

Argument
Cuvântul grecesc kategoria, „argument”, înseamnă în ultimă analiză: o formă supremă a gândului, adică o noţiune-cheie capabilă să clasifice alte noţiuni, sau chiar toate noţiunile referitoare la existenţă.

Edited by 3sat, 06 December 2017 - 17:25.


#92
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007

View Post_-_, on 06 decembrie 2017 - 16:20, said:



Nu este acelasi lucru. Ateii CRED in ceva (ca zeii nu exista).
Agnosticii nu cred nici in existenta si nici in non-existenta zeilor. Daca vrei, eu "cred" in posibilitati...
Nu stiu daca Dumnezeu/ zeii exista sau nu. In schimb, stiu ca sunt areligios (din moment ce nu urmez preceptele niciunei religii si nu particip la practici religioase).
In ceea ce priveste existenta lui Dumnezeu/ a zeilor, aceasta ar putea fi mai curand dovedita de catre stiinta (undeva in viitor), decat de religiile actuale. Ultimul loc in care ai putea sa cauti divinitatea este religia... Toate religiile sunt intemeiate pe fictiuni. In schimb, au un rol util care nu este de neglijat in societate sau pentru dezvoltarea individuala. Au si un impact emotional mai puternic decat fictiunea literara sau cinematografica.
Ateul are legatura cu credinta. Agnosticul cu, cunoasterea.
Atei sunt lipsiti de credinta in divinitate.
Exista atei care cred ca nu exista divinitatea. Dar in general lipsa credintei este caracteristica importanta.
Agnosticii nu cunosc, nu stiu si in general considera ca nu se poate obtine cunoastere despre divinitate.

Edited by idaho333, 06 December 2017 - 17:30.


#93
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postoverseas, on 06 decembrie 2017 - 17:19, said:

Serios ? Deci o religie care presupune un Dz rational care coboara printre muritori, le vorbeste in pilde pamantesti ca sa inteleaga, ii vindeca, le da speranta si un sistem coerent nu mai e "de bun simt" ?!
Era ok cand tremurau la fosnetul stejarului ca s-a suparat oare cine ?

Trebuia sa spui "care are pretentia ca este incarnare divina", avatar al lui Dumnezeu, "fiu al lui Dumnezeu" etc.
Din punctul meu de vedere este un personaj inventat, poate bazat pe ceva real, dar despre care nu stim nimic autentic.
Evangheliile se bazeaza pe povestea zeului Krishna (zeu indian) care circula la acea vreme printre greci si romani.
Toate religiile se bazeaza pe revelatiile (scornelile) unui profet sau pe insusirile acordate de catre credinciosi unui anumit personaj.

Edited by _-_, 06 December 2017 - 17:26.


#94
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postidaho333, on 06 decembrie 2017 - 17:24, said:

Agnosticii nu cunosc, nu stiu si in general considera ca nu se poate obtine cunoastere legata de divinitate.

Agnosticii gasesc "relaxarea metafizica" in suspendarea judecatii cu privire la aceste probleme, deoarece judecata te poate insela atunci cand incerci sa experimentezi divinitatea, dar aceasta nu inseamna ca inceteaza in totalitate sau pentru totdeauna sa incerce explicarea divinitatii. Agnosticismul se intemeiaza pe scepticism. Scepticismul supune indoielii fiecare posibilitate: existenta sau nonexistenta divinitatii, fara sa afirme nici una si nici alta. Posibilitatea ca existenta divinitatii sa fie candva probata ramane deschisa. Prin aceasta se manifesta diferenta dintre atitudinea sceptica si atitudinea agnostica. Exista mai multe forme de agnosticism (cel putin in teorie, deoarece niciun agnostic nu se incadreaza perfect intr-una dintre forme): https://ro.wikipedia...iki/Agnosticism

In toate religiile divinitatea este o inventie umana. Aceasta nu inseamna ca in adancul sau omul nu poate avea revelatia divinitatii. Singura problema este ca aceasta divinitate (chiar daca o presupunem reala) care i s-a revelat intemeietorului unei religii (daca a fost intemeiata o religie pe baza revelatiei lui) se degradeaza treptat dupa ce ia forma religiei.

O alta problema este ca din nou ne indepartam de la subiect.
Era vorba de magie, nu de religie sau de atitudinea fata de religie.

Edited by _-_, 06 December 2017 - 17:40.


#95
3sat

3sat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 11.10.2015

View Post_-_, on 06 decembrie 2017 - 17:35, said:

Agnosticii gasesc "relaxarea metafizica" in suspendarea judecatii cu privire la aceste probleme, deoarece judecata te poate insela atunci cand incerci sa experimentezi divinitatea, dar aceasta nu inseamna ca inceteaza in totalitate sau pentru totdeauna sa incerce explicarea divinitatii. Agnosticismul se intemeiaza pe scepticism. Scepticismul supune indoielii fiecare posibilitate: existenta sau nonexistenta divinitatii, fara sa afirme nici una si nici alta. Posibilitatea ca existenta divinitatii sa fie candva probata ramane deschisa. Prin aceasta se manifesta diferenta dintre atitudinea sceptica si atitudinea agnostica. Exista mai multe forme de agnosticism (cel putin in teorie, deoarece niciun agnostic nu se incadreaza perfect intr-una dintre forme): https://ro.wikipedia...iki/Agnosticism

In toate religiile divinitatea este o inventie umana. Aceasta nu inseamna ca in adancul sau omul nu poate avea revelatia divinitatii.
Stii ce prostie imensa spui tu acum? Hai sa-ti spun> Dzeul tau il castrezi de posibilitatile infinite de autorevelare... sesizezi in ce stupizenie baltesti?

Agnosticism=ateism... nu e nici un scepticism... e pur si simplu refuzul unora de a intelege ca nu poti avea o divinitate la care nu ai acces, ci una REALA... daca n-ar fi asa manifestarea asta n-ar exista... si nici agnosticii (ateii)...

Edited by 3sat, 06 December 2017 - 17:42.


#96
bibisi

bibisi

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 21
  • Înscris: 06.12.2017

View Postidaho333, on 06 decembrie 2017 - 17:24, said:

Ateul are legatura cu credinta. Agnosticul cu, cunoasterea.
Atei sunt lipsiti de credinta in divinitate.
Exista atei care cred ca nu exista divinitatea. Dar in general lipsa credintei este caracteristica importanta.
Agnosticii nu cunosc, nu stiu si in general considera ca nu se poate obtine cunoastere despre divinitate.


si totusi, la ce te referi cind vorbesti despre divinitate

#97
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007

View Post_-_, on 06 decembrie 2017 - 17:35, said:

O alta problema este ca din nou ne indepartam de la subiect.
Era vorba de magie, nu de religie sau de atitudinea fata de religie.

Nu prea e posibila despartirea magiei de religie. Miracolele din religiile lumii pot fi considerate magie. Si invers magia are legatura in general cu un sistem de gandire care poate fi incadrat la religie.

Mai sunt legate prin faptul ca amandoua neaga permanenta legilor fizicii.
Daca exista doar lumea materiala si noi oamenii suntem simple masini organice tot   ce inseamna magie si religie devin psihologie si tehnici de ne simti mai bine.

Edited by idaho333, 06 December 2017 - 17:56.


#98
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Post3sat, on 06 decembrie 2017 - 17:38, said:

Stii ce prostie imensa spui tu acum? Hai sa-ti spun> Dzeul tau il castrezi de posibilitatile infinite de autorevelare... sesizezi in ce stupizenie baltesti?

Mai mult decat "baltesti tu in stupizenie" cu "posibilitati infinite de autorevelare", Nenea Zeu etc. ? Daca te mai prind cu asemenea atitudine pe aria mea, te ard!
Daca revelatia divinitatii ar fi la indemana oricui, atunci toti am fi deja in "rai". Omul are niste limite pe care tu nu vrei sa le vezi, deci "baltesti in stupiditate" ca sa folosesc limbajul tau. Toata lumea este la fel.
Aceste "posibilitati infinite" sunt, de fapt, zero, deoarece. ceea ce tu numesti "autorevelare" inseamna "autoinselare" (cu alte cuvinte, "sa te pacalesti singur", gandire defecta).

#99
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postidaho333, on 06 decembrie 2017 - 17:52, said:

Nu prea e posibila despartirea magiei de religie. Miracolele din religiile lumii pot fi considerate magie. Si invers magia are legatura in general cu un sistem de gandire care poate fi incadrat la religie.

Mai sunt legate prin faptul ca amandoua neaga permanenta legilor fizicii.
Daca exista doar lumea materiala si noi oamenii suntem simple masini organice tot  ce a ce inseamna magie si religie devin doar psihologie.

Magia poate fi independenta de religie, dar este si integrata cu anumite religii. Cu alte cuvinte, parerea mea este ca magia nu are neparat legatura cu sacrul (din religie).
De exemplu, actul magic de a invoca spiritul vulturului pentru a putea sa vezi ce se intampla dincolo de munte, actul de proiectie a propriului spirit intr-o alta fiinta, actul de a desena pe pamant un cerc de protectie cu nuiaua magica de alun sau folosirea ei radiestezica pentru a descoperi o sursa de apa prin biolocatie, actul de a chema spiritul ploii, de a transfera energia unor plante sacrificate in alta fiinta etc. inseamna o anumita credinta, dar nu prea au legatura cu sacrul.

In religiile solare este integrata asa numita magie solara (sau magie alba) bazata pe sacrificii de plante (la hindusi), animale si oameni (la greci, romani, daci, iudei, crestini, sud-americani etc.). Cu alte cuvinte, puterea (forta magica) isi are izvorul in natura vie (prin sacrificiu). La crestini sacrificiul animal a ramas in continuare (sacrificarea mielului), iar cel uman a fost inlocuit prin sacrificarea "Fiului lui Dumnezeu" de catre Dumnezeu insusi, apoi prin sacrificiul ritualic de Paste al lui Christos de catre preoti, plus perpetuarea sau reincarnarea unor practici canibale (actul de a manca din trupul lui Isus, simbolizat prin "paine" si de a-i bea sangele, simbolizat prin "vin"). Toate acestea sunt la origine practici magice.

Independent de religie sau integrata anumitor religii lunare (de fapt, este vorba mai curand de comunitati restranse care impartasesc anumite idei religioase sau nu) se situeaza asa-numita magie lunara (sau magie neagra) care nu foloseste energii din planul fizic, ci din alte planuri ale existentei (energia spiritelor elementelor - elementali sau demoni, forta spiritelor animale sau a anumitor entitati supranaturale specifice).
Magicienii lunari nu ucid fiinte vii (ritualic), ci ingrijesc plantele, cresc animale (deseori bufnita, sarpe, corb, pisica etc.) si se inconjoara de animale pentru a imbuna spiritele naturii si a le convinge sa raspunda chemarii lor, sa le ofere protectie, forta spirituala. Cu ajutorul acestui tip de forte magice se pot pregati pentru a invoca si controla spiritele din "lumea de dincolo" pe care cauta sa le atraga, deseori, prin anumite mici smecherii, trucuri, forme de pacaleala, inselaciune, apoi incearca sa le subjuge sau sa le tina captive (uneori doar pentru o vreme, deoarece daca slabeste energia spirituala a magicianului, spiritele se pot elibera sau chiar pot ajunge sa-l controleze ele pe magician). Magia lunara permite, de exemplu, acel transfer al umbrei (al sufletului cuiva) intr-o alta fiinta sau un obiect, poate atrage un spirit din alta lume pentru a poseda un corp neinsufletit, poate chiar obtine invierea unei persoane decedate, poate inchide un demon intr-o amuleta, yantra, vas etc. Ori astfel de practici nu prea tin de religie, mai ales ca se folosesc deseori droguri, energia sexuala - ca act magic care conecteaza fiinta la un plan superior sau diverse alte practici incompatibile cu majoritatea religiilor.

Clasificarea magiei in solara si lunara, alba si neagra etc. se poate prezenta sub diverse forme (de regula contradictorii unele cu altele). Uneori chiar magia alba este reimpartita in alba si neagra, iar magia lunara considerata periculoasa si asociata cu "pacatul". De aceea, unii prefera sa spuna pur si simplu "magie".
Totusi ramane clara aceasta distinctie: intre magicieni care sacrifica sau care nu sacrifica fiinte vii. Nu exista cale de mijloc intre ele sau intre cele doua categorii de magicieni, deoarece unii folosesc energia provenita din asa-zisul dublu-eteric al fiintelor vii, cealalta se centreaza pe corpul astral (emotional), mental, cauzal (care sunt de natura mai subtila).

Religiile daca se impletesc cu magia, integreaza, de regula, aceasta magie bazata pe sacrificiu de animale/ oameni. De aceea, religiile bazate pe sacrificiu combat practicile magice care au ca obiect invocarea spiritelor animalelor, stramosilor, spiritelor grup, demonilor etc. Deci cel putin aceasta magie orientata spre energii mai subtile (greu de obtinut si de controlat) nu prea o gasesti prin religii, ci mai curand independent de ele, de cele mai multe ori chiar in contradictie cu religia (cati magicieni nu fost arsi pe rug de inchizitie?).
Magia lunara (neagra) are un caracter mai ezoteric (mai secret) si se adreseaza doar unor "alesi", ca sa zic asa. De aceea pe mine m-a intrigat un pic articolul citat la inceputul topicului.

#100
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
@3sat
Vezi ce am scris imediat sub postul tau de mai sus! [acum nu mai poti vedea, deoarece ti-am sters postul.]
De unde ai "cules" materialul de mai sus?

LE:
Ti-am sters ultimul post enorm, care in afara de faptul ca se poate interpreta ca flood si face greu de citit/ accesat topicul, tare ma tem ca mai incalca si copyright-ul. Pune link si atat!

LE 2:
Ti-am sters ci celelalte doua posturi de mai sus care erau intercalate cu posturile mele. Nici nu prea le vad rostul in contextul discutiei, plus ca, daca mi-am dat seama, ai dat paste la mai multe capitole din continutul unei carti pentru care mai mult ca sigur nu ai cerut acordul celor care detin drepturile de publicare.

In plus, erau posturi enorme. Din cauza asta probabil ca nu am mai putut accesa topicul. Ai dat peste cap baza de date a forumului.
Data viitoare foloseste spoilere (daca nu incalci copyright-ul) sau rezumate!

Edited by _-_, 06 December 2017 - 19:36.
update


#101
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Duhurile, entitatile intunericului pot vindeca ce au imbolnavit ele!
Pretul vindecarii este enorm!

#102
3sat

3sat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 11.10.2015

View Post_-_, on 06 decembrie 2017 - 19:27, said:

eu sunt copyrightul... pricepi asta?

Edited by _-_, 06 December 2017 - 19:46.
citat updatat


#103
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Atunci pune un link extern sau ataseaza un pdf cu textul...

Si spune-ne si despre ce este vorba in el...

Inca un post sters. Nu e cazul sa faci off-topic.
Inteleg ca te-a deranjat stergerea posturilor, dar si pe noi ne incomodeaza. Ti-am propus o solutie mai buna de postare.

Edited by _-_, 06 December 2017 - 19:50.


#104
christinne69

christinne69

    Viva la revolution!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,832
  • Înscris: 23.09.2016

View Post_-_, on 06 decembrie 2017 - 14:59, said:

Am spus ca acel corp energetic (umbra, dulbu eteric, corp constituit din meridiane energetice, chakre, canale nadis etc. prin care circula energia Chi, Ki, prana etc.) este pus in evidenta prin traditii medicale milenare (acupunctura, medicina Ayurvedica etc.) sau practici magice ori chiar redescoperite (am dat ca exemplu "magnetismul animal" al lui Mesmer).

Pana una alta stiinta asta mainstream mult hulita ne-a adus o groaza de beneficii in timp ce practicile mentionate de tine nu sunt confirmate ca fiind functionale, indiferent cati oameni ar crede in ele. Banuiesc ca daca te imbolnavesti grav, te duci la doctor, nu o arzi aiurea cu medicina ayurvedica sau cu magnetism animal, daca vrei sa calatoresti in strainatate iei un avion nu te urci pe o matura sau pe covorul lui Aladin. As vrea sa vad si eu un om vindecat complet de cancer cu acupunctura sau suc de sfecla. Dar pe bune, documentat, nu relatari de pe diverse bloguri sau de pe facebook.

Evident ca exista lucruri nedescoperite de stiinta, dar acele descoperiri viitoare se fac doar in concordanta cu legile logicii si ale naturii, nu cu ce am vrea noi sa fie sau cu ce presupunem noi c-ar exista.

E simplu, daca toate aceste presupuneri nu imi aduc nici un folos, renunt la ele, nu trebuie sa imi incarc mintea cu toate tampeniile.

Edited by christinne69, 06 December 2017 - 20:44.


#105
Destini

Destini

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 24.10.2016

View Post_-_, on 06 decembrie 2017 - 06:52, said:

@initiator
Data viitoare iti recomand sa elimini din link-uri referirile la Google pe care le adauga browserul Chrome.
Initial nu imi dadusem seama ca articolul a fost publicat de catre o companie de stiri britanica importanta. Genul acesta de articole apare, de regula, in presa "marginala", ca sa zic asa.
Totusi, acest lucru nu confera articolului mai mare credibilitate.
Fara dovezi medicale, aceasta vrajitoare nu difera prin nimic fata de orice saman sau vrajitor (indiferent de epoca, spatiul geografic sau credinta careia ii apartine) ce promite vindecari similare.
Mai exact ce ti-a atras in mod special atentia la acest caz (in fara de faptul ca, mai rar, dar nu extrem de rar, asa-zisi "magicieni negri" se ocupa de vindecare)?.
Linkuri cu referire la google nu stiu ce sunt alea. Dar intr-adevar am folosit chrome dupa ce ti-ai dat seama?
Legat despre ce m-ai intrebat, in articol scrie ca ea a vindecat cu ajutorul lui Astaroth. Maria, mama lui Iisus din crestinism este un concept fals furat din mitul lui Astaroth. Iar despre Astaroth exista dovezi care au ramas inca intacte, atat in heroglifele egiptene cat si in anumite temple de origine canaanita.
Daca un demon ar putea vindeca cancerul, unul din primii capabili in acest domeniu este Astaroth.
Pentru boli grave exista Astaroth, pentru tot restul e MasterCard.

Edited by Destini, 06 December 2017 - 22:52.


#106
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View PostDestini, on 06 decembrie 2017 - 22:51, said:

Linkuri cu referire la google nu stiu ce sunt alea. Dar intr-adevar am folosit chrome dupa ce ti-ai dat seama?

Link-ul pus de tine este precedat de numele protocolului "http" si redirectarea adaugata de Google "www.google.ro/amp/s/".
Link-ul normal este cel care se incarca dupa incarcarea site-ului de la Google: https://www.thesun.c...cts-with-satan/
Pe forum trebuie evitate redirectarile, pe cat posibil.

#107
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

View Postidaho333, on 06 decembrie 2017 - 17:24, said:

Ateul are legatura cu credinta. Agnosticul cu, cunoasterea.
Atei sunt lipsiti de credinta in divinitate.
Exista atei care cred ca nu exista divinitatea. Dar in general lipsa credintei este caracteristica importanta.
Agnosticii nu cunosc, nu stiu si in general considera ca nu se poate obtine cunoastere despre divinitate.
yo unde "intru" ? ...
cred in Creator (unii ii spun Dumnezeu) dar nu cred in sfinti, Isus, popi, biserici, Biblie, etc !

#108
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011

View Postrealduc, on 07 decembrie 2017 - 09:41, said:


yo unde "intru" ? ...
cred in Creator (unii ii spun Dumnezeu) dar nu cred in sfinti, Isus, popi, biserici, Biblie, etc !
Probabil te încadrezi la deism.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate