Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Virus sau ?

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
GoldMasters

GoldMasters

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 19.08.2012
Salut ! Acum cateva zile , cam vreo 5, am scanat pc-ul cu Malwarebytes si mi-a gasit cateva PUP (parca asa scria) . Ok,le-am bagat in caratina si dupa eliminat .Ieri am vazut in istoricul Windows Defender ca are in carantina bagate niste fisiere(vreo 4 , malwarebytes eliminase mai multe) numite tiggre sau ceva de genul,iar windows defender spunea ca e trojan . Interesant e ca Malwarebytes nu mi-a zis de asa ceva , iar in carantina windows aratau ca sunt luate din carantina  malwarebytes . Probabil cand am dat scan cu malwarebytes , si windows defender s-a sezisat si a bagat in carantina acele fisiere,dar pana sa dau cu malwarebytes scan windowsul defend nu mi-a zis nimic , chit ca era activ mereu . Dupa asta am  urmat tutorialul de aici,cu toate ca scapasem de orice problema(de la inceput am bagat fisierele in carantina si eliminat)  .Ok, am dat scan cu ADW Cleaner,CcCleaner,MalwareBytes,Kaspersky Virus removal,scan cu windows defender plus cu HitmanPro Malware Removal Tool.Totul a iesit in regula . Mentionez ca nu am avut vreo problema cu pc-ul , din acest motiv mi s-a parut ciudata si partea cu virusul trojan. Mai mult de atat , astazi am resetat windowsul (detin win 10) .
E posibil sa fi fost o eroare marca Windows Defender ? Sau ce naiba ? Nu am descarcat lucruri dubioase sau ceva de genul .

Edited by GoldMasters, 02 December 2017 - 23:28.


#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Windows 10 - are functie de reset - e echivalenta cu reinstalarea sistemului. Nu stiu cat protejeaza insa de virusi ptr ca si fisierele din care se face resetul sunt tot pe PC si pot fi virusate.

Doar ca in cazul de fata cel mai probabil totul a fost inutil.

Exista 2 posibilitati:
1- in timpul scanarii cu Malwarebites, Windwos Defender a detectat un troian real si l-a scos fara ca Malwarebytes sa mai apuce sa-l identifice corect.
2. Din cauza ca diferiti producatori folosesc denumiri diferite si modalitati de scanare diferite, ceea ce Malwarebytes a detectat ca PUP, Defender sa-l considere troian. In cazul de fata e posibil si ca un update de definitii sa schimbe incadrarea unui fisier - dupa ce a fost studiat mai serios.

PUP este o denumire generica ptr programe potential nedorite - are se baga singure in PC la navigarea pe web sau la instalarea unor programe. In general pot transmite date din PC catre cel care le-a creat - de ex ce site-uri vizitezi. Altele pot schimba reclamele afisate de browser, ba chiar insera ele unele ce nu exista real pe pagina vizitata. Deci e destul de posibil ca un PUP sa poata fi considerat virus sau troian de alt program.

Edited by eiffel, 03 December 2017 - 09:40.


#3
GoldMasters

GoldMasters

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 19.08.2012

View Posteiffel, on 03 decembrie 2017 - 09:39, said:

Windows 10 - are functie de reset - e echivalenta cu reinstalarea sistemului. Nu stiu cat protejeaza insa de virusi ptr ca si fisierele din care se face resetul sunt tot pe PC si pot fi virusate.

Doar ca in cazul de fata cel mai probabil totul a fost inutil.

Exista 2 posibilitati:
1- in timpul scanarii cu Malwarebites, Windwos Defender a detectat un troian real si l-a scos fara ca Malwarebytes sa mai apuce sa-l identifice corect.
2. Din cauza ca diferiti producatori folosesc denumiri diferite si modalitati de scanare diferite, ceea ce Malwarebytes a detectat ca PUP, Defender sa-l considere troian. In cazul de fata e posibil si ca un update de definitii sa schimbe incadrarea unui fisier - dupa ce a fost studiat mai serios.

PUP este o denumire generica ptr programe potential nedorite - are se baga singure in PC la navigarea pe web sau la instalarea unor programe. In general pot transmite date din PC catre cel care le-a creat - de ex ce site-uri vizitezi. Altele pot schimba reclamele afisate de browser, ba chiar insera ele unele ce nu exista real pe pagina vizitata. Deci e destul de posibil ca un PUP sa poata fi considerat virus sau troian de alt program.
Eu am resetat dupa ce am facut tutorialul de aici si a iesit ok .. si am dat scan cu malware si dupa resetare si a iesit iar bine ..
Mie mi-a fost mereu frica de virusii astia sa nu-mi fure date/parole.

#4
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Unde/care e tutorialul ăla?

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
https://forum.softpe...hide-topic-nou/

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate