Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Cazul batranului agresiv, agresat in Piata Victoriei

* * * * - 12 votes
  • This topic is locked This topic is locked
2631 replies to this topic

#2539
Rdaneel

Rdaneel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 12.09.2017

View Postvanitty, on 14 decembrie 2017 - 09:01, said:


ba e fix pe lege, legal ala de filma era in autoaparare.

Nu a fost în nicio autoapărare,lasă poveștile.
Autoapărare era maxim sa l împingă pe moș când a dat cu rucsacul.
Dar,după ce atacul se încheiase,sa te duci sa ii dai un pumn în freza deja sunt depășite limitele legitimei apărări.
Ți s a mai spus asta,dar nu vrei sa înțelegi.
De ce nu te duci pe juridic,deschizi un topic acolo și ceri și alte păreri. Sunt destui colegi de formație juriști care îți pot explica.

#2540
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eeeei, dar știe și el. Trolleaza.

#2541
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,114
  • Înscris: 03.07.2008

View Postlucian2retec, on 14 decembrie 2017 - 10:25, said:



Dupa logica dumitale, daca cineva se imbraca sau are un caracter provocator trebuie sa i se aplice "corectii fizice"? ...

Corectia fizica i s-a aplicat dupa ce a jignit, a injurat si a lovit primul cu rucsacul.
Nu am sustinut nicaieri ca trebuia batut pt ca facea pe provocatorul, asta e inventia ta.



View PostRdaneel, on 14 decembrie 2017 - 10:43, said:



Nu a fost în nicio autoapărare,lasă poveștile.
Autoapărare era maxim sa l împingă pe moș când a dat cu rucsacul.
Dar,după ce atacul se încheiase,sa te duci sa ii dai un pumn în freza deja sunt depășite limitele legitimei apărări.
Ți s a mai spus asta,dar nu vrei sa înțelegi.
De ce nu te duci pe juridic,deschizi un topic acolo și ceri și alte păreri. Sunt destui colegi de formație juriști care îți pot explica.

Dupa ce mosu' da cu rucsacul de sus in jos, sparge telefonul riposta trebuia sa fie o usoara impingere? Cu doua degete eventual, nu?
Intr-o situatie similara tu ai sta si ai incasa jigniri, injuraturi si lovituri? Si pt ca nu ripostezi loviturile continua si stai si inghiti...

#2542
Rdaneel

Rdaneel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 12.09.2017
Nu, trebuie sa iei bata de baseball și să l toci mărunt de sus până jos.
Astea s limitele legitimei apărări,ce e așa greu ? Ia un cod penal și citește cauzele justificative începând cu art 18.


#2543
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View PostImperathor, on 14 decembrie 2017 - 08:04, said:

Te cred că uite şi eu când eram la grădinița m-am bătut cu Vasilică...

Si de atunci ai ramas ghiocel?
Multi care scrieti pe aici habar nu aveti ce inseamna sa ai forta si ce inseamna disproportia intre cineva antrenat si cineva care sta toata ziua la birou, sau intre un tanar si un batran care isi taraie basinile de pensionar.

Bine, sunt si exceptii de batrani in putere, dar sunt exceptii, mai multe sunt de tineri anemici de zici ca-s pui de Crevedia, ceea ce e destul de rau pentru ei.

#2544
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,429
  • Înscris: 20.02.2008

View PostRdaneel, on 14 decembrie 2017 - 10:43, said:

Nu a fost în nicio autoapărare,lasă poveștile.
Autoapărare era maxim sa l împingă pe moș când a dat cu rucsacul.
Dar,după ce atacul se încheiase,sa te duci sa ii dai un pumn în freza deja sunt depășite limitele legitimei apărări.
Ți s a mai spus asta,dar nu vrei sa înțelegi.
De ce nu te duci pe juridic,deschizi un topic acolo și ceri și alte păreri. Sunt destui colegi de formație juriști care îți pot explica.
De unde presupui ca atacul se incheiase? POate pumnul a venit pentru ca din comportamentul mosului nu reiesea ca s-ar opri din agresiune.

#2545
lucian2retec

lucian2retec

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,679
  • Înscris: 09.11.2006

View Postioppo, on 14 decembrie 2017 - 12:54, said:

De unde presupui ca atacul se incheiase? POate pumnul a venit pentru ca din comportamentul mosului nu reiesea ca s-ar opri din agresiune.

Asta e din ciclul "Dai in el pana nu mai misca" ? Posted Image
Probabil ca un batran de peste 70 de ani "inarmat" cu un rucsac arata foarte periculos pentru un tanar. Daca arunca mosul cu proteza dentara in protestatar? Putea sa-l omoare! Posted Image  
Asta e democratia si statul pentru care militati?

  Apropo, vreti sa fiti tratati in mod similar? Daca protestatarii injura, jignesc si devin agresivi trebuie sa fie tratati in mod asemanator?

Edited by lucian2retec, 14 December 2017 - 13:43.


#2546
Rdaneel

Rdaneel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 12.09.2017
Da,e adevărat,e doar o presupunere,n am fost acolo,n am acces la probele din dosar.
Merg pe presupunerea asta pt că e vb de un conflict între unul de 70 de ani și unul de 40 de ani.
Iar moșul,desi nesimțit și prost în gură o luase la pas spre casă și cameramanul de ocazie se ținea scai de el.
La moș o văd că pe o răbufnire de moment,a luat rucsacul de pe umăr și a dat spre ăla ca să scape de el,nu ca pe un atac organizat. Nu e plauzibil sa te duci sa ataci pe unul în putere când tu abia îți târăști bășinile.
La Sandy ăla nu vad autoapărare ci o alta răbufnire și de răzbunare că i s a spart telefonul i a dat un pumn in cap.
Și,oricum,chiar daca ar fi vorba de situația improbabilă in care moșul se vedea vreun Van Damme și cășuna pe ăla normal era să l imobilizezi și să îl duci la primul polițist/jandarm că erau destui acolo.
Nici nu ți făceai probleme și ți asigurai și recuperarea prejudiciului.
Sper sa nu spui că n ai cum sa imobilizezi un boșorog de 70 de ani având un ascendent de 30 de ani asupra lui. Te descalifici ca bărbat :).
Mă rog,astea sunt considerații privind oameni normali și raționali iar ăia se pare că aveau amândoi probleme la partea de procesare.

#2547
madagascar123

madagascar123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,797
  • Înscris: 12.03.2017

View PostImperathor, on 14 decembrie 2017 - 11:08, said:

Corectia fizica i s-a aplicat dupa ce a jignit, a injurat si a lovit primul cu rucsacul.
Nu am sustinut nicaieri ca trebuia batut pt ca facea pe provocatorul, asta e inventia ta.





Dupa ce mosu' da cu rucsacul de sus in jos, sparge telefonul riposta trebuia sa fie o usoara impingere? Cu doua degete eventual, nu?
Intr-o situatie similara tu ai sta si ai incasa jigniri, injuraturi si lovituri? Si pt ca nu ripostezi loviturile continua si stai si inghiti...

Presupun ca daca copilul tau de 10 ori 14 ani te loveste cu rucsacul peste telefonul mobil ,
il bati de-i suna apa in cap pe motiv de autoaparare ?
Vedeti , tocmai de aceea se impune modificarea legilor justitiei , pentru ca au dat nastere
multor anomalii in societate !

#2548
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmadagascar123, on 14 decembrie 2017 - 13:40, said:


Presupun ca daca copilul tau de 10 ori 14 ani te loveste cu rucsacul peste telefonul mobil ,
...
Nu are discernamant la sub 14 ani.

#2549
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,429
  • Înscris: 20.02.2008

View Postlucian2retec, on 14 decembrie 2017 - 13:27, said:

Asta e din ciclul "Dai in el pana nu mai misca" ? Posted Image
Probabil ca un batran de peste 70 de ani "inarmat" cu un rucsac arata foarte periculos pentru un tanar. Daca arunca mosul cu proteza dentara in protestatar? Putea sa-l omoare! Posted Image  
Asta e democratia si statul pentru care militati?

  Apropo, vreti sa fiti tratati in mod similar? Daca protestatarii injura, jignesc si devin agresivi trebuie sa fie tratati in mod asemanator?
Nu's cum sa zic dar foarte multi din noi, daca am fi atacati de un mos si ne-ar strica un bun relativ scump, in timp ce nu da semne ca s-ar opri, am cam folosi forta (mai mare sau mai mica). Asta nu inseamna ca ii tin partea idiotului de "tanar". Nici ala nu e zdravan dar sa nu facem din mos un erou, destul ca trage Gadea de el ca de un caine mort.

#2550
lucian2retec

lucian2retec

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,679
  • Înscris: 09.11.2006

View Postioppo, on 14 decembrie 2017 - 15:45, said:

Nu's cum sa zic dar foarte multi din noi, daca am fi atacati de un mos si ne-ar strica un bun relativ scump, in timp ce nu da semne ca s-ar opri, am cam folosi forta (mai mare sau mai mica).....

  In principiu da, se pate intampla ce zici tu. Dar faptul ca reactionezi violent nu inseamna ca esti scuzabil in fata legii. Cand folosesti forta trebuie sa iei in consideare si faptul ca poti fi gasit vinovat in fata legii si ca motivele tale poate nu sunt valabile in instanta.
Si ca atunci cand agasezi o persoana, aceasta poate reactiona violent. Din filmare se vede clar ca individul s-a tinut dupa batran pana acesta s-a intors si a lovit telefonul si nu invers.
Daca protestatarul respectiv nu-l agasa cu telefonul pe batran, nu se intampla nimic.

Apropo, cum ati reactiona daca un individ va agaseaza/hartuieste pe strada (sau pe cineva din familie) si va filmeaza de aproape ostentativ fara sa va ceara permisiunea?

Edited by lucian2retec, 14 December 2017 - 16:17.


#2551
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007

View Postioppo, on 14 decembrie 2017 - 15:45, said:

Nici ala nu e zdravan dar sa nu facem din mos un erou, destul ca trage Gadea de el ca de un caine mort.

Mosul, "erou" ?!... Posted Image

Eroul lui peste prajit.
E un batran imbecil, spurcat la gura si ( probabil ) usor senil, cu gandire comunistoida, ca majoritatea celor de varsta lui.
E din tagma votantilor agresivi, ai lui Vadim si Iliescu...

Posibil sa fi fost, odata, turnator, din pasiune si convingere, pe la Secu'.
Nu m-as mira.

Insa tanarul ( cum il cheama, breh ? - "Sandy" ?... Posted Image ) - e si mai bou, decat boul de mos.

Ca putina minte iti mai trebuie sa te duci, ca boul, dupa un cretin care injura si sa-l intrebi ce-a zis.
De parca n-ai stii...

Cum spuneam - o combinatie superba ! -  doi boi moscati, iuti la manie si agresivi.
Unul mai breaz, ca altul.

Edited by sylvius, 14 December 2017 - 16:21.


#2552
Hamdoulillah

Hamdoulillah

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 29.03.2017
Da doar ca unul singur a dat in celalalt.

#2553
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostHamdoulillah, on 14 decembrie 2017 - 16:50, said:

Da doar ca unul singur a dat in celalalt.
Minciuna! E si filmat ca a dat cu rucsacul.

Stii cum e, daca nu te tine, abtine-te. Nici eu daca imi casuneaza ceva pe un luptator K1 nu ma apuc sa il injur de mama face-to-face, ca stiu ca nu fac fata, asa ca mai bine ciocu mic decat sa ajung la stiri ca am fost si prost si am si semnalizat.De ce crezi ca mosul nu a vrut sa faca plangere? Tocmai, pentru ca el a dat primul si a produs si daune materiale.

#2554
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View PostMembruAnonim, on 14 decembrie 2017 - 19:05, said:

Minciuna! E si filmat ca a dat cu rucsacul.

Stii cum e, daca nu te tine, abtine-te. Nici eu daca imi casuneaza ceva pe un luptator K1 nu ma apuc sa il injur de mama face-to-face, ca stiu ca nu fac fata, asa ca mai bine ciocu mic decat sa ajung la stiri ca am fost si prost si am si semnalizat.De ce crezi ca mosul nu a vrut sa faca plangere? Tocmai, pentru ca el a dat primul si a produs si daune materiale.

Daca injuri un luptator de K1, nu un golan de cartier cu aere de vedeta tv, cel mult iti furi un sut in fund sau o palma dupa ceafa.

Un practicant profesionist de sport de contact sau haltere, ori rugby, poate rupe un organ intern unui individ mediu, fara probleme, doar dintr-o lovitura.

In general, nu-si pun mintea cu novici, sau isi dozeaza forta.

#2555
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,576
  • Înscris: 05.11.2009

View PostDamascus77, on 14 decembrie 2017 - 09:02, said:

Nu este adevărat, e o minciuna ce spui tu aici

Pune legea !

Daca vii și mă împingi, și eu îți dau cu o cărămidă în cap și te omor, ce zici, e legitimă apărare nu?
vezi ca acu ceva pagini am pus citate din lege. Cauta. Ala de filma era in legitima aparare..

View Postmadagascar123, on 14 decembrie 2017 - 09:50, said:


Nu cred ca exista individ pe acest pamant , care din cand in cand sa mai aibe discutii
contradictorii  cu tatal sau ; acu ce facem ii  aplicam o bine-meritata corectie pentru
simplul fapt ca este ,,  asistat ''  ?
Rusine , rusine pentru o astfel de gandire decadenta !
colegul termina cu comparatiile de 2 lei. La tine acasa, tata-tau vine peste tine sa te loveasca daca nu ii place cand ii zici ceva? Ca asta o facut mosul tau pe care il plangeti voi.. el o inceput bataia..

#2556
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
@ trestie - Era o figura de stil, banuiesc ca ai inteles ideea.

Edited by MembruAnonim, 14 December 2017 - 20:15.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate