Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

Mai exista update free la windows 10?

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
virginu92

virginu92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 01.01.2014
Vreau sa imi cumpar o licenta Windows ( cd key) pentru noul calculator, si sunt curios daca mai exista update gratuit de la windows 8.1 la windows 10? ca as cumpara 8.1 pro cu 12 lire  si sa fac direct upgrade la 10. Se poate?

#2
djbiti1

djbiti1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 853
  • Înscris: 27.06.2009
Nu. A mers asa doar in primul an de la lansare

#3
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
La topicuri marcate cu IMPORTANT se afla deja raspunsul: https://forum.softpe...-to-windows-10/

View Postvirginu92, on 01 decembrie 2017 - 11:49, said:

Vreau sa imi cumpar o licenta Windows ( cd key) pentru noul calculator, si sunt curios daca mai exista update gratuit de la windows 8.1 la windows 10? ca as cumpara 8.1 pro cu 12 lire  si sa fac direct upgrade la 10. Se poate?

Insa Windows 8.1 Pro la 12 lire inseamna un cod de activare OEM, nu licenta. Acel cod de activare este asociat unei licente OEM care apartine altcuiva si care cel mai probabil nu are dreptul legal sa o transfere altei persoane.
Conditiile de licentiere le gasesti in primul post de aici: https://forum.softpe...nta-windows-10/

#4
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Chiar ieri am activat win 10 cu o cheie Win7. Activarea se poate face dupa instalare, nu in timpul instalarii.
E posibil ca e valabil doar pana la sfarsitul anului.

@_-_
daca faci upgrade la 10 oricum vei avea o licenta similara cu OEM, nu? Adica nu mai poti muta acea licenta pe alt PC, activarea win10 fiind legata de componente.

#5
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014

View Posteasy90rider, on 01 decembrie 2017 - 12:13, said:

Chiar ieri am activat win 10 cu o cheie Win7.


@_-_
daca faci upgrade la 10 oricum vei avea o licenta similara cu OEM, nu? Adica nu mai poti muta acea licenta pe alt PC, activarea win10 fiind legata de componente.
Chiar interesant ce spui legat de activare. O sa incerc si eu cu o cheie de Windows 7 licentiat.Poate a fost o eroare de server... benefica.Odata placa de baza aparuta in evidenta serverelor Microsoft cu activare de W10,ai licenta cat "traieste" acea placa de baza.La orice reinstalare de W10,se va activa automat cum "da" de Internet!

#6
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Mai este pina la sfirsitul lui Decembrie, cel putin ce se stie actualmente: https://www.cnet.com...stive-features/

#7
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Post_-_, on 01 decembrie 2017 - 12:10, said:

unei licente OEM care apartine altcuiva si care cel mai probabil nu are dreptul legal sa o transfere altei persoane.

Nu exista asa ceva, drepturile autorului se sting odata cu prima vinzare. "Autorii" au pierdut in toate ocaziile cind au incercat chestia asta, in special si mai ales in UE.
Singurul lucru pe care nu-l poti face e sa spargi o licenta in mai multe, gen cumperi o licenta pentru 5 calculatoare si o vinzi la 5 persoane.

#8
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

View PostTehnicianul1970, on 01 decembrie 2017 - 12:40, said:

Chiar interesant ce spui legat de activare. O sa incerc si eu cu o cheie de Windows 7 licentiat.Poate a fost o eroare de server... benefica.Odata placa de baza aparuta in evidenta serverelor Microsoft cu activare de W10,ai licenta cat "traieste" acea placa de baza.La orice reinstalare de W10,se va activa automat cum "da" de Internet!
Nu e eroare de server.

#9
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postf300, on 01 decembrie 2017 - 13:28, said:

Nu exista asa ceva, drepturile autorului se sting odata cu prima vinzare. "Autorii" au pierdut in toate ocaziile cind au incercat chestia asta, in special si mai ales in UE.
Singurul lucru pe care nu-l poti face e sa spargi o licenta in mai multe, gen cumperi o licenta pentru 5 calculatoare si o vinzi la 5 persoane.

Prostii...
Microsoft nu vinde produse (software), ci licente de utilizare (pentru software). Iar o licenta OEM (cum sunt acele asa zise "licente" vandute la preturi mici pe site-uri non-Microsoft sau care nu sunt partenere Microsoft) nu este transmisibila. Licenta OEM trebuie sa apara pe aceeasi factura de achzitie cu PC-ul, conform conditiilor de licentiere din link-ul la care m-am referit mai sus. De aceea in ofertele magazinelor online care vand licente OEM pentru Windows se precizeaza ca licenta este valabila doar impreuna cu un nou PC.

Am mai avut o discutie pe tema aceasta aici: https://forum.softpe...8#entry21170431
Daca in acel moment nu imi era clar cum sta treaba legata de revanzarea une licente in UE, intre timp am mai citit cate ceva. Povestea asta ca in UE poti utiliza legal o licenta cumparata la mana a doua isi are originea intr-un proces care a avut loc cu vreo 15 ani in urma. Si decizia luata in momentul respectiv a fost interpretata de jurnalisti si bloggeri in sensul ca ai dreptul sa folosesti o licenta revanduta. Ei bine, legal ai dreptul sa o vinzi, sa o cumperi si sa o pui dupa aceea, de exemplu, pe perete. Dar sa o folosesti pe un PC nu ai voie.

Cei care cumpara astfel de chei de pe site-uri dubioase nu stiu ce cumpara. Nu stiu daca au cumparat cheia asociata, de exemplu, unei licente educationale ce poate fi utilizata doar de un student sau daca este vorba de o licenta OEM care a ramas neutilizata si a fost casata, deoarece pe PC-ul impreuna cu care a fost cumparata a fost instalata o licenta retail anterioara s.a.m.d.

In Europa este legala prima vanzare a copiei unui program software (de exemplu, DVD-ul original de instalare sau sticker-ul cu codul de activare), deoarece este tratat ca oricare alt obiect fizic. In schimb, licenta este oferita de Microsoft in conditiile stabilite de Microsoft, nu de UE. Utilizatorul trebuie sa isi declare acordul cu termenii si conditiile impuse de Microsoft pentru a putea utiliza software-ul respectiv (chiar daca a dat click pe "Yes" fara sa citeasca).
Privita problema mai practic, cine cumpara o licenta la astfel de preturi incredibile, o foloseste si spera sa nu fie prins. Daca este verificat de autoritati si i se cere factura doveditoare ca detine licenta, dar nu are factura emisa pe numele lui, atunci va putea fi acuzat de incalcarea copyright-ului si sanctionat penal. Sa presupunem ca in ultima situatie gaseste o curte de justitie care ii anuleaza sanctiunea penala. Deci scapa nepedepsit. In schimb, Microsoft daca detecteaza ca un anumit utilizator a incalcat termenii si conditiile de licentiere, atunci ii anuleaza codul de activare. In acest caz, singura speranta a utilizatorului este sa nu fie prins de Microsoft, deoarece daca este prins, atunci va trebui sa actioneze in judecata corporatia Microsoft nu in Romania, ci in S.U.A., unde Microsoft este protejat de legile din S.U.A.

In ceea ce priveste vanzarea unei chei de activare de mai multe ori, se intampla si asta, dar nu pentru chei OEM, ci pentru licente speciale, cum sunt cele la care se face referire aici: https://answers.micr...39-55e60ea0d689

Edited by _-_, 01 December 2017 - 14:24.


#10
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,165
  • Înscris: 19.01.2008
Acum aproximativ 6 luni a venit cineva cu un laptop Toshiba second-hand cu serial de Windows 7 pe spate. Am instalat și activat w7 după care am dat actualizarel la w10. După instalare w10 s-au activat automat. Apoi am instalat " pe curat" w10 și s-a activat automat. Acum vreo două luni la același laptop am reinstalat w10 pe un ssd nou și s- a activat automat w10.

Mai știu pe cineva cu un laptop cu w7 cracuit care s-a actualizat singur la w10. După un timp când a reinstalat w10, acesta s- a activat automat.

Concluzia o poate trage fiecare.

#11
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 07.02.2011

View Posteasy90rider, on 01 decembrie 2017 - 12:13, said:

Chiar ieri am activat win 10 cu o cheie Win7. Activarea se poate face dupa instalare, nu in timpul instalarii.
...
-confirm ca a functionat si la mine acum  vre-o luna. Dupa instalare win10, am folosit cheia de win7.

Edited by costeld69, 01 December 2017 - 14:22.


#12
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Nu m-as baza pe faptul ca se activeaza, pot sa activez in N feluri. Dar licenta se acorda conform cu documentatia MS specifica.

Edited by neagu_laurentiu, 01 December 2017 - 14:26.


#13
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postvladutgm, on 01 decembrie 2017 - 14:17, said:

Mai știu pe cineva cu un laptop cu w7 cracuit care s-a actualizat singur la w10. După un timp când a reinstalat w10, acesta s- a activat automat.

Singura problema este ca activarea e una, iar licenta este alta. Odata cu activarea, nu dobandesti si licenta.
Se stie ca Microsoft a permis upgrade-ul chiar si de la Windows piratat, dar tot fara drept legal de utilizare ramane. Nu stim nici cine si nici cata vreme va putea ramane cu Windows-ul activat (cine a upgradat in acest mod). Teoretic, Microsoft a permis acest lucru din cauza chinezilor care foloseau majoritar Windows activat prin metode ilegale, dupa cum se precizeaza in articolele publicate pe aceasta tema.

#14
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

View Postneagu_laurentiu, on 01 decembrie 2017 - 14:26, said:

Nu m-as baza pe faptul ca se activeaza, pot sa activez in N feluri. Dar licenta se acorda conform cu documentatia MS specifica.
Pentru home use nu prea conteaza ca e licenta DreamSpark (sau cum s-or numi acum) sau licenta de pe g2a. (da, nu e 100% legal dar nu o sa vina nimeni sa verifice, si macar ai actualizari fara probleme)
Doar la business conteaza sa ai documente pentru licenta.

#15
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Adevarat dar poti activa la fel de curat si fara sa dai bani la unii intreprinzatori, pe net circula prin toate balariile si programele care nu au nimic compromitator.

#16
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,127
  • Înscris: 10.07.2013
Daca vreti neaparat Windows 10 free, va asumati totusi unele riscuri......Posted Image

#17
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Se poate face miscarea asta ? Cumparat CD key de pe ebaysi facut upgrade la Win 10 ptr "handicapati" ? :)

#18
kiwy

kiwy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.01.2004

View Post_-_, on 01 decembrie 2017 - 13:58, said:

Prostii...
Microsoft nu vinde produse (software), ci licente de utilizare (pentru software). Iar o licenta OEM (cum sunt acele asa zise "licente" vandute la preturi mici pe site-uri non-Microsoft sau care nu sunt partenere Microsoft) nu este transmisibila. Licenta OEM trebuie sa apara pe aceeasi factura de achzitie cu PC-ul, conform conditiilor de licentiere din link-ul la care m-am referit mai sus. De aceea in ofertele magazinelor online care vand licente OEM pentru Windows se precizeaza ca licenta este valabila doar impreuna cu un nou PC.

Am mai avut o discutie pe tema aceasta aici: https://forum.softpe...8#entry21170431
Daca in acel moment nu imi era clar cum sta treaba legata de revanzarea une licente in UE, intre timp am mai citit cate ceva. Povestea asta ca in UE poti utiliza legal o licenta cumparata la mana a doua isi are originea intr-un proces care a avut loc cu vreo 15 ani in urma. Si decizia luata in momentul respectiv a fost interpretata de jurnalisti si bloggeri in sensul ca ai dreptul sa folosesti o licenta revanduta. Ei bine, legal ai dreptul sa o vinzi, sa o cumperi si sa o pui dupa aceea, de exemplu, pe perete. Dar sa o folosesti pe un PC nu ai voie.

Cei care cumpara astfel de chei de pe site-uri dubioase nu stiu ce cumpara. Nu stiu daca au cumparat cheia asociata, de exemplu, unei licente educationale ce poate fi utilizata doar de un student sau daca este vorba de o licenta OEM care a ramas neutilizata si a fost casata, deoarece pe PC-ul impreuna cu care a fost cumparata a fost instalata o licenta retail anterioara s.a.m.d.

In Europa este legala prima vanzare a copiei unui program software (de exemplu, DVD-ul original de instalare sau sticker-ul cu codul de activare), deoarece este tratat ca oricare alt obiect fizic. In schimb, licenta este oferita de Microsoft in conditiile stabilite de Microsoft, nu de UE. Utilizatorul trebuie sa isi declare acordul cu termenii si conditiile impuse de Microsoft pentru a putea utiliza software-ul respectiv (chiar daca a dat click pe "Yes" fara sa citeasca).
Privita problema mai practic, cine cumpara o licenta la astfel de preturi incredibile, o foloseste si spera sa nu fie prins. Daca este verificat de autoritati si i se cere factura doveditoare ca detine licenta, dar nu are factura emisa pe numele lui, atunci va putea fi acuzat de incalcarea copyright-ului si sanctionat penal. Sa presupunem ca in ultima situatie gaseste o curte de justitie care ii anuleaza sanctiunea penala. Deci scapa nepedepsit. In schimb, Microsoft daca detecteaza ca un anumit utilizator a incalcat termenii si conditiile de licentiere, atunci ii anuleaza codul de activare. In acest caz, singura speranta a utilizatorului este sa nu fie prins de Microsoft, deoarece daca este prins, atunci va trebui sa actioneze in judecata corporatia Microsoft nu in Romania, ci in S.U.A., unde Microsoft este protejat de legile din S.U.A.

In ceea ce priveste vanzarea unei chei de activare de mai multe ori, se intampla si asta, dar nu pentru chei OEM, ci pentru licente speciale, cum sunt cele la care se face referire aici: https://answers.micr...39-55e60ea0d689
Nu prea cred ca sunt prostii.
A se vedea "UsedSoft GmbH vs Oracle" la Curtea Europeana de Justitie.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate