Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Ce discount poti primi la selectia mea?

- - - - -
  • Please log in to reply
135 replies to this topic

#91
alliNdanuTz

alliNdanuTz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,804
  • Înscris: 12.06.2010

View PostCool_Kick, on 07 decembrie 2017 - 12:37, said:

E cel mai important criteriu garantia. Posted Image
Poate, dar nu pentru toata lumea Posted Image Fiecare isi alege masina dupa alte criterii. Eu nici nu sunt sigur cati ani am garantie la Mazda.
Nici 15 ani de garantie nu m-ar fi convins sa-mi cumpar Kia, Hyundai sau Toyota in locul Mazdei. Cel putin la modelele actuale.
Daca i30, Ceed sau ce are Toyota ar fi fost un pachet mai bun decat ce-mi ofera Mazda (design exterior, motor, feeling la condus, calitatea interiorului) as fi luat de la ei, iar garantia nu era decat un bonus, un nice to have.

Edited by alliNdanuTz, 07 December 2017 - 12:46.


#92
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 06.09.2017
Depinde si cat vrei sa tii masina dupa achizitie, depinde si cati km faci pe an (una e sa faci 3.000 /an si alta e sa faci 30.000 /an cum fac eu)

Daca o tii 3 ani ca masina de mers la serviciu e ok, nu conteaza garantia.

#93
alliNdanuTz

alliNdanuTz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,804
  • Înscris: 12.06.2010

View PostCool_Kick, on 07 decembrie 2017 - 12:53, said:

Depinde si cat vrei sa tii masina dupa achizitie, depinde si cati km faci pe an (una e sa faci 3.000 /an si alta e sa faci 30.000 /an cum fac eu)

Daca o tii 3 ani ca masina de mers la serviciu e ok, nu conteaza garantia.
Corect, dar sunt de parere ca conteaza foarte mult si cum intretii un lucru. Eu n-am avut pana acum nevoie niciodata sa folosesc garantia la ceva, de la telefoane, la calculatoare, la electrocasnice, la masini ... Probabil si din cauza asta nu ma inteseaza garantia ...

#94
lula_canci

lula_canci

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,387
  • Înscris: 24.03.2007
Pe mine ma ia cu fiori cand vad un constructor ofera unei masini cu care se presupune ca eu imi misc fundul cu 130km/h ofera aceeasi garantie cu a unui mixer.

#95
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 31.07.2011
Vad ca a deraiat discutia spre garantie si vreau sa va spun ceva. Nu observati ca dupa 2-3 ani deja esti ispitit cu un facelift si alte functii ale momentului? Culmea cea mai mare e ca ține filozofia asta..desi in realitate nu ar fi mare lucru de care sa ai chiar nevoie! Si aici..unii spuneau ca daca tine 3 ani sunt multumiti!..fratilor, marketing-ul face regulile la capitolul acesta..si le face bine!
Desi nu ai nevoie de noul model, il consideri pe al tau invechit, te gandesti ca se apropie finish-ul la garantie si ar merita plusat pentru cel nou..desi, in realitate e un mare moft. spun bine?
Asta a condus si al devalorizarea aceasta brutala a masinilor in timp..faptul ca trebuie sa fii intotdeauna la curent cu noutatile..si producatorul sa produca..si vanzatorul sa vanda..si prostul..sa ?

#96
dantt

dantt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 10.06.2008
Spui foarte bine cammelia.Si stii ce e cel mai trist?Ca si la producatorii de masini asa zise premium,spun asa zise ca nici Mercedesul nu mai e ce era,se intampla acelasi fenomen ca la masinile non premium sau de buget.Anume-in 2017 sunt inzestrate cu sa zicem Apple Carplay sau Android Auto (exemplle sunt pur aleatorii),insa nu e nici un plan in viitor de upgrade de soft cand vor apare in 3-4 ani alte modalitati de conectare cu telefoanele de atunci.In consecinta,iti cumperi o masina nou aparuta "cu de toate" insa nu va mai putea fi buna intr-un an-doi pe partea de multimedia pentru ca sistemul de acum nu mai e gandit pentru viitor.Asta e o mare tampenie.O alta mare tampenie este touch screenul in masina si mutarea comenzilor fizice pe el.Asta mai e si periculos pe deasupra fiindca iti ia ochii de la drum.Estetic,nu mai vorbesc,cand ajungi la destinatie,ai ecranul ala plin de amprente care arata oribil indiferent ce marca e autoturismul si H.U.

#97
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postcammelia08, on 09 decembrie 2017 - 21:25, said:

Vad ca a deraiat discutia spre garantie si vreau sa va spun ceva. Nu observati ca dupa 2-3 ani deja esti ispitit cu un facelift si alte functii ale momentului? Culmea cea mai mare e ca ține filozofia asta..desi in realitate nu ar fi mare lucru de care sa ai chiar nevoie! Si aici..unii spuneau ca daca tine 3 ani sunt multumiti!..fratilor, marketing-ul face regulile la capitolul acesta..si le face bine!
Desi nu ai nevoie de noul model, il consideri pe al tau invechit, te gandesti ca se apropie finish-ul la garantie si ar merita plusat pentru cel nou..desi, in realitate e un mare moft. spun bine?
Asta a condus si al devalorizarea aceasta brutala a masinilor in timp..faptul ca trebuie sa fii intotdeauna la curent cu noutatile..si producatorul sa produca..si vanzatorul sa vanda..si prostul..sa ?

Cammelia, daca te gandesti la Romania, poate mama marketingului sa vina, ca nu are cui sa-i schimbe masina la 3 ani. Sau, aproape. Tu esti printre extrem de putinii care isi permit sa se uite la un golf de 20000 euro.
Afara, nu contest, si eu cred ca Kia si celelalte asiatice, bazandu-se pe  un marketing agresiv, au reusit sa isi creasca mult cota de piata.

#98
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Pai BMW iti garanteaza 65% din pret dupa 3 ani la buyback iar intretinerea e moka. Multi merg pe chestia asta, mai ales pe firma. N-ai castiga mare branza daca ai tine-o mai mult ca la masinile premium cand apare un facelift sau model nou pretul masinilor la mana a2a scade destul de mult.

#99
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 31.07.2011
In consecinta..producatorul se lupta ca produsul sa fie inlocuit in termenul calculat de ei..pentru rentabilitatea afacerii. In exemplul de mai sus..BMW se asigura ca te are ca si client, asta este miza lor de fapt..devalorizarea sub cota estimata de ei in cei 3 ani nu ii doare atat mult pe cat i-ar durea achizitia unei alte marci (concurente) de masini a unui fost client. Da.. in 3 ani un model premium cred ca se apropie de 60%..depinde si nr de km, dar au facut ei calculul de rentabilitate.

#100
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Eu nu am decat 2 ani garantie Posted Image, pentru orice altceva ar trebui sa platesc in plus pentru extensie. Fiind leasing operational, nu ma afecteaza, dar ca idee, daca as fi luat cash/credit normal, m-ar fi costat inca vreo 3-4k extinderea garantiei si a mentenantei la 5 ani.

In rest, dpdv al discount-urilor, poti obtine o oferta mai buna daca iei prin mecanismele lor de finantare (dar sa verifici sumele totale) si pe urma in functie de model. La mine a variat intre 22% si 6.5% discount-ul oferit, in functie de model si metoda de finantare. Cash este probabil cea mai proasta idee de a cumpara o masina noua dpdv al discount-urilor.

#101
nan_a

nan_a

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 06.03.2007
Ca sa fiu la subiect eu am obtinut pentru Opel Insignia Country Tourer B un discount de 6KE la o valoare a masini de 38K asta inseamna undeva pe la 15%, deci se poate insa trebuie sa negociezi foarte mult si sa vezi oferte de la mai multi dealeri uni mi-au oferi discout de 3-4% alti 10% si am ales bine inteles ceea mai buna oferta ! Insa oferta difera foartte mult in functie de modul de finantare a masini credit\leasing, cash are cel mai mic discount, si nu am ales nici finantarea propusa de ei !
Legat de oferta ta mi se pare foarte dezavantajoasa insa gusturile nu se discuta, iar legat de VAG discount max obtinut a fost de 5% (bad joke) !
P.S Masina nu a beneficiat de nici o promotie, nu este de pe stoc este comanda noua de model nou nici macar lansat in tara oficial !

Edited by nan_a, 13 December 2017 - 17:36.


#102
alliNdanuTz

alliNdanuTz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,804
  • Înscris: 12.06.2010

View Postnan_a, on 13 decembrie 2017 - 17:34, said:

Ca sa fiu la subiect eu am obtinut pentru Opel Insignia Country Tourer B un discount de 6KE la o valoare a masini de 38K asta inseamna undeva pe la 15%, deci se poate insa trebuie sa negociezi foarte mult si sa vezi oferte de la mai multi dealeri uni mi-au oferi discout de 3-4% alti 10% si am ales bine inteles ceea mai buna oferta ! Insa oferta difera foartte mult in functie de modul de finantare a masini credit\leasing, cash are cel mai mic discount, si nu am ales nici finantarea propusa de ei !
Legat de oferta ta mi se pare foarte dezavantajoasa insa gusturile nu se discuta, iar legat de VAG discount max obtinut a fost de 5% (bad joke) !
P.S Masina nu a beneficiat de nici o promotie, nu este de pe stoc este comanda noua de model nou nici macar lansat in tara oficial !
Depinde foarte mult si de marca masinii, la Opel poti obtine 15% usor, la Ford ai 20% cum intri pe usa, la Mazda ai intre 5-8% etc ...
Depinde si cat de dotata este masina, cu cat e mai scumpa cu atat poti obtine un discount mai mare.

Care e faza cu discountul in functie de cum cumperi masina? Eu prima data am negociat pretul, dupa am mentionat cum platesc. Nu vad nici o relevanta cum platesti masina, pana la urma dealer-ul isi primeste toti banii, nu vad de ce il intereseaza pe el ca faci leasing, credit sau platesti cash.

Edited by alliNdanuTz, 14 December 2017 - 11:48.


#103
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,200
  • Înscris: 13.07.2005

View PostalliNdanuTz, on 14 decembrie 2017 - 11:47, said:

...
Care e faza cu discountul in functie de cum cumperi masina? ....

La marcile din grupul VAG au (uneori) oferte mai bune de pret / reduceri suplimentare in cazul achizitiei masinii prin Porsche Leasing.
Cea mai mare reducere oferita mie pentru un model din grupul VAG a fost de 7% dar, doar in conditiile achizitiei prin Prosche Leasing. Altfel, discountul era de 3-4%.
Este posibil ca si la alte marci, unde in grup exita si o firma de leasing, sa fie o politica similara - de exemplu la marcile din grupul Tiriac. Dar nu am studiat problema ...

PS: Ca, in final, tu nu castigi mare lucru dintr-o astfel de "afacere" este alta poveste !

#104
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Am luat eu masina de la VAG, 12% reducere , masina din stoc(aflata deja in Romania). Platit cash. Fara Rabla.

Edited by qew, 14 December 2017 - 14:19.


#105
arigo555

arigo555

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 11.12.2012
Nu găsesc acum, dar am primit pe facebook o reclamă ieri cum că VW ofera 3000 euro reducere + cauciucuri de iarnă la orice golf.
Uite aici: http://golf.volkswag...ASAAEgLhmPD_BwE

Edited by arigo555, 14 December 2017 - 15:33.


#106
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postarigo555, on 14 decembrie 2017 - 15:30, said:

Nu găsesc acum, dar am primit pe facebook o reclamă ieri cum că VW ofera 3000 euro reducere + cauciucuri de iarnă la orice golf.
Uite aici: http://golf.volkswag...ASAAEgLhmPD_BwE

3000 euro daca ai in curte 2 Rable?

#107
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
La ce ma uitam eu, diferența între cash și leasing era cam de 10% (BMW și Mercedes).

#108
dantt

dantt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 10.06.2008
In favoarea cui?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate